Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zapněte SONY, prezentace začíná II.

SONY projektor zblízka: co plyne z rozlišení SVGA? Jak se projektor pronese, jak snadno se používá a ovládá? Co náročnější podmínky a nevyhovující prostory? Dali jsme mu co proto!

Optimální rozlišení? Přirozené.

Komu záleží na co nejlepší čitelnosti, ten si nastaví rozlišení svého PC na 800 x 600 bodů - při překládání z 1024x768 na "svých" 800x600 sice projektor vynakládá jistou inteligenci na zlepšení dojmu, ale deformaci písmen v tomto případě zabránit prakticky nelze.

Zde musí uživatel volit: buď bude vypadat obraz méně než optimálně na displeji notebooku (zmenšený na zlomek plochy displeje nebo extrapolovaný - tj. též lehce deformované písmo) nebo na stěně - předpokládám, že stejně jako já se vzdáte vlastního pohodlí a budete preferovat lepší vzhled výstupu projektoru. Jednou z alternativ je použití Windows 98/ME a notebooku s podporou DualView, kdy si můžete pro displej a externí výstup zvolit rozdílná rozlišení (WinNT/2000 toto žel nepodporují).

Pokud si chcete ušetřit starosti s dvojím rozlišením, máte cestu levného displeje s 800x600 body (nedoporučuji) nebo XGA variantu projektoru i notebooku: VPL-CS10 má stejně velikého bratra VPL-CX10, s vyšším světelným výkonem a rozlišením, pochopitelně i cenou.

Kde je nejpodstatněji vidět rozdíl? Pokud neprezentujete detailní grafické projekty či velmi podrobné fotografie, vystačíte si s rozlišením CS10. Když ne, připlaťte.

Ergonomie, snadnost použití

Detail: krátký napájecí kabel - pokud hodláte spoléhat u klienta pouze na sebe, přibalte prodlužovačku. Naopak, více než dostatečně dlouhý VGA kabel - 2m - notebook může ležet i dále od projektoru. Optimální délka 2metrů platí i pro kabely audia a PS/2 myši. Při prezentaci do cca sedmi přítomných se můžete spolehnout na vestavěné stereo reproduktory projektoru (výkon sin 2x0,5W).

Velmi bych doporučoval aktivovat propojení PS/2 ovládání - díky němu získá dálkové ovládání novou dimenzi, stane se touchpadem notebooku ve Vaší dlani: místo pasivního ovládání čistě projektorových funkcí můžete s pomocí tyčky ukazovátka ("sticku") pohybovat kurzorem jako byste pracovali přímo na notebooku.

Nechybí ani tlačítka: levé je velmi inteligentně integrováno - chvíli mi trvalo než jsem ho našel, je na základně dálkového ovladače, v prohlubni pro jeden z prstů. Šikovné - a přirozené. Zvyk vyžaduje ovládání ukazovátka - je "tvrdší" a musíte "přitlačit".

Elegantním doplňkem je funkce zoom, která Vám umožňuje ztmavit ostatní oblasti a vybrat si určitou část pro až čtyřnásobné "vypíchnutí" - pro její zvládnutí to však chce trochu cviku. Stejně jako pro dálkové ovládání jako takové: mimo jiné třeba nemířit dálkovým ovládáním instinktivně na plátno či promítací stěnu, ale na projektor. [Poznámka autora: Toto je nedostatek inteligence na straně obsluhy - ne projektoru.:-] Oproti minule testovanému kousku jsem zde postrádal laserové ukazovátko integrované v dálkovém ovladači.[Dodatek SONY: laserové ukazovátko: integrováno v ovladači RM-PJM610, který lze dokoupit jakooption.]

Ruční ostření a nastavení vhodné velikosti promítaného obrazu je záležitostí pro pětileté dítě: snadněji už to jde jen těžko. Na objektivu projektoru najdete dva posuvné kroužky - velikost a ostření prostým pohybem vpravo či vlevo. Jednoduché.

Náročnější podmínky?

Pro správné propojení si vyhraďte pět minut, později už Vám bude stačit možná i polovina: kabelů je více než se zdá - napájení notebooku, projektoru, propojení VGA, zvuku a PS/2. Vyladění obrazu na stěně je záležitost pro fajnšmekry - většinou Vám bude stačit standardní přednastavené, pokud však budete nuceni promítat na stěnu ze šikma, z vyšší pozice, atp. přijde vhod funkce "Digital Keystone Adjustment": ta je schopna zvládnout lichoběžníkovou korekci (zúžit / rozšířit obraz vertikálně i horizontálně, maximálně o 15 stupňů) tak, aby se jevil pravoúhlý. K projektoru je přiložen i USB kabel a aplikační CD, s jehož pomocí je možné ovládat funkce projektoru přímo z počítače.

Mobilita a výkon

Projektory nejsou zrovna nejlevnější - a tato kategorie už vůbec. V ceně se odráží na jedné straně jejich přenosnost a na druhé nemalý výkon. Tak jako u procesorů rozhodují jádro a frekvence, u projektorů je to obdobně rozlišení zobrazovacího prvku (tj. 1.440.000 bodů - 3x800x600 pixelů) a světelný výkon - ten je měřen v lumenech (=jednotka světelného množství). Čím více, tím lépe: prezentace musí být viděna, a pak rozhoduje poměr vnějšího světla a výkonu projektoru - čím jasnější okolní prostředí, tím větší výkon budete potřebovat. V tmavém prostředí stačí málo, tak aby bylo v místnosti současně dostatek (tlumeného) vnějšího světla pro psaní poznámek, orientujte se cca od 700 ANSI lumenů výše.

V miniaturních přenosných projektorech byla donedávna každá hodnota nad 500 přijatelná, nároky však rostou s možnostmi technologie: XGA model SONY nabízí 1200 lumenů, VPL-CS10 si vystačil s tisícem. S výkonem jdou jako u notebooků ruku v ruce nároky na chlazení a prostor - aby projektor vydržel i delší provoz, musí být vybaven efektním chlazením. Které může při provozu rušit. Sladit nároky tak je pro inženýry značnou výzvou - místo notebookových pár Wattů zde se jedná o 132 W lampu a celkový příkon až 200 Watt...

SONY se s obojím vyrovnalo obstojně - hmotností 3,3 kilogramy se vyrovná all-in-one notebookům (a dohromady rovnoměrně vytíží obě ramena), emitované teplo je schopno bez rušivých efektů (chvění obrazu, zvýšená hlučnost) odvádět i po několik hodin - nenašel jsem údaje o úrovni zvuku, ale subjektivně při projekci pro naši osmičlennou skupinu si nikdo nestěžoval na rušení větrákem (je slyšet, ale nepřehluší Vás ani reproduktory).

Závěrem

SONY je značkou - a ne nadarmo. Pokud se rozhodujete pro nákup projektoru v této třídě (cca 130 - 200 tisíc), model VPL-CS10 Vám nebude vyhovovat pouze pokud trváte na XGA rozlišení či odlišném výkonu a váze. S hmotností tři kilogramy a výkonem 1000 lumenů však uspokojí většinu potřeb - projektor s sebou nenosíte každý den a i pokud budete jeho častým uživatelem, 3 kg je akceptovatelná daň za jeho výkon. 

Vlastnostmi je to nadprůměrný stroj, s dobře propracovaným a poměrně snadným ovládáním jak přímo na projektoru, tak s pomocí ať už dálkového ovladače či USB aplikace. 

Během našeho testování prošel i náročným několika hodinovým provozem, a nezklamal. Pokud hledáte projektor podobných specifikací, SONY můžeme doporučit jako jednoho z vhodných kandidátů.

<< Předchozí část recenze <<

Děkujeme společnosti VT Project (www.vtproject.cz) za ochotné a okamžité zapůjčení projektoru.

Po uzávěrce: Projektor Sony VPL-CS10 se dodává v taštičce, která je odlišná od našich ilustrací: my jsme dostali projektor zapůjčen v "zápujční" brašně, která je podstatně rozměrnější (pro použití i s většími projektory). Originální brašna na CS-10 je mu šitá na míru a patřičně menší.

Poznámky SONY: Aplikace Projector Station umožňujedost unikátní věci, jako např. spouštět na notebooku libovolné předprogramovanéaplikace a prezentace prostřednictvím dálkového ovládání projektoru.

Cena: doporučená koncová je 132 900 Kč bez DPH.

 

-hb

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024  22:34

Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 24 příspěvků

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 34 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....