Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Xerox připravil „polovodičový“inkoust pro tisk čipů

Výzkumníci ze společnosti Xerox se výrazně přiblížili způsobu, jak vytisknout plastový tranzistor. Využít k tomu chtějí jimi vyvinutý speciální inkoust. Otevírají se tak široké možnosti nízkonákladové výroby například čipů či ohebných LCD.
Není to ani dva roky, co vědci z Princetonské univerzity zveřejnili výsledky svého výzkumu, na jehož základě navrhli novou výrobní technologii pro polovodičové součástky. Ty se doposud vyrábějí pomocí chemického leptání. Laser-Assisted Direct Imprint (LADI) funguje podobě jako u klasického tisku. I zde se musí nejdříve vytvořit vzor (matrice), který je pak doslova obtiskován do křemíku.

Minulý týden nezávisle na sobě představily společnosti Xerox a TDA další způsoby, jak vytvářet polovodičové součástky, jako je například tranzistor. Nové technologie umožňují oprostit se od křemíku a využívat plast.

Polovodičový inkoust

Tým výzkumníků společnosti Xerox představil technologii výroby polovodičů, která se podobá tisku inkoustovou tiskárnou. Na podobným systémem již bádají i jiné společnosti, ale firmě Xerox se jako první podařilo připravit výrobní technologii, která může probíhat při pokojové teplotě, běžném tlaku a není tak citlivá na prašné prostředí.

Může za to speciální polymer, který v Xeroxu vyvinuli minulý podzim. Tato organická sloučenina na vzduchu nedegraduje tak jako polovodičové roztoky a navíc se v určitém prostředí dokáže sama formovat do požadovaných tvarů. Právě nyní se vědcům podařilo najít proces, který jim umožní vytvořený polymer převést do tekutého stavu tak, aby vznikl speciální inkoust. Ten může být využit pro tisk tři základních prvků polovodičového obvodu: polovodiče, vodiče a izolantu.

Molekuly polymeru se vždy zorientují podle svých sousedních sestřiček a vytvoří tak jednoduchý elektrický obvod, kterým může být za určitých podmínek přenášena elektrická energie. Další, jinak tvarované molekuly, zase vytvoří vodič či izolant.

Xerox počítá s využitím své technologie například při výrobě ohebných displejů, kde by jejím využitím výrazně snížily náklady. Do dvou až tří let by se prý již měl na trhu objevit dispej, který bude vyroben s použitím této technologie.

Další velké odbytiště očekává firma na poli stále více se rozšiřujícího systému rádiových identifikačních štítků (RFID), které budou čím dále tím více na výrobcích nahrazovat čárové kódy.

Oligotron

Společnost TDA Research zase přišla s vodivým polymerem, který nazvala Oligotron. I když byl takový plast na světě již dříve, nikdo nenašel jeho praktické využití, protože trpěl mnohými nectnostmi. Například nebyl rozpustný, což znemožňovalo jednoduché formování do požadovaného tvaru.

Oligotoron vychází z materiálu, který se nazývá PEDOT, který je však nestálý ve vodě. Řešení tohoto problému spočívá podle TDA ve dvou přidaných molekulách, které PEDOT utěsní. TDA zároveň vyvinula rozpouštědlo, které umožní Oligotronem lépe manipulovat. Firma počítá s tím, že svůj produkt využije například k výrobě solárních panelů.

Nanotechnologie v praxi

Právě manipulace na úrovni molekul dává podobným systémům velký potenciál. Aktuálně se jedná sice o technologie, kterými lze vytvářet tranzistory zhruba pětsetkrát větší, než jaké nyní vznikají při výrobě procesorů a čipů. Ale vývoj dává velkou naději na výrazné zmenšování. Zároveň je tento způsob dostatečně levný, aby mohl být přijat širokým okruhem výrobců.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....