UMAX ActionBook 830T: Notebook nebo telefon?

Už je to přeci jen pár měsíců nazpět, co se nám v redakci objevil notebook ActionBook 820. Konečně tu máme jeho nástupce. Podívejme se, co nám UMAX přichystal za překvapení v podobě subnotebooku s integrovaným modulem GSM/GPRS

Mobilita bez kompromisu

Tak zní oficiální slogan, se kterým nezbývá nic jiného než souhlasit. Po otevření papírové krabice, ne zrovna velkých rozměrů, se na stole objevil stroj, který na první pohled ohromí svou velikostí, resp. malostí. Čímž nemám na mysli výkon počítače, nýbrž jeho rozměry. Nestává se totiž každý den, aby přede mnou ležel notebook velikosti knihy a výkonem ne zrovna průměrného desktopového PC. Na druhý pohled především zaujme pro počítač zatím nezvyklým zařízením, krátkou vysunovací anténkou, která po vytažení přesahuje horní okraj displeje asi o 10 cm. Říkám si, je to zvláštní, na jedné straně se stává v mobilních technologiích standardem absence antény (míněny mobilní telefony) a straně druhé (u notebooků) se zase pro změnu z přítomnosti antény radujete.


Počítač do kapsy?

Oblečen do černého kabátku s šedivými lemy se pyšní svými rozměry 274 x 230 x 31 mm, což není o moc větší než velikost stránky A4 a malou hmotností 1,9 kg.
Víko displeje je zajímavé hlavně zaobleným tvarem s logem UMAXu uprostřed a již zmíněnou anténkou pro mobilní komunikaci. Mnohem zajímavější jsou boční stěny notebooku. Na přední straně svítí 3 led diody. Pod nimi jsou umístěny zdířky pro sluchátka, linkový vstup a mikrofon.
Levý bok nabízí většinu důležitých a nejpoužívanějích prvků - 1 slot PCMCIA typu III, dále za odklápěcími dvířky ukrytý konektor rozhraní FireWire a konektor pro připojení externí "all in one" mechaniky DVDRom/CD-RW/Floppy. Do následující zdířky připomínající sluchátkový výstup se připojuje handsfree "bondovka" pro telefonování. Následuje konektor PS/2 pro externí klávesnici či myš a jako poslední konektor VGA, opět šikovně schovaný za vyklápěcími dvířky.
Po odklopení krytek na pravé straně najdete nepostradatelný RJ45 pro připojení k síti (10/100Mbit) a RJ11 pro připojení telefonní linky. Samozřejmostí jsou i 2 konektory USB (opět schované).

Po otevření displeje se ukázala klávesnice s omezeními, jakým se nejspíše nevyhne žádný ultralight. UMAX si vyšetřil místo, přesto poziční klávesy se již nevešly a jsou přístupné pouze přes Fn kombinaci. Velmi vyhovující velikost nejfrekventovanějších kláves jako Shift, Tab, Enter a BackSpace kazí jen menší velikost pravého Shiftu - i ten je však o něco větší než ostatní klávesy. Horní řada funkčních kláves Fxx je lehce zúžená, nepřipadá mi však, že by to bylo na úkor funkčnosti, je to spíše velice dobrý nápad, jak uspořit místo na méně užívaných klávesách. Obrácené kurzorové téčko je dostatečně velké, ale není nijak oddělené od ostatních kláves. Na klávesnici se píše pohodlně, doba zvyku je však oproti klávesnicím větších notebooků delší - menší vzdálenost vyžaduje přizpůsobení, stejně tak zapamatování a vžití si Fn kombinací pro End a Home. Klávesy mají velmi nízký zdvih, slušné vedení a poměrně snadno zaregistrovatelný okamžik stisku. Shrnuto: není to plně srovnatelné s kvalitní stolní klávesnicí, ale v rámci ultralehké třídy lepší průměr. Nad touchpadem přibyly tři užitečné "horké" programovatelné klávesy např. pro spuštění internetového prohlížeče, e-mailového klienta a další aplikace. Všechna tlačítka, pod touchpadem včetně, mají nízký zdvih, ale jsou dostatečně tuhá, aby k náhodnému stisku docházelo jen výjimečně.

Domácí kino v notebooku?

Ne, žertuji, ale musím uznat, že jsem již dlouhou dobu neslyšel hrát notebooka (ještě k tomu subnotebooka) takto hlasitým a plným zvukem. Při přehrávání DVD trailerů standardně dodávaných výrobcem jsem tuto výhodu velice ocenil. Film (resp. jeho ukázka) takto získal mnohem lepší atmosféru. Pokud tedy reproduktory nezakryjete dlaněmi (k čemuž jejich umístění občas svádí), tak opravdu svůj účel splňují na jedničku. Použití celého výkonu audio systému se však určitě viditelně promítne i do celkové spotřeby notebooku a tudíž i výdrže akumulátoru. A co by to bylo za domácí kino ;) bez mechaniky DVD. Externí DVDRom dokáže přehrávat DVD/CD i přepisovat CD a obsahuje i mechaniku Floppy. Kombobox se připojuje speciálním konektorem na levém boku počítače. Díky svým větším rozměrům ubírá notebooku na mobilnosti, ale to je jistá oběť, kterou trpí nejspíše všechny typy ultralightů.

Pod povrchem

Co se skrývá uvnitř? Po zapnutí začne počítač chrlit nejprve své informace o hardwaru: a je to tady - mobilní PIII-M 1Ghz s 512kb cache, osazený na chipsetu INTEL 830 MG, nabíhá pamět - 256 MB RAM, 20GB prostoru na disku. Samozřejmostí je i 10/100 Mbitová síťová karta a modem V.90. Pak se na 12,1" TFT objeví logo MS Windows XP a obraz se přepne do rozlišení 1024x768 bodů. A jéje, říkám si, notebook a Windows XP, s touto kombinací nemám zrovna nejlepší zkušenosti. Přehrávám si MP3, audio CD, filmy DivX, trailery DVD, raduji se, všechno zatím funguje jak má. Tak už je na čase vyzkoušet GPRS.

S GPRS do éteru

Představte si, že jste na místě kam technika zatím nevystrčila své růžky a připojení k internetu prostřednictvím integrované 10/100 Mbitové síťové karty ani V.90kového modemu není možné. Nezoufejte, máme GSM sítě a UMAX 830T :-)
GPRS - technologie kdy neplatíte za čas připojení, ale za objem přenesených dat, což Vám umožňuje být v podstatě neustále on-line. Klikám tedy na ikonku a čekám na připojení. Čekám 20 sekund. 30 sekund, 60, 90....Tak to určitě není normální. Připojuji bondovku a spouštím utilitku nazvanou "Mobile Phone Tools" pro telefonování. Na obrazovce se objevil roztomilý mobilní telefonek, ale bohužel, nefunkční - ani náznak přihlášení do GSM sítě. Po dlouhých chvílích zápolení s nastavením připojení, rozhovorů s technickou podporou UMAXu a hledáním dostatečně silného signálu po kanceláři, se mi konečně podařilo GPRS připojení rozchodit.
Abychom však uvedli věci na pravou míru nejednalo se o chybu v nastavení GPRS nebo chybu notebooku. Prostě pouze stávkovala mobilní síť Oskar, s jehož SIM kartou jsme prováděli testování. Mobilní telefon, který je ukrytý v útrobách notebooku je Siemens MC35. Musím uznat, že emulace tohoto mobilu na obrazovce včetně všech jeho funkcí je téměř dokonalá. Kvalita hovoru je velmi ucházející, nerozeznatelná od hovoru na "běžném" mobilním telefonu. Integrovaný mobilní telefon jistě také velmi ocení SMS-kaři. Psaní na klávesnici notebooku je přeci jenom mnohem pohodlnější.
Síťové připojení přes GPRS bylo (pokud Oskar fungoval) rychlé a procházení Internetových stránek si nijak nezadalo s připojením přes běžný 56kb modem.
Integrovaný mobilní telefon je dobře odstíněn a kromě prvního připojování do mobilní sítě nebo vytáčení telefonního čísla nijak neruší obraz.

Na závěr

Tento notebook je opravdu věrný sloganu, který jej představuje - "Mobilita bez kompromisu" a splňuje dobře všechna kritéria, která jsou na něj kladena. Jedinou vadou na kráse je "padání" českých Windows XP do modré obrazovky, pokud byl notebook nějakou dobu ve "sleep" módu. Stávalo se to naneštěstí i při používání GPRS modulu. Tuto záležitost bych však přičetl na vrub české lokalizaci Windows XP. Bohužel v manuálech jsem se dočetl, že GPRS ovladač je napsán pouze pro Windows XP, tudíž ani nemělo větší smysl instalovat jiný operační systém. Ale tato chyba se jistě stane minulostí s vydáním nových ovladačů, případně i service packu.

  • Nejčtenější

Vtipně překonali „neřešitelný problém“, astronauti na ISS jsou nadšení

v diskusi je 32 příspěvků

27. února 2024  14:16

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Udržet se třeba půl roku v uzavřeném nehostinném prostoru v dobré psychické i fyzické kondici je...

Chytrý telefon nahradí kartičkami a televizorem. Nevíme, zda nejdou pozdě

v diskusi je 15 příspěvků

28. února 2024  9:21

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Překlenout „digitální propast“ mezi těmi, co mohou a nemohou, případně umí a neumí se snaží německý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To že má nahradit recepční? Největší exponát vyvolal spíš rozpaky

v diskusi je 13 příspěvků

26. února 2024  9:30

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Velký zájem a údiv v různém smyslu slova vzbudil v předvečer veletrhu Mobile World Congress exponát...

I půl století po Apollu je přistání na Měsíci husarským kouskem. Proč?

v diskusi je 82 příspěvků

23. února 2024  18:14

Američané po více než 51 letech dosáhli povrchu přirozeného satelitu Země – Měsíce. Z laického...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

v diskusi nejsou příspěvky

1. března 2024

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Na trh přijde tak za rok, ale už víme, jak bude chytrá elektronika vypadat

v diskusi je 12 příspěvků

2. března 2024

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Chcete-li nahlédnout do blízké budoucnosti spotřební elektroniky, prohlédněte si nabídku prototypů...

Robopes do každé rodiny. Čínské modely kopírují jeden druhého

v diskusi je 8 příspěvků

1. března 2024

Barcelona (od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Nahradí robotičtí mazlíčci ty skutečné? Několik firem už pracuje na tom, aby se tak skutečně stalo....

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

v diskusi nejsou příspěvky

1. března 2024

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

T-Mobile se chystá na festivaly. Mobilní vysílač zprovozní za 30 minut

v diskusi je 6 příspěvků

29. února 2024

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Festivaly, koncerty, velké sportovní události, demonstrace… Velká shromáždění lidí generují...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...