Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Ultrabook je mrtvý, ať žije Evo. Co vám tato nálepka při nákupu řekne?

  0:02
Čas od času se společnost Intel rozhodne, že je potřeba oddělit zrno od plev. Definuje minimální technickou a funkční specifikaci, a pokud ji zařízení splní, může tak nést její označení. Co pro zákazníka znamená nová nálepka Intel Evo?

Označením „Intel Evo“ se mohou pyšnit jen notebooky splňující přísná kritéria. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Pamatujete si na pojem „Ultrabook“? Před deseti lety jej společnost Intel zavedla pro kategorii notebooků splňující jím stanovené podmínky. Těmi byly použití procesoru IntelCore, maximální výška 18 mm pro notebooky do 13,3" nebo 21 mm pro stroje od 14" výše. Na akumulátor musel ultrabook vydržet nejméně 5 hodin, z hibernace se probrat do sedmi sekund. To tehdy splňovaly jen high-endové modely. V dalších letech Intel specifikaci několikrát aktualizoval, ale postupně se „ultrabook“ začalo lidově říkat všem tenkých notebookům vyšší třídy. Ostatně, potřebná kritéria postupem času začaly splňovat nové modely docela běžně.

Trochu to připomíná například situaci s normou Hi-Fi, přesněji DIN 45500 z roku 1966. To bylo definované technické minimum, které musel přístroj - tehdy gramofon, zesilovač, magnetofon, reprosoustavy - splňovat, aby se mohl chlubit označením Hi-Fi. Šlo například o kmitočtový rozsah, odstup signálu od šumu nebo toleranci kolísání otáček. V prvních letech ji plnily jen špičkové stroje, poté již potřebných parametrů dosahovala i běžná „spotřebka“. Nakonec se pojem Hi-Fi zobecnil jako označení pro „slušnou hudební sestavu“. Ale to jsme trochu odbočili.

Intel však nelenil a v roce 2019 představil „Project Athena“, který byl opět sumarizací specifikací, při jejichž splnění mohl být notebook označen „plaketou“, která měla zákazníka ujistit, že stroj splňuje zásadní kritéria pro moderní přenosný počítač. Přesnější specifikací se nebudeme zdržovat a přejdeme k aktuální, druhé verzi Project Athena, která dostala název Intel Evo. První notebooky „Intel Evo“ právě přichází na trh a my jsme vyzkoušeli jednu z vlaštovek - Dell XPS 13.

Co znamená Intel Evo

Zatímco u ultrabooku byla specifikace trošku ve stylu „nesmí to být cihla, nesmí dlouho startovat a baterie musí vydržet alespoň do oběda“, v případě Intel Evo je docela podrobná.

Co tedy musí notebook nebo konvertibilní tablet splňovat, aby mohl dostat nálepku Intel Evo? Vybíráme to nejdůležitější:

 • musí být postaven na procesoru Core i5 nebo Core i7 generace Tiger Lake ve verzi s výkonnými grafickými jádry Iris Xe
 • musí mít alespoň 8 GB RAM a 256 GB NVMe SSD úložiště
 • displej musí mít rozlišení alespoň 1080p
 • akumulátor musí zvládnout šestnáct hodin přehrávání videa z lokálně uloženého souboru, nebo vydržet 9 hodin běžné práce s využitím bezdrátové sítě a jasem displeje 250nit
 • za 30 minut rychlého nabíjení musí akumulátor zvládnout 4 hodiny provozu
 • zařízení musí mít podsvětlenou klávesnici, podporu stylusu (pera) a touchpad musí být z kategorie „precision touchpad“
 • musí se ze spánku (přesněji „connected standby“) probudit v čase nižším než 1 sekunda
 • musí mít USB-C napájecí port, superrychlé rozhraní Thunderbolt 4 a bezdrátovou síť Wi-Fi 6
 • musí mít nějakou formu biometrického přihlašování
 • na uživatele musí mířit alespoň 720p / 30 fps webová kamera
 • musí být vybaven operačním systémem Windows 10 (asi aby měl tradiční partner, Microsoft, radost)
Další parametry nastavující minimální laťku pro Intel Evo

Další parametry nastavující minimální laťku pro Intel Evo

Dalo by se říci, že specifikace Evo je kuchařka pro ideální notebook, přinejmenším reálná výdrž na celou pracovní dobu, podsvětlená klávesnice, USB-C napájení a superrychlé standardy Wi-Fi 6 a Thrunderbolt 4 jsou ingredience, které by modernímu mobilnímu počítači chybět neměly.

Evo v reálném provozu

Jak se nám ale potvrdilo při soužití s konvertibilním „Evo“ notebookem XPS 13 od Dellu, je škoda, že na některé další ingredience se ve specifikaci nepamatuje. Například „matný dotykový displej“ bychom viděli rádi - ano, obraz jím zobrazený je méně atraktivní, ale zase jej můžete mnohem pohodlněji používat i venku nebo v horších světelných podmínkách a oči si neunavujete odlesky. Na to je tedy dobré při výběru notebooku pamatovat zvlášť.

Intel Evo

Také bychom uvítali „limit hlučnosti ventilátorů“. Ve specifikaci je to vyřešeno požadavkem na „bez ventilátorů, nebo ventilátorů ne větších než 15 mm“, což je sice hezké, ale právě malinkatá vrtulka rotující vysokou rychlostí může být původcem nepříjemného hluku a v případě XPS 13 je to podle nás největší mínus celého zařízení. Ventilátor totiž sviští i ve výkonově nijak dramatických situacích, jako je videokonference s pěti účastníky na platformě Google Meet - a zrovna v tomto případě by měl uživatel určitě rád ticho.

Tím však výtky v podstatě končí.

Notebook se ze spánku opravdu probere dřív než dootevřete víko displeje, v tu chvíli kamera s infračervenou podporou mrkne na obličej a díky systému Windows Hello je tak uživatel okamžitě přihlášen do systému. Funguje to spolehlivě, s drobnými problémy jsme se setkali jen v exteriéru (na terase), možná šlo o odlesky oslepenou kameru.

Výdrž 50 Wh akumulátoru při běžné práci lehce přesáhla deset hodin, pokud se víc využívalo streamování videa, videokonference a aplikace náročné na výkon, klesla na necelých devět hodin.

Výkonově je na tom počítač velmi dobře, ostatně dorazil v docela velkorysé konfiguraci s procesorem Core i7-1165G7, 16GB DDR4 paměti, 512 GB NVMe SSD úložiště. Při běžné práci byl svižný a jak to dopadlo ve výkonových testech, se můžete podívat do tabulky.

PC Mark 10 Extended
4 293
GeekBench 4.4 - CPU - jedno jádro
6 614
GeekBench 4.4 - CPU - všechna jádra
22 278
GeekBench 4.4 - OpenCL
56 734
GeekBench 5.4 - CPU - jedno jádro1 532
GeekBench 5.4 - CPU - všechna jádra
5 712
GeekBench 5.4 - OpenCL18 171
GeekBench 5.4 - Vulkan
18 145
CineBench R23 - jedno jádro
1 254
CineBench R23 - všechna jádra
4 812 (3,84x)
CPU-Z - jedno jádro
596,8
CPU-Z - všechna jádra
2 809,8
3D Mark - Time Spy
1 740
3D Mark - Night Raid
16 510

Aktivní chlazení zde (až na tu hlučnost) funguje dobře, pokud jsme notebook „vyhřáli“ půlhodinovým plným vytížením pomocí CPU-Z a FurMarku a ihned po jejich vypnutí spustili GeekBench, byly výsledky nejhůře o 19 procent nižší, než pokud test začínal s chladným notebookem (po několika minutách idle režimu).

Zajímalo nás také, jaký je výkon nikoli při připojení do sítě, ale při provozu na akumulátor.

GeekBench 5.4 - CPU
1 495 / 5 494
3D Mark - Time Spy
1 698

Rozdíl je minimální, vždy se vešel do pěti procent.

Vyzkoušeli jsme také kódování videa, stejným způsobem jako při srovnání Macbooků Air s novým procesorem M1 a Core i5. V aplikaci Handbrake jsme vytvořili frontu dvanácti 4K HEVC/H.265 videí s celkovou délkou 24 minut 14 sekund (zdrojové soubory měly celkem 10,2 GB) a nechali je převést do Full HD rozlišení a H.264 formátu (předvolba HQ 1080p30).

H.26489 minut
H.264 - Intel Quick Sync Video
77 minut

To není vůbec špatné, zpracování videa na cestách se nebude notebook příliš bránit.

Intel na prezentacích o svých grafických jádrech Iris Xe pěje ódy a tvrdí, že jsou vhodné i na základní hraní. Zkusmo jsme proto nainstalovali Cyberpunk 2077. Při nastavení rozlišení na 720p, které na 13" displeji nevypadá nijak špatně, a kvality na „Medium“ jsme mohli hrát se snímkovou frekvencí 15–19 fps. Pokud jsme nastavení kvality ponížili na „Low“, snímková rychlost vzrostla na 22–28 fps, přičemž výjimečně propadla k 18 fps.

Intel Evo

Cyberpunk 2077 na 13" laptopu s integrovanou grafikou Iris Xe

To samozřejmě nejsou hodnoty, se kterými by dávalo smysl notebook nějak masivněji využívat na hraní her, ale pokud na služební cestě po práci na hotelu dostanete chuť si trochu rekreačně zahrát a oželíte jemné textury, propracované odlesky a další finesy náročné na grafický výkon, nic vám v tom nebrání. Na integrovaný čip v tenoučkém těle to vůbec není špatné.

Pochvalně můžeme hovořit i o periferiích, kamera je velmi slušná, obraz plastický, s plynulým pohybem a výborně exponovaný. Detaily mírně zanikají v následném signálovém zpracování, a proto výsledek není nijak extra ostrý. Mikrofon snímá hlas výrazně, čistě a docela přirozeně. Okolní ruch zachytává, ale v běžných hladinách hlas není rušen. Zvuk reproduktorů je povedený, vokál je plný, výrazný a přirozený, v hudbě a filmech jsou pak i výšky a náznaky basů - na tenoučký notebook velmi dobré.

Snadnější výběr

Při zkoumání konvertibilního notebooku Dell XPS 13 se potvrdilo, že platforma Intel Evo nastavila laťku poměrně vysoko, takto označený stroj má vysokou šanci uspokojit náročnějšího uživatele a zjednodušit mu výběr. Potenciální zákazník by si měl před koupí zejména vyzkoušet, jak mu vyhovuje klávesnice a touchpad, jak je pro něj rušivá ventilace při vyšší zátěži a zda preferuje displej lesklý, nebo matný. Spousta dalších parametrů a vlastností by měla být „nálepkou“ Evo garantována.

Dell XPS 13 9310 je velmi povedený výkonný notebook, u kterého nám vadila jen vyšší hlučnost ventilace a lesklý displej. Drobným háčkem je cena, notebook pořídíte za 46 990 Kč.

Dobrou zprávou ale je, že nejlevnější Intel Evo notebooky začínají na zhruba 25 000 Kč a že nabídka novinek je poměrně pestrá.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Elegán s 5G, který by mohl být levnější. Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Xiaomi má v sestavě top modelů série Mi 11 také jeden odlehčený model, který se po stránce designu...

TEST: První ohebný notebook je fascinující, nejspíše si jej nepořídíte

Lenovo ThinkPad X1 Fold

VIDEO Lenovo ThinkPad X1 Fold je první ohebný notebook na světě. Po překonání prvotního úžasu jsme se na...

Dostupný a odolný. Galaxy XCover 5 je smartphone trochu ze staré školy

Samsung Galaxy Xcover 5

Odolných smartphonů na trhu moc není a těch od velkých značek je ještě méně. V podstatě se této...

Silák s parádním displejem pod deset tisíc. Test smartphonu Poco F3

Poco F3

Nový model značky Poco přináší opět důraz na pořádnou porci výkonu v levném balení. Tentokrát mu...

Výhodná levná střední třída od nové značky. Test Vivo Y70

Vivo Y70

Na českém trhu relativně čerstvě působící značka Vivo je dalším z ambiciózních výrobců smartphonů,...

Srovnali jsme špičkové grafiky AMD. Topmodel zarazí cenou, ne výkonem

Grafické karty řady RX6000 jsme srovnávali pomocí počítače HAL3000 a 43"...

Grafické karty něbyly nikdy výkonnější, ale také dražší. Nárůst výkonu ale mnohdy není úměrný...

Ultrabook je mrtvý, ať žije Evo. Co vám tato nálepka při nákupu řekne?

Notebooky splňující podmínky Intel Evo budou označené takovouto nálepkou.

Čas od času se společnost Intel rozhodne, že je potřeba oddělit zrno od plev. Definuje minimální...

 • Nejčtenější

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Střední skupina vojsk měla ve výzbroji i „atomové“ bombardéry MiG-27

V letech 1990 a 1991 se z tehdejší ČSFR vracely po dlouhodobém pobytu domů i letecké útvary Sovětské armády....

Nainstalovali jsme uniklé Windows 11. Podívejte se, jak novinka vypadá

Měli jsme je vidět až 24. června, jenže Microsoftu unikl instalační soubor na internet. Neveřejné sestavení 21996.1 si...

Sovětské balistické rakety šly z ČSSR domů už před velkým odsunem

Nejvýkonnějším zbraňovým systémem Střední skupiny vojsk byly od roku 1983 operačně taktické balistické rakety systému...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nástupce Windows 10 unikl na internet. Bude mít označení 11

Jak se blíží speciální akce Microsoftu, na níž má odhalit budoucnost Windows, objevují se úniky, které ukazují, jak by...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

 • Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme první monitor Huawei, zaujme především střídmou elegancí

Čínský gigant Huawei rozšiřuje pestrost své nabídky spotřební elektroniky i na českém trhu. Tentokrát o základní 23,8"...

Apple ukázal drahý přívěsek, růžový iMac a iPad s čipem z počítače

Společnost Apple představila v úterý nový přírůstek do svého portfolia tabletů, počítačů a dalšího hardwaru. Nový iPad...

TEST: První ohebný notebook je fascinující, nejspíše si jej nepořídíte

Lenovo ThinkPad X1 Fold je první ohebný notebook na světě. Po překonání prvotního úžasu jsme se na tento stroj pokusili...

Notebook nejen pro hipstery. Acer Vero má plasty z kontejneru

Na virtuální konferenci představil Acer novinky pro letošní rok a musíme říct, že rozhodně nejsme zklamaní. Vybíráme ty...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....