Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

MacBook Air s procesorem Apple M1 zašlapal verzi s Intelem do země

Jaký výkon má procesor M1, kterým Apple ve svých počítačích nahrazuje čipy od Intelu? V redakčním utkání dvojice MacBook Air nový čip svoji tradiční konkurenci zcela deklasoval.
Dva stejné notebooky. V jednom bije srdce od Intelu, ve druhém od Apple

Dva stejné notebooky. V jednom bije srdce od Intelu, ve druhém od Apple | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Historie se tak trochu opakuje. V roce 2006 počítače přešly z procesorů PowerPC společnosti IBM na procesory společnosti Intel. Podle Steva Jobse tehdy plánovaný „roadmap“ procesorů Intelu lépe odpovídal konstrukci a designu počítačů, které chtěl Apple přinášet na trh. 

Byla to velká věc, aplikace se musely optimalizovat pro novou platformu, skalní příznivci plakali. Tehdy jsem se nedivil, ve škole jsme měli několik starších iMaců, na kterých třeba video běželo tak, jak si stejně stará PC mohla maximálně nechat zdát.

Se 4K monitorem AOC jsme vyzkoušeli provoz na dvou displejích a napájení skrze USB-C Power Delivery. Obé bez problémů.

O patnáct let později Apple nastupuje na další změnu, z procesorů Intelu přechází na čipy vlastní produkce. Apple Silicon M1 najdete v nových MacBook Air, MacBook Pro a Mac Mini a do dalších se v rámci generačních obměn chystá. Tentokrát skoro nikdo nepláče. Nová „em jednička“ válcuje konkurenci ve výkonu i spotřebě a seznam optimalizovaných, nebo alespoň přes emulátor spustitelných aplikací rychle roste. 

My jsme si od obchodu Alza.cz zapůjčili dva 13" MacBook Air, jeden v konfiguraci s čipem Apple  M1, druhý s Intel  Core i5 1030NG7, a rozhodli se rozdíly mezi stroji prakticky vyzkoušet. Vyjma procesoru jsou stejné, oba mají 8 GB operační paměti, 500 GB SSD, obrazovku s rozlišením
2560 x 1600 pixelů a akumulátor s kapacitou 4 382 mAh. Ten s čipem Apple se v době zápůjčky prodával za 36 281 Kč, s Intelem za 33 490 Kč.

Výkon a kódování videa

Apple Silicon M1 je procesor s architekturou ARM, jde tedy o procesor technicky příbuzný těm v chytrých telefonech. Aplikace a programy napsané pro použití v počítačích Apple s procesory x86 od Intelu na tomto novém čipu nelze jen tak spustit.

„Jen tak“ lze spustit aplikace, které byly pro použití na novém procesoru buď přímo vytvořeny, nebo přepracovány a optimalizovány. Takových programů je již docela dlouhý seznam a rychle přibývají další. Spustit lze i mnohé aplikace napsané pro tablety iPad a telefony iPhone.

Protože přepracování mnoha aplikací pro nativní běh na M1 bude ještě nějakou dobu trvat, je zde takzvaná Rosetta 2. Je to speciální aplikační vrstva, můžete si ji představit jako redukci, která zprostředkovává komunikaci mezi kódem aplikací pro x86 a novým hardwarem. Jak jsme vyzkoušeli, některé aplikace v tomto režimu fungují velmi dobře, jiné vůbec, některé tak napůl. Jde o přechodné řešení, než tvůrci aplikací vydají varianty s upraveným kódem (a pro provoz aplikací, které již nejsou vyvíjeny).

Toto rozdělení jsme zachovali i při testování výkonu. Všechny benchmarky v následující tabulce již byly optimalizovány pro běh na Apple M1, využívají tedy plně jeho potenciál.

Testy s nativní podporou M1
Apple Silicon M1Intel Core i5
GeekBench 5.3 - jedno jádro1 7271 176
GeekBench 5.3 - všechna jádra7 6603 990
GeekBench 5.3 - OpenCL18 5527 781
GeekBench 5.3 - Metal20 8639 028
CineBench R23 - jedno jádro1 492919
CineBench R23 - všechna jádra7 1152 540
PassMark - jedno jádro3 5472 033
PassMark - všechna jádra15 2877 256
Blackmagic Disk Speed - zápis2 289 MB/s1 357 MB/s
Blackmagic Disk Speed - čtení2 855 MB/s1 262 MB/s

Rozdíl je doslova propastný. Překvapil nás rozdíl v rychlosti práce s diskem (je zde stejné SSD s logem Apple).

V následující tabulce jsou testy, které ještě optimalizované nebyly. Zatímco na Intelu běží nativně, na M1 běží pomocí Rosetty. 

Testy bez nativní podpory M1
Apple Silicon M1Intel Core i5
Novabench - celkové skóre2 2891 542
Novabench - CPU1 170939
Novabench - GPU605243
Novabench - RAM281234
Novabench - Disk233126
GeekBench 4.4 - jedno jádro5 7595 198
GeekBnech 4.4 - všechna jádra23 31114 939
GeekBnech 4.4 - OpenCL53 28731 232

I v tomto režimu je výkonový náskok M1 oproti Core i5 dost výrazný.

Počítače Apple se často používají pro multimediální tvorbu, zkusili jsme proto, jak si poradí s kódováním videa. V aplikaci Handbrake, která je nativně jak pro Core i5, tak M1, jsme vytvořili frontu dvanácti 4K HEVC/H.265 videí s celkovou délkou 24 minut 14 sekund (zdrojové soubory měly celkem 10,2 GB) a nechali je převést do Full HD rozlišení a H.264 formátu (předvolba HQ 1080p30). 

Kódování videa
Apple Silicon M1Intel Core i5
Handbrake63 minut148 minut

Rozdíl v rychlosti převodu je obrovský. Pocitově navíc umocněn tím, že stroj s intelem roztočil ventilátory na maximum a byl docela hlučný, pasivně chlazený stroj s M1 byl po celou dobu pochopitelně zcela bezhlučný. 

Zajímalo nás, jak je to uvnitř strojů s teplotou. Aplikace Temp Monitor byla na stroji s M1 poněkud stručná, CPU Proximity dosáhla hodnoty 47 °C, akumulátor maximálně 45°C. U Core i5 se CPU Proximity držela na 76 °C, akumulátor na 45 °C. A zatímco u M1 jsme podrobnější teploty nezjistili, u Intelu dosahovala teplota samotného čipu i 100 °C, což je opravdu hodně. 

V oblasti klávesnice byly oba stroje po hodině plné zátěže podobně horké, ale zatímco palmresty a oblast touchpadu byly u odfukující intelové verze chladné, u pasivního M1 se teplo rozšířilo až sem a při práci by to nebylo příjemné. Na druhou stranu, MacBook Air není stroj na dlouhé plné vytížení, od toho je MacBook Pro a desktopy.

Virtualizace Windows

Uživatelé Mac OS zpravidla nemohou přijít operačnímu systému Windows na jméno (a opačně), je ale pravdou, že pro některé je možnost jej na počítači Apple občas spustit docela podstatná. Na MacBooku s Intelem to není žádný problém, stačí je nainstalovat jako druhý systém a pomocí BootCampu se mezi nimi přepínat. To u modelu s procesorem M1 nejde. 

Zbývá tak další možnost, virtualizovat Windows v rámci spuštěného
Mac OS - jsou pak puštěná v okně jako klasická aplikace. Populární volbou je virtualizační systém Parallels Desktop. A zatímco pro systémy s Intelem je vše připraveno, pro systém na ARMu je to zatím ve zkušební formě. 

Windows 10 na Parallels Desktop na systému s procesorem M1
Windows 10 v Parallels Desktop na systému s procesorem Intel

Windows 10 v Parallels Desktop. Vlevo na systému s procesorem M1, vpravo s Core i5

Parallels Desktop lze v rámci testovací betaverze stáhnout i ve variantě pro procesor M1 a protože Windows normálně neběží na procesorech ARM, je potřeba instalovat takzvané Windows for ARM, která zatím najdete předinstalována na Microsoft Surface Pro X (a několika dalších strojích) a který lze v rámci programu Windows Insider stáhnout, což jsme učinili. 

Otázkou ale je, nakolik to vůbec dává smysl, protože ve Windows for ARM nespustíte aplikace pro x86 procesory, respektive ty 64bitové vůbec, 32bit přes vestavěný emulátor. Více jsme o tom psali zde: Unikátní notebook s procesorem Microsoft SQ1 otevírá novou éru Windows.

Testy ve Windows 10 přes Parallels Desktop virtualizaci
Apple Silicon M1Intel Core i5
GeekBench 5.3 - jedno jádro1540958
GeekBench 5.3 - všechna jádra28631536
Hardlimit Benchmark - jedno vlákno42,9158,54
Hardlimit Benchmark - všechna vláka76,6588,82

Je patrné, že dostupný výkon je v obou případech skromný, zejména při aplikacích jinak schopných využít víc výpočetních jader. Nefunguje zde ani akcelerace grafickým čipem, což je problém například pro aplikace využívající OpenCL. Mnohé programy z Microsoft Store, které jsou připravené pro provoz na ARMovém hardwaru, se nám i tak na M1 nepodařilo spustit. U jiných jsme se setkali s omezenou funkčností. 

Výdrž akumulátoru

Velká očekávání se v případě ARM procesorů týkají spotřeby energie, respektive výdrži na jedno nabití akumulátoru. Ten je v obou verzích notebooku shodný, má skromnou kapacitu 4 382 mAh. 

Při velmi nenáročném použití při streamování videa a prohlížení internetu, s příjemným nastavením jasu a připojením přes wi-fi vydržel notebook s Intelem solidních 9 hodin a 50 minut, notebook s M1 neuvěřitelných 17 hodin a 40 minut.

Naopak při plném vytížení procesoru spotřeboval Intel za hodinu 32 procent, M1 29 procent kapacity akumulátoru. Nutno počítat s tím, že M1 za hodinu stihl podstatně víc práce.

Jeden kabel na vše. USB-C připojení přenese 4K obraz a zvuk do monitoru a...
Jeden kabel na vše. USB-C připojení přenese 4K obraz a zvuk do monitoru a...

Jeden kabel na vše. USB-C připojení přenese 4K obraz a zvuk do monitoru a zároveň napájí notebook.

Nabíjení jsme vyzkoušeli jak s dodávaným 30W USB-C adaptérem, tak 4K monitorem AOC U32U1. Ten nabízí jak přenos obrazu a zvuku přes
USB-C, tak i 65W power delivery skrze stejný kabel. Notebook tak stačí k monitoru připojit jedním kabelem, který obstará vše.

A zatímco s dodávaným adaptérem se notebooky z prázdna do plna nabíjely 3 hodiny 20 minut, kabelem z monitoru to zvládly o 50 minut rychleji.

Závěr

Pokud nutně nepotřebujete přepínat mezi macOS a Windows, a pokud již vámi nejpoužívanější aplikace mají verzi optimalizovanou pro M1, pak dávají modely s procesorem Apple Silicon M1 smysl již nyní. Excelují výkonem i energetickou náročností a tím i produkcí tepla, potažmo nízkou (žádnou) hlučností. 

Na internetu najdete seznamy kompatibilních aplikací, například zde isapplesiliconready.com , pomocí aplikace Silicon můžete udělat malý audit kterým zjistíte, které vámi používané aplikace již na M1 bez problémů poběží.

Nezbývá než držet palce, aby měl Apple alokovaný dostatek výrobní  kapacity čipů a takto osazené notebooky nebyly takovou vzácností, jako třeba grafické karty nebo herní konzole.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Jaký je nový iPad Air? První dojmy se točí kolem výkonu a klávesnice

iPad Air

Uplynulo sotva deset měsíců a na trh dorazil nový iPad Air. Opět ve dvou velikostech, vybrat si...

Byl to propadák, nyní je ARC od Intelu atraktivní volbou pro spořivé hráče

Intel ARC B580

Zatímco AMD a Nvidia operují na trhu ve vyšší cenové kategorii, Intel se pustil do té snadno...

Jaký je iPhone pro ty, co nemají na iPhone? První dojmy z dostupné novinky

iPhone 16e

Embargo padlo, a tak se smíme podělit o první fotky a první dojmy z nového dostupnějšího iPhonu,...

Test: Největší síla nových grafických karet není v hrubém výkonu

Test grafických karet RTX 5090 a RTX 5080

Testujeme grafické karty Nvidia GeForce RTX 5090 a RTX 5080 a srovnáváme je se starší RTX 4090....

Zbytečně vysoká cena kazí dojem z elegána. Test Oppa Reno 12 Pro

Oppo Reno 12 Pro

Nové Oppo Reno 12 Pro je špičkou nabídky tohoto výrobce na českém trhu. Reálně však jde o model...

Téměř špičkový mobil za rozumnější cenu. Test Honoru 200 Pro

Honor 200 Pro

Není to sice ten pravý top model, ale má k němu zatraceně blízko. Honor 200 Pro se snaží zaujmout...

Nejčtenější

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

„Zapomenutí“ astronauti se konečně vrátili. Místo Boeingu letěli se SpaceX

V úterý krátce před 23. hodinou se vrátili na Zemi dva astronauté, kteří místo plánovaných několika dní strávili na oběžné dráze devět měsíců. Jejich mise se stala tak trochu i politickým tématem.

Nastane v 10:01 a přinese astronomické jaro. Jarní rovnodennost je tu

Tento den má být Slunce na obloze přibližně polovinu z 24hodinového cyklu. Jarní rovnodennost nyní nastává většinou již 20. března a zahajuje část roku, kdy převažuje den nad nocí a zároveň se jeho...

20. března 2025

KVÍZ: Pamatujete na tyto značky? Kdysi slavná jména mnozí ani neznají

Společnosti Apple nebo Nvidia zná dnes každý. Nebo skoro každý, ať jsem korektní. Nicméně před dvaceti, třiceti nebo čtyřiceti lety měly podobný věhlas značky, o kterých jste možná ani neslyšeli....

vydáno 20. března 2025

AI ukazuje své schopnosti. Zvládne odmazat vodoznaky chránící autory

Lidé se snaží rozlišit výtvory generativní umělé inteligence mnoha způsoby. Patří mezi ně i speciální označování textů, obrázků a videí pomocí různých více či méně patrných vodoznaků a značek....

19. března 2025  16:35

Trumpova parta se pustila do meteorologů. Zakázala jim používat slovo uhlík

Živit se předpovídáním počasí působí jako poměrně málo rizikové zaměstnání. Jistě, může si na vás za rohem počkat někdo, kdo si na základě vaší prognózy nevzal deštník a zmokl. Takových případů je...

19. března 2025  10:32,  aktualizováno  10:32

„Zapomenutí“ astronauti se konečně vrátili. Místo Boeingu letěli se SpaceX

V úterý krátce před 23. hodinou se vrátili na Zemi dva astronauté, kteří místo plánovaných několika dní strávili na oběžné dráze devět měsíců. Jejich mise se stala tak trochu i politickým tématem.

18. března 2025,  aktualizováno  19.3

Ohnivá předehra před Hirošimou. Zápalné pumy proměnily Tokio v peklo na zemi

I když lze americké bombardování Tokia v březnu 1945 považovat – alespoň co do bezprostředního počtu obětí během jediného náletu – za nejničivější bombardování v dějinách, následné jaderné výbuchy v...

19. března 2025

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů

Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...

Konečně domů! Astronauti po nečekaně dlouhém pobytu na ISS míří zpátky k Zemi

Američtí astronauté Barry Wilmore a Sunita Williamsová se po devíti měsících vracejí na Zemi. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byli nuceni setrvat na místo několika dní nečekaně dlouho kvůli...

18. března 2025  6:56,  aktualizováno  8:09

Nejsmrtelnější tornádo historie se před 100 lety prohnalo třemi americkými státy

Před 100 lety, 18. března 1925, se třemi státy USA, konkrétně Missouri, Illinois a Indianou, prohnalo výjimečně silné tornádo, které vstoupilo do historie. Zemřelo celkem 695 lidí. Žádné jiné tornádo...

18. března 2025

Před 60 lety vystoupil první člověk do volného vesmíru. Leonov málem zemřel

Necelé čtyři roky poté, co do vesmírného prostoru vyslal prvního člověka, se Sovětskému svazu podařilo připsat další prvenství. Do volného vesmíru 18. března 1965 vystoupil jeho kosmonaut Alexej...

18. března 2025

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

18. března 2025

Je to marné. Za touhu po sladkém mohou přirozené procesy v mozku

Premium

Proč je někdy tak těžké nespořádat večer velké porce jídla nebo se vystříhat cukru? Není to vždycky jen důsledek slabé vůle. Vynucuje si to náš mozek.

17. března 2025

Levnější a lepší? Negativa se na novém MacBooku Air hledají těžko

V podstatě v superlativech jsme mluvili již o předchozí verzi, v této se mnohé zlepšilo. Největší slabinou je displej, který se již mnoho let nezměnil a oproti dnešní konkurenci v některých ohledech...

17. března 2025