Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

MacBook Air s procesorem Apple M1 zašlapal verzi s Intelem do země

Jaký výkon má procesor M1, kterým Apple ve svých počítačích nahrazuje čipy od Intelu? V redakčním utkání dvojice MacBook Air nový čip svoji tradiční konkurenci zcela deklasoval.

Dva stejné notebooky. V jednom bije srdce od Intelu, ve druhém od Apple | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Historie se tak trochu opakuje. V roce 2006 počítače přešly z procesorů PowerPC společnosti IBM na procesory společnosti Intel. Podle Steva Jobse tehdy plánovaný „roadmap“ procesorů Intelu lépe odpovídal konstrukci a designu počítačů, které chtěl Apple přinášet na trh. 

Byla to velká věc, aplikace se musely optimalizovat pro novou platformu, skalní příznivci plakali. Tehdy jsem se nedivil, ve škole jsme měli několik starších iMaců, na kterých třeba video běželo tak, jak si stejně stará PC mohla maximálně nechat zdát.

Se 4K monitorem AOC jsme vyzkoušeli provoz na dvou displejích a napájení skrze USB-C Power Delivery. Obé bez problémů.

O patnáct let později Apple nastupuje na další změnu, z procesorů Intelu přechází na čipy vlastní produkce. Apple Silicon M1 najdete v nových MacBook Air, MacBook Pro a Mac Mini a do dalších se v rámci generačních obměn chystá. Tentokrát skoro nikdo nepláče. Nová „em jednička“ válcuje konkurenci ve výkonu i spotřebě a seznam optimalizovaných, nebo alespoň přes emulátor spustitelných aplikací rychle roste. 

My jsme si od obchodu Alza.cz zapůjčili dva 13" MacBook Air, jeden v konfiguraci s čipem Apple  M1, druhý s Intel  Core i5 1030NG7, a rozhodli se rozdíly mezi stroji prakticky vyzkoušet. Vyjma procesoru jsou stejné, oba mají 8 GB operační paměti, 500 GB SSD, obrazovku s rozlišením
2560 x 1600 pixelů a akumulátor s kapacitou 4 382 mAh. Ten s čipem Apple se v době zápůjčky prodával za 36 281 Kč, s Intelem za 33 490 Kč.

Výkon a kódování videa

Apple Silicon M1 je procesor s architekturou ARM, jde tedy o procesor technicky příbuzný těm v chytrých telefonech. Aplikace a programy napsané pro použití v počítačích Apple s procesory x86 od Intelu na tomto novém čipu nelze jen tak spustit.

„Jen tak“ lze spustit aplikace, které byly pro použití na novém procesoru buď přímo vytvořeny, nebo přepracovány a optimalizovány. Takových programů je již docela dlouhý seznam a rychle přibývají další. Spustit lze i mnohé aplikace napsané pro tablety iPad a telefony iPhone.

Protože přepracování mnoha aplikací pro nativní běh na M1 bude ještě nějakou dobu trvat, je zde takzvaná Rosetta 2. Je to speciální aplikační vrstva, můžete si ji představit jako redukci, která zprostředkovává komunikaci mezi kódem aplikací pro x86 a novým hardwarem. Jak jsme vyzkoušeli, některé aplikace v tomto režimu fungují velmi dobře, jiné vůbec, některé tak napůl. Jde o přechodné řešení, než tvůrci aplikací vydají varianty s upraveným kódem (a pro provoz aplikací, které již nejsou vyvíjeny).

Toto rozdělení jsme zachovali i při testování výkonu. Všechny benchmarky v následující tabulce již byly optimalizovány pro běh na Apple M1, využívají tedy plně jeho potenciál.

Testy s nativní podporou M1
Apple Silicon M1Intel Core i5
GeekBench 5.3 - jedno jádro1 7271 176
GeekBench 5.3 - všechna jádra7 6603 990
GeekBench 5.3 - OpenCL18 5527 781
GeekBench 5.3 - Metal20 8639 028
CineBench R23 - jedno jádro1 492919
CineBench R23 - všechna jádra7 1152 540
PassMark - jedno jádro3 5472 033
PassMark - všechna jádra15 2877 256
Blackmagic Disk Speed - zápis2 289 MB/s1 357 MB/s
Blackmagic Disk Speed - čtení2 855 MB/s1 262 MB/s

Rozdíl je doslova propastný. Překvapil nás rozdíl v rychlosti práce s diskem (je zde stejné SSD s logem Apple).

V následující tabulce jsou testy, které ještě optimalizované nebyly. Zatímco na Intelu běží nativně, na M1 běží pomocí Rosetty. 

Testy bez nativní podpory M1
Apple Silicon M1Intel Core i5
Novabench - celkové skóre2 2891 542
Novabench - CPU1 170939
Novabench - GPU605243
Novabench - RAM281234
Novabench - Disk233126
GeekBench 4.4 - jedno jádro5 7595 198
GeekBnech 4.4 - všechna jádra23 31114 939
GeekBnech 4.4 - OpenCL53 28731 232

I v tomto režimu je výkonový náskok M1 oproti Core i5 dost výrazný.

Počítače Apple se často používají pro multimediální tvorbu, zkusili jsme proto, jak si poradí s kódováním videa. V aplikaci Handbrake, která je nativně jak pro Core i5, tak M1, jsme vytvořili frontu dvanácti 4K HEVC/H.265 videí s celkovou délkou 24 minut 14 sekund (zdrojové soubory měly celkem 10,2 GB) a nechali je převést do Full HD rozlišení a H.264 formátu (předvolba HQ 1080p30). 

Kódování videa
Apple Silicon M1Intel Core i5
Handbrake63 minut148 minut

Rozdíl v rychlosti převodu je obrovský. Pocitově navíc umocněn tím, že stroj s intelem roztočil ventilátory na maximum a byl docela hlučný, pasivně chlazený stroj s M1 byl po celou dobu pochopitelně zcela bezhlučný. 

Zajímalo nás, jak je to uvnitř strojů s teplotou. Aplikace Temp Monitor byla na stroji s M1 poněkud stručná, CPU Proximity dosáhla hodnoty 47 °C, akumulátor maximálně 45°C. U Core i5 se CPU Proximity držela na 76 °C, akumulátor na 45 °C. A zatímco u M1 jsme podrobnější teploty nezjistili, u Intelu dosahovala teplota samotného čipu i 100 °C, což je opravdu hodně. 

V oblasti klávesnice byly oba stroje po hodině plné zátěže podobně horké, ale zatímco palmresty a oblast touchpadu byly u odfukující intelové verze chladné, u pasivního M1 se teplo rozšířilo až sem a při práci by to nebylo příjemné. Na druhou stranu, MacBook Air není stroj na dlouhé plné vytížení, od toho je MacBook Pro a desktopy.

Virtualizace Windows

Uživatelé Mac OS zpravidla nemohou přijít operačnímu systému Windows na jméno (a opačně), je ale pravdou, že pro některé je možnost jej na počítači Apple občas spustit docela podstatná. Na MacBooku s Intelem to není žádný problém, stačí je nainstalovat jako druhý systém a pomocí BootCampu se mezi nimi přepínat. To u modelu s procesorem M1 nejde. 

Zbývá tak další možnost, virtualizovat Windows v rámci spuštěného
Mac OS - jsou pak puštěná v okně jako klasická aplikace. Populární volbou je virtualizační systém Parallels Desktop. A zatímco pro systémy s Intelem je vše připraveno, pro systém na ARMu je to zatím ve zkušební formě. 

Windows 10 na Parallels Desktop na systému s procesorem M1
Windows 10 v Parallels Desktop na systému s procesorem Intel

Windows 10 v Parallels Desktop. Vlevo na systému s procesorem M1, vpravo s Core i5

Parallels Desktop lze v rámci testovací betaverze stáhnout i ve variantě pro procesor M1 a protože Windows normálně neběží na procesorech ARM, je potřeba instalovat takzvané Windows for ARM, která zatím najdete předinstalována na Microsoft Surface Pro X (a několika dalších strojích) a který lze v rámci programu Windows Insider stáhnout, což jsme učinili. 

Otázkou ale je, nakolik to vůbec dává smysl, protože ve Windows for ARM nespustíte aplikace pro x86 procesory, respektive ty 64bitové vůbec, 32bit přes vestavěný emulátor. Více jsme o tom psali zde: Unikátní notebook s procesorem Microsoft SQ1 otevírá novou éru Windows.

Testy ve Windows 10 přes Parallels Desktop virtualizaci
Apple Silicon M1Intel Core i5
GeekBench 5.3 - jedno jádro1540958
GeekBench 5.3 - všechna jádra28631536
Hardlimit Benchmark - jedno vlákno42,9158,54
Hardlimit Benchmark - všechna vláka76,6588,82

Je patrné, že dostupný výkon je v obou případech skromný, zejména při aplikacích jinak schopných využít víc výpočetních jader. Nefunguje zde ani akcelerace grafickým čipem, což je problém například pro aplikace využívající OpenCL. Mnohé programy z Microsoft Store, které jsou připravené pro provoz na ARMovém hardwaru, se nám i tak na M1 nepodařilo spustit. U jiných jsme se setkali s omezenou funkčností. 

Výdrž akumulátoru

Velká očekávání se v případě ARM procesorů týkají spotřeby energie, respektive výdrži na jedno nabití akumulátoru. Ten je v obou verzích notebooku shodný, má skromnou kapacitu 4 382 mAh. 

Při velmi nenáročném použití při streamování videa a prohlížení internetu, s příjemným nastavením jasu a připojením přes wi-fi vydržel notebook s Intelem solidních 9 hodin a 50 minut, notebook s M1 neuvěřitelných 17 hodin a 40 minut.

Naopak při plném vytížení procesoru spotřeboval Intel za hodinu 32 procent, M1 29 procent kapacity akumulátoru. Nutno počítat s tím, že M1 za hodinu stihl podstatně víc práce.

Jeden kabel na vše. USB-C připojení přenese 4K obraz a zvuk do monitoru a...
Jeden kabel na vše. USB-C připojení přenese 4K obraz a zvuk do monitoru a...

Jeden kabel na vše. USB-C připojení přenese 4K obraz a zvuk do monitoru a zároveň napájí notebook.

Nabíjení jsme vyzkoušeli jak s dodávaným 30W USB-C adaptérem, tak 4K monitorem AOC U32U1. Ten nabízí jak přenos obrazu a zvuku přes
USB-C, tak i 65W power delivery skrze stejný kabel. Notebook tak stačí k monitoru připojit jedním kabelem, který obstará vše.

A zatímco s dodávaným adaptérem se notebooky z prázdna do plna nabíjely 3 hodiny 20 minut, kabelem z monitoru to zvládly o 50 minut rychleji.

Závěr

Pokud nutně nepotřebujete přepínat mezi macOS a Windows, a pokud již vámi nejpoužívanější aplikace mají verzi optimalizovanou pro M1, pak dávají modely s procesorem Apple Silicon M1 smysl již nyní. Excelují výkonem i energetickou náročností a tím i produkcí tepla, potažmo nízkou (žádnou) hlučností. 

Na internetu najdete seznamy kompatibilních aplikací, například zde isapplesiliconready.com , pomocí aplikace Silicon můžete udělat malý audit kterým zjistíte, které vámi používané aplikace již na M1 bez problémů poběží.

Nezbývá než držet palce, aby měl Apple alokovaný dostatek výrobní  kapacity čipů a takto osazené notebooky nebyly takovou vzácností, jako třeba grafické karty nebo herní konzole.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Ze dvou levných nokií je lepší ta levnější. Test Nokií G11 a G21

Nokia G11 a G21

Nokie G11 a G21 představené letos na veletrhu MWC v Barceloně jsou cenově nejdostupnějšími modely,...

Zvuk odevšad a bez drátů. Vyzkoušeli jsme nejzajímavější domácí kino

Sony HT-A9

Efektně a skutečně prostorově zahraje všechny moderní formáty filmového prostorového zvuku včetně...

Test Sony Xperia Pro-I: Drahá hračka i super nástroj pro tvůrce obsahu

Sony Xperia Pro-I

Už samotná cena 46 990 korun vypadá u smartphonu Sony Xperia Pro-I poměrně děsivě. Vždyť je to svým...

Obhajuje pozici hitu, ale má to těžké. Test Samsungu Galaxy A53

Samsung Galaxy A53 5G

Na první pohled to vypadá jako jasná sázka na jistotu. Samsungu se skvěle prodával už model Galaxy...

Kdysi se levným honorům dařilo, nyní to stále není ono. Test Honoru X8

Honor X8

Levnější model X8 od značky Honor se nepouští do žádných divokých bitev s konkurencí a spíše se...

S poloviční cenou si troufá na špičkové modely. Test Motoroly G200

Motorola Moto G200 5G

Značku Motorola se v poslední době opravdu nevyplácí přehlížet. Její modely jsou sice stále poměrně...

Nejsou dokonalé, ale jsou perfektní. Test Google Pixel 6 a 6 Pro

Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro

Více než dva měsíce Googlu trvalo, než své Pixely 6 a 6 Pro pomocí softwarových aktualizací vyladil...

  • Nejčtenější

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

Advertorial Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté...

Za bouřky jděte dovnitř, před bleskem ochrání také les. Hlavně si nelehejte

Premium Letní bouřka umí rozehrát fascinující show. Blesky srší k zemi, rozsvěcují oblohu. Hlavně si dejte pozor, abyste byli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte s upgradem na Windows 11? Tyto informace byste měli vědět

Nejnovější verzi operačního systému Windows 11 přijímají uživatelé po celém světě. Přestože nikdo není nucen na novou...

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přísně tajná letecká továrna. Na gripen je potřeba 8 tisíc hodin práce

Premium Co obnáší vyrobit stíhací nadzvukový letoun? Po exkurzi ve střežené továrně Saab kromě jiného víme, že se kupříkladu...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Toto se Applu fakt povedlo. Udivující výkon v tichém chladném kabátku

Vyzkoušeli jsme počítač Apple Mac Studio M1 MAX s monitorem Display Studio. Zatímco o skvělém počítači můžeme říci, že...

Možná vás překvapí, jak daleko dosáhnou wi-fi, bluetooth, NFC či IR

Premium Schválně, dokážete odhadnout, která z uvedených bezdrátových technologií dokáže vysílat na největší vzdálenost? Otázka,...

Toto své baterii rozhodně nedělejte. Jak správně nabíjet elektroniku?

Premium Degradace baterie je něco, co všichni známe. Ale nedojde k ní přes noc. Když si však všimnete, že váš telefon,...

Američané už si smějí opravit iPhone doma. Ale tak trochu po applovsku

Právo na opravu je hojně diskutovaný trend, který donutil i takového giganta, jako je firma Apple, nabídnout možnost...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...