Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

MacBook Air s procesorem Apple M1 zašlapal verzi s Intelem do země

Jaký výkon má procesor M1, kterým Apple ve svých počítačích nahrazuje čipy od Intelu? V redakčním utkání dvojice MacBook Air nový čip svoji tradiční konkurenci zcela deklasoval.
Dva stejné notebooky. V jednom bije srdce od Intelu, ve druhém od Apple

Dva stejné notebooky. V jednom bije srdce od Intelu, ve druhém od Apple | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Historie se tak trochu opakuje. V roce 2006 počítače přešly z procesorů PowerPC společnosti IBM na procesory společnosti Intel. Podle Steva Jobse tehdy plánovaný „roadmap“ procesorů Intelu lépe odpovídal konstrukci a designu počítačů, které chtěl Apple přinášet na trh. 

Byla to velká věc, aplikace se musely optimalizovat pro novou platformu, skalní příznivci plakali. Tehdy jsem se nedivil, ve škole jsme měli několik starších iMaců, na kterých třeba video běželo tak, jak si stejně stará PC mohla maximálně nechat zdát.

Se 4K monitorem AOC jsme vyzkoušeli provoz na dvou displejích a napájení skrze USB-C Power Delivery. Obé bez problémů.

O patnáct let později Apple nastupuje na další změnu, z procesorů Intelu přechází na čipy vlastní produkce. Apple Silicon M1 najdete v nových MacBook Air, MacBook Pro a Mac Mini a do dalších se v rámci generačních obměn chystá. Tentokrát skoro nikdo nepláče. Nová „em jednička“ válcuje konkurenci ve výkonu i spotřebě a seznam optimalizovaných, nebo alespoň přes emulátor spustitelných aplikací rychle roste. 

My jsme si od obchodu Alza.cz zapůjčili dva 13" MacBook Air, jeden v konfiguraci s čipem Apple  M1, druhý s Intel  Core i5 1030NG7, a rozhodli se rozdíly mezi stroji prakticky vyzkoušet. Vyjma procesoru jsou stejné, oba mají 8 GB operační paměti, 500 GB SSD, obrazovku s rozlišením
2560 x 1600 pixelů a akumulátor s kapacitou 4 382 mAh. Ten s čipem Apple se v době zápůjčky prodával za 36 281 Kč, s Intelem za 33 490 Kč.

Výkon a kódování videa

Apple Silicon M1 je procesor s architekturou ARM, jde tedy o procesor technicky příbuzný těm v chytrých telefonech. Aplikace a programy napsané pro použití v počítačích Apple s procesory x86 od Intelu na tomto novém čipu nelze jen tak spustit.

„Jen tak“ lze spustit aplikace, které byly pro použití na novém procesoru buď přímo vytvořeny, nebo přepracovány a optimalizovány. Takových programů je již docela dlouhý seznam a rychle přibývají další. Spustit lze i mnohé aplikace napsané pro tablety iPad a telefony iPhone.

Protože přepracování mnoha aplikací pro nativní běh na M1 bude ještě nějakou dobu trvat, je zde takzvaná Rosetta 2. Je to speciální aplikační vrstva, můžete si ji představit jako redukci, která zprostředkovává komunikaci mezi kódem aplikací pro x86 a novým hardwarem. Jak jsme vyzkoušeli, některé aplikace v tomto režimu fungují velmi dobře, jiné vůbec, některé tak napůl. Jde o přechodné řešení, než tvůrci aplikací vydají varianty s upraveným kódem (a pro provoz aplikací, které již nejsou vyvíjeny).

Toto rozdělení jsme zachovali i při testování výkonu. Všechny benchmarky v následující tabulce již byly optimalizovány pro běh na Apple M1, využívají tedy plně jeho potenciál.

Testy s nativní podporou M1
Apple Silicon M1Intel Core i5
GeekBench 5.3 - jedno jádro1 7271 176
GeekBench 5.3 - všechna jádra7 6603 990
GeekBench 5.3 - OpenCL18 5527 781
GeekBench 5.3 - Metal20 8639 028
CineBench R23 - jedno jádro1 492919
CineBench R23 - všechna jádra7 1152 540
PassMark - jedno jádro3 5472 033
PassMark - všechna jádra15 2877 256
Blackmagic Disk Speed - zápis2 289 MB/s1 357 MB/s
Blackmagic Disk Speed - čtení2 855 MB/s1 262 MB/s

Rozdíl je doslova propastný. Překvapil nás rozdíl v rychlosti práce s diskem (je zde stejné SSD s logem Apple).

V následující tabulce jsou testy, které ještě optimalizované nebyly. Zatímco na Intelu běží nativně, na M1 běží pomocí Rosetty. 

Testy bez nativní podpory M1
Apple Silicon M1Intel Core i5
Novabench - celkové skóre2 2891 542
Novabench - CPU1 170939
Novabench - GPU605243
Novabench - RAM281234
Novabench - Disk233126
GeekBench 4.4 - jedno jádro5 7595 198
GeekBnech 4.4 - všechna jádra23 31114 939
GeekBnech 4.4 - OpenCL53 28731 232

I v tomto režimu je výkonový náskok M1 oproti Core i5 dost výrazný.

Počítače Apple se často používají pro multimediální tvorbu, zkusili jsme proto, jak si poradí s kódováním videa. V aplikaci Handbrake, která je nativně jak pro Core i5, tak M1, jsme vytvořili frontu dvanácti 4K HEVC/H.265 videí s celkovou délkou 24 minut 14 sekund (zdrojové soubory měly celkem 10,2 GB) a nechali je převést do Full HD rozlišení a H.264 formátu (předvolba HQ 1080p30). 

Kódování videa
Apple Silicon M1Intel Core i5
Handbrake63 minut148 minut

Rozdíl v rychlosti převodu je obrovský. Pocitově navíc umocněn tím, že stroj s intelem roztočil ventilátory na maximum a byl docela hlučný, pasivně chlazený stroj s M1 byl po celou dobu pochopitelně zcela bezhlučný. 

Zajímalo nás, jak je to uvnitř strojů s teplotou. Aplikace Temp Monitor byla na stroji s M1 poněkud stručná, CPU Proximity dosáhla hodnoty 47 °C, akumulátor maximálně 45°C. U Core i5 se CPU Proximity držela na 76 °C, akumulátor na 45 °C. A zatímco u M1 jsme podrobnější teploty nezjistili, u Intelu dosahovala teplota samotného čipu i 100 °C, což je opravdu hodně. 

V oblasti klávesnice byly oba stroje po hodině plné zátěže podobně horké, ale zatímco palmresty a oblast touchpadu byly u odfukující intelové verze chladné, u pasivního M1 se teplo rozšířilo až sem a při práci by to nebylo příjemné. Na druhou stranu, MacBook Air není stroj na dlouhé plné vytížení, od toho je MacBook Pro a desktopy.

Virtualizace Windows

Uživatelé Mac OS zpravidla nemohou přijít operačnímu systému Windows na jméno (a opačně), je ale pravdou, že pro některé je možnost jej na počítači Apple občas spustit docela podstatná. Na MacBooku s Intelem to není žádný problém, stačí je nainstalovat jako druhý systém a pomocí BootCampu se mezi nimi přepínat. To u modelu s procesorem M1 nejde. 

Zbývá tak další možnost, virtualizovat Windows v rámci spuštěného
Mac OS - jsou pak puštěná v okně jako klasická aplikace. Populární volbou je virtualizační systém Parallels Desktop. A zatímco pro systémy s Intelem je vše připraveno, pro systém na ARMu je to zatím ve zkušební formě. 

Windows 10 na Parallels Desktop na systému s procesorem M1
Windows 10 v Parallels Desktop na systému s procesorem Intel

Windows 10 v Parallels Desktop. Vlevo na systému s procesorem M1, vpravo s Core i5

Parallels Desktop lze v rámci testovací betaverze stáhnout i ve variantě pro procesor M1 a protože Windows normálně neběží na procesorech ARM, je potřeba instalovat takzvané Windows for ARM, která zatím najdete předinstalována na Microsoft Surface Pro X (a několika dalších strojích) a který lze v rámci programu Windows Insider stáhnout, což jsme učinili. 

Otázkou ale je, nakolik to vůbec dává smysl, protože ve Windows for ARM nespustíte aplikace pro x86 procesory, respektive ty 64bitové vůbec, 32bit přes vestavěný emulátor. Více jsme o tom psali zde: Unikátní notebook s procesorem Microsoft SQ1 otevírá novou éru Windows.

Testy ve Windows 10 přes Parallels Desktop virtualizaci
Apple Silicon M1Intel Core i5
GeekBench 5.3 - jedno jádro1540958
GeekBench 5.3 - všechna jádra28631536
Hardlimit Benchmark - jedno vlákno42,9158,54
Hardlimit Benchmark - všechna vláka76,6588,82

Je patrné, že dostupný výkon je v obou případech skromný, zejména při aplikacích jinak schopných využít víc výpočetních jader. Nefunguje zde ani akcelerace grafickým čipem, což je problém například pro aplikace využívající OpenCL. Mnohé programy z Microsoft Store, které jsou připravené pro provoz na ARMovém hardwaru, se nám i tak na M1 nepodařilo spustit. U jiných jsme se setkali s omezenou funkčností. 

Výdrž akumulátoru

Velká očekávání se v případě ARM procesorů týkají spotřeby energie, respektive výdrži na jedno nabití akumulátoru. Ten je v obou verzích notebooku shodný, má skromnou kapacitu 4 382 mAh. 

Při velmi nenáročném použití při streamování videa a prohlížení internetu, s příjemným nastavením jasu a připojením přes wi-fi vydržel notebook s Intelem solidních 9 hodin a 50 minut, notebook s M1 neuvěřitelných 17 hodin a 40 minut.

Naopak při plném vytížení procesoru spotřeboval Intel za hodinu 32 procent, M1 29 procent kapacity akumulátoru. Nutno počítat s tím, že M1 za hodinu stihl podstatně víc práce.

Jeden kabel na vše. USB-C připojení přenese 4K obraz a zvuk do monitoru a...
Jeden kabel na vše. USB-C připojení přenese 4K obraz a zvuk do monitoru a...

Jeden kabel na vše. USB-C připojení přenese 4K obraz a zvuk do monitoru a zároveň napájí notebook.

Nabíjení jsme vyzkoušeli jak s dodávaným 30W USB-C adaptérem, tak 4K monitorem AOC U32U1. Ten nabízí jak přenos obrazu a zvuku přes
USB-C, tak i 65W power delivery skrze stejný kabel. Notebook tak stačí k monitoru připojit jedním kabelem, který obstará vše.

A zatímco s dodávaným adaptérem se notebooky z prázdna do plna nabíjely 3 hodiny 20 minut, kabelem z monitoru to zvládly o 50 minut rychleji.

Závěr

Pokud nutně nepotřebujete přepínat mezi macOS a Windows, a pokud již vámi nejpoužívanější aplikace mají verzi optimalizovanou pro M1, pak dávají modely s procesorem Apple Silicon M1 smysl již nyní. Excelují výkonem i energetickou náročností a tím i produkcí tepla, potažmo nízkou (žádnou) hlučností. 

Na internetu najdete seznamy kompatibilních aplikací, například zde isapplesiliconready.com , pomocí aplikace Silicon můžete udělat malý audit kterým zjistíte, které vámi používané aplikace již na M1 bez problémů poběží.

Nezbývá než držet palce, aby měl Apple alokovaný dostatek výrobní  kapacity čipů a takto osazené notebooky nebyly takovou vzácností, jako třeba grafické karty nebo herní konzole.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Nejlevnější cesta, jak se celá rodina dostane k novému počítači Apple

24" iMac M3

Nejčastěji je vidíte na recepcích, v kancelářích, ordinacích..., tam kde je kladen důraz na čistou...

Je to ideální levný tablet nejen do postele. Recenze TCL Nxtpaper 11

TCL Nxtpaper 11

Matné displeje jsou v mobilních zařízeních skutečně neobvyklou záležitostí. V poslední době se však...

Má mouchy, ale tento návrat potěší. Recenze HTC U23 Pro

HTC U23 Pro

Žádný smartphone není dokonalý a platí to i pro nečekaný návrat legendární značky HTC na náš trh....

Tip na dárek: Levný soundbar, co příjemně vylepší zvuk běžných televizorů

Hisense HS214

Možná nepotřebujete hřmící subwoofer ani prostorové ozvučení s efekty ze všech stran, ale nezáživný...

Skvělý obraz i zvuk. Zejména ve slevě je U8K od Hisense výbornou koupí

Hisense 65U8KQ

Papírově má vše, co od moderního televizoru filmoví nadšenci očekávají – Dolby Vision IQ, Dolby...

Tip na dárek pro ty, kterým wi-fi nedosáhne všude a štve je to

Takto samozřejmě nemá zapojení dokrývače smysl... Obě jednotky vedle sebe jen...

K přenosu dat využije běžné elektrické rozvody, na druhém konci vytvoří wi-fi síť a nabídne i...

Legrační cena, spousta funkcí, výborný zvuk. Streamery Wiim se povedly

Streamery Wiim Mini a Wiim Pro

Jen málokdy lze u ultralevných zařízení hovořit o zcela bezproblémovém provozu, skvělé funkční...

  • Nejčtenější

K čemu „ty brýle od Applu“ vlastně jsou? Odpovídáme na překvapivý dotaz

v diskusi je 160 příspěvků

22. února 2024

K čemu to je? To byla nejčastější reakce na headset Apple Vision Pro pod článkem, kde jsme jej jako...

Návrat USA na Měsíc po více než 50 letech. První soukromý modul úspěšně přistál

v diskusi je 92 příspěvků

22. února 2024  16:09,  aktualizováno  23.2

Měsíční přistávací modul Nova-C pojmenovaný Odysseus se v pátek dostal na povrch Měsíce. Splnil tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravda o mobilech. Profesor Vrba vysvětluje vliv záření na lidské zdraví

20. února 2024

Premium Francouzi vloni zakázali prodej celé série mobilních telefonů iPhone 12. Podle nich z přístrojů...

Lodní výzbroj na pásech. Sturmtiger používal náboje o hmotnosti 350 kg

v diskusi je 12 příspěvků

19. února 2024

Německý vůdce Adolf Hitler byl známý megaloman. V řadě případů nebyla při zavádění techniky do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dokonalejší kus elektroniky nekoupíte. Prozkoumali jsme Apple Vision Pro

v diskusi je 162 příspěvků

17. února 2024

Vyzkoušeli jsme nejvíc high-tech zařízení, které si dnes můžete koupit, headset Apple Vision Pro....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Amerika vzorem? Tak zaveďte prohibici, radili před 100 lety abstinenti politikům

v diskusi je 9 příspěvků

24. února 2024

V Československu začala před 100 lety debata o nadměrném pití alkoholu. 24. února 1924 o problému...

SpaceX se připravuje na třináctý start s posádkou, na palubě bude Rus

v diskusi nejsou příspěvky

24. února 2024

V rámci mise Crew-8 společnost SpaceX vyšle na začátku března již použitý Crew Dragon se čtyřmi...

I půl století po Apollu je přistání na Měsíci husarským kouskem. Proč?

v diskusi je 29 příspěvků

23. února 2024  18:14

Američané po více než 51 letech dosáhli povrchu přirozeného satelitu Země – Měsíce. Z laického...

Google zastavil generování obrázků lidí. Jeho AI si moc vymýšlela

v diskusi je 9 příspěvků

23. února 2024  16:13

Pozdvižení na internetu vyvolalo podivné chování generátoru obrázků v podání chatbotu Gemini, který...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...