Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tiché PC: díl 4. - HDD, CD a DVD ROM

Pevné disky a optické mechaniky dokážou vyrábět velké množství nežádoucího hluku, pokud se jejich mechanismus roztočí na nejvyšší možné otáčky, zažijete velké peklo. Neuvěřitelným způsobem rozvibrují i tu nejpevnější a nejlepší počítačovou skříň. Avšak pohyblivé mechanismy můžete bez problému zkrotit. Nevěříte?
Opět je tu čtvrtek a my vám přinášíme již čtvrtý díl našeho seriálu o Tichém PC. V minulých třech dílech jsme se věnovali převážně odhlučnění ventilátorů v počítači. Také jsme si osvětlili softwarové možnosti odhlučnění, které můžou v značné míře, pomocí snížení otáček, omezit hluk produkovaný aktivními částmi chladičů. Ovšem ventilátory nejsou jediným zdrojem hlučnosti PC, také pevné disky, CD, DVD a disketové mechaniky dokážou pořádně rozezvonit vaši case.

HDD NO NAME 

Jen se točte plotny, dokuď můžete

Moderní pevné disky se otáčí pořádnou rychlostí. Některé HDD dokáží už při 5400 rpm dělat pěkný rámus (především jejich kmitající hlavičky) a o některých nejnovějších modelech se 7200 rpm ani nemluvě. Disky samotné nevydávají zas až takový akustický hluk, ale díky pevnému přichycení ke kovové konstrukci můžou někdy pořádně rozvibrovat PC skříň. Disketové mechaniky jsou slyšitelné jen při zápisu nebo čtení, kdy se zapne jejich pohon a jsou tudíž zanedbatelné. Také mechanické jednotky v počítači nejsou zdrojem stálého ruchu, ale pokud se roztočí CD maximální rychlostí, která v dnešní době může být i 10400 ot/min, může to být už pořádný rachot. Hlučnost těchto aktivních komponent ovlivňuje zejména kvalita použitých ložisek a rychlost otáčení. Jakákoliv otáčející se součástka, bude vždy zdrojem hluku a čím bude rychlejší, tím to bude znatelnější.

Omezení hlučnosti můžete provést dvěma metodami:

 • Mechanickou úpravou
 • Pomocí různých softwarových utilit snížit rychlost otáček pohyblivých částí.

  Mechanické možnosti

  Tool time!Jednou z nejrozšířenějších možností snížení hlučnosti je vymontování harddisků z 3 1/2 pozic a umístění na materiál, který pohlcuje vibrace komponent. Pokud jste si po přečtení prvního dílu o tichém PC vystlali počítačovou skříň, můžete nyní odmontovaný disk vzít a položit na spodní stranu počítače. Jestli case nemáte vypolstrovanou, stačí vzít kousek molitanu, terma nebo jiného materiálu, rozměrově shodného s HDD, a umístit ho na dno skříně. Šířka jakési „podušky“ by měla být asi dvou až tří centimetrová, ta vám zaručí, že se vibrace nepřenesou na skříň. Samozřejmě musíte brát v potaz, že tato úprava není vhodná pro přenos počítače. Disk není totiž přišroubován nebo jinak přichycen a může dojít k nekontrolovatelnému přesunu. Dávejte si pozor, aby se vám elektronika nedostala do přímého kontaktu s kovovou konstrukcí, protože by mohlo dojít ke zkratu a disk by již nemusel být použitelný. Druhou možností je nalepení popsaného materiálu na boky disků. Po přilepení uvolněte otvory pro šroubky, aby bylo možné disk přišroubovat na původní místo. Opět platí, čím širší, tím lepší, ovšem nezapomeňte vše před provedením pořádně změřit, abyste disk mohli umístit zpět na původní místo. Případně zkuste box disků upravit podle šířky HDD s pohlcujícím materiálem. Další možností úpravy HDD je jeho umístění do pevných popruhů. Popruhy přimontujte k disku a jejich konce připevněte k 5 1/4 pozici. Pokud nemáte místo v 5 1/4 pozici, zkuste HDD připevnit na úplně spodní část 3 1/2. V tomto případě máte disk uložen volně bez kontaktu s konstrukcí case a zároveň pevně drží na místě, takže můžete svého plechového miláčka bez obav přemisťovat. Je pravda, že takto upravený disk bude mít horší chlazení, protože není spojen s kovovou konstrukcí, která by mohla odvádět jeho teplo, ale pokud máte přídavný ventilátor umístěn ve přední pozici skříně, zaručuje vám nasávání okolního vzduchu a zároveň chlazení HDD. V druhém případě buď zakupte a umístěte ventilátor k jeho blízkosti, nebo čas od času zkontrolujte teplotu, aby nedocházelo k nepřiměřenému ohřevu.

 • Izolace HDD od CASE Izolace HDD od CASE

  Potřebný materiál a realizace odizolování HDD od kostry case

  Izolace HDD od CASE

  Asi takhle nějak by to mělo vypadat - PS: hodně štestí

  Softwarová cesta - HDD

  Jednou z možností, jak zkrotit svoje disky a mechaniky, je použití utilit, které snižují rychlost otáček na těchto zařízeních. Někteří výrobci pevných disků na svých internetových stránkách umisťují programy, které značně dokážou zpomalit otáčení ploten. Příkladem budiž program IBM Feature Tool na HDD firmy IBM, jenž si můžete stáhnout a vyzkoušet. (Utilita nás natolik zaujala, že se jí budeme v brzké době věnovat podrobněji). Je pravda, že snížením otáček snížíte i přenos dat mezi řadičem a HDD, ale cílová skupina toto řešení určitě uvítá. Ačkoliv je na trhu nepřeberné množství disků od různých výrobců, je velmi pravděpodobné, že nějaký program pro svůj disk najdete. Nehlučnost těchto médií určitě oželíte při hraní her a práci v náročných aplikacích, ale pokud budete chtít poslouchat svoji oblíbenou hudbu na CD nebo brouzdat internetem a psát ve wordu, určitě nebudete potřebovat vysoké otáčky ploten. Jednou z možností je využít softwaru standardně dodávaného s Windows od verze 98. Software se postará o vypnutí pevných disků, pokud zrovna nejsou zapotřebí, ale musíte mít dostatečně velkou paměť, aby systém nemusel šahat na disk a všechny informace swapoval jen do paměti. Ideálním řešením je 256 MB operační paměti a více. Kdo disponuje touto velikostí paměti, muže vyzkoušet následující řešení. V ovládacím panelu spusťte funkci řízení spotřeby. Zde máte možnost ovládat zapínání a vypínání disků, monitoru a nastavování různých schémat pro váš počítač. Nás bude zajímat záložka o vypínání pevných disků, zde si nastavte vypnutí disku v rozmezí od několika minut až do několika hodin. Vyberte pro vás nejvhodnější dobu a potvrďte tento výběr, teď stačí počkat, až stanovená doba uplyne, a poté dojde k zaparkování všech disků v počítači.

  Řízení spotřeby disků

  Disk je nastaven k zaparkování po 3 minutách nečinnosti

  Softwarová cesta CD a DVD ROM

  Optické mechaniky můžeme ukočírovat různými utilitkami, které zvládají nastavit rychlost a dobu, po které by se měly úplně vypnout. Na internetu je jich opět nepřeberné množství, jen namátkou: CD Bremse, CD Speed, Nero CD Speed a Nero DriveSpeed. Posledně zmiňovaný nám připadá jako nejlepší, a tak vám aspoň částečně popíšeme jeho funkce. Soubor o velikosti necelých 300 kB si zkopírujte do vámi určeného adresáře. Po spuštění se vám v systémové liště objeví nová ikona, kterou pravým tlačítkem myši maximalizujte. Zmáčkněte tlačítko Options, zvolte český jazyk a nechte zjistit rychlosti vaší mechaniky. Okno potvrďte a v prvním menu vyberte mechaniku, kterou chcete nastavit. V položce Rychlost čtení se objeví všechny rychlosti podporované danou mechanikou. V závorce je uvedena velikost dat přenášených za jednu sekundu. V druhé položce nastavte, po jak dlouhé době se má mechanika úplně vypnout. No a v poslední řadě máte možnost zaškrtnutí automatického spuštění při startu, spustit minimalizované a obnovení poslední zvolené rychlosti. Přehráváte-li na počítači hudbu, video anebo načítáte malé množství dat, snižte rychlost na co nejnižší možnou volbu a zároveň nastavte co nejrychlejší vypnutí motorku mechanik. Výkon mechaniky pro tuto práci určitě potřebovat nebudete. Nezapomeňte - pokud máte spuštěný jeden z uvedených programů, nebude možné roztočit disky na maximální rychlost. Při přesunu větších objemů dat nebo instalace programu, doporučujeme utilitu vypnout, abyste nepřišli o maximální výkon mechaniky. Všechny utility jsou freeware a můžete je stáhnout i na našich stránkách.

  Nero CD Speed 1.60

  Zjištění všech možných rychlostí CD nebo DVD ROM

  Nero CD Speed 1.60

  Mechanika Lite-on nastavena na 4x rychlost čtení

   

  Linky na stažení jednotlivých programů:


  1. CD Bremse  (709 KB) Windows
  2. CD Speed    (24 KB) DOS
  3. Nero CD Speed - test program (203 KB) Windows
  4. Nero DriveSpeed  (124 KB) Windows

  Co napsat na závěr? Asi nejlehčím a zároveň nejspolehlivějším řešením je zakoupení nových modelů disků a optických mechanik, které budou tišší než ty starší. Nejlepšími pevnými disky v tomto ohledu jsou asi některé z nových modelů Seagate a IBM, které využívají speciálních ložisek pro potlačení jakéhokoliv hluku. U mechanik můžeme doporučit značky, jako jsou Pioneer a Teac, ale jednotlivé výrobky se mohou lišit kus od kusu. V příštím, již posledním díle, se budeme zabývat přídavnými ventilátory, umístěním PC a odkazy na stránky zabývajícími se odhlučněním počítače.

  Foto: Vlastní zdroj, WD, IBM, Overclockers

  <-- Tiché PC: díl 3. - softwarové možnosti odhlučnění

  Tiché PC: díl 5. - Co s ventilátory, jak na vodní chlazení? -->

  Autor:
  • Nejčtenější

  Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

  v diskusi je 54 příspěvků

  28. května 2024  18:02

  V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

  Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

  v diskusi je 46 příspěvků

  26. května 2024  13:28

  Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

  v diskusi jsou 4 příspěvky

  25. května 2024

  Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

  KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

  v diskusi nejsou příspěvky

  24. května 2024

  Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

  v diskusi je 17 příspěvků

  21. května 2024

  Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

  Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

  v diskusi je 54 příspěvků

  28. května 2024  18:02

  V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

  Deset věcí, které by měl znát každý uživatel úložiště myšlenek OneNote

  v diskusi jsou 3 příspěvky

  28. května 2024

  Zajímavý pomocník v každodenním životě OneNote disponuje velkou paletou funkcí. Osvojte si...

  Hokej byl zátěžovým testem pro český internet, padaly rekordy

  v diskusi je 11 příspěvků

  27. května 2024  14:57

  V síti společnosti O2, která přímé přenosy po internetových linkách pro Českou televizi...

  Ladislava Chudíka si diváci pamatují hlavně jako laskavého primáře Sovu

  v diskusi jsou 3 příspěvky

  27. května 2024  14:05

  Slovenský herec Ladislav Chudík, který se narodil 27. května 1924, byl v Česku známý a oblíbený...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

  Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

  Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

  Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

  Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

  Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

  Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

  Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

  Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

  Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...