Po prvním dni se zdálo, že lidé, konkrétně velmistři soutěže Jeopardy, by mohli mít šanci na vítězství proti našlapané bedně s 16 terabajty operační paměti. V pondělním kole získal superpočítač stejný obnos, jako jeho lidský soupeř. V úterý ale Watson předvedl excelentní výkon a hru prakticky ovládl.
Jistota je jistota
Moderátor: "A je tady Daily Double! Kolik vsadíš, Watsone?"
Watson: "Vsázím 6 435 dolarů."
Moderátor: "Radši se nebudu ptát proč."
Ano, Watson se někdy chová z lidského pohledu legračně. Výsledky ale mluví jasně. Watson v úterním zápase s přehledem odpovídal na faktické i abstraktní otázky. A když byl donucen hádat, věděl o tom.
Kdo je to watsonIBM Watson je superpočítač, který má ukázat, do jaké míry mohou počítače porozumět přirozenému jazyku, analyzovat a shromažďovat vědomosti z různých zdrojů, včetně knih a článků, a rozhodnout se, s jakou jistotou může pronášet své odpovědi. Pro otestování byla zvolena hra Jeopardy (v Česku známá jako Riskuj), ve které hráči odpovídají na otevřené otázky. Ty jsou často nejen striktně faktografické, ale pohrávají si i s vtípky, rýmy, slovíčkařením nebo abstrakcí. Více o superpočítači Watson v našem článku První část videa, druhá část videa z druhého dne Jeopardy |
Při druhém Daily Double si byl odpovědí "Bagdád" jistý jen na 32 %, a tak svou správnou odpověď uvedl: "Teď budu hádat: je to Bagdád?"
V posledním úterním kole, kde každý z hráčů odpovídá za sebe, zase svou (tentokrát špatnou) odpověď doplnil řadou otazníků. Vsadil pouhých 947 dolarů ze svých 36 681 dolarů na kontě.
Ukazuje to na důležitou vlastnost systému Watson. Algoritmy nevyhodnocují jen možné odpovědi, ale odhadují také, jakou jistotu a váhu mohou té které odpovědi přikládat.
Právě toto "sebevědomí" bude velmi důležité nejen při hře Jeopardy, ale také v dalších oblastech, do kterých chce IBM tyto a podobné technologie nasadit v příštích letech. Technologie se může prosadit v expertních systémech ve vědě a zdravotnictví, dopravě nebo byznysu.