Bez přízvuku, bez emocí, bez humoru, bez ohledu na soupeře. Tak působil superpočítač Watson v prvním kole velké soutěže. Absence lidských charakteristik nikomu nevadila u hry v šachy, hrát ve hře Jeopardy (Riskuj), to už ale prý vyžaduje i trochu citu pro kameru.
Nám neutrální hlas přišel odpovídající. Navíc jsme viděli do jeho "hlavy", či spíše jsme měli možnost sledovat, které možnosti Watson zvažuje a jak jistý si jimi je. To je něco, co u lidí, a často ani u sebe, zjistit nedokážeme.
Kdo je to WatsonIBM Watson je superpočítač, který v dosud nevídané míře rozumí přirozenému jazyku, mluvené řeči a především souvislostem. Umí odpovídat na komplikované otázky ve hře Jeopardy (Riskuj), podobně jako člověk. Nečerpá přitom z databáze otázek a odpovědí, ale učí se z knih, tabulek a novinových článků. Více o superpočítači Watson si přečtěte v našem článku První část videa, druhá část videa na YouTube |
Watsonovi se povedlo několik menších faux-pas. Pobavil třeba moderátora Alexe Trebeka tím, že zopakoval odpověď, kterou už předtím u stejné otázky neúspěšně zkoušel jeho soupeř Ken.
"Watson se neohlíží na to, co říkají soupeři, odpovídá jen na přečtené otázky," vysvětluje Steve Canepa z IBM. Ovšem to, že udělal v odpovědi stejnou chybu jako velice inteligentní lidský soupeř, podle něj víc než co jiného ukazuje, jak je Watsonův algoritmus a způsob zvažování tomu lidskému blízký.
"Očividně za tou odpovědí byla nějaká logika, nejspíš podobná té, kterou použil člověk. A to mi připadá fascinující. Schopnost přečíst a nacházet smysluplné vazby ve všech těch knihách, článcích a tweetech, to je jedním z cílů celého projektu."
Remíza na 5 000 dolarech, ještě dvě kola
První den se ale Watsonovi i přes několik zádrhelů velice dařilo. Na konci prvního kola měl na kontě 5 000 dolarů, stejně jako jeho soupeř Brad Rutter, velmistr Jeopardy, který v této soutěži vyhrál přes tři miliony dolarů. Na třetím místě skončil Ken Jennings, vítěz 74 her Jeopardy, s dvěma tisíci dolary.
Watsona čeká ještě úterní a středeční kolo. Podle IBM se pak ale zdaleka nechystá do šrotu. Naopak, tým dvaceti lidí, kteří na jeho vývoji pracovali pět let, už srší nápady na další zapojení Watsonovy logiky do různých oblastí lidské činnosti. Může podle nich pomoci při rozhodování lékařům, detektivům, vědcům či finančníkům. Bude si totiž držet přehled o celé oblasti, a bude své návrhy a rozhodnutí umět zdůvodnit logikou, která je člověku pochopitelná a blízká.