Ne, superpočítači, to už říkal Ken! V živém přenosu neživý Watson zářil

  6:49aktualizováno  6:49
Po prvním ze tří kol má superpočítač Watson na kontě 5 000 dolarů, stejně jako jeho lidský soupeř Brad. Čekají ho ještě dvě soutěžní kola. Podle týmu vědců z IBM však tímto kláním Watsonova hvězdná dráha zdaleka nekončí.

Soutěžící Ken Jennings a Brad Rutter | foto: Profimedia.cz

Bez přízvuku, bez emocí, bez humoru, bez ohledu na soupeře. Tak působil superpočítač Watson v prvním kole velké soutěže. Absence lidských charakteristik nikomu nevadila u hry v šachy, hrát ve hře Jeopardy (Riskuj), to už ale prý vyžaduje i trochu citu pro kameru.

Nám neutrální hlas přišel odpovídající. Navíc jsme viděli do jeho "hlavy", či spíše jsme měli možnost sledovat, které možnosti Watson zvažuje a jak jistý si jimi je. To je něco, co u lidí, a často ani u sebe, zjistit nedokážeme.

Kdo je to Watson

IBM Watson je superpočítač, který v dosud nevídané míře rozumí přirozenému jazyku, mluvené řeči a především souvislostem.

Umí odpovídat na komplikované otázky ve hře Jeopardy (Riskuj), podobně jako člověk. Nečerpá přitom z databáze otázek a odpovědí, ale učí se z knih, tabulek a novinových článků.

Více o superpočítači Watson si přečtěte v našem článku

První část videa, druhá část videa na YouTube

Watsonovi se povedlo několik menších faux-pas. Pobavil třeba moderátora Alexe Trebeka tím, že zopakoval odpověď, kterou už předtím u stejné otázky neúspěšně zkoušel jeho soupeř Ken.

"Watson se neohlíží na to, co říkají soupeři, odpovídá jen na přečtené otázky," vysvětluje Steve Canepa z IBM. Ovšem to, že udělal v odpovědi stejnou chybu jako velice inteligentní lidský soupeř, podle něj víc než co jiného ukazuje, jak je Watsonův algoritmus a způsob zvažování tomu lidskému blízký.

"Očividně za tou odpovědí byla nějaká logika, nejspíš podobná té, kterou použil člověk. A to mi připadá fascinující. Schopnost přečíst a nacházet smysluplné vazby ve všech těch knihách, článcích a tweetech, to je jedním z cílů celého projektu."

Remíza na 5 000 dolarech, ještě dvě kola

První den se ale Watsonovi i přes několik zádrhelů velice dařilo. Na konci prvního kola měl na kontě 5 000 dolarů, stejně jako jeho soupeř Brad Rutter, velmistr Jeopardy, který v této soutěži vyhrál přes tři miliony dolarů. Na třetím místě skončil Ken Jennings, vítěz 74 her Jeopardy, s dvěma tisíci dolary.

Watsona čeká ještě úterní a středeční kolo. Podle IBM se pak ale zdaleka nechystá do šrotu. Naopak, tým dvaceti lidí, kteří na jeho vývoji pracovali pět let, už srší nápady na další zapojení Watsonovy logiky do různých oblastí lidské činnosti. Může podle nich pomoci při rozhodování lékařům, detektivům, vědcům či finančníkům. Bude si totiž držet přehled o celé oblasti, a bude své návrhy a rozhodnutí umět zdůvodnit logikou, která je člověku pochopitelná a blízká.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Šílené výtvory oslavují výročí: detektiv Pikaču, vodopád i tank

Thermaltake slaví na Computexu své dvacetileté výročí a předváděl k teto...

Známý výrobce počítačových skříní, ventilátorů a dalších komponentů na letošním Computexu slaví dvacet let existence....

Abyste se nespálili: hned 17 notebooků se pyšní certifikací RTX Studio

Nálepka na notebooku Quadro RTX Studio

Na náročnější uživatele a zejména tvůrce obsahu míří nová platforma notebooků nazvaná Nvidia RTX Studio. Takto označené...

Chytrá trouba nahradí ledničku. Jídlo uchová čtrnáct dní a není to drahé

Místo ledničky trouba. Novinka, kterou letos představí Haier.

Společnost Haier letos uvede na trh troubu, která svým způsobem funguje jako lednička. Místo toho, abyste hotové jídlo...

Najdete na iDNES.cz