Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Srovnání všech verzí netbooku ASUS Eee. Kterou se vám vyplatí koupit?

ASUS má se svým maličkým přenosným počítačem velký úspěch a stále je o krok napřed oproti své konkurenci. Na trh se chystá několik nových verzí, která je ale ta nejvhodnější pro nákup?
ASUS Eee

ASUS Eee | foto: Jiří Zahrádka

Minulý týden jsme se v přehledu podívali na všechny nejmenší přenosné počítače za pár korun. Na rozdíl od notebooků nemají optické mechaniky, pevné disky patří k těm nejmenším, použité procesory k nejpomalejším. Hlavním zaměřením není být plnohodnotným společníkem pro práci, ale náhradou drahých ultralehkých notebooků. Můžete s nimi surfovat na internetu, psát poznámky a na malých displejích také sledovat filmy. Začíná se proto uplatňovat označení netbooky.

popisek Vyplatí se koupit ASUS Eee?
        Přečtěte si kompletní recenzi ZDE

V dnešním přehledu ukážeme čtyři verze jednoho a toho samého - Asusu Eee. Na trhu je zatím jen jedna verze, během prázdnin však přibudou další dvě a na podzim se již můžeme těšit na tu s největší úhlopříčkou. Jaké tedy jsou?

 ASUS Eee PC 701

Nejstarší model, prodávaný v současné době za cenu od 7 000 Kč včetně DPH. První číslo v označení vždy napovídá, jak je velká úhlopříčka displeje daného "éčka" - v tomto případě je to 7 palců. Právě u verze 701 patří velikost úhlopříčky k často kritizovaným parametrům. Pro práci je obraz s rozlišením 800 x 480 sice použitelný, o komfortu například při prohlížení webu se ale příliš mluvit nedá a je lepší připojit externí monitor. Další nevýhodu může ukrývat klávesnice s malými kláveskami. V takto malých počítačích, navíc za poměrně přijatelné sumy, si ale musíme na kompromisy zvyknout. Hmotnost činí 926 gramů.

Použitým procesorem je Intel Celeron, který nepatří k těm nejúspornějším a "éčko" s ním má výdrž přibližně 3 hodiny. Kapacity disků jsou minimální (nejčastěji 4 GB), úložný prostor se proto navyšuje použitím SD karet, jaké máte například ve fotoaparátu. Ty navýší cenu jen o pár set korun a navíc usnadní synchronizaci dat se stolním počítačem.

ASUS Eee

ASUS EeeASUS EeeASUS Eee a adaptér na listu papíru formátu A4ASUS EeeASUS Eee a 42" plazmová obrazovkaASUS EeeASUS Eee PC 900

Novější řada již disponuje 9" displejem, šasi je jinak shodné s předchozí verzí. Shoda též panuje v konfiguraci, použitým procesorem je opět Intel Celeron, a výdrž tak opět není přiliš potěšující. I přes vyšší spotřebu většího displeje vydrželo "éčko" přehrávat hudbu z adresy www.last.fm 3 hodiny a 1 minutu - výdrž je tak s předchozí verzí srovnatelná.

Výhradu jsme během testování měli k vyšší míře zahřívání a tím i hlučnosti integrovaného větráčku. Velikost klávesnice se nemění, rozestupy jsou minimální a především pánové s velkými prsty nemají psaní nejjednodušší. Hmotnost činí 1,01 kg.

Displej o úhlopříčce 9" a rozlišení 1 024 x 600 je již pro práci velmi příjemný a umožňuje i bezproblémové sledování filmů. Jiných zlepšení se toto "éčko" nedočkalo. Na českém trhu se nakonec nejspíše vůbec neukáže a není příiš čeho litovat.

ASUS Eee PC 900

ASUS Eee PC 900ASUS Eee PC 900ASUS Eee PC 900ASUS Eee PC 900 a Acer Aspire OneASUS Eee PC 900 a Acer Aspire OneASUS Eee PC 900 a Acer Aspire One Eee PC 901

Verze 901 si ale naopak mnoho zákazníků určitě najde. Z názvu zmizelo jméno výrobce, logo ASUS již nenajdeme ani na víku displeje. Displej zůstává stejný, oproti "éčku" 900 má ale vylepšený design a především nejnovější procesor Intel Atom.

Ten byl v námi zapůjčené verzi taktovaný na 1,6 GHz (Atom N270). Pod operačním systémem Windows XP, který mimochodem běhá i na takto slabých konfiguracích neuvěřitelně svižně, dosáhla výdrž při přehrávání hudby z internetu skvělých 5 hodin a 32 minut. Jas displeje byl nastaven na maximum. Letákovému údaji o maximální výdrži 10 hodin tak lze věřit. Novinkou je vestavěný Bluetooth modul.

S tímto procesorem je malý ASUS také velmi tichý a zahřívá se také o poznání méně než předchozí verze s Celeronem. Jak by také ne, když je maximální TDP (energie ztracená v podobě tepla) u Atomu 2,5 W a u Celeronu celých 5 W. Hmotnost činí 1,13 kg.

Do prodeje se má 901 dostat během dvou týdnů. Doporučená koncová cena je těsně pod 10 000 Kč za verzi s 20GB SSD uložištěm. Na výběr budou jako vždy různé barevné varianty. Pokud si chcete "éčko" koupit, sáhněte rozhodně po této verzi - displej má již dobře použitelnou velikost a rozlišení, procesor je dostatečně rychlý a přitom úsporný, oproti 10" variantě má Eee 901 ještě přijatelnou hmotnost a velikost. Bere si zkrátka z každé varianty to nejlepší. Pánům s většími prsty ale nejspíše nezbyde nic jiného, než se podívat po Eee 1000 (viz. fotografie klávesnice).

Eee PC 901

Eee PC 901 Eee PC - dodávané koncovky pro síťové napájeníEee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 901Eee PC 901Eee PC 901 Eee PC 901 Eee PC 901 Eee PC 1000

Zatím poslední verze s displejem o úhlopříčce 10 palců. Nabízí se otázka, nakolik je již toto řešení v souladu s původní myšlenkou o co nejjednodušší a nejmenší počítač, 10" úhlopříčku si ale žádali zákazníci. Rozlišení zůstává stejné (1 024 x 600), líbilo se nám kontrastnější podání barev a vyšší jas.

Velkým kladem této verze je zvětšení klávesnice, která si již nezadá s "pořádnou" klávesnicí klasických notebooků. Rozložení zůstalo stejné, mezi jednotlivými kláveskami jsou ale nyní větší rozestupy, a psaní tak již není problematické ani pro "chlapy." Oproti předchozí verzi není v designu ani konstrukci rozdíl, netbook se prostě jenom zvětšil. Výdrž na baterii je srovnatelná s Eee 901, zapůjčená verze měla ale operační systém Linux a ten je oproti Windows XP nepatrně úspornější. Hmotnost činí 1,34 kg.

Hardwarová výbava zůstává stejná jako u předchozí verze. Na trh by se mělo Eee PC 1000 dostat přibližně na podzim toho roku, cena ani další podrobnosti zatím nejsou známy. Vzhledem k co největší mobilitě však nejspíše oblíbenost nebude taková, jako u předchozí verze. Hmotnost i rozměry jsou v brašně již znát.

Eee PC 1000

Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000


 Výbava Eee PC
 • disk, paměť, procesor a displej dle konkrétní varianty
 • rozhraní: 3x USB, čtečka karet (SD, MMC), VGA, 2x audio
 • další komunikace: WiFi 802.11 b/g, ethernet 10/100; verze 901 a 1000 Bluetooth, WiFi 802.11n
 • další výbava: webkamera
 • operační systém Xandros (Linux), Windows XP
 • rozměry 7" a 9" verze (225 x 160 x 20-32) mm; 10" verze (265 x 191 x 26-35) mm
 • kompletní recenze zdeMěli byste vědět, že...

 • Všechna "éčka" se prodávají/budou prodávat v několika barevných kombinacích. U verzí s vylepšeným designem (901 a 1000) pozor na leštěný povrch víka a prostoru pod klávesnicí. U tmavých variant hrozí časté znečištění od otisků prstů - vhodnější jsou světlé barvy.

Barevné varianty

 • Inženýři si v Asusu rádi hrají a k Eee PC vymýšlejí také mnoho příslušenství. Textilní taštičku dodávají k počítači již v balení, za příplatek si lze ale ještě objednat myši, Skype telefony, přístupové body...Dodávané textilní pouzdro  Stylová myš ASUS Eee Eee Headset Eee AP AiGuru U1

 • Řada Eee nejsou pouze přenosné malé počítače, ale také desktopy. ASUS udává, že jeho nový stolní počítač založený na komponentách z přenosných počítačů uspoří až 90 % energie oproti klasickým počítačům a především - je malý a vypadá originálně.

ASUS Eee Box

ASUS Eee Box ASUS Eee Box

  Specifikace stolní verze Eee Box

Operační systém

Microsoft Windows XP Home

CPU

Intel Atom N270 (1,6 GHz)

Čipová sada

Intel Chipset

Operační paměť

DDR2 SO-DIMM 1 GB

HDD

80 GB

Čtečka karet

SD/SDHC/MS/MS Pro/MMC

Wi-fi

802.11n

LAN

10/100/1000


 • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 102 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 25 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Před 20 lety první soukromý stroj s lidmi vystoupal do vesmírného prostoru

v diskusi jsou 3 příspěvky

21. června 2024  13:02

Výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru, překonal před...

Kabelka nemusí být jen vak na věci. Český prototyp zažene útočníka

v diskusi je 20 příspěvků

21. června 2024

Kabelka nemusí být pouhým vakem na věci, může plnit spoustu funkcí sama o sobě. S touto tezí vznikl...

Největším lákadlem Historical Airshow 2024 byl americký zavalitý stíhač

v diskusi jsou 2 příspěvky

21. června 2024

Mladoboleslavská Historical Airshow patří již dlouho mezi nejvýznamnější letecké dny v České...

Může to být tikající bomba, říká česká vědkyně o metanu ukrytém v ledovcích

v diskusi jsou 3 příspěvky

20. června 2024

Premium Co se dělo ve vnitrozemských vodách před tisíci lety? To se skrze analýzu sedimentů na dně jezer...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...