Exkluzivně: Máme mini-notebook Eee 904. S Windows XP bude za 7 500 korun

aktualizováno 
ASUS připravil další verzi svého veleúspěšného mini počítače. Jmenuje se Eee PC 904HD a v šasi s velkou klávesnicí ukrývá 8,9" displej.

Eee PC 904 | foto: Jiří Zahrádka

Cena je díky menšímu displeji sražena na skvělých 7500 Kč s DPH, což se značně blíží nejlevnější verzi 701. Novinka však navíc obsahuje Windows XP místo Linuxu. Vzhledem k tomu, že vyznat se ve všech modelových označeních není snadné, připravili jsme pro vás praktické srovnání. Obsahuje stručné informace o každé variantě a souhrn hlavních výhod a nevýhod.

popisek Kterou verzi si vybrat?
   Srovnání všech verzí  ASUSu Eee

Zajímavostí dnes představované verze je, že poskytuje stejně velkou klávesnici, jako 10palcové Eee 1000. K tomu však nabízí menší 8,9" displej, takže lze udržet cenu na bezkonkurenční hladině.

Eee PC 904HD
Provedení ani klíčové vlastnosti nejsou změněny, design se neliší od verze 901 nebo 1000. Pochválit tedy můžeme pevnou konstrukci a povedené tvary, vytknout naopak leštěný povrch plastů. Na víku displeje i v oblasti pod klávesnicí jsou tak během chvilky vidět otisky prstů, což nejvíce vadí u tmavých variant. Ačkoli naše testované černé "éčko" může vypadat na snímcích elegantně, doporučujeme spíše bílou barvu.

Eee PC 904

Eee PC 904

Eee PC 904

Eee PC 904


Skromnou, ale dostatečnou výbavu tvoří jako vždy trojice USB 2.0, VGA pro připojení externího monitoru, čtečka MMC/SD karet a dva audio konektory. Připojit k internetu je možno přes ethernet 10/100 a wi-fi 802.11b/g. Vzhledem k nízké ceně chybí Bluetooth. Rám displeje ukrývá 0,3Mpix webovou kameru.

Eee PC 904

Eee PC 904


Největší rozdíl oproti zavedené hierarchii "éček" je 8,9" displej zasazený v daleko větším těle. Jeho rozlišení činí 1024 x 600, zobrazený text je vcelku dobře čitelný. Oproti větší (a dražší) verzi Eee 1000 má slabší podsvícení, při čtení a surfování na internetu to však příliš nevadí. Prostor, který vznikl mezi rozměrnějším tělem notebooku a malým displejem, posloužil pro umístění dvou stereo reproduktorků. Nečekejte od nich zázraky, pro nouzové ozvučení klipů však poslouží dobře. Nejlepší je samozřejmě použít vlastní sluchátka.

Eee PC 904

Eee PC 904


Co najdeme uvnitř
Cena je sražena také díky použití procesoru Celeron M (353), který není zrovna dvakrát úsporný. Vhodnějším procesorem pro podobná zařízení je Intel Atom, se kterým verze Eee 901 vydrží bez větších problémů pracovat 6 hodin, výrobce udává maximum až 10 hodin provozu. Za verzi s takovým procesorem je ale nutno sáhnout hlouběji do kapsy.

S naší testovanou 904HD jsme dosáhli při běžném práci na internetu (jas na displeje na maximum, zapnutá wi-fi) pod operačním systémem Xandros slušných 3 hodin a 48 minut. Jak jsme si již ale řekli, standardně budou dodávány Windows XP, se kterými "éčka" dosahují nepatrně horších časů.

Eee PC 904

Eee PC 904


Rozdíly ve značení
Na trhu se lze setkat s několika verzemi, které kromě číselného označení někdy obsahují i písmenka. Pokud za čísly uvidíte písmeno H, znamená to použití procesoru Atom a pevného disku (HDD). Písmenka HD za číselným značením pak popisují verze, ve kterých je přítomen pevný disk a zároveň je použit procesor Celeron. "Éčka" s označením HD patří k těm nejlevnějším.

V čem je rozdíl mezi HDD a SSD? Pevný disk obsahuje mechanické součásti, je proto náchylný k poškození. Výhodou bývá velká kapacita. SSD naproti tomu neobsahuje pohyblivé díly a vydrží tak nárazy, navíc bývá rychlejší. Kapacita však dosahuje jen polovičních hodnot oproti HDD.

Verze bez písmenek jsou vybaveny SSD uložišti. Jaký je v nich procesor potom záleží na číselném značení. Složité? A bude hůř. ASUS chystá dodávat na trh přes 20 verzí, které budou kombinovat různé velikosti displejů, typy procesorů atd.


Naše verze 904HD obsahuje pevný disk o kapacitě 80 GB. Je poměrně nezvyklé slyšet v jindy tichém počítači slabé vrčení otáčející se plotny disku, odezva je však při práci stále poměrně dobrá a výdrž zařízení napovídá, že pevný disk není o mnoho horší. Velkou nevýhodou oproti dražším verzím s SSD je však náchylnost k poškození. Zrovna u počítače určeného na cesty se občasným nárazům nejspíše nevyhneme.

Operační paměť má standardní kapacitu 1 GB, rozšiřitelná je až na hodnotu 2 GB.

Eee PC 904

Eee PC 904


Co byste měli vědět před koupí
Procesor Celeron M není zrovna tím pravým ořechovým, neboť dokáže jakékoli malé zařízení nepříjemně roztopit. Naše testovaná verze se ráda zahřívala na spodní straně, na plochách určených pro opření zápěstí při psaní již nebyla vyšší teplota ale tolik znát. Celkově v této části hodnocení "éčko" spíše zklamalo.

Na klávesnici se zato píše velmi dobře, neboť má větší rozměry, než doposud prodávané verze. U Eee 1000, kterou měli někteří¨novináři zatím k dispozici, docházelo ke znatelnému prohýbání kláves a psaní tak nebylo příliš příjemné. U klávesnice verze 904 tomu tak není a naopak překvapila svou pevností. Při psaní mají klávesky jistý stisk, při kterém slyšitelně cvakají. Dobře poslouží i pro psaní dlouhých textů.

Eee PC 904

Eee PC 904


Pro porovnání velikosti s dámskou a pánskou rukou ještě přikládáme dvě fotografie verze Eee 1000. Šířkou jsou klávesnice u Eee 1000 i Eee 904 shodné.

Eee PC 1000

Eee PC 1000


Rozměry nového "éčka" jsou 265 x 191 x 26-35 milimetrů, hmotnost včetně 49Wh baterie činí 1,39 kg. Hmotnost síťového adaptéru je sympatických 208 gramů.

Na český trh by se měla novinka dostat během pár týdnů.

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Do Evropy míří nová značka mobilů. Po krku půjde především Xiaomi

Realme 3 Pro

Na toto jméno si dávejme pozor. Realme není žádný třetiligový čínský výrobce mobilů. Patří pod křídla gigantu, který...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Další z rubriky

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Chytrá trouba nahradí ledničku. Jídlo uchová čtrnáct dní a není to drahé

Místo ledničky trouba. Novinka, kterou letos představí Haier.

Společnost Haier letos uvede na trh troubu, která svým způsobem funguje jako lednička. Místo toho, abyste hotové jídlo...

Disky SSD tvrdě útočí, klasické HDD mohou ztratit až 50 procent

Pevný disk

Výrobci klasických pevných disků s pohyblivými magnetickými plotnami se letos budou muset uskrovnit. Podle odhadů by...

Najdete na iDNES.cz