SONY VAIO PCG-U50/U70, nové kapesní mininotebooky

  0:01aktualizováno  0:01
Zcela novou koncepci ultrapřenosného multimediálního zařízení nabízí svým zákazníkům společnost SONY. Samostatné tělo mininotebooků s procesory Intel Celeron M nebo Pentium M a 5" TFT dotykový displejem s vysokým rozlišením je doplněno externí klávesnicí s vlastním polohovacím zařízením a standardně dodávaným replikátorem portů. Jednoduše řečeno, VAIO PCG-U50/U70 je kříženec mininotebooku a kapesního počítače.

V prvním a druhém čtvrtletí letošního roku představila společnost SONY několik zcela nových mobilních zařízení. Patří mezi ně nejen kapesní Playstation (PSP) se širokoúhlým TFT LCD displejem s rozlišením 480 x 272 bodů a WiFi kartou, ale také několik zásadně přepracovaných modelů notebooků VAIO. Řada VAIO PCG-U představuje nejmenší mininotebooky SONY na japonském, asijském a ve značně omezené míře i americkém trhu. Nejnovější modely PCG-U50 a PCG-U70 jdou ovšem v zásadních inovacích ještě mnohem dál než jejich předchůdci a částečně bychom je mohli řadit i mezi trochu větší handheldy. Žádný z nich totiž nemá vlastní klávesnici, ovládání přístroje zprostředkuje především dotykový displej a samostatné polohovací zařízení.

SONY označuje modely VAIO PCG-U50 a PCG-U70 jako novou generaci ultrapřenosných mobilních zařízení využívajících vlastností operačního systému Windows XP a mobilních procesorů Intel. Mininotebook či spíše přerostlý handheld s rozměry cca 16,7 x 10,8 x 2,6 cm a hmotností cca 550 gramů SONY na trh doposud neuvedla, i když je pravda, že VAIO PCG-Cx alias PictureBook je na tom ohledně rozměrů a hmotnosti také velmi dobře. VAIO PCG-U50/U70 ale nemá vlastní klávesnici, která je však (v externí podobě) součástí dodávky přístroje.

Model VAIO PCG-U50 je levnější a má méně výkonný nízkospotřebový procesor Intel Celeron M taktovaný na 900 MHz. VAIO PCG-U70 obsahuje opět nízkospotřebový procesor, tentokrát se však jedná už o Pentium M s taktem 1 GHz. Operační paměť může být 256 MB nebo 512 MB, upgrade na 512 MB paměti pro model PCG-U50 stojí necelých 200 USD.

Další hlavní výbavou obou mininotebooků je tenoučký pevný disk s kapacitou 20 GB a integrovaná bezdrátová síťová karta s rychlostí až 54 Mbps. Optická mechanika i floppy drive jsou pochopitelně externí a nejsou v ceně samotného mininotebooku. Dotykový TFT displej s úhlopříčkou 5 palců (cca 12,7 cm) disponuje nativním rozlišením 800 x 600 bodů a má tedy velmi jemnou velikost jednotlivých pixelů. Stejně jako u ostatní modelů mininotebooků série PCG-Ux mají modely U50 a U70 tlačítko pro změnu orientace obrazovky a displej tak může podle potřeby fungovat v portrait či landscape módu podobně jako u většiny současných kapesních počítačů. Další tlačítka kolem displej slouží k ovládání displeje, hlasitosti a pochopitelně i samotného mininotebooku - samostatné klávesy jsou vyhrazeny posunu kurzoru, klávese Enter a nechvalně známé kombinaci CTRL+ALT+DEL.

Samotné zařízení má jeden port USB V2.0, sloty pro karty Compact Flash (dobrá volba!) a Memory Stick a ještě slot PCMCIA pro jednu kartu typu II. Skládací externí klávesnice váží zhruba 200 gramů a obsahuje vlastní polohovací zařízení. VAIO PCG-U50/70 má navíc i synchronizační kolébku, která funguje nejen jako stojánek, ale především jako samostatný replikátor portů. Na replikátoru portů najdeme další čtyři porty USB V2.0, rozhraní FireWire, VGA výstup a konektor pro síťovou kartu. Z rozhraní FireWire s upraveným přídavným konektorem lze napájet i některé typy externích mechanik.
Výdrž na standardní li-on či li-pol baterie je u všech současných mininotebooků značný problém. Maximálních cca 2,5 hodiny u VAIO PCG-U50/U70 opravdu není mnoho, až do příchodu palivových článků nebo jiných (ještě lepších?) zdrojů energie se ale tyto hodnoty určitě nijak dramaticky nezmění. K dispozici je proto i baterie s větší kapacitou, díky které lze mininotebook používat něco přes 5 hodin.


VAIO PCG-U50/U70 samozřejmě funguje i jako audio a videopřehrávač. K ovládání hlasitosti, přeskakování skladeb apod. slouží ovladač vestavěný v přívodním kabelu stereo sluchátek.

VAIO PCG-U50 a PCG-U70 jsou opravdu hodně zajímavé mininotebooky, které se však v Evropě jako obvykle prodávat nebudou. Koncepce mininotebooků bez vlastní klávesnice a s velikostí výrazně přesahující klasické kapesní PDA zatím má řadu kompromisů, díky kterým se pro některé trhy tento typ zařízení zkrátka moc nehodí. Nejen Evropa mezi tyto trhy bohužel patří. Na americkém trhu by oba nové modely měly být k dostání koncem května. Levnější model SONY VAIO PCG-U50 se bude v USA prodávat za zhruba 2 300 USD, dražší model s Pentiem M, 512 MB operační paměti a Windows XP Professional bude ještě o dalších cca 500 USD dražší.


SONY VAIO PCG-U50/U70 - základní technické parametry:

Model: PCG-U50PCG-U70
Motherboard Features
CPU:

Intel Celeron M 900 MHz

Intel Pentium M 1 GHz
System Bus:400 MHz
Chipset:Intel 855 PM
L1 / L2 Cache: 64K / 512K64K/1MB
RAM (std/max): 256/512MB512MB
Memory Bus: 266MHz
Storage
HDD: 20GB
Optical DrivesPCGA-DVRW1 (iLink DVD-RW drive) - optional
PCGA-CRWD2 (iLink CD-RW/DVD-ROM drive) - optional
PCGA-DVD1/A (iLink DVD-Rom drive) - optional
Floppy Drive
PCGA-UFD5 (USB Floppy Drive) - optional
Graphic / Video Features
Chip: Intel 855GM
VRAM: 64MB (Max - shared with Main Memory)
Display: 5" SVGA TFT
Resolution: 800 x 600
Sound system
Sound Card: PCM 16bit audio, integrated speaker
Interface
PCMCIA: Type II x 1 CardBus compatible
Integrated I/O:

USB 2.0 ×1; 802.11b/g Wireless LAN; Speaker; CF Card Slot; Memory Stick slot;

External I/O:

USB 2.0 ×4; i.Link; VGA Out; LAN;

Input / Output Devices
Keyboard: QWERTY 87 Key, 17mm pitch, 2mm keystroke
Pointing Device: Pointing Stick
Battery Life:

Standard Battery: 2.5 hours
Enhanced Battery: 5.5 hours

Power
Consumption: 24W
A/C adapter: 100-240V / 50-60 Hz
Physical Features
Size: 6.57(W) x 4.25 (L) x 1.03 (H) [inch]
167mm× height 108mm× depth 26.4mm
Weight: 1.21 lbs / 550g
Other
Operating System:

Windows XP Home Edition

Windows XP Professional

Luboš Němec   

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Asusu unikla firemní hesla, navíc řešil napadení své aktualizační služby

Asus ZenBook 15

Programátoři společnosti Asus nechtěně zveřejnili firemní hesla. Firma navíc musela řešit problém s aktualizačním...

Najdete na iDNES.cz