Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 5. října 2022 Eliška

Silvestrovská recenze notebooku MSI. Tichý stroj za dobrou cenu

  7:01
Otestovali jsme 12,1" notebook MicroStar PR200X v pěkném růžovém provedení. A že máme Silvestra, přidali jsme do článku také jednu záludnou otázku.

MSI PR200X | foto: Jiří Zahrádka

Udělat silvestrovské vydání článku je poměrně zodpovědný úkol. Sepsat recenzi vtipně tak, aby se některý z výrobců neurazil, jde jen velmi těžko, řešení tedy přichází v podobě naší sličné kolegyně redaktorky Veroniky. Více na konci článku ;-)

MSI PR200X

Recenze samotná jinak bude prudce seriózní, ostatně jako vždy. Do našich novinářských pacek se nám tentokrát dostal růžovoučký notebook MicroStar (MSI) PR200X, který vzhledem ke své ceně od 18 000 Kč patřil k tomu lepšímu na trhu. Testovali jsme jej v běžném provozu téměř 6 měsíců a podobně jako u Aceru TravelMate jsme nezaznamenali žádné vážnější nedostatky. Toto MSI je ale výrazně levnější a spolehlivosti si tak vážíme více.

Dlouhodobými testy chceme předat zkušenosti s používáním vybraných notebooků našim čtenářům.

Z jakéhokoli testu nehodláme dělat závěr pro výrobce, popř. modelovou řadu, neboť rozdíly v jednotlivých modelech mohou být obrovské. Další věcí je mít smůlu a obdržet zrovna kus, který má skrytou vadu již přímo z výroby. V takovém případě jsme chtěli popsat zkušenosti se servisem a jeho přístupem k zákazníkovi.

V současné době sledujeme notebooky značek Acer, HP, Dell, VBI a Toshiba.

popisek Co k růžovému notebooku?
      Přehled nasládlého příslušenství

MSI PR200X

Design a konstrukce
V současné době náš model nahradila jiná konfigurace ve shodném šasi s označením VR220. Dodává se v růžové barvě (Coral Pink) především pro slečny, pro pány MSI připravilo také modrou (Denim Blue) a zelenou variantu (Wasabi Green). Na rozdíl od našeho notebooku víko displeje novější řady nenese pěkné logo MSI a mezi rozhraními chybí HDMI.

MSI PR200X

MSI PR200X

MSI PR200X

MSI PR200X


Notebook má malé rozměry 30,3 x 23,1 x 2,4 - 3,0 cm a přijatelnou hmotnost 1,86 kg + 402 gramů zdroj. Verze s osmičlánkovou baterií (na obrázku) má hmotnost 2,06 kg. Konstrukce je poměrně pevná a denní nošení by měla bez problémů po dobu záruky ustát, uživatel se ale musí chovat k notebooku šetrně. Slabým místem je víko displeje, které se prohýbá již při jemnějším tlaku a jehož klouby nejsou příliš pevně uchycené. Dalším záporem je baterie, která v našem notebooku měla zvýšenou kapacitu a i při zamknutí pojistky byla ve svém umístění volnější a při přenášení klepala do těla notebooku.

MSI PR200X

Již při zakoupení šasi notebooku různě povrzávalo, během několika měsíců se ale situace více nezhoršila a pevnost zůstala stejná. Jak u víka displeje, tak u zbytku šasi. Výtku máme k mechanice, která při dovírání lehce drhla o plasty okolo šachty. Po několika měsících se situace o něco zhoršila, neboť začalo lehce povolovat uchycení mechaniky a zavírání se někdy nezdařilo hned na první pokus. V ničem jiném problém nenastal.

MSI PR200X

Mezi rozhraními najdeme trojici USB, VGA, HDMI, ExpressCard/54, čtečku multimediálních karet 3 v 1 (SD, MMC, MS) a dva audio konektory. Ke komunikaci slouží analogový modem, gigabitový ethernet a bezdrátový adaptér 802.11 a/g/n. Dle konfigurace lze také pořídit notebook s Bluetooth modulem, v naší nejlevnější konfiguraci nebyl.

MSI PR200X

MSI PR200X


Výkon a hlučnost
Testované MSI je ve zkratce výkonné a tiché. Je kompletně postavené na platformě Intel, v naší konfiguraci byl použit procesor Intel Core 2 Duo T5450. Ačkoli tento procesor nepatří zrovna k nejúspornějším a při své práci může nadměrně hřát, v tomto notebooku příjemně překvapil. Chlazení totiž MSI udělalo opravdu velmi dobře a potěšilo i chytré řízení otáček ventilátoru.

MSI PR200X

Ty stoupají skutečně jen při zvýšené zátěži, což se krásně projevilo u benchmarků. V době přibližně půlminutových prodlev, kdy se testovací programy snažily načíst data z disku do operační paměti a vytížení procesoru spadlo na spodní hranici, se větráček ztišil na minimální úroveň a rozběhl se zase až při práci procesoru. Při běžném používání notebook trochu vrčí, příliš neruší ani v noci. Větráček jde do otáček jenom při vyšší zátěži a při ochlazení rychle otáčky snižuje. Velmi dobrá vlastnost.

K výkonu nemáme připomínek, s instalovanými Windows XP běžel notebook krásně svižně. Rychlý disk, rychlá paměť i slušný procesor by určitě vyhovoval i Windows Vista.

Proč zrovna Windows XP?
Notebooky MSI se u v drtivé většině případů prodávají bez operačního systému. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli notebook používat delší dobu, padla volba na nenáročná Windows XP. Instalace námi koupeného operačního systému stejně jako ovladačů z přiloženého DVD proběhla bezproblémově. K ceně 18 000 Kč s daní je ale nutno připočítat cenu OS. Pokud chcete ušetřit, podívejte se po některé z distribucí Linuxu.

Výdrž baterie a kapacita
Po 23 týdnech kapacita baterie, podobně jako u již zmíněného Aceru, klesla o 9 %. Většinu času byl notebook připojen do sítě, denně běžel přibližně 6 hodin. Dvakrát do týdne se vydal do míst, kde byl nutný běh na baterii, a zbývající energie málokdy poklesla pod 50 %. Notebook byl totiž využíván jen na přednáškách, které trvají 1,5 hodiny, nebo ke sledování filmů.

MSI PR200X

Maximální výdrž osmičlánkové baterie činila při započetí testu 5 hodin a 46 minut. V tomto režimu je notebook zapnutý a jas displeje je snížen na polovinu. V redakčním testu střední zátěže, kdy pouštíme hudbu v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací a maximálním jasem displeje, vydržel notebook pracovat stále velmi slušné 3 hodiny a 49 minut. Při závěrečném měření to byly 3 hodiny a 28 minut.

Specifikace MSI PR200X
 • procesor Intel Core 2 Duo T5450 (1,66 GHz, 667 MHz, 2 MB L2 cache, TDP 35 W)
 • chipset GM965
 • paměť 2 x 1 GB, 667 MHz
 • disk 160 GB, 5400 ot/min
 • grafika integrovaná GMA X3100
 • displej 12,1", 1280 x 800, glare
 • optická mechanika Slimtype DVD DS8A1P 
 • rozhraní: 3x USB, VGA, HDMI, ExpressCard, čtečka 3 v 1
 • další komunikace: analogový modem, gigabitový ethernet, WiFi 802.11 a/g/n, volitelně Bluetooth
 • další: webkamera 1,3 Mpix, čtečka otisků prstů
 • rozměry 30,3 x 23,1 x 2,4-3,0 cm
 • hmotnost  1,86 kg + 402 gramů zdroj, s větší baterií 2,06 kg
 • baterie 4 / 8 článková, kapacita až 75 Wh
 • bez operačního systému
 • cena od 18 000 Kč s DPH

Zátěžové testy

 • výkon procesoru
  výkon CPU: 15 227 MIPS
  výkon FPU:  10 657 MFLOPS

Sandra CPU Sandra FPU


 • grafický výkon
  3DMark05: 736 bodů
  3DMark06: 477 bodů

3DMark05 3DMark06


 • rychlost pevného disku
  průměrná rychlost čtení: 52,8 MB/s
  průměrný přístupová doba při čtení: 17,4 ms

Čtení dat z disku

 • propustnost operační paměti
  průměrná hodnota: 2469 MB/s

Datová propustnost paměti

Grafy jsou převzaty ze srovnávacího testu herních notebookůKlávesnice...
...má měkčí charakter po celé své délce, psaní je však příjemné. Trochu nepříjemné bylo drnčení klávesek v pravé části, celkově se při psaní nadělá více hluku, než je potřeba. Dobrý je dvouřádkový Enter i celkový rozměr klávesek, naopak hodně vadila klávesa Fn umístěná v levém dolním rohu, kde jsme zvyklí vídat Ctrl. Kurzorové klávesky jsou nepřirozeně podlouhlé a je si nutné zvykat. Bílá barva klávesnice možná vypadá pěkně, ale velmi rychle dochází k zašpinění. Nezbývá nic jiného, než jednou za čas zabrigádničit s kouskem vlhkého hadříku.

MSI PR200X

Touchpad by mohl být větší, tlačítka mají při stisku značný odpor. V této cenové kategorii není zcela běžná čtečka otisků prstů urychlující přihlášení.

MSI PR200X

Displej...
... je vzhledem k ceně notebooku nadprůměrně povedený. Má úhlopříčku 12,1" a rozlišení příjemných 1280 x 800. Dobrá je rovnoměrnost podsvícení i maximální jas. Kontrast je vzhledem k lesklému povrchu pěkný, odrazy okolních zdrojů světla jsou však velmi markantní a práci na přímém slunci značně ztěžují. Náhledové úhly dostačují pro sledování filmu ve dvou, úhel rozevření víka displeje by ale mohl být větší pro snadnější práci na klíně.

MSI PR200X

Pár poznámek z běžného používání...

 • Zapnutí WiFi a Bluetooth se provádí stiskem tlačítka pod displejem se symbolem satelitního přijímače. Je nutná součinnost s grafickým ukazatelem na displeji, záleží totiž na počtu stisků - vybíráte mezi zapnutím WiFi, Bluetooth, nebo WiFi a Bluetooth.
 • Pod displejem se nacházejí rovněž dvě programovatelná multimediální tlačítka.
 • Velkým kladem notebooku je design a velmi zdařilé provedení. Nová verze s výraznějšími barvami vypadá dle našeho názoru ještě lépe, škoda chybějícího loga MSI na víku displeje.
 • Reproduktory nabízejí plochý zvuk, výšky jsou velmi ostré, až to tahá za uši. Na cesty si určitě nezapomeňte přibalit sluchátka.
 • Velmi spokojení jsme byli s mikrofonem a webovou kamerou 1,3 Mpix. Obě součásti splňují svou funkci dobře a není nutné je nahrazovat externími součástmi. Ovladač zvuku Realtec navíc umožňuje redukci šumu a ozvěny.
 • Chválíme ergonomii, rozložení portů po stranách je praktické. Méně se již povedlo umístění audio konektorů na čelní stranu.

MSI PR200X

 • V balení se dodává látkové pouzdro a drátová optická myš.

MSI PR200X

Závěr
Notebook se nám líbil ve všech klíčových parametrech a určitě jej můžeme doporučit ke koupi. Jediné vážnější mínus lze vidět u klávesnice, která by mohla být tvrdší, nepraktická je i její bílá barva. Díky poměru cena / výkon podobně vybavený stroj najdete jen velmi zřídka. Spolehlivosti nejde nic vytknout, až na horší dovření mechaniky jsme nezaznamenali žádný problém.

A abychom dostáli naší silvestrovské otázce, přikládáme nepovedenou ilustrační fotku s redaktorkou Veronikou. Takto se netváří běžně, šlo o zaváhání, které opakuje jen málokdy. Otázka: kterou známou českou osobnost vám připomíná?

Redaktorka Veronika v akci

 • Nejčtenější

ANALÝZA: Jak se bude dál vyvíjet válka na Ukrajině?

S tím, jak postupuje čas, se pomalu obnažují důvody účastníků války, pro které do ní šli. Zároveň již odpadly některé...

Proti invazi bojují i české tanky. Máme jen málo munice, říká ukrajinský tankista

Premium Česká republika byla jednou z prvních zemí, které poskytly bojující Ukrajině těžké zbraně, včetně bojových tanků T-72....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejblíž za 22 let. Vysloužilá sonda pořídila snímky Jupiterova měsíce Europa

Pět let letěla sonda Juno k Jupiteru, aby v roce 2016 u něj začala svou práci. Přestože již má své původní úkoly dávno...

NASA testovala obranu Země před vesmírným tělesem, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla v úterý podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Windows 11 dostal balíček vylepšení. Novinky vás mohou nalákat na upgrade

Systém Windows 11 slaví svůj první rok na trhu. Týden před jeho narozeninami vydala společnost Microsoft první velkou...

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

„Windows PC“ ujel vlak. MacBook s novým čipem M2 má působivou výdrž i výkon

Premium Přes dvacet hodin na jedno nabití nám v testu vydržel nový MacBook Air s procesorem M2. A jak se v testu ukázalo,...

Test tabletů pro děti a žáky: I levný může uspokojit, musíte ale minout křápy

Premium Pokud vám úhlopříčka displeje telefonu přijde malá a naopak velikost, hmotnost a cena notebooku příliš velká, je tu...

USB-C kabel vládne všem. Umíte poznat ten správný?

Premium Není kabel jako kabel. Zatímco Evropská unie rozhodla, spotřebitelé to budou mít nadále obtížné. Řeč je o kabelech...

Ve vedrech trpí i počítače. Pět rad, jak prodloužit jejich životnost

Teploty stoupají do spíše středomořských úrovní, lidé utíkají do stínu či ke klimatizacím, ale co elektronika? I když...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...