Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Seriál: Mobilní grafické čipy - ATI, nVidia a ti ostatní. Koho zvolit?

  0:01
Co, proč, jak, za kolik a pro koho? V našem seriálu se dočtete o současných a budoucích grafických čipech, podíváme se na nejčastější exempláře, seznámíme vás s jejich přínosy a pokusíme se nahlédnout i do budoucna. V dnešním úvodu zabrousíme do děje, představíme ATI čipy a shrneme výhody, které mobilní čipy přináší pro nás - běžné uživatele.

Seriál: Mobilní grafiky - ATI, nVidia a ti ostatní

Ať už v halách na COMDEXu či na CeBitu nebo ještě více daleko vysoko nad oblaky či v komfortnějším vlaku, tam jsme zažili typicky každodenní scény z života dnešních notebooků - a dnešní notebookové (ne)grafiky.

V economy třídě, o dvě sedadla vedle, člověk zahleděný do PowerPoint prezentace a o sedadlo přede mnou kdosi poslouchající MP3, které pronikaly až k nám ze sluchátek připojených k jeho laptopu. Vedle mne seděl šéfredaktor pařanského serveru (česky: server o počítačových hrách) se svým notebookem a ač jindy náruživým hráčem, na svém notebooku psal články a upravoval cosi ve Wordu. Asi nejtěžší život měl můj notebook, který dekódoval DivX soubor - tedy přehrával ve slušné kvalitě komprimovaný film, protože mne nebavil palubní film.

Nikde ani stopa po interaktivní zábavě, ani můj šéf, ani chlapec přede mnou, nikdo z uživatelů nepomýšlel na solidní 3D zábavu, ač třeba simulace stíhačky by v daném prostředí byla nad míru autentická, už jen kvůli všudypřítomnému šumu a hluku. Nikde nebyla ani stopa po graficky náročnějších aplikacích.

S notebookem nehrajte...

Závěr z našeho miniprůzkumu? Notebooky nejsou na hraní... Jednoduchá práce, nějaká ta Office aplikace, říznutá trochou úpravy HTML kódu, či příležitostně nějaká ta pasivní zábava, filmík nebo MP3, eventuálně CDčko s muzikou. Skutečně náročná práce, CAD, vývoj aplikací, sestříhání videa, solidní 3D hra nebo jakákoliv graficky náročná úloha, to vše si počká na tu stolní výkonnou mašinu, která to přece zvládne o tolik lépe. Že?!

Mobilní grafika je zde a dostupná - proč ji nevyužít

Ne, není tomu tak. Už i do Čech a do levné třídy dorazily notebooky, které se za výkony svých grafik nemusejí stydět. Nejsou to přitom jen ty nejvyšší modely, dokonce i integrované čipové sady již vzaly na vědomí existenci 3D světa a aplikací, které potřebují solidní podporu, pokud má být uživatel notebooku spokojený.

Sice stále platí, že mobilní čipy, ať už procesory centrální nebo videočipy, se nebudou moci v dohledné době poměřovat v (maximálním) taktu se svými stolními protějšky, ale jak ukázalo Mobile Pentium III i 4 nebo Athlon XP, jde to i jinak. A výrobci grafických čipů vzali tento příklad na vědomí a konečně se podívali i do svých vývojových dílen, zda by nedalo dokázat něco podobného i s videoprocesory.

Rychlé grafiky i v noteboocích

S příchodem ATIčkovského Mobility Radeon 9000 a GeForce 4 Go nVidie padla jedna z posledních výhrad uživatelů (i progresivnějších firemních nákupčích) proti notebookům. Konečně. A zanedlouho budou k dispozici i mobilní ekvivalenty těch nejvýkonějších současných čipů. Ty si však teprve hledají cestu do továren.

O nich a o celkovém přehledu grafických čipů bude naše série, kterou dneškem počínaje budete moci sledovat na našich stránkách. Nevynecháme přitom ani nejlevnější segmenty, prozkoumáme střední třídu, ochutnáme něco z extrémně výkonných čipů typu GeForce FX či Radeon 9800, a zakončíme kdesi v nedaleké budoucnosti, s odhadem vývoje a nástinem toho pravého čipu pro konkrétního uživatele.

ATI čipy - na vrcholu výkonu

Na příkladu ATI čipů lze demonstrovat vývoj grafických čipů - ATI Rage Mobility 128 byly špičkové, především na 2D grafiku orientované čipy, které odváděly skvělou práci v tandemu s Pentiem, Pentiem MMX až po počáteční mobilní Pentia III. V některých variantách podporovaly dokonce i vyhlazování hran a měly standardně zabudovanou podporu zobrazení na vícero monitorech. Ale v 3D grafice pokulhávaly. Přesto je dnes často najdeme i v nových noteboocích, díky své "popularitě" se jich výrobci stále nevzdávají, což vytváří poněkud neobvyklé situace, že v ultramoderních, zpravidla těch nejštíhlejších noteboocích nalezneme grafiku se tři čtyři roky starým jádrem. Která však přesto zvládá vše, co na ni v 2D grafice uživatel naloží.

Se zpravidla 8 MB vlastní videopaměti tak odporuje vývoji branže, který se snaží uživatele přesvědčit o nezbytnosti více paměti, rychlejších grafických procesorů, podpory více 3D efektů atd. Pravdou je, že i několik let starý ATI Rage Mobility a Rage Mobility 128 mohou najít své nadšené uživatele, záleží pouze na profilu využití grafiky notebooku.

Nástup 3D grafiky

První generační skok a zároveň úsvit mobilní grafiky nastal se vstupem ATI Mobile Radeonu, tehdejší jádro Radeon 7000 nebylo nijak přesvědčivé, ale jeho nástupce ATI Mobile Radeon 7500 se již mohl pochlubit hardwarovou podporou DirectX 7 a vertex shaderu vděčí za relativní aktuálnost i dnes. Podobně si vedl profesionálně orientovaný Mobility FireGL 7800, s kompletní podporou certifikovaných OpenGL ovladačů.

S Mobile Radeonem 9000 vkročila i mobilní branže do věku bodových efektů a pixelových shaderů, jako první mobilní čip a do COMDEXu v praxi jediný nabízí hardwarovou podporu funkcí DirectX 8.1 - tedy to, co požadují ty nejmodernější hry. Aby ani profesionální uživatelé nepřišli zkrátka, krátce po Mobile Radeonu 9000 ATI uvedla Mobile FireGL 9000, přinášejíc nejrychlejší mobilní čip s podporou OpenGL jazyka.

Do budoucna business světa

Že by důležitost 3D grafiky oslovila vašeho šéfa, aby koupil nový notebook? Asi těžko budete argumentovat pro nákup notebooku se špičkovým 3D čipem jen vyšším výkonem ve hrách. I ATI a další výrobci si toto uvědomují, a protože na příjmech z prodejů notebooků firmám závisí přinejmenším stejnou měrou jako spotřebitelům, museli zareagovat na poptávku a požadavky tohoto segmentu.

Mobilní čipy tak dnes neakcelerují pouze 3D hry, ale i expertní aplikace používající OpenGL. Jenže kolik z nás využívá běžně CAD aplikace, renderování scén a podobné operace?

Ještě jiná udička musela na scénu. Tou je podpora videokonferencí, bližší interakce s internetem, s bezdrátovými sítěmi, s prezentačním softwarem a světem videa - vylepšené funkce podpůrného softwaru, ve spolupráci s hardwarem videokarty. Udiček je to pravděpodobně dostatek na to, aby ulovily i nejskeptičtější "anti-hráče", tj. například i zmíněné šéfy dohlížející na IT výdaje.

Vyhlazování hran nejen ve hrách - zvyšování kvality videopřenosu

ATI si tak například v použití FullStream technologie nechala napadnout druhotné využití enormního výkonu pixel shaderu - při přenosu videa po Internetu je obraz značně nekvalitní, současné linky neumožňují přenos v ideální kvalitě. Pixel Shader je pak využit pro zlepšení kvality při přehrávání: v reálném čase přepočítává roztrhaný obraz, vyhlazuje hrany, zvýrazňuje nekontrastní oblasti a celkově zlepšuje kvalitu původního videa protlačeného přes klasické či bezdrátové připojení. Pro využití videokonferencí je to neocenitelné, podobně jako pro sledování aktuálních zpráv a videopřenosů po internetu.

Zobrazujte takřka na čemkoliv elektronickém

Další výhody nových grafických čipů spočívají v podpoře nejrůznějších myslitelných kombinací zobrazování: při práci v kanceláři můžete využít LCD displeje pro zobrazení internetových stránek, na monitoru si pustíte PowerPoint s připravovaným dokumentem a na televizi můžete sledovat výsledný výstup pro promítání na velkoplošné projekci.

Nejen podpora v grafickém čipu, ale podobně jako u OpenGL, kvalita doprovodného softwaru se stává stále důležitější pro využití všech funkcí hardwaru. Zde se často projeví rozdíly v šíři doplňujících možností, které ten který dodavatel notebooku poskytuje. Nejen na výrobci grafické karty totiž záleží šíře nabídky funkcí, každý z výrobců má možnost využít či naopak zakázat použití různých speciálních funkcí.

ATI a nVidia vedou v možnostech softwaru

HydraVision software a jeho obdoba od nVidie utilita nView jsou schopny donutit jednotlivé aplikace k otevírání se buď na monitoru, na displeji či na televizním výstupu, dávajíc tak uživateli plnou kontrolu nad tím, jak a co chce kde mít - při přeplněné ploše se tak podobný software v kombinaci se stolním monitorem stává neocenitelným pomocníkem.

Pořádný oříšek: vysoká, příliš detailní rozlišení

Zvětšující se rozlišení přineslo svérázné problémy, o kterých ví každý, kdo jednou pracoval na displeji notebooku s vyšším rozlišením než XGA (1024x768 bodů) nebo s menší úhlopříčkou než 13,3 palce - obraz je sice neuvěřitelně ostrý, nicméně standardní písmo Windows se stává nesnesitelně malé pro oči.

ATI Zoom je další z mnoha vylepšení, které si výrobci nechávají napadnout - zvětšuje písmo na displeji a podobně jako u videa vyrovnává ošklivé, příliš ostré hrany, vznikající při zvětšování. Kdo používá SXGA+ (1400 x 1050) či UXGA (1600 x 1200) rozlišení, ten docení tuto techologii.

Kdo spoří, má (energie) za tři

Poslední, ale ne v pořadí významu jsou technologie pro úsporu energie. ATI a další výrobci experimentují s možnostmi a našli řešení, jak omezit spotřebu či úplně vypnout jednotlivé části čipu, pokud nejsou využívány. Prakticky tak připouštějí "zbytečnost" některých částí čipu pro určité aplikace (typicky 3D pro Office), současně však nabízejí uživateli možnost značně "přiškrtit" šťávu a výrazně tak prodloužit aktivní život notebooku na cestách. Druhou výhodou je přesunutí těžiště některých aplikací na videočip, odlehčujíc tak procesoru. Typicky výpočetně náročné dekódování DVD videa zvládá daleko rychleji (a často též ve vyšší kvalitě výsledného obrazu) specializovaný obvod videočipu nežli univerzální procesor (s pokulhávající softwarovou berličkou).

V příštím díle se podíváme na videočipy nVidie a konkurenci ostatních výrobců, včetně integrovaných sad. Zůstaňte s námi a na viděnou u dalšího dílu: "nVidia - Impérium vrací úder - a drobná konkurence se nevzdává".

  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 100 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

Vědkyně o AI: Zatím nemáme technologii, která by najisto ověřila pravost videí

v diskusi nejsou příspěvky

17. června 2024

Premium V dnešní době už je velmi složité a občas dokonce nemožné poznat falešné video či fotografii, jež...

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 100 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 11 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jakmile zacvaknou kola, přijde uvolnění. Z Austrálie domů v letadle z roku 1960

v diskusi je 5 příspěvků

16. června 2024

Na konci ledna přistála na letišti v Podhořanech nedaleko Chrudimi malá formace letadel v čele s...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...