Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šalamounské řešení Aceru udělá z notebooku telefon

Acer Aspire 5670 je multimediální notebook přinášející zajímavé řešení pro VoIP komunikaci. V příslušenství totiž naleznete malý telefon ve tvaru PCMCIA karty. Těšit se můžete i na kvalitní displej, procesory Core duo či SATA disk.
Acer Aspire 5670

Acer Aspire 5670 | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

Společnost Acer snad netřeba představovat. Jedná se o nejprodávanější značku notebooků na českém trhu. V jeho portfoliu si vybere snad každý - od nejméně náročných uživatelů až po ty, kteří svou laťku náročnosti mají hodně vysoko.

Notebooky Acer se oproti minulým letům dosti změnily. Za účelem snížení nákladů si jsou jednotlivé modely velmi podobné a na pultech obchodů téměř k nerozeznání, jelikož používají maximum společných konstrukčních prvků. Notebooky této značky tak začínají být na pohled poměrně nudné.

Vzhled - od štěrbiny po USB

Model označený Aspire 5670 není v tomto duchu výjimkou. Používá kombinaci kovově stříbrné barvy s barvou černou. Některé prvky ne jeho těle jsou pochromovány, nejvýraznější z nich je pak oválná plocha na přední části. Elegantně v sobě integruje mřížky reproduktorů či okénko infraportu.

  

Najdete tu také dvě kontrolní diody napájení, trojici 3,5 mm Jack audio konektorů a dva posuvné ovladače k rychlému spuštění bezdrátových technologií. Nejzajímavější je ale multiformátová čtečka paměťových karet typu SD/MMC, xD, a MS (PRO). Pravá strana pak náleží štěrbinové optické mechanice, dvěma portům USB, zdířce modemu a konektoru napájení.

Zadní část tvoří z většiny baterie, vedle níž se usídlila šachtička pro bezpečnostní zámek Kensington a z druhé strany pak port DVI a zdířka LAN karty. Na pravém boku přístroje najdete odzadu VGA výstup, mřížku chlazení, výstup S-Video, dva porty USB, PCMCIA a PCI Express sloty a port FireWire.

  

Konstrukční kvalita notebooku je na velmi dobré úrovni. Víko displeje je ke spodní části přichyceno dvěma zámky ovládanými jedním posuvníkem. Displej pevně drží ve zvolené poloze, na horní hraně víka naleznete i největší ozvláštnění tohoto modelu. Je jím integrovaná webová kamera s rozlišením 1,3 Mpix.

Klávesnice - běžný standard

Klávesnice je vyvedena ve standardní černé barvě s bílými popisky. Funkce dostupné přes klávesu Fn jsou pak zvýrazněny modře. Díky rozměrům notebooku si zachovala i své veškeré přednosti z desktopu, za které se dá považovat především plná velikost všech kláves. Práce s ní je příjemná a bezproblémová.

  

Klávesy Home, PgUp, PgDn a End jsou seřazeny do sloupečku vedle Enteru. Toto řešení se nám líbí, i když vyžaduje trochu cviku. Příjemné je i rozdělení funkčních kláves F1 - F12 do čtyřčlenných skupinek. Kritiku si Acer zaslouží za nesmyslné obsazování pozic okolo kurzorového kříže klávesami se znaky eura a amerického dolaru.

Nalevo od klávesnice naleznete úzký proužek lesklého plastu, který ukrývá čtveřici kláves pro ovládání hudebního přehrávače, integrovaný mikrofon a dvě tlačítka k úpravě hlasitosti reproduktorů. Tento panel je ale určen jen pro pohodlnou práci s přehrávačem, spuštění hudebního CD bez zapnutého systému se bohužel nedočkáte.

  

Hlavní vypínač systému našel své místo vpravo na vroubkované části nad klávesnicí. Společnost mu dělají i čtyři hot klávesy a kontrolky klávesových zámků a činnosti disku. Klávesa spouštějící emailový program navíc dokáže na příchozí poštu upozornit podsvícením.

Jako polohovací zařízení byl použit ověřený touchpad, který se svou velikostí přizpůsobil širokoúhlému displeji. Je doplněn o čtyřsměrnou rolovací klávesu umístěnou mezi standardní tlačítka toupadu. Tomuto řešení skutečně nelze nic vytknout, především díky velkorysým rozměrům.

Displej a grafika - zrcadlo, zrcadlo...

Displej používá technologii CrystalBright, která zlepšuje jas a barevnou ostrost výsledného zobrazení. Je aktivní TFT a má úhlopříčku 15,4". Jeho maximální rozlišení je 1280 × 800 obrazových bodů. Na denním světle se ale poměrně často setkáte s jeho nepříliš dobrou čitelností kvůli lesklé ploše, která se velmi ráda chová jako zrcadlo.

   

O grafiku se stará karta ATI Mobility Radeon X1400, která patří sice mezi low-end řešení, ale svými výkony bude plně dostačovat většině uživatelů. Používá 256 MB vlastní videopaměti a stejnou hodnotu si dokáže ukousnout z paměti RAM. V nejnovějším 3D Marku si vybojovala jen 834 bodů. Na běžnou práci i starší 3D hry tak stačí, nejnovější herní trháky si ale zahrajete jen velmi obtížně.

Hardware - dvě jádra pro Centrino

Celý systém stojí na čipsetu 955XM (Calistoqa) a jeho srdcem je nový dvoujádrový procesor Centrino Mobile Duo (Core Duo) s architekturou Yonah. Používá 2 × 2 MB L2 Cache paměti a je taktován na frekvenci 1,66 GHz. Vybrat si můžete i procesor výkonnější s taktovací frekvencí 1,83GHz, 2,00GHz a 2,16GHz.

Základní hodnota paměti RAM je 1GB, přičemž jsou obsazeny oba sloty moduly o velikosti 512 MB. Toto řešení znesnadňuje další rozšíření paměti, která může sáhnout až k velikosti 4 GB. Paměťové moduly dodala společnost Nanya Technology a jde o DDR II technologii.

Data uložíte na SATA disk Hitachi s kapacitou 100 GB. Své plotny dokáže roztočit rychlostí 5400 rpm a používá 8 MB buffer. V práci vás tak zdržovat skutečně nebude. Pro zálohování dat se pak bude hodit kvalitní štěrbinová optická mechanika Matshita UJ-8455 zvládající čtení i zápis všech známých formátů včetně duálních DVD disků.

Bezdrátových sítí si užijete díky kartě Intel PRO/Wireless 3945ABG. Můžete ji rychle zapnout či vypnout pomocí již zmiňovaných posuvníku na čele notebooku. Stejně se pak ovládá i implementovaný Bluetooth, spolehnou se můžete i na rychlý infraport FIR. Samozřejmostí je pak gigabitová síťová karta od Broadcomu.

Praktické zkušenosti - telefon pro náročné

Acer Aspire 5670 nepatří mezi nejmenší notebooky a na rameni ho tak jistě ucítíte. Jeho rozměry 364 × 274,7 × 28/36,3 mm a váha bezmála tři kilogramy (2,95) mu nezaručují takovou mobilitu, jakou bychom si od notebooku přáli. Navíc práce s takto velkým přístrojem například v letadle je téměř nemožná. Na stole v oblíbené restauraci ale sklidíte řadu obdivných pohledů.

  

Sledovali jsme i chování notebooku při zátěži. Jeho chlazení je na výborné úrovni, tradičně se zahřívají jen části vespod notebooku a okolí výdechu na pravé straně. Zde sehráli rozměry kladnou roli. Horší je to ale s výdrží baterií, kdy nás notebook přestal poslouchat již po dvou a půl hodinách běžné práce s nastaveným maximálním jasem displeje. Výrobce přitom udává výdrž s touto osmičlánkovou baterií Sanyo (4800 mAh, 14,8 V) o hodinu vyšší.

  

V balení na vás čeká i velmi příjemné překvapení. Kromě standardní výbavy (manuál, síťový adaptér, telefonní kabel) na vás čeká i malý VoIP telefon ve tvaru PCMCIA karty. Z tohoto slotu se také nabíjí a s notebookem komunikuje na bázi technologie Bluetooth. Jde o výborný nápad, který zpříjemňuje práci s internetovým telefonováním. Naše testování se Skypem to jen potvrdilo.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
  • Výkonný procesor
  • Kvalitní konstrukce
  • Širokoúhlý displej
  • VoIP telefon v základu
Proč ho nekoupit?
  • Slabší grafika
  • Rozměry a váha
  • Cena
  • Zrcadlový efekt displeje
Kdy?
únor 2006
Za kolik?
52 350 Kč
Model Aspire 5670 je velmi povedený notebook, který dbá především na multimediální vlastnosti. Je ryzím příkladem kompromisu mezi maximálním výkonem a únosnou mobilitou. Není tak určen ke každodennímu cestování, ale spíše pro občasný přenos například mezi prací a domovem. Dovedeme si ho představit jako reprezentativní počítač v kanceláři nebo doplněk multimediálního světa vaší domácnosti. Chvályhodný je velmi dobrý displej a především VoIP telefon, který považujeme za výborný nápad. Pokud by Acer použil i kvalitnější grafiku, neměli bychom téměř nic k vytčení. Koncová cena 52 350 Kč (43 990 bez DPH) by mohla být ale nižší.

Autor:
  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 109 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi je 28 příspěvků

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi je 28 příspěvků

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi je 1 příspěvek

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

Zkoumá žraloky žijící 400 let. Tajemství dlouhověkosti je v DNA, líčí biolog

v diskusi jsou 2 příspěvky

21. června 2024

Premium Žralok malohlavý má zřejmě ve své DNA nějakou molekulárně-genetickou „vychytávku“, která mu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...