Zcela exkluzivní možnost vyzkoušet zástupce nové éry osobních počítačů, tzv. Tablet PC, měla redakce Technetu. Opravdová mobilita, perfektní vybavení a velké možnosti, to jsou hlavní znaky Tablet PC. Co to vlastně je a jaké možnosti se v tabletech skrývají, se dočtete právě v tomto článku.
Dnešní svět výpočetní techniky prahne po miniaturizaci a zejména mobilitě přístrojů. S touto myšlenkou vznikal i návrh na zařízení jménem Tablet PC. Základní koncepce tohoto přístroje vychází z kombinace notebooků a PDA zařízení.
Notebook obsahuje v zásadě všechny běžné součásti PC, PDA zařízení nedisponují klávesnicí, zato mají např. dotykový display. Ten nejpodstatnější rozdíl tabletu je v oddělení součástí počítače, které nejsou naprosto nezbytné k běhu a popřípadě nahrazení jinými. Proto se v brašně PaceBooku (zástupce tablet PC) nenachází jen jedno zařízení, ale hned několik. Vedle samotného tabletu se v obalu nachází také bezdrátová klávesnice a další periférie jako např. moduly CD-ROM.
Základní prvek vlastního tabletu je ovšem velký dotykový display. Ten obsluhují zařízení, nacházející se též přímo v tabletu. Navenek se tedy zařízení tablet PC jeví jako větší a zejména tlustší PDA. Strany a rohy jsou tvarově uzpůsobeny tak, aby tablet nevypadal jako kvádřík, ale měl pěkný design a dobře se držel. Vrchní stranu tvoří již jednou zmiňovaný display, spodní stranu pak kryty pro jednotlivé komponenty - baterii, pevný disk, CMOS baterii a operační paměť. Ostatní krycí materiál je plast. V jednotlivých stranách jsou vyvedeny konektory pro připojení nejrůznějších zařízení, počínaje modulem CD-ROM a externím monitorem konče. Jednotlivé konektory a samozřejmě i tablet samotný musí něco obsluhovat. Koncepce je podobná notebookům, jen došlo k větší miniaturizaci. Speciálně upravená a tvarovaná základní deska, procesor a operační paměť jsou základní komponenty. Datový prostor poskytuje pevný disk s rozměrem 2,5 palce, tedy stejný rozměr jako u některých notebooků. Nezávislost na napájení ze zásuvky zajišťuje Li-Ion baterie, která napájí jak tablet, tak zařízení k němu připojená (externí monitor má samozřejmě napájení své).
Už množství konektorů tabletu napoví, že je mnoho možností jak PaceBlade připojit
k nejrůznějším zařízením. Tablet umožňuje bez použití jakýchkoli dalších zařízení připojení
k síti pomocí stíněné či nestíněné kroucené dvojlinky. Data díky podpoře standardu 10/100
Ethernet mohou proudit z a do tabletu rychlostí 10 nebo dokonce 100Mbit za sekundu. Přímý přístup k internetu přes telefonní linku umožňuje vestavěný modem. Pro případ, že by nestačil dotykový display, který má velikost 12 palců, nabízí se možnost pomocí VGA konektoru připojit normální CRT nebo LCD monitor. Nepřipojuje se hned k tabletu, ale pomocí adaptéru ve formě kabelu, který je samozřejmě součástí příslušenství. Ani o zvuk není tablet ochuzen, což dokládá přítomnost dvou audio konektorů, jeden pro reproduktory a jeden pro mikrofon. Zvuk zprostředkovává kodek se standardem AC-97, který je integrován do základní desky. Další využitelné rozhraní, jimiž tablet disponuje, je vedle USB a IR i rozhraní IEEE-1394, známější spíše jako FireWire. Infračervené paprsky využívá jen klávesnice. Ostatní zařízení se připojují pomocí buď USB, nebo právě FireWire. Jelikož tablet podporuje jen USB verze 1.1, které umožňuje maximální přenosovou rychlost 12Mbit/s, což může být v některých případech značně nedostačující, doporučuje se využít spíše FireWire s propustností až 400Mbit/s.
Další samostatnou kapitolou je klávesnice. Již jsem zmínil, že se jedná o samostatné bezdrátové zařízení, které s tabletem komunikuje pomocí IR rozhraní. Teoretický dosah signálu činí asi 15 metrů. Záleží především na pozici obou zařízení, v případě znemožnění vizuálního kontaktu se mohou specifika co do vzdálenosti značně změnit. Napájení klávesnice zajišťuje jedna AAA 1,5V baterie, která by měla podle výrobce vydržet 3 až 6 měsíců. Pro maximální snížení zatížení baterie jsou implementován i do klávesnice systém úsporných režimů. Po 10 sekundách nepoužívání se aktivuje první. Probuzení nastává ihned po stisknutí jakékoli klávesy. Druhý úsporný mód se zapne po 10 minutách nečinnosti. Z tohoto úsporného režimu se však klávesnice vzpamatovává několik vteřin. Napájení lze po skočení práce vypnout i manuálně pomocí jednoho z extra tlačítek. Těch je na klávesnici ještě dalších deset. Slouží k nejrůznějším účelům (vyvolání menu, úsporný režim, spuštění prohlížeče, poštovního klienta atd.), z nichž dvě jsou programovatelná. Za zvláštní zmínku stojí tlačítko s názvem Dual View. Lze je sice použít jen s připojeným externím monitorem, zato však aktivuje velice zajímavou funkci. Na každém display totiž můžete sledovat něco jiného, např. na jednom monitoru běží PowerPoint, na druhém Microsoft Word.. Přidána byla též klávesa Function, která zpřístupňuje v kombinaci s dalšími klávesami nejrůznější funkce. Chytře řešena je i číselná část klávesnice. Z důvodu miniaturizace nemohou mít totiž čísla své vlastní klávesy. Zapnutím Num Lock klávesy se několik kláves změní v číselné.
Rozměry a tloušťka zařízení jsou pozoruhodné. Tloušťka klávesnice pod 1 cm je k vidění opravdu jen zřídkakdy.
Kurzor myši lze ovládat několika způsoby. Prvním řešením je pouhá ruka, což je však nepřesné a display to nedělá úplně nejlépe. Druhým a asi nejpoužívanějším způsobem je využití tužky, určené k tomuto účelu (prakticky stejná jako u PDA zařízení). Posledním řešením je Touchpad, který se nachází na klávesnici. Jeho koncepce je standardní - dvě klávesy pro simulaci levého a pravého tlačítka a polohová oblast. V prvních dvou způsobech ovládání kurzoru myši je problematické použití pravého tlačítka myši. Proto je tablet vybaven scrollovacím tlačítkem na své horní straně. Slouží jak pro scrolling tak jako pravé tlačítko.
Mechanika CD-ROM a její dokonalejší sourozenci jsou v dnešní době naprosto nezbytnou součástí počítače. Ani zde PaceBlade nezaostává, ba naopak. Všechny optické mechaniky jsou připojitelné externě a to buď přes USB či lépe přes FireWire rozhraní. Napájení zajišťuje tablet, díky němuž se kabeláž okolo něj omezuje na naprosté minimum. Zatím se vyrábějí moduly samotné CD-ROM, dále pak DVD/CD-ROM. Do nabídky byly začleněny již také mechaniky CD-RW a DVD/CD-RW. Maximální rychlost čtení CD média je 24x, DVD média 8x. Zápis na CD-R probíhá s maximem 8x stejně jako přepis CD-RW médií. Z těchto rychlostních specifikací je jednoznačně vidět problém s rychlostí USB 1.1! Např. při čtení 24x násobnou rychlostí se přenáší za sekundu 3,6MB dat. Ovšem USB 1.1 může poskytnout propustnost jen 1,5MB/s (12Mbit/s). V důsledku by se v nastalém případě data kvůli USB přenášela o víc jak polovinu déle.
Dosud bylo psáno pouze o hardwaru. Operační systémy, které s komponenty tabletu a jím
samotným dokáží spolupracovat, jsou dva. Volit lze mezi Windows 2000 a Windows XP, které jsou asi vhodnějším řešením. Na PaceBlade se lze dívat z hlediska programů jako na osobní počítač s neobvyklými komponenty. Některé programy mohou běžet bez potíží, některé budou hlásit chyby, ale poběží a některé nepůjdou ani spustit. S největší pravděpodobností však lze předpokládat, že v budoucnu se bude většina vývojářů snažit své programy uzpůsobit pro běh na platformě tablet PC, protože se dá očekávat masivní rozšíření těchto zařízení. V budoucnu asi plně nahradí notebooky, jejichž mobilita už nebude dostačující.
Pokud jste se prokousali až sem, měli by jste mít už hrubou představu o tom jak vypadá a funguje tablet PC. My jsme měli možnost díky společnosti VT Data, která disponuje jedním z prvních mála kusů, které se vůbec po naší republice pohybují, vyzkoušet zástupce řady PaceBook. Ten se dodává ve stříbrošedé barvě s 12ti palcovým dotykovým XGA displayem. V brzké budoucnosti by se do ČR měly vyrábět i verze s 10ti a 8mi palcovým displayem, pro použití například v autě apod.
Námi testovaný PaceBook je postaven na procesoru Transmeta Crusoe TM5600 s frekvencí 600MHz. Vyrovnávací paměť první úrovně má velikost 64kB, L2 cache 512kB. Základní deska je též od společnosti Transmeta a obsluhuje ji čipová sada ALI 1535. Zajímalo nás i řešení BIOSu, který je však skoro stejný jakou u normálních PC a pochází od společnosti Phoenix.
Překvapení vzbudily sběrnice. Přítomnost 16ti bitové ISA zvláštností není, ovšem 32ti bitová PCI s podporou 64ti bitové PCI určitě už tak obvyklé není. Další sběrnice už žádné překvapení nejsou. Jednak 16/32ti bitová PCMCIA a USB.
Zvláštností, kterou u normálních osobních počítačů nenajdeme je implementace operační paměti přímo na motherboard. V případě PaceBooků se jedná o 128MB paměti SDRAM PC133. Další paměť lze přidat pomocí extra 144 pinového modulu do slotu, který je schován pod krytem na zadní straně tabletu. Ten může mít velikost maximálně 512MB. Celková horní hranice je tedy 640MB, z čehož lze opravdu využít 624MB, protože 16MB používá procesor.
Testovaný model byl osazen celkem 368MB využitelné operační paměti. Její Větší velikost
je chytré řešení, protože se tak značně prodlouží výdrž na baterie. Data se
z pevného disku, který je energeticky velice náročný, uloží právě do paměti. Pevný disk tak může být většinu času v klidu. O grafiku se stará čip SMI 721, který má k dispozici 8MB paměti.
Jako úložiště pro data slouží 2,5 palce široký disk Fujitsu MHN2200AT o kapacitě 18,6GB. K síti se lze připojit pomocí síťové karty Realtek RTL8139. Modem Lucent Soft Modem AMR zase umožňuje připojení k internetu. Ostatní specifika platí stejně jako obecná charakteristika (viz výše). Navíc se nabízí jeden PCMCIA slot pro karty PC Card Type II.
Celý tablet a k němu připojené periférie po dobu až dvou hodin napájí Li-Ion baterie o kapacitě 3050mAH. Výdrž baterie je závislá především na množství připojených zařízení, jasu displeje a též na prováděných operacích. Dobýt prázdné baterie lze za necelou hodinu. Napájení řídí ACPI systém.
Dotykový display, který má úhlopříčku 12 palců, dokáže zobrazit rozlišení od 640x480 až po 1280x1024 a to v maximální barevné hloubce 24bitů. Display je koncipován pro rozlišení
1024x768 s obnovovací frekvencí 60Hz. Tu však lze zvýšit až na hodnotu 85Hz, což je příjemné. Velice užitečnou funkcí je možnost "otočit" obraz o 90 stupňů. Diky tomu lze na PaceBook psát jako na A4 ve stoje. Toho se využije zejména při psaní dopisu a textů vůbec, protože lze mít jasnou představu jak bude dokument vypadat v reálu. Přesto, že displej nabízí velké možnosti nastavení, má jednu stinnou stránku. Dovoluje pouze velmi malý úhel pohledu, ze kterého je vůbec něco vidět. A opravdu dobrý obraz lze pozorovat jen tehdy, pokud je displej natočen kolmo na oči.
Dokud je PaceBook v brašně a položen na stole, pracuje se na něm vcelku příjemně (vlastně zcela identicky jako s notebookem). Jakmile však musí do rukou, slabší jedinci začnou mít po chvíli potíže jej udržet, protože váha PaceBooku není zrovna zářivá. Toto téměř dvoukilové zařízení může také značně znepříjemnit práci i svojí teplotou. Pokud vám leží na kolenou a pracujete s ním déle, jistě pocítíte ztrátovou energie ve formě tepla, které z Tabletu začne časem vycházet. Na druhou stranu dotykový displej počítačům vždy chyběl a mobilita PaceBooku a Tabletů vůbec je více než příjemná. Bezdrátová klávesnice, která je pro dlouhé psaní přímo stvořená, také zvedá kladné hodnocení produktu.
Kromě PaceBooku samotného je součástí příslušenství samozřejmě kromě jiného i klávesnice, potřebné kabely a externí CD-ROM mechanika. Klávesnici lze dočasně nahradit virtuální, kdy pak píšete pomocí pera (prsty jsou bohužel moc nepřesné) na klávesnici přímo na displeji. Ze softwaru byl v námi testovaném modelu předinstalovaný operační systém Windows XP Professional a Office XP. Náročnost Windows XP je nezpochybnitelná a i přes vcelku vysokou operační paměť, je výkon PaceBooku snad až nedostačující pro obsluhu tohoto operačního systému a v něm nahraných aplikací. Hlavní problém PaceBook zařízení je použitý procesor, který i přes svoji frekvenci poskytuje malý výkon. Řešením by se mohlo stát využití některého z mobilních procesorů Intel (např. Ultra Low Voltage Celeron).
Ačkoliv má Tablet PC instalován OS Windows XP, mnohem efektivněji se pracovalo v režimu nazvaném
„Menu“, do kterého se lze přepnout tlačítkem umístěným vedle tlačítka pro otáčení obrazu, zpět do klasického vzhledu Windows XP se uživatel dostane následným stisknutím téhož tlačítka. V tomto jednoduchém grafickém režimu je na jedné ploše nabízen přímí přístup k ovládání hlasitosti a intenzitě podsvícení displeje a možnost spustit některou z aplikací, které jsou na PaceBooku instalovány. To samozřejmě stačí na běžný provoz.
PaceBook se však svojí koncepcí a využitím nesnaží konkurovat notebookům. Spíše je nahradit tam, kde bývá jejich použití obtížné a na samotný výkon není kladen až takový důraz.
První dojmy, které u nás v redakci Tablet PC vyvolal, jsou kladné. I když PaceBook zatím svým výkonem nijak nezáří, čas může vše změnit. A je tu i mnoho kladných stránek tohoto zařízení. Zatím by se dalo předpokládat využití v domácnostech na psaní, v autě apod.
Nová éra, kterou sebou zařízení typu Tablet PC zřejmě přinesou, má a bude mít jistě co říct.
Zatím však i přes nesporné výhody tabletu je výkonnostní náskok notebooků takový a cena tablet PC vysoká, že razantní prosazení na trhu lze očekávat až v budoucnu.
Dodávaný PaceBook se pohybuje v cenových relacích od zhruba 100 do 130 tisíc korun s daní. V Česku by se měl začít prodávat v nejbližších týdnech.
Produkt k testování zapůjčila společnost VT DATA.