Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První 17palcové LCD jsou pod 7 500 Kč a DVD vypalovačky atakují 1 750 Kč s DPH

  0:01
I když je to v poslední době monotónní, přeci jen to potěší znovu a znovu slyšet: „Ceny optických mechanik, LCD a grafických karet jsou zase nižší.“ Nic však netrvá věčně a mnozí výrobci se již ozývají, že se jim to ani trochu nelíbí.
Uplynul další měsíc, který přinesl další slevy v oblasti optických mechanik, LCD a grafických karet. Je zajímavé, že pokles cen si v jednotlivých oblastech až na několik výjimek udržuje poměrně stejné tempo a tak by to mělo zůstat i v nejbližších týdnech.

Optické mechaniky

Pozornost většiny se sice nyní upírá k novým cenovým rekordům přepisovacích DVD mechanik, ale ani ostatní druhy optických zařízení si nevedou špatně.

Graf vývoje cen CD-RW optických mechanik

Například v oblasti přepisovacích CD-RW zařízení se průměrný pokles cen pohyboval kolem hodnoty 4 procenta. U některých prodejců se tak již cena dostala pod 700 Kč i s DPH. Když si uvědomíte, za kolik se tato zařízení prodávala před rokem či dvěma…

Kombinace DVD-ROM a CD-RW mechaniky si také vytvořila nové rekordy, když nejlevnější modely nyní překonávají metu 1 000 Kč s DPH.

Graf vývoje cen optických mechanik DVD

Podobné slevy jako u CD-RW zařízení jsme zaznamenali i v případě samostatných DVD-ROM mechanik. Zde se již ceny blíží hodnotě 600 Kč s DPH. Nejlevnější modely v této oblasti vyrábí Toshiba a Lite-On.

Zcela jiná kategorie slev nás čeká v oblasti přepisovacích DVD zařízení. Většina slev přesahuje 5 % a nezřídka se můžete setkat i s překročením 10% hranice. Firmy navíc co čtvrt roku nabízejí nové modely, které mají vylepšené vlastnosti. Nově se například můžete těšit na implementaci technologie LightScribe, která umožní potisk média vypalovacím laserem.

Graf vývoje cen přepisovacích optických mechanik DVD

I v této oblasti patří mezi nejlevnější modely od společnosti Toshiba, kterým zdatně sekunduje LG, Nec či Sony. Aktuálně se v této oblasti útočí na částku 1 500 Kč (cca 1 750 Kč s DPH).

Grafické karty

Poté, co oba největší hráči vychrlili doslova záplavu novinek, z nichž většina byla určena pro rozhraní PCI Express se situace trochu uklidnila. Nyní se většina nových modelů ukazuje býti odvozeninami či chcete-li derivacemi hlavní řady, ať se již jedná o nabídku AGP rozhraní u původně PCI Express modelů, nebo různě omezených či naopak vylepšených grafických karet.

Grafické karty s čipy od ATi zlevňovaly nejvíce modely nižší střední třídy. Například karty s akcelerátorem Radeon X600 PRO s 128MB pamětí určené pro rozhraní PCI Express (odpovídá R 9600 Pro v AGP verzi) jsou po měsíci levnější o téměř 15 %.

Graf vývoje cen grafických akcelerátorů ATi a nVidia

Výrazně línější je pohyb cen grafických karet s procesorem Nvidia. Slevy se jen zřídka přehouply přes hranici pěti procent a jen výjimečně přes deset procent. Mezi ty, kterým se dařilo nadprůměrně rozhodně patří PCI Express grafické karty s čipem GeForce NX6600 s 128MB pamětí. Sleva se v tomto případě pohybovala nad pěti procenty.

Graf vývoje cen grafických akcelerátorů Matrox

Doslova nudný byl cenový vývoj u Matroxů. Jediná sleva dosáhla na zhruba 3 procenta. Tato změna ceny se týká modelu Matrox Millennium P750 TripleHead, který disponuje 128MB pamětí a rozhraním AGP.

LCD

Ještě toto začínající čtvrtletí se prý budeme moci těšit z poklesu cen LCD panelů a pak se má situace změnit. Alespoň to tvrdí různé organizace, které se zabývají výzkumem trhu. Růst cen se pak očekává především ke konci roku, kyd se počítá se zvýšenou poptávkou po přístrojích s plochým panelem. Zatím se šetrní lidé mohou obrnit trpělivostí a pokud s nákupem nového monitoru příliš nespěchají, tak si počkat na další slevy.

Graf vývoje cen 15" LCD

V patnáctipalcové oblasti však již nějaké drastické změny nečekejte. Zde by se cena měla snižovat stále pomaleji. Přesto se za poslední měsíc některým modelům podařilo vybřednou z průměrného cenového pohybu kolem 5 procent. LCD ACER a LG jsou tak nyní levnější o cca 12 procent. Ceny těch nejlevnějších modelů se nyní blíží hranici 5 700 Kč s DPH.

O zhruba 2 000 Kč dražší jsou nyní nejlevnější modely s úhlopříčkou 17 palců. Za každý palec navíc oproti 15“ LCD tak zájemce zaplatí cca 1 000 korun. I v této oblasti nejvíce klesala cena u modelu z dílen firmy Acer. Kdo nespěchal s koupí, tak mohl ušetřit dalších 8 procent.

Graf vývoje cen 17" LCD

U 19“ modelů se již některým LCD podařilo překonat jedenáctitisícovou metu a pomalu se chystají k útoku na psychologickou bariéru 10 000 Kč s DPH. Pokud se vývoj udrží, pak by měla padnout již v dubnu.

Témata: Acer, LG, Sony, Toshiba
  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 108 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kabelka nemusí být jen vak na věci. Český prototyp zažene útočníka

v diskusi je 22 příspěvků

21. června 2024

Kabelka nemusí být pouhým vakem na věci, může plnit spoustu funkcí sama o sobě. S touto tezí vznikl...

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi jsou 2 příspěvky

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi je 1 příspěvek

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

Zkoumá žraloky žijící 400 let. Tajemství dlouhověkosti je v DNA, líčí biolog

v diskusi jsou 2 příspěvky

21. června 2024

Premium Žralok malohlavý má zřejmě ve své DNA nějakou molekulárně-genetickou „vychytávku“, která mu...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...