Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Projektor Compaq MP1800 - dokončení recenze

Jako dokonalý prezentační nástroj, použitelný takřka kdekoliv však může být Compaq projektor pro mnoho společností nenahraditelnou pomůckou při prezentacích "v poli". A jedno vím určitě, když ho jednou máte, těžko se jej vzdáte!

Drobnosti, které stojí za to vědět

Promítačka je inteligentní a automaticky v případě nedokonalého nastavení doporučí optimální: tj. 1024 x 768 bodů, při obnovovací frekvenci 60 Hertzů, ale poradí si i s vyšším (automaticky překládá do svého nativního módu XGA), stejně tak s podporovaným rozlišením - můžete začít kdekoliv od VGA a postupovat výše přes SVGA k XGA.

Velmi praktická je mimo ostření kroužkem i další méně standardní vlastnost - proměnná ohnisková vzdálenost, nejste tak odkázáni na jediný poměr velikosti promítaného obrazu ke vzdálenosti od stěny či předlohy. Posuvníkem můžete velikost obrazu přizpůsobit, aniž by se měnila vzdálenost či poloha projektoru: praktické všude, kde používáte promítací plátno a projektor je dále než je vhodné - prostě obraz posuvníkem zmenšíte.

Projektor má dálkové infračervené ovládání, jehož jedinou (nezaviněnou:-) nevýhodou je můj zlozvyk mířit na předlohu místo na projektor. S pomocí tohoto ovládání můžete celkem pohodlně (asi jako při OSD ovládání monitoru) nastavit parametry projekce jako teplotu barev, odstíny, atp. Mimo jiné je tam i položka PIP - co se za ní skrývá? Souvisí to s možnostmi více než televizními...

Multimediální doplňky

Ne náhodou promítačka při startu prohledává všechny vstupy - nemá totiž pouze jeden. Díky prodloužení recenze jsem měl možnost otestovat i profesionální možnosti MP1800, které asi nebudou nutné pro každou prezentaci. Přes multimediální adaptér lze připojit DVI kabel DVD přehrávače nebo obvyklejší S-video či DFP a RCA video (DFP - Digital Flat Panel: digitální rozhraní, které může být u některých počítačů, obdoba DVI; RCA - propojení video zařízení konektory CINCH).

Pokud tedy toužíte přesvědčit zákazníka opravdovou prezentací, nic nestojí v cestě připojení videokamery a notebooku současně. Navíc můžete sledovat oba vstupy současně, díky Picture In Picture volbě (ono PIP z minulého odstavce). Tedy, nebýt ceny, ideální vybavení pro domácí kino. Buď si pustíte DVD z notebooku nebo videokazetu z dovolené - nebo připravovanou prezentaci a záznam z tiskové konference jako u nás.

Vyzkoušeli jsme i promítání videosekvencí přímo z notebooku a zaskočila nás drobnost, která neleží na straně projektoru, ale může Vás potkat také: některé videozdroje lze promítat pouze na primárním videovýstupu notebooku. Tedy, pokud máte současně zapnutý displej a k tomu VGA výstup připojený na projektor, veškerý obraz budete vidět v pořádku, pouze místo videosekvence uvidíte na plátně jen černý obdélník - na displeji bude vše OK. Odpomůže vypnutí displeje a výstup pouze přes VGA konektor - pak funguje VGA výstup jako primární a hurá, video je na stěně!

Pro podobné experimenty jsou důležité i dodatečné kabely - zvuk VGA konektorem neprotáhnete a je škoda při excelentním celostěnném obraze poslouchat doprovod pouze z minireproduktorů notebooku, když součástí multimediálního adaptéru je sice jen mono, ale za to podstatně hlasitější reproduktor PremierSound (zní dobře, ale na premiéru to zase není:-). Jen ve velmi tiché místnosti bude vadit větrák, který chladí lampu projektoru - zaregistrujete jej zřejmě v tu chvíli, kdy po delší době promítání změní otáčky: evidentně je teplotně řízený a výkon se řídí podle okamžité potřeby, taková změna se nám však podařila zachytit jen jednou, po cca jeden a půl hodině provozu.

Mobilita na úrovni

Sice ponesete dvě tašky místo obvyklé jedné, ale žádné krabice či něco rozměrného, prostě dvě brašny - přes každé rameno jednu. (Eventuálně na přání - volitelně - Compaq dodává i kabelu, do které uložíte notebook a promítačku současně.) S kabely a dodatečným vybavením sice váha brašny stoupne blíže ke třem kilogramům, přesto zůstane na úrovni "notebookové".

Myš bez ocasu a laserové ukazovátko

Dva do konce dotažené detaily - abyste se při prezentaci necítili jako přivázaní k notebooku, na dálkovém ovládání je integrováno ukazovátko - něco jako velký trackpoint, kulička, kterou můžete pohybovat v rovině do všech směrů a dvě tlačítka, tj. když si propojíte promítačku a notebook i PS/2 kabelem, máte myš kdykoliv v ruce.

A protože na stěnu někdy jen tak nedosáhnete a hodí se podtrhnout některé body prezentace, prostě jen zamíříte dálkovým ovládáním na stěnu a zmáčknete jiné tlačítko - a na stěně se objeví červená tečka, kterou známe především z gangsterek a laserově zaměřovaných obětí. Tentokrát se jedná o obyčejné ukazovátko.

Závěrem

Škoda, že jsme mikroprojektor neměli zapůjčený déle, a že musíme místo zábavy pracovat - čím déle jsem s ním mohl pracovat, tím více možností jsem na něm objevoval, a tím více se mi zamlouvala utopická představa mít jej jednou k vlastní dispozici. Kdyby stál desetinu, má moje televize a možná i monitor okamžitého padáka. Při projekci pro práci i multimediální experimenty nemají projektory sobě příliš rovného - žel i v ceně. MP1800 přidává k této výkonové dimenzi ještě přesvědčivou mobilitu - o moc lehčí a menší zřejmě už ani podobně výkonné projektory býti nemusí.

Tedy, pokud rozhodujete o nákupu prezentační techniky, zvažte, zda by Vám nemohl třeba právě podobně mobilní projektor pomoci vyhrát zakázku: oproti tabuli či fóliím je to neskonale dražší, ale též o třídy univerzálnější (a přesvědčivější) médium.

Multimediální adaptér, široké možnosti připojení či dálková myš jsou třešinkami na dortu špičkové technologie, kterou je od Texas Instruments převzatá promítací technologie DLP, uvnitř vybavení DLP, ale na povrchu nezaměnitelně Compaq - i designem je projektor proveden tak, aby zapadal do současné produktové řady - tedy žádný náhodný nákup "od vedle".

Špičková technologie za špičkovou cenu - těžko můžeme vyhodnotit přínos, který může tento projektor mít: pokud jej budu používat pro soukromé promítání, nikdy nezdůvodním cenu čtvrt miliónu (217 tisíc bez DPH, 264.740 Kč včetně příspěvku na stát). 

Jako dokonalý prezentační nástroj, použitelný takřka kdekoliv však může být Compaq projektor pro mnoho společností nenahraditelnou pomůckou při prezentacích "v poli". A jedno vím určitě, když ho jednou máte, těžko se jej vzdáte!

  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 26 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi nejsou příspěvky

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi je 5 příspěvků

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....