Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Poradíme vám, jak koupit ten správný notebook pod stromeček

Jste unavení nepřeberným množstvím parametrů při výběru nového notebooku? Přinášíme stručné rady a velký přehled notebooků rozdělený do kategorií.

Nebuďte nešťastní z výběru notebooku - Poradíme vám, jak na to | foto: Jiří Zahrádka

Protože zákazník zpravidla vychází z toho, kolik má k dispozici financí, kromě obecných rad, jak se v jednotlivých parametrech vyznat, jsme připravili i velký přehled trhu. Ten jsme rozdělili na čtyři kategorie - u každé z nich se dozvíte, co lze od takového notebooku čekat a naopak na co si musíte dát pozor.

Jak vybírat notebook

Vycházíte-li při výběru z ceny, vždy myslete na jednoduchý zákon – čím levnější notebook kupujete, tím méně od něj můžete čekat. Nejlevnější přenosné počítače s cenou do 15 000 Kč mají chudou výbavu a nízký výpočetní výkon, výrobci mnohdy šetří i na konstrukci a displejích. I tak mají své nezastupitelné místo, za málo peněz dokážou posloužit při nenáročné práci a jsou vhodné jako první notebook pro začátečníky. Ti si vyzkoušejí, co jim vyhovuje, jaké funkce dokážou oželet nebo co jim naopak chybí. Další přenosný počítač pak již splní očekávání daleko lépe a nehrozí prvotní zklamání z drahého notebooku, u kterého po pár měsících začne vadit například přílišná velikost. Pokud však vyžadujete dobrou odezvu při práci stejně jako delší výdrž při běhu na baterie, připlaťte si za lepší stroj z naší druhé kategorie.

Vydrží notebook navždy?

Ačkoli by koupě notebooku mohla vypadat jako dlouhodobá investice, nepočítejte s dlouhou životností především u levnějších modelů. Není náhoda, že se přenosné počítače objevují na pultech hypermarketů, ve většině případů je lze brát jako spotřební zboží. Pokud takový notebook vystavíte běžné kancelářské práci a občasnému přenášení, koncem záručního období již bude díky značnému opotřebení vhodný na výměnu za novější model.

Problémem životnosti notebooku bývají především málo odolné plasty, na kterých se odírá barva nebo rovnou praskají. Druhou častou vadou jsou displeje, ve většině případů jsou podsvícené zářivkami, které s časem mění svoje vlastnosti, a displej již nesvítí tak pěkně jako při koupi. Poslední vadou jsou samotné komponenty uvnitř počítače, na kterých se šetří podobně jako u běžných stolních počítačů. Vzorovým příkladem jsou pak nepříliš kvalitní základní desky, které nutí majitele častěji navštěvovat servis.

Dražší notebooky mají již své konstrukce pevnější, použité materiály jsou hodnotnější a samozřejmě se tím navyšuje i jejich životnost. Podsvícení displejů již bývá zajištěno technologií LED, která spotřebovává méně energie a své dobré světelné vlastnosti ztrácí daleko později než zářivkové podsvícení.

Na co se při výběru zaměřit

Koupě notebooku bude dílem kompromisů, a to nejenom kvůli ceně. Z mnoha principů nelze mít velmi výkonný notebook s dlouhou výdrží na baterie při zachování nízké hmotnosti. Vždy bude nutné z některé vlastnosti slevit.

Při stanovení cenového limitu, ze kterého nejspíše budete vycházet, nebuďte příliš přísní. Z našeho přehledu je vidět, že i malý cenový rozdíl dokáže zajistit notebook o třídu lepší. Počítač si kupujeme na delší časové období, ušetření několika korun se může vymstít ve sníženém komfortu i po dobu několika let.

Druhým krokem je výběr velikosti, od které se odvíjí účel použití. Chcete-li často s notebookem cestovat, budete volit menší úhlopříčky displejů a nižší hmotnosti. Vyhovuje-li vám občasné přenášení a notebook budete využívat především pro sledování filmů v pohodlí domova, velikost a hmotnost ustoupí větší úhlopříčce displeje. Nejvíce prodávané jsou notebooky s úhlopříčkou displeje 15,4", které jsou dobrým kompromisem mezi mobilitou a velikostí vhodnou pro filmy i hry. Pro časté přenášení je lepší volit raději menší úhlopříčku, bude-li nový počítač spíše doma, pak bude vhodnější 15,4" a větší. V drtivé většině případů se setkáte s displejem s poměrem stran 16:10, u kterého obraz není tolik oseknut černým rámečkem filmu. Poměr 4:3 je již pomalu na ústupu.

Třetím kritériem pro správný výběr je pak samotný displej. Společně s klávesnicí s ním budete v tom nejčastějším kontaktu a nevyhovující displej dokáže řádně znepříjemnit práci. Samozřejmě lze dokoupit externí klávesnici i monitor, k tomuto kroku však sáhne jen málo uživatelů. Velmi prodávané jsou leštěné povrchy displejů, které nabízejí sytější barvy a obraz na nich vypadá opravdu dobře. Od lesklého povrchu se však odráží všechny okolní zdroje světla. Typickým příkladem, kdy jsou notebooky s leštěným povrchem téměř na hranici použitelnosti, je práce venku na sluníčku. Na displeji se totiž odráží vaše tvář jako v zrcadle a text je tak velmi špatně čitelný. Matné displeje jsou pro práci venku vhodnější, nedosahují však tak vysokého kontrastu.

Velmi důležité je ale nekupovat notebook naslepo. Nejlepší je navštívit prodejce a na displeji si prohlédnout barevnou fotografii, kterou znáte z tištěné verze, popř. vlastního kvalitního monitoru. Rovnoměrnost podsvícení lze ověřit při zobrazení tmavě šedého pozadí a náhledu z několika úhlů. Některé displeje zobrazují nepříliš ostře, při delší práci pak uživatele mohou bolet oči. Pokud zůstanete jen u porovnání papírových parametrů displejů přes internet a na takovém základě notebook objednáte, můžete být nemile překvapeni.

Při návštěvě prodejce si rovnou můžete ozkoušet i klávesnici a poslechnout míru hlučnosti systému chlazení. Klávesnice by neměla být příliš hlučná a neměla by se v žádné části výrazně prohýbat. Společně s chlazením jde v prostředí prodejny zjistit tento parametr nejhůře, nebojte se nechat si předvést i konkurenční modely a porovnat je alespoň orientačně mezi sebou.

Výběru výrobce věnujte pouze okrajovou pozornost. Nejlepším způsobem je přeptat se svých přátel, se kterou značkou notebooku mají zkušenost a jak jsou spokojení. Nespoléhejte však na několik dobrých nebo naopak špatných dojmů - notebooků se prodávají tisíce a i u nejlepšího výrobce lze narazit na vadný vzorek. Díky několika málo radám byste kvůli zbytečnému strachu mohli přijít o dobrý notebook. Z hlediska výrobce porovnávejte objektivní parametry, například jak je řešena záruka. Pro fyzické osoby je v České republice záruka dvouletá, někteří výrobci se v záručních podmínkách zavazují notebook vyzvednout na vlastní náklady přepravní službou u zákazníka a po opravě zase dodat zpět. Bohužel je tato doba ze zákona omezena až 30denní lhůtou. Nejlepší záruka na notebook spočívá v opravě přímo u zákazníka do druhého pracovního dne, vztahuje se však většinou jen na dražší modely.

 Jednotlivé komponenty notebooku

Operační paměť
Pro bezproblémový chod se doporučuje minimálně 512 MB RAM, s touto velikostí již lze i spouštět hry. Znatelného zvýšení výkonu se však uživatel dočká při osazení počítače 1 GB RAM a více, operační pamětí se vyplatí nešetřit zvláště pro náročné Windows Vista - zde je 1 GB minimum.

Pevný disk
Většina notebooků je osazována pevnými disky s 5 400 otáčkami za minutu. Na pomalejší již téměř není možné narazit, při koupi je však dobré i tento parametr pohlídat. Vyrábějí se i rychlejší varianty a na výkonu notebooku je to rozhodně znát, bývají však hlučnější. Standardní kapacity disků jsou okolo 80-120 GB.

Optická mechanika
Zmínku si zaslouží optická mechanika, i v těch nejlevnějších modelech lze najít DVD SuperMulti mechaniky, které si poradí s většinou dostupných CD/DVD formátů. V nejdražších modelech není problém setkat se s Blu-Ray a HD DVD mechanikami.

Operační systém
Přenosné počítače mají většinou operační systém již předinstalovaný a uživatel má možnost volby jiného OS jen u několika málo výrobců notebooků. Nejrozšířenějšími jsou dobře známá Windows firmy Microsoft. Ty jsou v současnosti k dostání ve verzi Windows XP a nejnovější Windows Vista. Novinka je však o poznání více náročná na výkon notebooku, a ten tak vydrží kratší dobu při běhu na baterie. Pokud se pro Visty rozhodnete, pamatujte na alespoň 1 GB operační paměti a dvoujádrový procesor. Pro nejlevnější kategorii notebooků z našeho přehledu jsou Visty příliš náročné a odezva notebooku bude výrazně pomalejší. Pokud chcete ušetřit, zaměřte se na modely dodávané s OS Linux, který pro práci na internetu a psaní bohatě stačí, vyžaduje však větší uživatelské znalosti než konkurence. Pokud kupujete notebook své ratolesti, bez Windows se při hraní her neobejdete. Velký přehled notebooků dle kategorií
1. Notebooky pro nenáročné
2. Notebooky vhodné pro studenty a každodenní používání
3. Herní notebooky
4. Náhrada stolního počítače
5. To nejlehčí na trhu

1. Notebooky pro nenáročné
Pokud kupujete první notebook nebo máte jen nízké nároky, nejlevnější kategorie dnešního přehledu může splnit vaše očekávání. Nečekejte dlouhou životnost notebooku, vysoký výkon ani dobrou výdrž na baterie. Nejlevnější auta také neohromí komfortem, mohou však dobře sloužit. Základem každého notebooku je procesor, v této třídě se setkáme s těmi nejlevnějšími a také nejméně výkonnými. Ve vybraných modelech jsou použity jednojádrové procesory Intel Celeron a AMD Sempron. Ty pro nenáročnou práci bohatě stačí, umí však díky své architektuře v jeden okamžik zpracovávat pouze jednu úlohu. Novější, dvoujádrové procesory obsažené v noteboocích z dalších kategorií, již tento handicap nemají. Pro úsporu při běhu na baterie jsou mobilní procesory vybavené funkcí snižování frekvence. Pokud zrovna procesor není používán, sníží svůj takt, a tím klesne jeho spotřeba v řádu desítek procent. Protože je procesor jednou z nejnáročnějších komponent v notebooku, má tato funkce značný podíl na výdrž baterií. V této kategorii notebooků jsou nejvíce prodávané modely s procesorem Intel Celeron, který funkcí snižování frekvencí není vybaven, a zákonitě tak vydrží při běhu na baterie kratší dobu. Konkurenční AMD Sempron snižování frekvence umí, nenajdeme ho však v tolika modelech jako Celeron. U této kategorie ještě připomeňme displej, na kterém se ještě stále v některých případech šetří. Častým neduhem je prodej nejslabších konfigurací s operačním systémem Windows Vista, které zde neběží optimálně - hodí se na daleko výkonnější sestavy, kde běží o mnoho rychleji.

 Acer Extensa 5210-300508  Fujitsu Siemens Amilo Pro V3515  Lenovo N200 - TY2BHCV Asus X51R-AP005C   Hewlett-Packard 6715s - RU655EA

Acer Extensa 5220

  Fujitsu-Siemens Amilo Pro V3515

Lenovo N200

 Asus X51R

Hewlett-Packard 6715s

Procesor: Intel Celeron M520 1,6 GHz
Paměť: 512 MB
Pevný disk: 80 GB
Displej: 15,4",    1 280 x 800
Grafika: integrovaná
OS: Windows Vista Home Basic
Cena: 13 830 Kč

Král levných notebooků. Za nízkou cenu nabízí výbavu o řád dražších konkurentů, nabízí totiž nadstandardní množství portů. Kromě multimediálních karet z fotoaparátů připojíte i kameru díky rozhraní Firewire a oceníte dobré provedení. Nabízí se i ve verzi s Windows XP Home. Recenzi najdete zde.

Procesor: Intel Celeron M450 2,0 GHz
Paměť: 512 MB
Pevný disk: 80 GB
Displej: 15,4", 1 280 x 800
Grafika: integrovaná
OS: Windows Vista Business
Cena: 16 032 Kč

Levný model se čtveřicí USB portů, připojíte k němu tedy mnoho zařízení bez nutnosti kupovat USB hub. Na první pohled upoutá originálním vzhledem, bílou klávesnici má v této kategorii jen málo modelů.

Procesor: Intel Celeron M530 1,73 GHz
Paměť: 512 MB
Pevný disk: 120 GB
Displej: 15,4",    1 280 x 800
Grafika: integrovaná
OS: Windows Vista Home Basic
Cena: 14 854 Kč

Velmi robustní model se slušnou výbavou a lákavou cenou. Na konstrukci výrobce příliš nešetřil, bohatá je i základní výbava. Kromě čtečky multimediálních karet ve výbavě nechybí ani Bluetooth nebo 120GB disk. Notebook je možné zakoupit i bez operačního systému.

Procesor: Intel Celeron M520 1,6 GHz
Paměť: 512 MB
Pevný disk: 80 GB
Displej: 15,4",    1 280 x 800
Grafika: integrovaná
OS: Windows Vista Home Premium
Cena: 14 485 Kč

Slušně vybavený notebook s hezkým designem nezůstává nic dlužen ani své výbavě. Najdeme u něj například čtečku multimediálních karet 4 v 1 nebo čtveřici USB portů, což je nadprůměrný počet. ASUS mnoho svých notebooků nabízí i s Windows XP, nejinak je tomu i zde.

Procesor: AMD Sempron 3600+ 2,0 GHz
Paměť: 1 GB
Pevný disk: 80 GB
Displej: 15,4", 1 280 x 800
Grafika: integrovaná
OS: Windows Vista Home Basic
Cena: 16 758 Kč

Jediný notebook v přehledu s procesorem Mobile AMD Sempron a také 1 GB operační paměti. V této konfiguraci je již pro Windows Vista vhodnější, nečekejte však rychlou odezvu. Ve výbavě nechybí Bluetooth nebo Firewire, naopak nepotěší jen dva USB porty. Lze zakoupit bez operačního systému.

2. Notebooky vhodné pro studenty a každodenní používání
Pro náročnější uživatele je připravena naše druhá kategorie, kterou ocení především studenti. Vzhledově většinou příliš nepřekvapí, nabízí však již velmi dobré procesory, které svým výkonem dokážou zpracovávat i náročnější úlohy. V poměru cena/výkon patří k těm nejlepším, neboť je zde velká konkurence a výrobci se snaží oslovit co nejvíce zákazníků. Kromě udržování přijatelných cen lze pozorovat neustálé navyšování základních konfigurací o větší kapacity disků nebo operační paměti. Této kategorii se vyplatí při výběru věnovat největší pozornost. Ve většině modelů je stále přítomna integrovaná grafická karta (se sdílenou pamětí), která nestačí pro spuštění náročnějších her. Pokud se to již podaří, nelze očekávat hezkou grafiku a rychlou odezvu, pro hraní je vhodná až naše další kategorie. Přítomnost sdílené grafické karty má však velmi pozitivní dopad na celkovou spotřebu notebooku, který tak vydrží delší dobu při běhu na baterie. Procesory jsou zde již dvoujádrové, v jeden okamžik tedy dokážou zpracovávat dvě úlohy. Výkonem jsou již vhodné pro Windows Vista, s Windows XP však poběží rychleji a déle jim vydrží baterie. Mechanické odolnosti těchto notebooků se není třeba bát, provedení některých modelů je stejné i pro jejich dražší kolegy. Zástupce této kategorie od sedmi největších výrobců jsme otestovali v září a od té doby se na trhu příliš mnoho nezměnilo, test si můžete přečíst zde.

 Hewlett-Packard 530 - KD090AA

Microstar PR600X-035CZ

 Acer Aspire 5710Z 101G16Mi  Sony Vaio VGN-NR11S/S Dell Inspiron 1521 
 HP530

Microstar PR600X-035CZ

 Acer Aspire 5710Z Sony Vaio VGN-NR11S/S  Dell Inspirion 1521

Procesor: Intel Core Duo T2400 (1,83 GHz)
Paměť: 512 MB
Pevný disk:  120 GB
Displej: 15,4", 1 280 x 800
Grafika: integrovaná
OS: Windows Vista Home Basic
Cena od        16 400 Kč

Ač s chudou výbavou, dostatečně výkonný notebook střední třídy. Kvalita provedení je na úrovni, s tímto procesorem si navíc dobře poradí i s Windows Vista. Použitá verze Home Basic je bez grafického rozhraní Aero. Bohužel je notebook osazen jen 512 MB operační paměti, Visty si žádají alespoň dvojnásobek. Recenzi najdete zde

Procesor: Intel Core 2 Duo T7100 (1,8 GHz)
Paměť: 2 GB
Pevný disk: 160 GB
Displej: 15,4",    1 280 x 800
Grafika: integrovaná
OS: bez OS
Cena od 20 900 Kč

Velmi výkonný notebook, k ceně však musíte připočítat ještě alespoň 2 000 Kč za nejpoužívanější operační systém Windows. Kromě čtečky multimediálních karet, rozhraní Firewire nebo gigabitového ethernetu disponuje notebook i webovou kamerou a povedeným designem.

Procesor: Intel Core Duo T2080 (1,73 GHz)
Paměť: 1 GB
Pevný disk: 160 GB
Displej: 15,4", 1 280 x 800
Grafika: integrovaná
OS: Windows Vista Home Premium
Cena od        20 000 Kč

Tento notebook patří mezi novinky v modelové řadě Acerů. Vyznačuje se kompletně předělaným designem a vyšší kvalitou provedení. Tradičně nabízí rozsáhlou výbavu za málo peněz, jako například gigabitový ethernet, který nalezneme v této kateorii jen u daleko dražších modelů.

Procesor: Intel Core 2 Duo T5250 (1,5 GHz)
Paměť: 2 GB
Pevný disk: 200 GB
Displej: 15,4",   1 280 x 800
Grafika: integrovaná
OS: Windows Vista Home Premium
Cena od 23 300 Kč

U notebooků Sony Vaio jsme díky špičkovému provední byli vždy zvyklí vídat daleko vyšší ceny. V porovnání s konkurencí má tato sestava nadstandardní kapacitu operační paměti i disku. Vše je zabalené ve velmi pěkném designovém provedení, které každého upoutá.

Procesor: AMD Athlon 64 X2 (1,8 GHz)
Paměť: 1 GB
Pevný disk: 80 GB
Displej: 15,4",      1 280 x 800
Grafika: integrovaná
OS: Windows Vista Home Basic
Cena od 23 100 Kč

Plně konfigurovatelný notebook přes webové rozhraní dell.cz. Jediný notebook v přehledu s výkonným dvoujádrovým procesorem od AMD. U tohoto výrobce je nutné zmínit nejlepší formát záruky na trhu, oprava probíhá do druhého pracovního dne u zákazníka. Další konfigurovatelné notebooky naleznete například na vbi.cz nebo umax.cz, záruka však již není tak štědrá.

3. Herní notebooky
Třetí kategorie již obsahuje výkonné notebooky, na kterých není problém zahrát si i náročnější hru. Obsahují již plnohodnotné grafické karty (dedikované), které mají vlastní paměť a velmi dobrý výkon.  I když jsou grafické karty v noteboocích postavené na stejném základu jako grafické karty používané ve stolních počítačích, nejde zcela přesně o stejné modely. Podobně jako mobilní procesory umí i mobilní grafické karty měnit svůj takt dle momentální zátěže, šetří tak baterii a především neprodukují tolik tepla. Pro jeho omezení jsou mobilní varianty grafických karet zpravidla omezené i maximálním taktem a dalšími parametry. Je tedy nutno počítat s nižším výkonem než u stolních počítačů. Podstatná informace při koupi notebooku z této kategorie se týká vyššího zahřívání a následného hlučnějšího chlazení. To musí z velmi omezeného prostoru uvnitř notebooku odvádět více tepla než u slabších variant. Většinou se tak zvyšují otáčky větráčku, což vede především při náročnějších činnostech k produkci vyšší hladiny hluku. Navzdory snaze výrobců  o maximální úsporu plnohodnotných grafických karet počítejte s nižší výdrží na baterie v řádu desítek procent.

 Lenovo N200 - TY2B3CF Fujitsu-Siemens Amilo Pa2548   Asus F3KA-AP031C  Acer Aspire 5920G-302G16MN  Toshiba X200

Lenovo N200

 Fujitsu-Siemens Amilo Pa2548  ASUS F3KA

Acer Aspire 5920 

 X200 open1

Procesor: Intel Core 2 Duo T7100 (1,8 GHz)
Paměť: 1 GB
Pevný disk: 120 GB
Displej: 15,4", 1 280 x 800
Grafika: NVIDIA GeForce Go 7300
OS: Windows Vista Home Premium
Cena od         26 000 Kč

Příklad notebooku s lepší grafickou kartou, než je integrovaná, která však postačuje pouze pro nenáročné grafické úlohy. Mnoho her sice spustíte, obraz však nebude plynulý. Lenovo nabízí i výkonnější modely.

 

Procesor: AMD Turion X2 TL-60 (2,0 GHz)
Paměť: 2 GB
Pevný disk: 250 GB
Displej: 15,4",  1 280 x 800
Grafika: NVIDIA GeForce 8400M G
OS: Windows Vista Home Premium
Cena od 23 000 Kč

Výkonný notebook s dobrou výbavou za zajímavou cenu. Použitá grafická karta není přiliš výkonná a novější hry na ní nebudou běžet plynule. Hodí se pro méně náročné aplikace, například urychlí editaci fotografií.

Procesor: AMD Turion 64 X2 TL-60 (2,0 GHz)
Paměť: 2 GB
Pevný disk: 250 GB
Displej: 15,4",   1 280 x 800
Grafika: ATI Mobility Radeon HD 2600
OS: Windows Vista Home Premium
Cena od 27 000 Kč

Druhý notebook v naší kategorii s procesorem AMD. Výkon této grafické karty je mnohem vyšší než u předchozího modelu, v grafických testech dosahuje téměř shodného výkonu jako konkurenční NVIDIA GeForce 8600M GT.

Procesor: Intel Core 2 Duo T7300 (2,0 GHz)
Paměť: 2 GB
Pevný disk: 160 GB
Displej: 15,4",   1 280 x 800
Grafika: NVIDIA GeForce 8600M GT
OS: Windows Vista Home Premium
Cena od 29 000 Kč

Grafická karta používaná v tomto notebooku patří k těm nejčastějším a stačí na hraní většiny moderních her bez větších ztrát detailů. Značení GT u karet NVIDIe ukazuje na nejvyšší možný výkon dané řady, pozor tedy na slabší varianty GS. Recenzi najdete zde.

Procesor: Intel Core 2 Duo T7700 (2,4 GHz)
Paměť: 2 GB
Pevný disk: 300 GB, 4 200 ot/min
Displej: 17,1"    1 680 x 1050
Grafika:  NVIDIA GeForce 8700M GT
OS: Windows Vista Home Premium
Cena od 53 500 Kč

Nejvýkonnější grafická karta našeho přehledu ve velmi výkonné konfiguraci. Jako jediný notebook v přehledu má větší displej s větším rozlišením, pevný disk by si ale hráči zasloužili alespoň s 5 400 otáčkami za minutu. Recenzi najdete zde.

4. Náhrada stolního počítače
Předposlední kategorií jsme zamířili do nejvyšší sféry notebooků, které si vzaly za cíl nahradit stolní počítače. Odtud plyne jejich název DTR (DeskTop Replacement) značící maximální možnou výbavu, a především velké úhlopříčky displejů. S těmito notebooky lze sice cestovat například autem, na běžné nošení díky značné hmotnosti však určeny nejsou. Zákazníci na nich oceňují vysoký výkon a originální vzhled, který vypadá v pokoji reprezentativně. Od této třídy notebooků se i přes vysoké ceny očekává vzrůstající podíl na trhu, mají totiž oproti předešlé kategorii několik výhod. Vzhledem k velikým rozměrům je možné rozmístit uvnitř notebooku více větráčků, které si s teplem dobře poradí již při nižších otáčkách, a notebook tak může být tišší i při náročné činnosti. Další výhodou je možnost zvětšit rozestupy mezi konektory, připojená zařízení si tak nemusí překážet. Díky vyšší pořizovací ceně výrobci zpravidla nešetří na každém detailu a naopak se notebook snaží sestavit z co nejlepších komponent a technologií. Tyto "přenosné" počítače ale slouží pouze k občasnému cestování, navzdory pevné konstrukci nevydrží stejnou zátěž jako jejich kompaktnější bratříčci.

 Acer Aspire 9920G-602G25N  
Toshiba Qosmio G40 PQG40E
HP COMPAQ 8710w   Sony Vaio VGN-AR41S-EN  MicroStar GX700E-035CZ
 Acer Aspire 9920G  Toshiba Qosmio G40  HP Compaq 8710w  Sony Vaio VGN-AR41S  Microstar GX700E

Procesor: Intel Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz)
Paměť: 2 GB
Pevný disk: 250 GB
Displej: 20,1",  1 680 x 1 050
Grafika: NVIDIA GeForce 8600M GT
OS: Windows Vista Home Premium
Cena od 43 000 Kč

Klasický příklad plně vybaveného notebooku, který nahrazuje stolní počítač. Pozornost si zaslouží obrovský displej, výkonná grafická karta, velké množství portů nebo například zabudovaný digitální TV tuner. Hmotnost 7,7 kg omezuje přenášení na nutné minimum.

Procesor: Intel Core 2 Duo T7700 (2,4 GHz)
Paměť: 2 GB
Pevný disk: 2 x 200 GB
Displej: 17",      1 920 x 1 200
Grafika: NVIDIA GeForce 8600M GT
OS: Windows Vista Ultimate
Cena od 68 000 Kč

Luxusní multimediální notebook s HD DVD mechanikou, která umožňuje zápis a čtení CD/DVD a čtení HD DVD. K tomu se hodí i velmi jemné rozlišení displeje, filmy v HD kvalitě můžete ukládat hned na dvojici pevných disků s celkovou kapacitou 400 GB. Nechybí digitální TV tuner.

Procesor: Intel Core 2 Duo T7700 (2,4 GHz)
Paměť: 2 GB
Pevný disk: 120 GB, 7200 ot/min
Displej: 17",      1 920 x 1 200
Grafika: NVIDIA Quadro FX 1600M
OS: Windows Vista Business
Cena od 67 000 Kč

Nejlehčí multimediální notebook přehledu (3,4 kg) má kromě jemného rozlišení displeje také rozsáhlou nabídku portů. Nalezneme u něj například šestici USB nebo HDMI konektor. Výkonnou konfiguraci vhodně doplňuje i disk se 7 200 otáčkami za minutu, odezva při práci je tak rychlejší.

Procesor: Intel Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz)
Paměť: 2 GB
Pevný disk: 2 x 160 GB
Displej: 17",     1 920 x 1 200
Grafika: NVIDIA GeForce 8600M GT
OS: Windows Vista Home Premium
Cena od 80 200 Kč

Špičkově vybavený DTR notebook s Blu-ray mechanikou. V nabídce rozhraní nalezneme trojici USB portů a Firewire, samozřejmě nemůže chybět ani Bluetooth. Tato sestava obsahuje opět dvojici pevných disků, celková kapacita úložiště tedy dosahuje až 320 GB.

Procesor: Intel Core 2 Duo T7700 (2,4 GHz)
Paměť: 2 GB
Pevný disk: 250 GB
Displej: 17",      1 680 x 1 050
Grafika: NVIDIA GeForce 8600M GT
OS: Windows Vista Home Premium
Cena od 48 300 Kč

Novinka na trhu od firmy MSI nabízí kromě tradičně dobrého poměru cena/výkon i bohatou výbavu. Notebook je vybaven rozhraním HDMI a Firewire, potěší i gigabitový ethernet. Slušnou konektivitu doplňuje Bluetooth modul a nejnovější WiFi 802.11a/g/n.

5. To nejlehčí na trhu
Pokud často cestujete, lehký notebook je nezbytností. Za dobrý výkon při minimálních rozměrech a hmotnosti si však budete muset připlatit - tato kategorie patří k těm nejdražším. Před týdnem jsme připravili velký test ultralehkých modelů předních výrobců notebooků, který si můžete přečíst zde.

 HP Compaq 2510p  ASUS U1F  Lenovo ThinkPad X61s  Sony Vaio VGN-TZ21XN/B  Toshiba Portégé R500
 HP Compaq 2510p

ASUS U1F

 Lenovo ThinkPad X61s Sony Vaio VGN-TZ21XN/B

Toshiba Portégé R500

Procesor: Intel Core 2 Duo U7600 (1,2 GHz)
Paměť: 2 GB
Disk: 100 GB,     4 200 ot/min
Displej: 12,1",   1 280 x 800
Hmotnost: 1,3 kg
Cena od 42 000 Kč

Dobře vybavenému notebooku nechybí při zachování nízké hmotnosti ani optická mechanika. Potěšil pěkný displej i slušný výkon. V hodnocení konstrukce a klávesnice dopadlo HP podobně jako Lenovo - zaslouží si pochvalu.

Procesor: Intel Core Duo U2400 (1,06 GHz)
Paměť: 1 GB
Disk: 80 GB,     4 200 ot/min
Displej: 11,1",  1 366 x 768
Hmotnost: 1,19 kg
Cena od 47 000 Kč

Tento ultralehký subnotebook sází především na design, víko displeje z lesklého plastu doplňuje kůží čalouněná klávesnice. Hmotnost snižuje absence optické mechaniky, která je k dispozici v externím provedení.

Procesor: Intel Core 2 Duo L7300 (1,4 GHz)
Paměť: 1 GB
Disk: 120 GB,    5 400 ot/min
Displej: 12,1", 1024 x 768
Hmotnost: 1,32 kg
Cena od 39 000 Kč

Legendární ThinkPad pro náročné. Odolná konstrukce dělá z tohoto modelu ideální pracovní nástroj. Na hmotnosti se šetřilo téměř všude, optická mechanika je proto dostupná v externím provedení.

Procesor: Intel Core 2 Duo U7600 (1,2 GHz)
Paměť: 2 GB
Disk: 100 GB,    4 200 ot/min
Displej: 11,1"   1 366 x 768
Hmotnost: 1,2 kg
Cena od 69 000 Kč

Další notebook, u kterého hraje design hlavní roli. Elegantní černé provedení doplňují pečlivě zpracované detaily. Lehké materiály snižují hmotnost, která je jedna z nejnižších při zachování optické mechaniky.

Procesor: Intel Core 2 Duo U7600 (1,2 GHz)
Paměť: 2 GB
Disk: 160 GB,     5 400 ot/min
Displej: 12,1",     1 280 x 800
Hmotnost: 1,08 kg
Cena od 52 000 Kč

Nejlehčí notebook své kategorie, i s optickou mechanikou váží jen 1,08 kg. Velmi dobré konfiguraci sekunduje vynikající displej, notebook navíc vypadá elegantně. Díky přijatelné ceně a parametrům skvělá volba.


  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024  22:34

Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 24 příspěvků

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 34 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....