Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pojďte s námi vybírat notebook - VII.

Posledně byla řeč o operační paměti - dnes se budeme bavit o pevných discích. Znáte určitě přísloví: "Žádný disk není tak veliký, abyste neměli problém s místem..."

Část sedmá - diskové paměti - kolik a proč

Evergreeny - pevné disky

Notebookové disky dnes oscilují v násobcích šesti: 6, 12, 18 GB - avšak podle nabídky toho kterého prodejce nejsou výjimkou ani osmi, deseti či patnáctigigabajtové disky, eventuálně i přes 20 GB. Tedy, můžete se rozhodnout podle toho, na co se cítíte a na co máte - pro valnou většinu běžných aplikací a nároků Vám vystačí i šesti gigabajtový disk, větší přichází do hry teprve s požadavky jako jsou multimédia, vícero aplikačních balíků či třeba více operačních systémů na jednom disku.

Multimédia - ať audio či video - jsou též masivními požírači "nadbytečné" kapacity, a na dlouhé cesty jsou právě taková rozšíření neocenitelné: notebook pak může posloužit s MP3 archívem jako náhrada zastaralého walkmanu či autorádia, pokud máte dostatek energie v akumulátorech ani video nebo HiFi film v provedení DVD není k zahození.

U notebooků velmi praktickým využitím kapacity může být simulace několika CDROM disků: buď s pomocí specializovaného softwaru či často jen jednoduše zkopírovány do vlastního adresáře, eventuálně vyhrazeného oddílu, eliminují potřebu nosit s sebou "diskoarchív" a zároveň zrychlují přístup k často používaným aplikacím - například k encyklopedii či překladovému slovníku.

Tedy, pokud máte velmi nízké nároky, asi ještě seženete i 4 GB disk, který však nebude příliš výhodný ve srovnání se standardním 6ti GB diskem. Rozdíl cca 5 až 7 tisíc Kč mezi 6 GB a 12 GB dělá dilema ještě o něco těžší, pro disk je v notebooku pouze jedna pozice, a při rozšiřování budete muset svůj původní s potížemi prodávat. Pokud tedy můžete investovat o něco více, 8 až 12 GB je poměrně optimální vybavení, se kterým byste měli přežít i v nadcházející době Win2k/Millenium Edition.

Větší disky, v řádech 20 - 30 GB lze doporučit pro expertní nasazení: inženýrské aplikace, CAD/CAM, design, grafika, video, multimédia. Ač je příjemné mít několik GB v zásobě "pro strýčka Příhodu", zatím nejsou nutně potřeba a nárůst ceny je už poměrně citelný.

Product PhotoAlternativy k magnetickým plotnám

Pevné disky mají jednu nevhodnou vlastnost - ať mají jakoukoliv kapacitu, jednou se zaplní. A pak nezbývá než promazávat nebo se obrátit na výměnná média. V takovém případě přichází vhod zvláště jedna varianta, která zatím pro svoji cenu není příliš populární, v budoucnu by se však mohla prosadit jako standardní volba pro mobilní techniku.

Zatímco stolní PC odzálohujete relativně snadno - třeba na druhý pevný disk či na Zip či Jazz disk, u notebooku to tak snadno nejde: omezený prostor znemožňuje tyto varianty. Za to každý notebook (s výjimkou ultralehkých) má buď napevno nainstalovanou CDROM nebo modulární pozici pro ni - a kam se vejde CDROM, tam lze integrovat i CD-R/RW.

24X MAX Notebook CD-ROM DriveNetroufám si odhadnout, jak dlouho to může trvat, ale ideálním modulem by se v nepříliš vzdálené budoucnosti mohla stát mechanika kombinující DVD-ROM čtení s CD-RW přepisovačkou. Odzálohování či prosté odsunutí dat by se tak stalo záležitostí několika minut, a notebook by získal novou dimenzi komunikace s ostatními PC - tu, kterou archaická disketa s minimalistickou kapacitou již dlouho poskytovat nemůže.

Druhou zajímavou variantou je především u standardních modulárních notebooků výměnný pevný disk - v případě vícero notebooků stejného dodavatele ve firmě se pak hodí nejen pro snadné zálohování, ale i pro asi nejrychlejší výměnu většího množství dat. Samozřejmě, nevýhodou je nutnost koupit si jeden pevný disk navíc - výměnou za nejrychlejší zajištění dat, které Vám může notebook zajistit.

Pevné disky a alternativy - shrnutí

  • Zkuste si odhadnout, co potřebujete nyní a připočtěte si padesát procent pro rezervu. Taková kapacita by Vám mohla vystačit a nezruinovat peněženku.
  • 6 GB je pro Windows 98 a jejich aplikace dostatečný prostor, pokud však chcete i něco navíc, zkuste něco přes 10 GB. Při odhadování nároků pamatujte na relativně větší obtížnost upgradu oproti třeba modulům RAM.
  • 20 GB a více? Proč ne, když na to máte - pokud však nenosíte s sebou bezpodmínečně nutnou "x-gigabajtovou" databázi, taštička s deseti až dvanácti CD-R vyjde určitě levněji.
  • Zálohování - právě u notebooků velmi citlivá oblast: buď na druhý disk, či po síti, snad v budoucnu i CD-RW. Čím častěji, tím lépe, doporučeníhodný je zvyk zkopírovat adresář Dokumenty a pár dalších podstatných alespoň jednou týdně na méně mobilní místo / médium.
  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 32 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...