Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pojďte s námi vybírat notebook - VI.

Megahertzy a gigahertzy. Lidským řídícím centrem je mozek. I počítače mají řídící centrum - procesor. Existují procesory vhodné pro multimediální aplikace, pro kancelářské aplikace, procesory výkonné, procesory slabší ...

ProcessorČást šestá a) - pohon notebooku - procesor 

Výkonu není nikdy dost - ač lze v podmínkách ČR s úspěchem pochybovat o praktickém významu čtyřlitrového motoru a Porsche Carrera, na rozdíl od automobilů, u počítačů (včetně notebooků) za výkon zaplatíte pouze jednou a provoz samotný Vás již (takřka) nic nestojí. Pokud si koupíte víc nyní, určitě to v budoucnu využijete. Smiřte se s tím, že 90 procent času poběží procesor nevytížen, ale když na to přijde, právě oněch deset zbývajících procent bude rozhodovat o Vašem dojmu z výkonu PC.

Lépe, více, rychleji

Stará počítačová aritmetika platí i zde - více je lépe, dokud Vám stačí peníze: asi nejrozumnějším ukazatelem je poměr výkon ku ceně, názory na uspokojivý výkon se však budou lišit uživatel od uživatele: někomu postačí procesor pro zpracování textu a občas nějaké tabulky, jiné asi budou nároky inženýra v CAD/CAM či zpracování grafiky. 

Intelu se podařilo setřást většinu konkurentů, takže až do příchodu mobilního Athlonu, nízkonapěťového Cyrixu III a trochu tajemného Crusoe (všechny můžeme čekat nejdříve v příštím roce) je výběr na rozdíl od stolních PC omezen velmi drasticky: buď jen podprůměrně výkonné AMD varianty mobilního K6 nebo produkty Intelu - levný Celeron a SpeedStepem podpořené Pentium III. Začněme s přehledem od nejslabšího:

Mobile AMD K6-II, III

AMD-K6(R)-2+V zásadě stále stejné jádro, jen málo inovované již po několik let - v poslední variantě vylepšené o větší vyrovnávací paměť na procesoru, avšak s rychlostním maximem na 550 MHzích. Stará architektura, pomalejší základní desky, relativně vysoká spotřeba - AMD nemá zrovna nejlepší karty. Koncern v mobilní oblasti spí a podle posledních zpráv se na tom příliš nezmění: uvedení prvních mobilních procesorů postavených na moderní bázi procesorového jádra Athlonu se přesunuje stále hlouběji do příštího roku, slibované Vánoce 2000 se již zcela určitě nestíhají.

AMD K6-II/III lze přesto doporučit, především pro nižší nároky na běžnou kancelářskou práci - i přes zaostávání za konkurencí mají dostatek výkonu, aby uspokojily prakticky jakékoliv nároky stran aplikací jako Office 97 či 2000. Průměrná až podprůměrná doba provozu na akumulátory - avšak často za výrazně nižší cenu než srovnatelný notebook s Intelem. Pokud Vás trápí nedostatek peněz, chybu neuděláte, když si koupíte AMD, ale vyplatí se hledět na vyrovnaný výkon ostatních komponent. Více než procesor bude celkový výkon ovlivňovat souhra celku.

Intel (Mobile) Celeron

Dobrá koupě za tu cenu - posledním hitem je Celeron na 700 MHzích. Celeron má stejné jádro jako Pentium III, avšak pouze poloviční vyrovnávací paměť na čipu a níže taktovanou systémovou sběrnici - 66 MHz dnes příliš neuchvacuje. Jinak je to moderní procesor na úrovni doby - mimo herních 3D maniaků, kteří budou postrádat rozšířenou sadu multimediálních instrukcí pro své hry, se hodí ideálně do běžného pracovního prostředí. Navíc, pro nové modely Celeronů 500 MHz a výše, ač to Intel nerad zmiňuje, již neplatí ani omezení v SSE instrukcích - Celerony je obsahují také, pouze je Intel "opomenul" (a systematicky opomíjí) ve výčtu vlastností tohoto procesoru.

Intel se snaží o profil Celeronu jako cenově výhodného, ale nepříliš rychlého procesoru - to první platí, to druhé méně. Zvláště s taktem kdekoliv nad 500 MHz - a ten je běžný pro valnou většinu aktuálních notebooků - již přestává platit, že by některý z těchto modelů byl příliš pomalý pro současné aplikace - a nedělejme si iluze, že by se i Windows 2000 příliš zrychlily díky 50 MHzům navíc. 700 MHzová varianta je ideální pro ty, kteří požadují ten nejlepší současný výkon za dostupnou cenu, pokud oželíte "nej" a vystačíte si s pomalejším, o příliš nepřijdete a dostanete za své peníze optimální poměr cena/výkon.

Stinnou stránkou Celeronů je jejich spotřeba - zcela úmyslně, Intel zde diferencuje své řady, takže Celerony běží na vyšším napětí, s následně vyšší spotřebou (a emisí tepla). Přesto, většinou ta částka, kterou ušetříte nákupem Celeronu místo Pentia III, dosáhne a hravě překoná cenu druhého akumulátoru - který Vám zajistí provoz daleko delší než i sebeúspornější Pentium III. (Ale šok z přechodu Pentium / Celeron může být značný - mé Pentium II/333 MHz vydrželo se stejným akumulátorem běžet až 3 hodiny, po přechodu na Celeron 466 MHz se spotřeba zvýšila takřka proporcionálně k růstu frekvence: horko těžko se dnes notebook dostane přes dvě hodiny).

Intel(R) Pentium(R) III processorIntel Mobile Pentium III

Chcete maximum výkonu, výdrže či obého a jste ochotni nehledět na náklady. Pentium III je zde pro Vás - podpora i nejnovějších multimediálních aplikací, špičkový výkon, 256 KB vyrovnávací paměti přímo na čipu, rychlá sběrnice, optimalizovaná spotřeba napájení.

A kvalita má svou cenu - nutno dodat, že Intel se skutečně snažil a s aktuálními Pentii III radikálně ztížil situaci konkurentům: s napájením pouze 1,35 Voltu a spotřebou blízkou 2 Wattům umožňuje zachovat dobu provozu na rozumných dvou a půl až čtyřech hodinách podle varianty, s výkonem srovnatelným se stolními ekvivalenty.

Step Up to Intel(R) SpeedStep(TM) TechnologyVděčí za to především technologii SpeedStep - ta umožňuje přepínat za běhu počítače mezi úsporným provozem a strojovnou na plný výkon. Uživatel tak má kdykoliv volbu, zda se rozhodne pro vysoký výkon a výrazně zkrácenou dobu na baterie, či zvolí optimální provoz s procesorem pracujícím s nižším napětím, na nižším taktu, s patřičně nižší spotřebou. Současné varianty sahají od Pentia 600 / 500 MHz k 850 / 700 MHz (- max. / úsporný režim).

Při práci bez sítě tak notebook pracuje v šetřivém režimu, jakmile jej připojíte ke zdroji energie, automaticky se přepne na plný výkon. Vypínání disků, zhasínání displeje a usínání periferií tak konečně dostalo své i u procesoru - navíc s volbou kdykoliv pracovat na "plné pecky". Cena za úspory a dlouhou dobu provozu je však vysoká, Pentium III stojí o desítky procent více než podobně taktovaný Celeron - a na nejvyšších frekvencích unikají mobilní Pentia srovnání zcela.

Procesory - shrnutí

  • AMD K6-II, III, II Plus, III Plus - podle výkonu seřazené varianty, v reálném životě nepříliš se lišící: II a III se bude blížit rychlostí podobně taktovanému Celeronu, Plus verze se dostanou blízko k výkonům Pentia II, s Pentiem III mohou držet krok jen ztěžka. Cenou velmi výhodné, architekturou již poněkud přežité, vhodné pro kancelářské použití.
  • Intel Mobile Celeron - atraktivní, zvláště od 500 MHzů výše, levnější verze procesorového jádra Pentia III. Cena odpovídající výkonu, výraznější spotřeba energie.
  • Intel Mobile Pentium III - technologicky velmi pokročilý procesor, s vysoce optimalizovanou spotřebou, umožňující volit optimální rychlost zpracování. Za vlastnosti navíc se však připlácí výrazný bonus. Starší Pentia III bez vylepšení SpeedStep lze doporučit jen omezeně, za menší peníze odvede výše taktovaný Celeron lepší služby.
  • Nejčtenější

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 39 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 12 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 39 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

KVÍZ: Poznáte motor podle zvuku?

v diskusi jsou 2 příspěvky

15. června 2024

V neděli 16. června se rozsvítí v kalendáři Den otců. Nejen pro všechny táty jsme – v dostatečném...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 12 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

OBRAZEM: Z československých letounů jako první Atlantik překonalo slavné aerotaxi

v diskusi je 6 příspěvků

14. června 2024

Mezi slavné československé letouny patří bezesporu aerotaxi řady Aero Ae-45, Ae-45S a Ae-145. Kromě...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...