Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Podívejte se na nejvýkonnější notebook na planetě. K dostání již za 70 390 Kč

  0:01
Nejvyšší grafický výkon, špičková výbava a exkluzivní design. Pohráli jsme si s notebookem Asus W90, na jehož vývoji se podílel i overclocker Marcus "Kinc" Hultin.

Asus W90 | foto: Jiří Zahrádka

Notebook bude k dostání u distributorů během dvou týdnů za doporučenou koncovou cenu 70 390 Kč včetně daně, v e-shopech by měla být cena o něco nižší.

Za tuto směšnou částku dostanete šest kilo vážící obludu s 18,4" displejem, dvoujádrovým procesorem, 6 GB operační paměti a hlavně dvojicí špičkových grafických karet ATI Mobility Radeon HD 4870 X2 zapojených v režimu Crossfire (u Nvidie nazýváno SLI).

Související témata:

Design se Asusu povedl

Ačkoli má každý jiný vkus a design čehokoli se stává předmětem vášnivých diskusí, u W90 se překvapivě všichni dotazovaní shodli, že se výrobci povedl. Je totiž elegantní, na herní dělo až překvapivě usedlý, nikde neobtěžuje blikajícími světélky nebo extravagantními prvky. 

Asus W90Asus W90
Asus W90

Notebook je obrovský a v jakékoli místnosti rozhodně každého zaujme. Je proto dobře, že se Asus kromě designu soustředil i na kvalitu zpracování. Víko displeje je vyrobeno z leštěného hliníku, na notebooku dále nalezneme lesklé i matné plasty a u reproduktorů dokonce také kůži.  

Asus W90Asus W90
Asus W90

Šetřilo se na mřížkách reproduktorů a výdechů chlazení, které se kovově pouze tváří, jsou ale vyrobeny z plastu. Notebook má i přes tyto úspory hmotnost ohromných 6,11 kg, společně s adaptérem o rozměrech cihly a s hmotností 1,32 kg máte rázem v batohu skoro 7,5 kg

Asus W90Asus W90

Notebook se proto příliš nehodí ani k občasnému přenášení. Z hlediska pevnosti šasi by ale neměl být s přepravou problém. Ačkoli se velká plocha těla notebooku podepsala na menší tuhosti (nepatrné příčné kroucení), notebook je velmi pevný a měl by něco vydržet. Jedinou slabinou se zdají být klouby displeje, které mají s těžkým víkem hodně práce. Plasty, které je kryjí, navíc nebyly u našeho testovaného vzorku moc dobře upevněné a vydávaly při otevírání podivné zvuky. Byla to jediná slabina, kterou jsme po týdenním testování objevili.

Asus W90

Výkon vyšší jak u průměrného herního desktopu

Týmu vývojářů se podařilo společně se Švédem Marcusem "Kincem" Hultinem přetaktovat notebook na maximální možnou hranici pro sériovou výrobu. Hultin je jeden z nejslavnější overclockerů na světě, publikoval několik článků a vyhrál mnoho soutěží. Běžně taktuje komponenty v desktopech a hraje si s chlazením tekutým dusíkem. 

U notebooku chlazeného vzduchem musel být opatrnější. Nakonec se podařilo odladit chlazení a stabilitu systému pro sériovou výrobu, navíc se W90 udělala světový rekord v grafickém výkonu. Notebook není na svou maximální hranici taktován standardně, napájecí profil se musí změnit pomocí tlačítka pod displejem.

Asus W90

Se čtyřjádrovým procesorem Intel, který se má na trh dostat o něco později (během jednoho až dvou měsíců), získal Asus W90 v benchmarku 3DMark06 prvotřídních 20 284 bodů. O této hodnotě si může nechat většina desktopů jen zdát. Musíme ale také dodat, že zatím neni mnoho her s podporou čtyřjádrových procesorů a majitelé tak tento výkon příliš nevyužijí. Čtyřjádrové procesory lze zatím efektivně využívat při vícero spuštěných aplikací nebo například střihu videa.

Asus W90 - skore ve 3DMark06 pro čtyřjádrovou verzi

V naší verzi s dvoujádrovým procesorem se takto vysokého skóre nepodařilo dosáhnout, i tak je to ten nejvýkonnější notebook, který jsme kdy v redakci měli. A na dlouhou dobu ještě zůstane. Dosáhl více než dvojnásobného skóre jako nový Apple MacBook Pro nebo FSC Amilo s technologií Lasso.

Call of Duty 5 na rozlišení 1920 x 1080 a maximální detaily zvládl bez jakéhokoli zpomalení, i při akčních scénách se držel počet snímků nad 30 fps při aktivovaném čtynásobném vyhlazování hran. Žrout výkonu Crysis Warhead již dal W90 více zabrat, při snížených detailech ale bylo možné hrát také v plném rozlišení. Při volbě rozlišení 1680 x 1050 na W90 rozběhnete prakticky jakoukoli hru se slušnými detaily, dobrou odezvou a zapnutým DirectX 10.

 Benchmark  Skóre
 3DMark05  17967
 3DMark06  13 097
 PCMark05  8057
 Propustnost paměti [MB/s]  2567
 Průměrná rychlost při čtení z disku [MB/s]  58,1
 Průměrná přístupová rychlost disku [ms]  21,8

Údaje jsou naměřeny pro přetaktované komponenty. V běžném režimu je snížen výkon o přibližně 10 %. Vidět je to především na procesoru:

 Test  Běžný režim  Po přetaktování 
 CPU [MIPS]  25 768  28 107
 FPU [MFLOPS]  20 261  22 324

Za obrovským grafickým výkonem stojí dvě grafiky ATI Mobility Radeon HD 4870 X2, které jsou spojeny v režimu Crossfire pro vzájemné spojení jejich sil. Dvojnásobná spotřeba se sice projeví jen přibližně 50% zvýšením výkonu oproti výkonu jedné karty HD 4870, nic lepšího ale v současnosti v notebooku nenajdete. Karty mají dohromady 1600 stream procesorů, které se společně starají o výpočty pixel/shader pipelines. Grafiky disponují 1 GB vlastní paměti.

Použitý procesor Intel Core 2 Duo T9600 má dostatečný výkon, díky přetaktování dosahuje z původních 2,8 GHz frekvence až 3,05 GHz. Operační paměť je složena z trojice 2GB modulů taktovaných na 667 MHz (přetaktováno až na 728 MHz). Následující specifikace je sepsána pro testovaný vzorek, dle specifikace výrobce budou v konfiguracích pro prodej drobné změny (rychlejší paměť, v nabídce bude kromě T9600 také procesor T9400, P8600 a P8400, později Core Quad).

 Specifikace testovaného Asusu W90
 • procesor Intel Core 2 Duo T9600 (2,8 - 3,05 GHz, 6 MB L2 cache, FSB 1066 MHz)
 • paměť 6GB, 3x 2GB modul 667 MHz (přetaktováno až na 728 MHz)
 • disk 2x 320 GB, 5400 ot/min, ST9320320AS
 • chipset Intel X38
 • grafika ATI Mobility Radeon HD 4870 X2
 • displej 18,4", 1920 x 1080, glare
 • optická mechanika DVD SuperMulti s LightScribe; volitelně Blu-ray combo
 • rozhraní: 4x USB, eSATA, Firewire, ExpressCard, čtečka karet 5v1, HDMI, VGA, CIR, 2x audio
 • další komunikace: WiFi 802.11 b/g/n, gigabitový ethernet, modem, Bluetooth
 • další: webová kamera
 • hmotnost 6,11 kg + 1,32 kg adaptér
 • rozměry 44,3 x 32,8 x 6,3 cm + 19,5 x 9,5 x 4 cm adaptér
 • operační systém Windows Vista Ultimate 64bit
 • cena od 70 390 Kč včetně DPH (doporučená koncová)

Asus W90Asus W90
Asus W90Asus W90

Běžné používání

Po týdnu hraní, hraní a hraní musíme uznat, že se Asusu povedlo několik věcí. Předně chválíme:

 • výborný zvuk 5.1 reproduktorů. Lépe hrající notebook jsme zatím v redakci neměli, šanci nemá ani etalon Toshiba Qosmio s reproduktory harman/kardon. Asus použil reproduktory Altec Lansing, které hrají hodně nahlas, čistě a vytvářejí skutečně prostorový dojem. Trochu chybí basy, jsou příliš tvrdé - větším reproduktorům se zkrátka nemohou dokázat vyrovnat. Nikde však nic nerezonuje ani při nejvyšší úrovni hlasitosti.
Asus W90
 • 18,4" lesklý displej (1920 x 1080) s vysokým kontrastem a silným podsvícením. Záporem jsou malé náhledové úhly, již při menším posunu mění displej na krajích odstíny barev. Podobným jevem trpí většina takto velkých (a větších) displejů u přenosných počítačů.
Asus W90
 • dobře řešené chlazení. Notebook se nepřehřívá ani při přetaktování komponent a několikahodinovém hraní. Plochy pro opření zápěstí zvýší svou teplotu na přijatelnou úroveň, nepálí, trochu hřejí. Zahřívání je znát u výdechu chlazení, při vysoké zátěži mřížka výdechu chlazení hřeje více než hodně. Spálení prstů nehrozí, ale dlouho je na mřížce chladiče neudržíte.
Asus W90

Co hodnotíme neutrálně:

 • výdrž baterie o kapacitě 93 Wh není ani špatná ani dobrá. Pohybuje se běžně mezi 1 hodinou a 15 minutami při střední zátěži až 1 hodinou a 45 minutami v nečinnosti. U takto velkých notebooků to je běžná hodnota.
 • hlučnost je na takto výkonný notebook překvapivě přívětivá, v celkovém měřítku domácího počítače je ale W90 rušivá. Především v noci je pomalé otáčení hned několika větráčků uvnitř šasi slyšet a nepomůže ani nastavení nejúspornějšího napájecího profilu. S touto vlastností je nutné se smířit, hodně výkonné notebooky jsou už prostě takové. Asus W90 patří k těm nejtišším z hlučných. Při zátěži jdou samozřejmě otáčky větráčků nahoru a notebook určitě nepřeslechnete.
 • podsvícení některých částí vypadá elegantně a dodává W90 punc exkluzivity, v noci při sledování filmu ale může působit rušivě. Naštěstí nikde nic nebliká a diody nejsou namířeny do očí uživatele, takže jsme si nakonec zvykli a nijak nám mnoho drobných světélek nevadilo.
Asus W90
Asus W90Asus W90

Co hodnotíme výrazně negativně:

 • klávesnici, která se nejspíše z důvodů nenarušení designu obešla bez ergonomických úprav. Numerická část není výrazněji oddělena od zbytku klávesnice, rovněž není snadné nalézt poslepu kurzorové klávesy. Negativně hodnotíme umístění klávesy Del, u našeho testovaného vzorku nebylo dobře řešeno ani podložení samotné klávesnice, lehce se prohýbala (u finálních vzorků bývá vyřešeno). Trochu zamrzí také absence jejího podsvícení, o něco dražší bratříček Asus Lamborghini VX5 již takovou "vychytávku" má. A abysme klávesnici znemožnili úplně, nejvíce vadil levý dotykový panel s multimediálním ovládáním Windows Media Centra (Playeru), které Asus odkoukal nejspíše u Aceru. Narozdíl od něj ale nedodal funkci Hold (tzn. zablokování kláves), nechtěným dotykem proto můžete spustit patřičný program. Zvláště při hraní her nám to několikrát zkazilo akci, když celá hra spadla na lištu a ztratila odezvu.
Asus W90
Asus W90Asus W90
 • hlasitost se nastavuje na levém dotykovém panelu, stupnice pod displejem slouží k nastavení jasu displeje. Není to příliš intuitivní, ale dá se zvyknout. Vadila nám špatná odezva při dotyku a proměnlivá citlivost, někdy se ztišení nepovedlo přesně dle očekávání. K tomu všemu se lesklé plasty od dotyků rychle zašpiní a nevypadají dobře.
 • v balení jsme očekávali dálkové ovládání, multimediální notebooky jsou jím vybavovány poměrně běžně. U prodejních kusů ale možná bude součástí dodávky.

Závěr - Asus W90 je třída

Už měsíce jsme neměli v redakci notebook, který by nás tak výrazně oslovil. Skvělé zpracování, krásný design, ohromující výkon a mnoho chytrých detailů dělají z obyčejného stroje skvělou hračku pro fanoušky gamingu i multimedií. Chválíme také dobře řešené chlazení, většina herních notebooků má s odvodem tepla problémy. Všechny tyto dobré vlastnosti kazí podle našeho názoru mizerné rozložení klávesnice. Jinak by od nás dostala W90 jedničku s hvězdičkou.

Asus W90
 • Nejčtenější

ANALÝZA: Poté, co neuspěl v té první, Putin chystá „Novou válku“

Premium Tváří v tvář dění posledních týdnů na ukrajinských frontách, vyhlásil Vladimir Putin částečnou mobilizaci. Jak...

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

NASA testovala obranu Země před vesmírným tělesem, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla v úterý podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabte je, než vylezou na břeh. I „hořící moře“ mělo zastavit německou invazi

Seriál Po neúspěšných diplomatických nabídkách se Hitler odhodlal k vypracování plánů na invazi do Británie. Britům bylo...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Nvidia ukázala novu generaci grafik. RTX 4090 má stát 48 tisíc korun

Společnost Nvidia představila novou generaci grafických karet, jejichž název začíná na RTX 40. Nejdříve se objeví...

USB-C kabel vládne všem. Umíte poznat ten správný?

Premium Není kabel jako kabel. Zatímco Evropská unie rozhodla, spotřebitelé to budou mít nadále obtížné. Řeč je o kabelech...

Rusko začíná vyrábět vlastní notebook. Přirovnání k macbookům pokulhává

Po letech vývoje se má letos rozběhnout výroba zcela nového notebooku vyvinutého přímo v Rusku. Stroj s názvem Bitblaze...

Test tabletů pro děti a žáky: I levný může uspokojit, musíte ale minout křápy

Premium Pokud vám úhlopříčka displeje telefonu přijde malá a naopak velikost, hmotnost a cena notebooku příliš velká, je tu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...