V minulosti patřily ke klíčovým produktům pro spotřebitele společnosti Panasonic zejména výrobky z oblasti audia a videa. Po ekonomickém neúspěchu nové generace plazmových televizorů a kvůli neustále se zmenšujícím trhu s domácími audiosystémy se firma stále více orientuje na bílou techniku, i když v oblasti profesionální zobrazovací a zejména snímací techniky nadále zůstává velmi aktivní.
Alarm do kapsy
Pro koncové uživatele letos v říjnu Panasonic uvede první 4G bezpečnostní kameru na světě jménem Nubo. Je to vlastně takový přenosný alarm s kamerou, který k činnosti nepotřebuje wi-fi ani elektrickou zásuvku, je třeba pouze mobilní signál. Pro přenos obrazu stačí podle výrobce i 2G síť. Kamera detekuje pohyb a je vybavena diagnostikou obrazu, takže spolehlivě rozpozná, zda se před její čočkou prochází kočka, nebo zloděj. Podle toho také volí notifikaci, kterou odešle majiteli do aplikace na telefon. Na obrazovce smartphonu může majitel sledovat nejen živý náhled, ale také kompletní časovou osu událostí.
Kamera se sama přepne podle světelných podmínek na noční vidění. Uživatel si může vybrat i jen část 140stupňového záběru, kde bude algoritmus kamery následně hlídat pohyb. Napájení je možné přes USB a první verze Nuba nemá interní akumulátor. V balení je však externí batterypack, který vydrží na čtyři hodiny kontinuálního streamování obrazu přes 4G. Aktuální technická specifikace se bohužel nezmiňuje o spotřebě. Připojit můžete i jakýkoliv jiný zdroj energie. Záznam kamery je možné automaticky ukládat na vloženou microSD kartu. V případě detekovaných událostí lze také zvolit délku klipu, který se odešle přes síť na mobil a uloží.
Kamerka má zezadu magnetickou destičku pro snadné přichycení kamery například na železnou konstrukci stanu. Nechybí ani závit pro stativ, respektive další uchycovací příslušenství.
Baterie, solární panely a nezávislost
Přišel s tím Elon Musk. Chce osvobodit domácnosti od závislosti na fosilních palivech a pomoci solárním panelům. Klíčem má být nový systém chytrých baterií. U Tesly se jmenují PowerWall, Panasonic své zatím bezejmenné baterie plánuje od října nabízet v Austrálii a příští rok i v Evropě.
Baterie budou schopné napájet celou domácnost nejen v případě výpadku. Počítá se s dobíjením přes solární panely nebo v noci při levnějších cenách elektřiny. Cena (Panasonic ji zatím nespecifikoval, ale Tesla ano) je zatím vysoká, ale bude dále klesat i kvůli rostoucímu objemu výroby. Ceny komponent (hlavně článků) v posledních letech výrazně klesají a budují se další výrobní kapacity, včetně Teslou a Panasonicem budované „gigatovárny“ v Kalifornii. Měly by začít fungovat příští rok a v roce 2020 by měly dodávat baterie pro půl milionu elektromobilů ročně (cca 50 gigawatthodin kapacity za rok). Firma tvrdí, že ceny za kWh by se spuštěním nové generace výrobních linek v roce 2017 měly snížit o 30 procent.
První 4K OLED od Panasonicu
Zatím jediný, kdo na trhu nabízel OLED televizory s rozlišením 4K, byla firma LG. Nyní se stejnou nabídkou přichází i Panasonic. Zahnutá řada UHD televizorů s označením CZ950 míří na trh. Přístroje mají certifikaci THX, což by mělo zaručit opravdu věrný obrazový zážitek podobný tomu v kvalitním kině.
O chytré funkce se stará operační systém Firefox OS, který jsme již měli možnost vyzkoušet a funguje opravdu dobře.
Panasonic také naznačil, kam se bude ubírat jeho znovuzrozená značka Technics. Loni ji firma znovu probudila k životu a letos přibudou další highendové komponenty. Příští rok by se na trhu dokonce měl objevit i nový gramofon Technics. Ty patřily mezi obyčejnými uživateli i například mezi dýdžeji k velmi oblíbeným. Ovšem vzhledem k tomu, že nyní Technics míří cenově opravdu hodně nahoru, nelze nějaký masový návrat obliby očekávat. Podrobnosti vám přinese kolega Václav Nývlt, který obdržel speciální pozvánku na samostatnou prezentaci společnosti Technics.