Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otevřte okna na internet (K čemu se hodí webové kamery)

Díky webové kameře můžete ukázat světu nějaké zajímavé místo, podhalit své soukromí nebo obohatit chat se svými přáteli. Chcete vědět, co je to webová kamera, jaké existují typy a možnosti využití?

Webové kamery jsou zařízení přenášející prostřednictvím internetu obraz z nějakého místa, a to buď v reálném čase nebo s určitým zpožděním. V tomto případě vytváří webová kamera statické obrázky, které se v určeném intervalu obnovují.

Zásadním parametrem pro rozlišení webový kamer je, jestli se jedná o webovou kameru, která ke svému provozu potřebuje počítač s vhodným softwarem, nebo o webovou kameru, která se zapojuje přímo do počítačové sítě. Pro domácí použití je vhodnější spíše první typ.

Rozdělení podle způsobu připojení

Genius VideoCAM NB300Webové kamery určené pro připojení do počítače si můžeme dále rozdělit, podle způsoby jakým je připojujeme k počítači. V současnosti jsou nejrozšířenější webové kamery vybavené USB, zatímco kamery se sériovými a paralelní porty se již téměř nevyskytují. Mezi webové kamery s USB rozhraním je možné zařadit i některé digitální fotoaparáty, které tuto funkci podporují. Ostatně tyto rozhraní nejsou pro svou nízkou přenosovou rychlost pro připojení webových kamer příliš vhodné.

Dalšími možnostmi jsou pro připojení je rozhraní Firewire/IEEE-1394 nebo použití karty pro přímé zachytávání video signálu. Webové kamery s Firewire/IEEE-1394 nejsou příliš rozšířené a jejich většímu rozšíření brání jednak vyšší pořizovací cena a nepříliš kvalitní podpora ze strany operačních systémů.

Pokud máte počítač vybaven kartou pro přímé zachytávání video, dosáhnete mnohem lepších výsledků, když místo webové kamery připojíte normální videokameru. Toto řešení je však mnohem finančně náročnější a navíc vyžaduje pečlivý výběr jak použitého hardwaru, tak i softwaru.

Vivotek PT3123Profesionální využití vyžaduje síťové kamery

Pokud to myslíte s webovými kamerami vážně nejsou pro vás webové kamery, které se připojují k počítačí, tím pravým ořechovým, ale rovnou sáhnete po síťových kamerách. Síťové webové kamery se vyznačují jednak vysokou kvalitou záznamu a jednoduchou obsluhou, ale co je hlavní. Nevyžadují připojení k počítači, proto jsou obzvláště vhodné v případech, kdy vyžadujete nepřetržitý přenos a to jak v interiéru, tak i exteriéru. Všechny tyto výhody jsou vyváženy vyšší pořizovací cenou.

Podívejme se nyní na několik možností využití webových kamer a to bez ohledu na jejich typ nebo způsob připojení.

Podělte se o své soukromí

Jednou z možností využití webové kamery je zveřejnění přenosu ze svého soukromí nebo nějakého zajímavého místa. Na internetu existují tisíce stránek na kterých naleznete nepřeberné množství z celého světa.  Stačí si jen v Googlu zadat vyhledat klíčové slovo "webcam". Jedním z nejznámnějších seznamů webový kamer je server WebCam World, který nabízí tisíce webových kamer z celého světa.

Zásadní otázkou, kterou si musíte položit před zprovozněním podobné kamery, je jestli chcete vysílat jednotlivé obrázky, které se budou v určitém intervalu obnovovat, nebo jestli dáte přednost streamovému videu. Obě řešení mají svá pro a proti.

Logitech QuickCam® Sphere™Řešení s jednotlivými obrázky má několik velkých výhod. Protože se obrázky nahrávají na webové stránky pomocí protokolu FTP, můžete toto řešení využít i v případě, že se k internetu připojujete prostřednictvím modemu a je vám pokaždé přidělená jiná IP adresa. Další výhodou, která je v případě připojení přes modem více než aktuální, je nepříliš vysoké zatížení vašeho připojení. Programy, které umožňují takové vysílání, jsou navíc velice jednoduché a jejich nastavení zvládne prakticky kdokoli. Naopak nevýhodou je, že návštěvník neuvidí přenos v reálném čase, ale pouze statický obrázek, který se v určitém intervalu obnovuje. Nejčastější intervaly jsou v řádech sekund, ale mohou se pohybovat i v minutách, hodinách nebo dokonce dnech.

Druhým řešením je streamové video. V tomto případě se jedná nepřežitý proud (stream) dat, díky němuž uvidí návštěvníci vašich stránek uvidí obraz z vaší webové kamery v reálném čase. Pokud by jste chtěli dát přednost tomuto řešení, čeká vás celá řada úskalí. Předně musíte mít, pokud chcete vysílat ve dobré kvalitě, vysokorychlostní připojení k internetu. Tento způsob má přece jen poněkud vyšší nároky na datovou prostupnost linky. Dalším úskalím je potřeba pevně přiřazené IP adresy, protože se uživatelé připojují přímo na váš počítač. Sice by jste se mohli obejít i bez pevné IP adresy, ale zprovoznění takového vysílání není zrovna jednoduché. Řešením by jistě byla síťová kamera s pevnou IP adresou, ale to celé řešení ještě více prodražuje. Ani nastavení programů pro takové vysílání není zrovna snadné.

Videokonference pro každého

Dalším způsobem jak využít webovou kameru je obohatit chat s vašimi přáteli o obraz a zvuk. Nemusím zdůrazňovat, že v tomto případě je na místě streamové video a to i za cenu nižší kvality přenosu. Pro videochat můžete použít jednak některou ze specializovaných stránek, jako je například Tiscali Webcam, přičemž toto řešení nevyžaduje žádný specializovaný software.

Dalšími možnostmi je využití specializovaného programu pro videochat nebo nebo instant messangeru, který tuto službu podporuje. Webový kamer si začali všímat i tvůrci populárního IM ICQ, když do jeho poslední verze zařadili podporu webových kamer.

Ve výčtu možností využití webových kamer však nemůžeme opomenout ani videopohlednice, kdy si prostřednictvím webové kamery natočíte krátký pozdrav, který následně odešlete emailem.

Autor:
  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 111 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 10 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi je 33 příspěvků

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi jsou 3 příspěvky

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Nastal čas rozmyslet si, zda je dost bezpečné používat klasické heslo

v diskusi jsou 3 příspěvky

25. června 2024

V digitálním světě se hesla stala klíčovým prvkem pro ochranu našich online identit a přístupu k...

Nejen Apple a Microsoft, i Google má zařízení se svou AI. A není to mobil

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. června 2024

O generativní umělé inteligenci Gemini od Googlu se hovoří především jako systému spuštěném přes...

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi je 33 příspěvků

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...