Otestovali jsme nový MacBook: šasi zůstalo stejné, změnila se výbava

Exkluzivně   5:15aktualizováno  5:15
Redakčním testem prosvištěla horká novinka na našem trhu. Zcela nový MacBook vypadá na první pohled stejně jako před třemi roky, změny nalezneme až v konfiguraci.

Apple MacBook | foto: Jiří Zahrádka

Apple na své konferenci v San Francisku představil několik změn ve svém portfoliu a radikálně snížil ceny některých svých modelů. Z této konference je pro nás nejdůležitější informace, že výrobce nově rozdělil MacBooky a MacBooky Pro. Řada MacBook bude obsahovat jediný model v celoplastovém šasi s 13,3" displejem. Vyšší řada MacBook Pro nově obsahuje pouze celohliníkové modely typu "unibody" s úhlopříčkami 13,3", 15,4" a 17".

MacBook Apple MacBook

Vlevo MacBook Pro a vpravo testovaný MacBook

Pro krátké seznámení se se žhavou novinkou se nám podařilo získat bílý Apple MacBook. Ten nemůže celohliníkovému MacBooku Pro konkurovat ani kvalitou, ani zpracováním. Zákazníky ale láká na nižší cenu - zatímco jeho cena startuje na 999 USD, MacBook Pro s odpovídající úhlopříčkou displeje stojí už 1 199 USD. V řeči čísel si připlácíte 20 % za kvalitnější šasi z hliníku a podsvětlenou klávesnici.

České ceny jsou odlišné a oficiální dovozce pro ČR rovněž jinak nazývá oba notebooky, což je poněkud nelogické a dělá to v přehledném rozdělení od výrobce zbytečný guláš. Oba 13,3" modely, plastový i hliníkový, jsou u nás nazvány "MacBook". Hliníkové šasi je ale značeno jako "nový MacBook".

Levnější celoplastové šasi koupíte za 26 883 Kč a celohliníkové za 27 900 Kč. Obě ceny jsou včetně DPH. Vzhledem k vyšší ceně plastového modelu doporučujeme v ČR zakoupit spíše ten celohliníkový, příplatek pouze 1 000 Kč se určitě vyplatí. Recenzi 15,4" MacBooku Pro naleznete v článku Nový Apple MacBook Pro v testu: výkon, krása a špičkové zpracování.

Plasty, plasty, plasty

Celý MacBook je vyrobený z bílého polykarbonátu, tedy plastu odolného proti změnám teplot. Černá varianta se na trhu již pravděpodobně neukáže, alespoň informace z konference hovořily do budoucna jen o bílé barvě. Bílá barva se velmi špatně fotí, notebook má proto na fotkách šedivý odstín, aby byly vidět detaily. V reálu je zářivě bílý.

Apple MacBook

Čas ukázal, že je polykarbonát poměrně odolný materiál. První kusy uvedené v roce 2006 měly problémy se žloutnutím, u všech novějších generací je tento problém už (zdá se) odstraněný. Novým problémem by mohly být malé praskliny přímo v plastovém šasi, o kterých informoval server MujMAC.cz. Apple tento problém prý řeší v rámci záruky, ačkoli oficiálně výrobní vady nepotvrdil.

Konstrukce notebooku je pevná. Při nešetrném uchopení možná trochu zavrže nebo se lehce prohne, notebooky ostatních výrobců ale na tom nejsou o nic lépe. Celkově MacBook vypadá "plastově", vzhledem k lesklé povrchové úpravě a originálnímu, naprosto jednoduchému designu to ale bude málokterému majiteli vadit. Cílovou skupinou jsou domácí uživatelé a lidé mladšího věku. Pro všechny ostatní je určena řada Pro.

Apple MacBook

Jak jsme již uvedli, za české ceny se více vyplatí koupit právě vyšší řadu Pro, která je vyráběna z hliníku. Ne proto, že by byl bílý MacBook špatný, ale protože je hliníkové šasi lépe zpracované a bude mít delší životnost. Nové MacBooky Pro se šasi "unibody" jsou zatím staré teprve několik měsíců, sklízejí ale jednu pochvalu za druhou. Sice obecně neplatí, že co je novější, to je lepší, nové MB Pro se ale povedly.

Apple MacBook

Výbava doznala některých vylepšení

Testem prošel MacBook s procesorem Intel Core 2 Duo taktovaným na 2,13 GHz, tedy stejná konfigurace, jakou nalezneme na amerických stránkách. Přibližně od února Apple hodně omezil spolupráci s Intelem, v notebooku nalezneme chipset i integrovanou grafiku od Nvidie. Poslední součástkou od Intelu tak zůstává jen procesor. 

Svými vlastnostmi by se dal chipset a grafika přirovnat k platformě Nvidia ION, ačkoli se Apple o ION vůbec nezmiňuje. Mnoho komponent si nechává vyrábět na zakázku, a není tak vždy jasné, čím se liší od těch sériově vyráběných. Připomeňme, že v MacBooku Air je například speciálně vyrobený procesor Intel Core 2 Duo s upraveným napájením. V MacBooku Pro je zase optimalizovaná grafika Nvidia GeForce 9600M GT, u které se podařilo vyšroubovat výkon výše, než kam dosahuje konkurence.

NVIDIA ION

O zobrazení grafiky se stará "ioní" integrovaný čip Nvidia GeForce 9400M, který zvládá přehrávání Full HD videí i novější hry. Více se dočtete v odkazovaném článku na ION. Stručně shrnuto - je to jedna z nejsilnějších integrovaných karet pro notebooky.

Konfigurace jinak dobře poslouží nenáročným uživatelům. Operační paměť 2 GB a 160GB pevný disk jsou v současnosti spíše podprůměrné hodnoty. V době operačních pamětí za pár set korun je to možná zbytečná poznámka, ale paměť je složena ze dvou 1GB modulů. Při případném rozšíření vám tak zůstane minimálně jeden modul na ocet. Rozšiřovat lze do 4 GB.

Solidní výbava pro běžnou práci

Na rozdíl od MacBooku Air najdeme na MacBooku mnoho rozhraní a také optickou mechaniku DVD SuperMulti. Ta zvládne přečíst většinu typů optických médií, bohužel nezvládne malé disky s průměrem 8 cm. Je totiž bezdvířková, disky se vkládají elegantním posunutím disku do těla notebooku. Tento proces doprovází vrčení motorku pro posun disku, subjektivně byl ale hluk nižší než u předchozí verze.

Apple MacBookApple MacBook

Veškeré konektory nalezneme na levé straně, pochvalu za toto umístění si zaslouží především audiokonektory. Kablík od sluchátek nikde nepřekáží, ještě více si toto umístění budete pochvalovat při zapojení externích reproduktorů. Výbava čítající dva USB porty, jeden Firewire 400, digitální výstup Mini-DVI a gigabitový ethernet může s přehledem stačit pro běžnou kancelářskou práci. Zcela vlevo je jako vždy konektor pro napájení, který je přichycen pomocí magnetů. Při případném zakopnutí o kabel pak konektor vyskočí ze své polohy, aniž byste si strhli celý notebook.

Apple MacBook

Praktické postřehy

 • Notebook má hmotnost 2,3 kg, což je na 13,3" notebook poměrně hodně. Adaptér má hmotnost maximálně 400 gramů.

Apple MacBook

 • Pod operačním systémem Mac OS X Leopard se nám nepodařilo nasimulovat dlouhodobější zátěž. Celou dobu byl proto MacBook krásně tichý a překvapivě příliš nehřál.
 • Operační systém Leopard je kapitola sama pro sebe a k MacBooku zcela neodmyslitelně patří. Věnovali jsme se mu v článku Operační systém Mac OS X - spousta vychytávek, animací a originálních řešení. Samozřejmě lze nainstalovat Windows XP/Vista nebo je spouštět virtuálně, například přes Parallels Desktop.
 • Všechny animace a vychytávky uvidíte na 13,3" displeji se standardním rozlišením 1 280 x 800. V Applu nejsou hloupí a vědí, že na displeji hodně záleží. Minusem pro někoho může být jeho lesklý povrch, svými zobrazovacími parametry ale patří k tomu nejlepšímu, co lze v notebooku pro domácnost koupit.
 • Pochválit musíme také integrované reproduktory, zvukový projev je sice velmi plochý, hrají ale čistě a hodně nahlas.

Apple MacBook

 • Baterie je nově typu Li-Pol, výrobce u ní slibuje životnost až dlouhých 5 let. Její kapacita je 55 Wh, lze ji vyndávat a má v sobě integrován ukazatel zbývající kapacity.

Apple MacBook

 • Celý notebook dokáže tato baterie pohánět i více než výrobcem udávaných pět hodin. Maximální možnou výdrž jsme naměřili téměř šest hodin. Pokud se notebook lehce zatížil prací na internetu přes wi-fi, klesla výdrž na výrobcem udávaných 5 hodin (přibližně 4 hodiny a 45 minut). Pod zátěží, tj. například při přehrávání filmu, vydrží notebook v běhu okolo tří hodin. Hodně záleží na intenzitě podsvícení displeje, měli jsme nastaveno přibližně 50%. Displeji lze zcela vypnout podsvícení a využít tak MacBook jako přerostlý iPod.
 • Klávesnice se neprohýbá, klávesky mají mezi sebou dostatečné odstupy a po chvíli zvykání nehrozí větší chybovost. Vystouplé klávesky ale mají tendenci zachytávat nečistoty. Na bílém povrchu celého notebooku je pak také všechno vidět.
Apple MacBook
 • Na design již nikdo nebyl příliš zvědavý, MacBook už je zkrátka okoukaný. Pokud jej ale srovnáme se současnými notebooky na trhu, stále vypadá originálně a své konkurenty zastiňuje.
Apple MacBookApple MacBookApple MacBook

Zhodnocení

Trochu nelogická cena a označení snad neubere Applu zákazníky z ČR. Nový MacBook není vůbec špatný stroj, a pokud by u nás byl nabízen za 990 USD (tedy asi 20 000 Kč), rozhodně by měl o úspěch postaráno. V tomto konkrétním případě však česká cena 26 883 Kč není příliš nadsazená, zahrnuje dopravu k zákazníkovi a dvouletou záruku. Pro případné zájemce o rychlý servis nabízí Apple rovněž rozšiřitelnou záruku na 3 roky s reakcí technika do jednoho dne a opravou u zákazníka. Balíček stojí přibližně 6 000 Kč, pro MacBook Pro pak 8 000 Kč.

Apple MacBook
 • procesor Intel Core 2 Duo 2,13 GHz, 3 MB L2 cache, 1066 MHz FSB
 • chipset Nvidia MCP7A-U
 • paměť 2 GB (2 x 1 GB), 800 MHz
 • disk 160 GB, 5 400 ot/min
 • grafika Nvidia GF 9400M, 256 MB sdílené paměti
 • displej 13,3", 1 280 x 800, glare, LED podsvícení
 • optická mechanika DVD SuperMulti
 • rozhraní: 2x USB, Firewire 400, Mini-DVI, 2x audio + optický audiovýstup
 • další komunikace: WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1 + EDR, gigabitový ethernet
 • poznámky: webkamera
 • hmotnost 2,3 kg + 400 g adaptér
 • rozměry 32,5 x 22,7 x 2,75 cm
 • operační systém Mac OS X Leopard
 • cena od 990 USD, v ČR 26 883 Kč vč. DPH a dopravy

Koupili byste si notebook od firmy Apple?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 2. července 2009. Anketa je uzavřena.

Ano 901

Ne 383

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

 • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Sílu nesmíte použít! Gorbačov v listopadu 1989 vyhrožoval KSČ tanky

Konec socialistických režimů ve střední a východní Evropě přišel nečekaně rychle i díky pasivitě Sovětského svazu. Jeho...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Příjemné roky u pumpy? Na trh vstupuje ropa z nových nalezišť

Těžaře ropy zřejmě čekají poměrně těžké roky, spotřebitele naopak příjemnější. Suroviny na trhu v příštích letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenechal se vyprovokovat, stejně ho StB uvěznila. Ze strachu se zabil

Poslední byli z komunistického vězení propuštěni až na jaře v roce 1990. Říkalo se jim „iniciativníci“ a StB po nich v...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

 • Další z rubriky

Natočili jsme vás při masturbaci. Vydírací malware toho umí dost

„Sextortion“ je poměrně primitivní, ale velmi účinný způsob, jak z uživatele počítače „vytáhnout“ peníze. Napadený je...

Facebook kupuje za miliardy přístroj, který skenuje vaše nervy

Začínající firma CTRL-labs vytvořila poměrně jednoduché zařízení, které má neinvazivně sledovat neurální signály. Není...

Notebook, který mi bude chybět. Dva displeje nad sebou jsou návykové

Na několik týdnů jsme pracovně přesedlali na unikátní Asus ZenBook Pro Duo, který mimo velmi výkonných vnitřností...

Google má mluvící wifi, levný Chromebook, a nová sluchátka do uší

Google se v úterý pochlubil celou řadou nových nebo inovovaných produktů. Vedle již dříve uniklého nového a Pixelbooku...

Advantage Consulting, s.r.o.
Programátor PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz