Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze počítače v monitoru. Podívejte se na špičkový design od Applu

  0:01
Především pánové ocení strohý styl nového stolního počítače Apple iMac. Otestovali jsme 24palcovou verzi. Bohužel si za ni výrobce nechává pořádně zaplatit.
iMac 24" 2,66 GHz

iMac 24" 2,66 GHz | foto: Jiří Zahrádka

iMac je synonymem pro výkonný počítač vestavěný v monitoru. Vše, co člověk potřebuje, je monitor, který se připojí do zásuvky, klávesnice a myš. Toto řešení má své nesporné výhody, ale přišli jsme také na několik záporů. Největší problém však vidíme v ceně, testovaná verze stojí 41 000 Kč. Nejvyšší verze pak přijde na těžko uvěřitelných 61 500 Kč, nejlevnější verze s 20" displejem 30 500 Kč. Všechny ceny jsou uvedeny s DPH.

Kromě iMacu vyrábí Apple ještě klasické desktopy, úsporný počítač na kancelářskou práci s názvem Mac Mini a samozřejmě také notebooky MacBook. Více naleznete v odkazovaných článcích:

Rozbalení z krabice a první dojmy

První, co upoutá pozornost každého, je obrovská čelní plocha a hmotnost činící 11,5 Kg. Displej má úhlopříčku 24", sklo přes něj dokonce 25" (tj. přes 63 cm). Vše umocňuje část hliníkového těla vespodu a naprosto
čisté designové provedení bez jakýchkoliv rušivých prvků na očích.

Celek na první pohled působí až trochu jako z jiného světa nebo
nějakého sci-fi filmu. Počítač má podobný design jako nové MacBooky Pro. Po chvíli údivu se člověk vzpamatuje a zamyslí, kde že vlastně jsou všechny ty periferie, co počítače potřebují, vždyť před sebou má jen obrovské lesklé zrcadlo s trochou hliníku kolem.

iMac 24" 2,66 GHz

Je vidět, že všechno je zde podřízeno designu a jednoduchosti provedení. Všechny porty jsou schované na zadní straně v pravém dolním rohu, na druhé straně v rohu se pak nachází vypínač. Jak už tomu bývá zvykem, webkamera iSight je zabudovaná nad monitorem nahoře pod sklem. Na vrchu hliníkového těla jsou malé dírky pro mikrofon, z boku se nachází štěrbina pro slot-in DVD mechaniku a na spodní hraně najdeme poměrně malé díry určené pro větrání a současně reproduktory. Je to také místo, kde můžeme nalézt jediný uživatelsky přístupný šroubek, ten drží kryt operační paměti.

iMac 24" 2,66 GHziMac 24" 2,66 GHziMac 24" 2,66 GHz

Asi nejvýstižnější příklad promyšlenosti konstrukce je v umístění infračerveného senzoru pro dálkové ovládání, který je schovaný pod skleněným Apple logem.

iMac 24" 2,66 GHz

Okružní jízdu okolo iMacu zakončíme na zadní straně, kde najdeme kryt z tvrdého černého plastu. Oproti většině ostatních monitorů (a počítačů) zde nenajdeme prakticky žádné chyby v dílenském zpracování, nikde se neobjevuje žádná vůle či vrzání a všechno k sobě dokonale pasuje. Otázkou je, zda tato skutečnost hraje nějakou zásadní roli.

iMac 24" 2,66 GHz

Co se týče ergonomie samotného monitoru, tak lze stojan vyrobený ze
silného hliníku nastavovat pouze ve vertikální ose. Pokud budete chtít LCD výše, nezbývá nic jiného než postavit celého iMaca na nějakou podložku. Počítač lze také přimontovat na zeď pomocí VESA adaptéru.

iMac 24" 2,66 GHz

Zapojení zvládne i politik

Kromě designu si Apple zakládá na tom, že po vyndání z
krabice počítač stačí postavit na stůl, připojit napájecí kabel, klávesnici,
myš a počítač je ihned připraven k použití. Konektor u počítače je
lehce přizpůsoben pro lepší vzhled a současně těsnění prachu, což ale
nikterak nebrání připojení jakéhokoliv neznačkového eurokabelu.

Počítače Apple se běžně prodávají i s periferiemi, nicméně v České republice se počítače iMac dodávají sice s myší, ale zato bez klávesnice. Dodávaná myš od Applu už od výroby počítá s připojením do USB portu v klávesnici, a myš má proto velmi krátký kabel. Doporučujeme tedy přiobjednat také klávesnici na obrázcích, která přijde na nemravných 1 650 Kč s DPH.

iMac 24" 2,66 GHz

Pokud máte obě periferie, stačí klávesnici připojit do USB portu
počítače a myš pak následně elegantně do klávesnice. Ve výsledku tak ušetříte jeden USB port, navíc se trochu zmenší zmatek s kabeláží na stole.

iMac 24" 2,66 GHz

Shrneme-li tuto kapitolu, tak při uvedení iMacu do provozu je nejtěžší částí jeho vyzvednutí na stůl...

Výbava spíše střídmá

Na počítači za takto vysokou částku by se určitě slušelo najít více rozhraní, než čtyři USB porty, jeden FireWire, gigabitový ethernet, dva audiokonektory a jeden Mini DisplayPort. Oba audiokonektory jsou typu jack 3,5 mm stereo kombinované s optickým digitálním.

iMac 24" 2,66 GHz

Klávesnice dodávaná za příplatek se od běžných klávesnic liší hned na první pohled. Stejně jako počítač má velice tenké hliníkové tělo, na němž se nacházejí bílé klávesy. Konstrukce klávesnice je podobná klávesnici u MacBooku, klávesy mají nezvykle nízký zdvih a navíc nemají žádné prohnutí.

iMac 24" 2,66 GHz

Uživatel si na klávesnici poměrně rychle zvykne, píše se na ní rychle a bez překlepů. Klávesnice má také definované klávesy pro jas monitoru, hlasitost reproduktorů, ovládání hudby a tlačítko eject pro DVD mechaniku. Ty se ovšem překrývají s původními klávesami F1-12.

iMac 24" 2,66 GHziMac 24" 2,66 GHz

Zdá se, že klávesnice má kromě krásného provedení i další užitečné
funkce, jako je USB konektor na každé straně. Nicméně díky velmi
štíhlému provedení a hodně zapuštěným konektorům k ní nejdou připojit rozměrnější flashdisky, vždy je nutné použít prodlužovací USB kablík.

Myš vypadá, jako kdyby neměla žádné tlačítko, ve skutečnosti je ale čtyřtlačítková a umí scrollovat jak vertikálně, tak i horizontálně, a to díky zabudované kuličce. Celý povrch myši je vlastně jedno velké tlačítko vybavené dotykovými senzory. Myš tak rozezná, kterým prstem byla stisknuta, a vykoná levý, pravý nebo boční klik. Prostřední tlačítko se vyvolá stisknutím kuličky.

iMac 24" 2,66 GHz

Oproti klasickým myším se musí uživatel přeučit na to, aby byl při kliknutí položen vždy jen jeden prst. Dotykový senzor jinak totiž nemusí rozpoznat, které tlačítko bylo stisknuto.

Firma Apple prodává dva druhy myší - Apple Mighty Mouse kabelovou
optickou a bluetooth laserovou myš. K iMacům je standardně dodávána
ta levnější, optická s kabelem. Jak již bylo řečeno, ten je určen k připojení do klávesnice, takže dosahuje asi jen 40 cm délky. Pro připojení k počítači jiným způsobem je nutné pořídít prodlužovačku.

Velkým nedostatkem je životnost kuličky. Ze začátku myš funguje bezvadně, ale po nějaké době používání se kulička zanese nečistotami a netočí se tak, jak by měla. Navíc tuto kuličku uživatel bez poškození
myši nemůže vyndat a vyčistit. Scrollování se tak stane poměrně
nepříjemným a otravným zážitkem. Je to současně i důvod, proč mnoho uživatelů počítačů Apple vlastní raději nějakou neoriginální, ale za to levnější a spolehlivě fungující myš jiné značky.


Průměrný výkon pro průměrnou práci

Alespoň pro kancelářskou práci, ke které je iMac dělaný, je výkonu nadbytek. Pro grafiky jsou určeny desktopy s výkonnějšími grafickými kartami, GeForce 9400 použitá v tomto iMacu dostačuje pro pohodlné přehrávání videa ve vysokém rozlišení, občasnému střihu videa z dovolené nebo hraní méně náročných her. Řadí se svým výkonem na chvost současných grafik, pro náročnější práci se hodí dražší modely iMaců s GeForce 120 (50 000 Kč), popř. ještě výkonnější GeForce 130 (61 500 Kč).

Grafická karta u tohoto nejslabšího  nejlevnějšího 24" modelu zvládá překreslovat interní monitor o rozlišení 1 920 x 1 200 a zároveň externí, připojený k MiniDVI výstupu, o maximálním rozlišení 2 560 x 1 600 pixelů. Pomocí Mini DisplayPortu lze připojit libovolné DVI, dual-link DVI
nebo VGA monitory, avšak je nutné zakoupit navíc Apple adaptér.

Specifikace iMacu 2,66 GHz
 • Procesor: Intel Core 2 Duo 2,66 GHz
  L2 Cache: 6 MB
 • Operační paměť: 4 GB 2x2 GB DDR3, 1067 MHz
 • Bus Speed: 1,07 GHz
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce 9400 256 MB shared
 • Displej: 1 920 x 1 200, 32 - Bit Color/glossy
 • Optická mechanika DVD Optiarc DVD RW DVD RW, DL
 • Pevný disk HDD WDC 640 GB/7 200rpm, Filesystem Journaled HFS+
 • WiFi AirPort Extreme (802.11a/b/g/n)
 • Bluetooth 2.1 + EDR
 • rozhraní: 4x USB, FireWire, gigabitový ethernet, dva audiokonektory, Mini DisplayPort

Her si neužijete pod operačním systémem Mac OS X tolik jako pod Windows, ale několik desítek jich je. Výpis najdete například na anglické Wikipedii.

Počítač je na svůj výkon i poměrně úsporný, v zapnutém stavu nám odebíral průměrně jen 112 wattů.

Režim  Spotřeba
 Vypnuto  0,9 W
 Sleep mód  1,88 W 
 Zapnuto  112,1 W


Po stisku tlačítka Power se ozve poměrně hlasité asi sekundové zavrčení slot-in DVD mechaniky (typické pro všechny současné počítače Apple), poté asi stejně dlouhé zafoukání větráčků a začne se startovat systém. Kompletní start počítače s předinstalovaným systémem Mac OS Leopard jsem stopnul na 37 sekund od zapnutí, což není vůbec špatný čas. Navíc vypnutí celého počítače (bez běžících aplikací) trvá pouhých 6 sekund...

Hlučnost je na velmi slušné úrovni

Při běžném použití, jako třeba prohlížení internetu, poslech hudby apod., je počítač naprosto tichý. Otázka však je, jak tomu bude po delším používání, jelikož nové aplikace a prach časem u každého počítače udělají své.

Při dlouhodobějším zatížení procesoru na hodnotu kolem padesáti procent pomalu začínají být slyšitelné vnitřní větráčky, avšak chod počítače se stále dá klasifikovat jako poměrně tichý. Při dlouhodobém zatížení procesoru se tělo počítače začalo poměrně výrazně zahřívat. Teplota není tak dramatická jako u prvních modelů MacBooku, i tak ale může dojít k případnému zkrácení životnosti součástek.


Velice příjemně překvapily integrované reproduktory, které by se s trochou nadsázky daly přirovnat ke slabší televizi. Uvnitř počítače je zabudován 24wattový digitální zesilovač a vše hraje až překvapivě slušně.

Ke sledování filmů jsou reproduktory více než dostatečné. Co se týče přednesu, tak vykazují trochu podobné vlastnosti jako klasická
Apple sluchátka - mají dobré prokreslení středů a výšek, ale chybí poměrně citelně basy. Pro poslouchání hudby tak je lepší zvolit externí
reproduktory.


Displej o úhlopříčce 24 palců a špičkovém rozlišení 1 920 x 1 200 je zasazen pod sklem, takže ve vypnutém stavu je poměrně slušně použitelný jako zrcadlo. Odlesky u tzv. glossy displejů samozřejmě mnoha uživatelům vadí, jsou vidět a člověka ruší, hlavně když je na displeji něco tmavého, například tmavá scéna ve filmu.

iMac 24" 2,66 GHz

To jako by se firma Apple snažila kompenzovat jasem displeje, který po zapnutí počítače překvapí svou intenzitou. Počítač tak proti odleskům dobře obstojí i v hodně prosvětlených prostorách, nicméně na škodu by nebyl větší rozsah nastavení jasu do spodních poloh. Na rozdíl od mnoha prodávaných monitorů je podsvícení naprosto rovnoměrné a celkově zde člověk nenajde žádnou chybu. Skvělé jsou i pozorovací úhly, které jsou oproti 20" iMacům zvětšeny na hodnotu 178° v obou osách.


DVD mechanika na pravém boku je typu slot-in a montuje se do většiny počítačů iMac a Macbook. Rozdíl oproti klasickým mechanikám v jiných stolních počítačích je jen kosmetický. V těle iMacu je jen malá štěrbina překrytá těsněním proti prachu, do které se disky zasouvají. Pokud chceme disk vyndat, stiskneme tlačítko Eject na klávesnici nebo přímo v okně Finderu.

iMac 24" 2,66 GHz

Tyto mechaniky ovšem při práci vydávají typické a poměrně rušivé bouchání a bzučení. Ať už při zasouvání disku nebo (byť jen krátce) při startu počítače. Pokud si pořídíte MacBook a otevřete ho například na tichém jednání, za podivným zvukem se zcela jistě otočí alespoň několik lidí. Při průběžném čtení disku již naštěstí mechanika vydává jen slabé hučení. Mechanika konkrétně v tomto iMacu umí vypalovat DVD +- R DL, DVD +- R, DVD +-RW, CD-R a CD-RW.


S počítačem se dodává mnoho softwaru. Uživatel dostane již zmíněný operační systém Mac OS X Leopard se spoustou integrovaných aplikací, jako je například Time Machine, Mail, Safari, Front Row, BootCamp atd. Více v odkazovaném článku:

Dále je pak k iMacu dodáván balík aplikací iLife, obsahující programy iPhoto (správa a úprava fotek), iMovie, GarageBand (skládání hudby),
iWeb (tvorba webových stránek) a iDVD (tvorba DVD filmů). Díky tomu není po vyndání z krabice do počítače třeba prakticky nic
instalovat, snad až na programy typu ICQ klient, Skype a podobně.

Zaujalo nás

 • Audiovýstup (kombinovaný s optickým digitálním) podporuje i připojení handsfree sluchátek z telefonu iPhone, kde je pak funkční i mikrofon a tlačítkem na kabelu jdou ovládat například iTunes.
 • Při běžném použití uživatele potěší funkce, která po stisknutí tlačítka Power přibližně do jedné vteřiny počítač uspí. Podíváme-li se do tabulky spotřeby, rozdíl oproti vypnutému stavu není zase až tak velký. Počítač se pak dá (přibližně do jedné sekundy) vzbudit stisknutím libovolné klávesy, tlačítka myši nebo i dálkovým ovládáním.
 • Umístění USB portů na zadní straně je hodně nepraktické, protože uživatel často připojuje například flash disky, fotoaparáty apod. Nezbývá než připojovat periferie poslepu, což chce cvik a trpělivost, nebo zakoupit externí USB hub.
iMac 24" 2,66 GHz

Celkový dojem

Myšlenka jednoduchosti a integrování všeho potřebného do jedné krabice zde byla dotažena téměř k dokonalosti. Průměrný uživatel nebude mít sebemenší potřebu připojovat externí monitor, reproduktory, lepší webkameru apod., vše funguje tak, jak má.

Tento koncept má samozřejmě i své nevýhody, počítače iMac by se totiž daly přirovnat spíše k notebookům než stolním sestavám, a to se všemi neduhy, které k tomu patří.

Uživatel si sám může vyměnit prakticky jen operační paměť, kvůli všemu ostatnímu je potřeba navštívit autorizovaný servis, který si za jakoukoliv opravu neřekne zrovna málo. Otázkou je, jak často uživatel bude nějaké změny provádět.

Další skutečnost je, že si za částku 41 000 Kč může zákazník koupit stolní počítač s daleko lepšími parametry. U iMacu si připlácíte za styl a jednoduchost operačního systému Mac OS X. Pokud někomu nevyhovuje, může si virtuálně spustit jakýkoliv svůj oblíbený operační systém, případně nainstalovat Windows.

Vynikající dojem zkreslil špatný přístup ke konektorům a nešťastné provedení scrollování u myši.

Autoři:
 • Nejčtenější

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 54 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 5 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 11 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jakmile zacvaknou kola, přijde uvolnění. Z Austrálie domů v letadle z roku 1960

v diskusi je 5 příspěvků

16. června 2024

Na konci ledna přistála na letišti v Podhořanech nedaleko Chrudimi malá formace letadel v čele s...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 54 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...