Mnoho uživatelů nemá Apple rádo. Častou výtkou bývá absence nejnovějších technologií, což by tolik nevadilo, pokud by v Evropě a hlavně v Česku nebyly ceny nasazeny vysoko nad průměr. Zatímco má tedy například MacBook Air jen jedno USB, disk s 4200 otáčkami za minutu a v základu mu chybí celá řada rozhraní, prodává se u nás za částky od 44 000 Kč. V USA přitom ceny začínají v přepočtu od 23 000 Kč a u našich německých sousedů od 38 000 Kč.
I tak se těší Apple slušné popularitě a v zámoří stále upevňuje svou pozici na trhu. Má totiž něco, co drtivé většině ostatních výrobců chybí - nápad. Každý výrobek od Applu překvapí něčím novým, neokoukaným. V první řadě jde o líbivý design, zpravidla přináší také zcela nové možnosti v ovládání. Produkty nedisponují špičkovou elektronikou, ale to, co mají dělat, dělají dobře. Jsou jednoduché, jejich chování je čitelné a uživatelé s nimi nemají starosti. A pokud ano, z nějaké podivné loajality o nich příliš nemluví.
MacBook a MacBook Pro
Mezi těmito dvěma označeními se z hlediska designu a provedení ztratily rozdíly, Apple oba modely maximálně sjednotil. Na první pohled se liší především úhlopříčkou displeje, MacBook je 13,3" notebook, MacBook Pro 15,4". Další rozdíly nalezneme až v konfiguracích, nebylo tomu tak ale vždy.
Současné provedení nových MacBooků
Klasické MacBooky byly až do současné doby vyráběny z probarveného plastu a disponovaly slabší hardwarovou konfigurací. MacBooky Pro naproti tomu byly vždy velmi výkonné a vyráběné z kvalitnějších materiálů.
S novou dobou se oba koncepty sjednotily, což pomůže hlavně menšímu MacBooku, jehož vzhled výrazně dospěl a nyní vypadá velmi reprezentativně. I tak bude ochuzen o některá rozhraní a funkce, kterými disponuje jen větší MacBook Pro. Zajímavostí je podsvícená klávesnice - dříve ji mohly mít pouze MacBooky Pro, nově mají tuto možnost i MacBooky v nejvyšší verzi s 2,4 GHz procesorem.
Starší MacBook Pro s podsvětlenou klávesnicí
S novou řadou také svět přišel o 17" MacBook Pro, v nabídce je v současné době pouze 15,4" verze.
Jak se MacBooky vyrábí
Na následujícím videu od Applu plném vzletných frází se můžete podívat, s jakými inovacemi přišel americký výrobce tentokrát. Zajímavá je především část o výrobě notebooku, která byla před oficiálním uvedením na trh opředena mnohými mýty. Video je doplněno českými titulky.
V prezentaci jsme se mohli dozvědět, že je Mac vyráběn jen z jednoho kusu hliníku. Je to pravda, ale evokuje to něco trochu jiného, než jaká je praxe. Dlouho před oficiálním uvedením byla uvolněna informace o "notebooku z jednoho kusu hliníku" a také tajemná poznámka o složitosti výroby - ta měla probíhat broušením vodou pod vysokým tlakem a laserovým svařováním. Díky tomu bloggeři i velké zpravodajské servery začali spekulovat o tom, že MacBook bude mít duté šasi, bez jediného šroubku a viditelných svarů. Ve finále tomu tak není, šasi je vyrobeno ze spodního a horního dílu a je spojeno šroubky. Všechny komponenty jsou připevněny k horní jednolité desce tvořící kryt klávesnice.
Tento koncept si Apple vyzkoušel již u MacBooku Air, nejde tedy o žádnou žhavou novinku. Design notebooku se oproti předchozí verzi nikterak nezměnil, což se dalo očekávat, neboť MacBooky proslavil a dodnes je dostatečně odlišuje od konkurence. Pojďme se tedy podívat na skutečná překvapení.
Touchpad - u notebooků od Applu nazýván TrackPad - přišel o své jediné "klikací" tlačítko. Již od dob prvních Macintoshů mají všechny počítače Applu myši pouze s jedním (levým) tlačítkem. U dosavadních MacBooků bylo toto tlačítko na spodním okraji TrackPadu, u nových MacBooků se přestěhovalo přímo do dotykové plochy. Kliknutí proto provedeme tlakem na povrch TrackPadu. Samozřejmě umí i další kousky jako MacBook Air, tzn. otáčení fotografií, zoomování a rychlou navigaci v galerii obrázků nebo třeba v dokumentech. Více o těchto funkcích na následujícím videu o MacBooku Air.
Další novinkou je vyšší úspornost a ekologičnost, za což oba notebooky dostaly, nálepky Energy Star, resp. EPEAT Gold. Podle informací výrobce, kterým se po předchozích zkušenostech dá věřit, vydrží notebooky pracovat se zapnutou Wi-Fi až 5 hodin.
Zbytek novinek se týká již jen hardwaru, jehož soupis naleznete v tabulkách níže. Ze všech komponent vyzdvihněme grafickou kartu NVIDIA GeForce 9600M GT u MacBooku Pro. Pokud inženýři mluví o vysokém výkonu srovnatelném s desktopovými počítači, lze jim dát za pravdu. Tuto kartu jsme vyzkoušeli již v článku Golem od 22 tisíc – silnější notebook jsme v redakci ještě neměli, v rychlosti jen prozradíme, že disponuje 512 MB RAM a průměrně dosahuje v benchmarku 3DMark06 až 4500 bodů. Ve srovnání s notebooky z Velkého testu pro hráče jde o nárůst výkonu v řádu desítek procent.
Výkonnější karty nalezneme v noteboocích jen sporadicky, vyšší modely karet jsou již velmi drahé a dokáží značně zatížit baterii notebooku. Již 9600M GT dokáže ubírat z kapacity baterie značné množství energie, výrobce proto MacBook Pro vybavil ještě integrovanou kartou GeForce 9400M, se kterou lze notebook provozovat v době nižších nároků na grafický výkon. Mezi oběma grafikami je možné pohodlně přepínat bez nutnosti restartování počítače. Pro srovnání je ve specifikaci uvedena doba běhu s výkonnější a slabší grafikou: 4 hodiny s 9600M a 5 hodin s integrovanou 9400M.
Výraznějších novinek jsme se tentokrát nedočkali, zbývají ohlasy samotných uživatelů z dojmů při každodenním používání. U starších MacBooků Pro si zpravidla pochvalovali pevnou konstrukci, promyšlené detaily a spolehlivost. Velkým problémem bylo na druhou stranu značné zahřívání především spodní části, což vadí například při položení notebooku na klíně. Podle prvních dojmů na zahraničních serverech se ale tento problém podařilo výrobci nejspíše vyřešit.
Za zápory tak lze považovat nabídku pouze lesklých displejů, předchozí MacBook Pro měl výborný matný displej. Negativem může být i malá nabídka rozhraní, např. chybějící ExpressCard slot u MacBooku. Celkově jsou ale MacBooky jedny z mála notebooků, které jdou vlastní cestou, přicházejí s novými koncepty a některé chyby jim tak není těžké odpustit.
MacBook |
|
MacBook Pro |
|