Pátek 15. ledna 2021, svátek má Alice
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 15. ledna 2021 Alice

Operační systém Mac OS X - spousta vychytávek, animací a originálních řešení

  0:35
Rychlý, bezpečný a uživatelsky přívětivý. Takový je operační systém od Applu. Prošli jsme všechny jeho významné funkce a zjistili, jak dobře funguje v praxi.

Mac OS X (Leopard) | foto: Technet.cz

V prakticky každé diskusi k článku o softwaru zazní zmínka o alternativním operačním systému. Dnes se všem diskutérům splní sen. Zároveň ušetříme místo v recenzích na počítače od Applu, kde bychom jinak operační systém ve zkratce popisovali. Přinášíme souhrn vlastností operačního systému Mac OS X ve verzi Leopard od amerického výrobce Apple.

Mac OS X jsme nevybrali náhodou, hned po Windows je to ten nejrozšířenější systém. Za ním se drží roztříštěné distribuce Linuxu, které zabírají na trhu daleko menší podíl. Mac OS již po mnoho let slouží jako inspirace dalším výrobcům softwaru a narozdíl od Windows najdete jen málo (až podezřele málo) uživatelů, kteří na jeho adresu mohou říci křivé slovo. Zpravidla jsou nadšení a zápory nepovažují za významné.

Podíl operačních systémů za měsíc červen
Podíl operačních systémů v minulém roce

Hodně barev na stabilním základu
Podobně jako Windows má různá vydání (Vista, XP, 98SE), má Mac OS X také nejrůznější verze značené číslem a kódovým označením. Zatímco Windows nebo Linux můžete instalovat na jakékoli PC, které se vám zachce, s Mac OS X je to složitější. V rámci poměrně uzavřené platformy od Applu je dodáván pouze s počítači Mac a notebooky MacBook.

Mac OS X 10.5 Leopard byl vydán v říjnu roku 2007, jako nástupce Mac OS X 10.4 Tiger. Tento operační systém funguje zcela jinak než konkurenční MS Windows. Jak z pohledu uživatele, tak i celkovou architekturou, kterou by se dal přiřadit spíše k OS Linux. To je také hlavní důvod, proč přímo pod OS X nespustíte žádný *.exe soubor, což je samo o sobě dobrou ochranou proti nejrůznějším virům.

Mnoho lidí má strach, že si budou muset zvykat na zcela odlišné prostředí, nicméně není se čeho bát. U MacOSu je kladen důraz na co největší intuitivnost a jednoduchost ovládání, takže si rychle zvykne i méně zkušený uživatel.

Náhrada lišty se jmenuje Dock
Asi největší rozdíl v ovládání oproti Windows je absence jakékoliv lišty s tlačítkem „Start“. Už zde je zvolen zcela jiný přístup a lišta tu nemá jednoznačný ekvivalent. Na spodní části obrazovky najdeme takzvaný „Dock“, ve kterém jsou seřazeny ikony nejdůležitějších aplikací, které spustíme pouhým kliknutím na příslušnou ikonu.

Dock neslouží pro fyzické uložení aplikací, ty jsou ve své složce Applications, případně Utilities (obdoba C:/Program Files). Jejich přetažením do docku se zde jednoduše uloží jejich zástupce.

Mac OS X (Leopard) Mac OS X (Leopard)
Dock
Pokud zástupce v docku již nepotřebujeme, stačí zase myší chytit ikonku, vytáhnout ji z Docku a pustit, čímž se zástupce programu smaže.

Finder jako náhrada Průzkumníka
Funkce a způsob použití Finderu je zcela jednoduchá a v mnoha směrech podobná s klasickým Průzkumníkem (Explorerem) od Microsoftu. V OS X Leopard má však několik užitečných vylepšení. Jedno z nejzásadnějších je to, že kromě základních možností zobrazení souborů můžeme použít funkci pojmenovanou „Cover Flow“. Je to snaha o přirozené zobrazení souborů tak, jak jsou - pokud si ve Finderu označíme jedním klikem třeba PDF dokument, můžeme jej přímo ve Finderu prohlížet s možností rolování a zvětšování. Není tedy nutné spouštět další aplikace, Finder to zvládne sám. Podporuje mnoho dalších nejrozšířenějších formátů, jako jsou docx, xls, ppt, obrázky, videa...

Stisknutím mezerníku můžeme náhledy souborů pro lepší čitelnost zvětšit, případně přepnout do zobrazení přes celou obrazovku. Všechny vyjmenované formáty (dokonce i od Microsoftu) podporuje systém přirozeně, asi i díky tomu nemá tato funkce žádný znatelnější vliv na rychlost odezvy počítače.

Zpravidla člověk otevírá určité složky častěji než ty ostatní, pro snadnější přístup si je proto můžete uložit například na plochu. Protože plocha není většinou vidět a je nepraktické na ní mít mnoho věcí, dají se do Docku přetáhnout programy a složky, jejichž zástupce se zde vytvoří a složka je tak kdykoliv k dispozici. Takovým složkám se říká Stacks. Na obrázku vpravo je jedno z nastavení, jak se může skupinka složek zobrazovat.

Mac OS X (Leopard)
Finder


Mac OS X (Leopard) Mac OS X (Leopard)
Finder

Mac OS X (Leopard)
Stack


Aplikace nepotřebují instalaci 
Jako další nesporná výhoda tohoto systému by se dal označit způsob ukládání a spouštění aplikací. Aplikace pro OS X mají příponu *.app, ale nejsou to ve skutečnosti přímo spustitelné soubory. Jde o složky, které obsahují prakticky uplně všechny součásti nutné pro běh programu. Díky tomuto řešení se instalace a odinstalace aplikací vůbec nepodobá tomu co známe z Windows. Aplikace se totiž neinstalují, prostě je stačí přesunout tam, kde je chceme mít. Naopak pokud je už nepotřebujete, prostě je stačí přetáhnout myší do koše. Systém se díky tomu „nezanáší“ pozůstatky starých programů, nemusí se řešit problémy s registry a výkon počítače tak s přibývajícím časem neklesá.

Příklad: pokud si chcete stáhnout Skype pro Mac, stáhne se vám "Skype.dmg". Ten se automaticky uloží, zobrazí na ploše a otevře ve Finderu. V jeho složce jsou pak pouze dvě věci, aplikace Skype.app a zástupce složky Applications. Samotná instalace pak spočívá pouze v tom, že myší přetáhneme aplikaci Skype.app na zástupce Applications. Jednodušší už to být asi ani nemůže.

Mac OS X (Leopard)
Skype


Uživatelské prostředí
Tento operační systém užívá trochu nezvyklý přístup k zobrazování nabídky jednotlivých aplikací. Jednotlivá okna nemají svoje vlastní menu (Soubor, Editovat, Možnosti,...), veškerá nabídka příkazů je vždy v popředí na horním okraji displeje. Po kliknutí do jiného okna se nabídka změní, vždy je tedy zobrazena nabídka pouze jednoho programu. Na ovládání si proto musíte chvilku zvykat, zrovna v tomto ohledu není změna ale nijak dramatická.

Mac OS X (Leopard)
Horní lišta


Exposé umí více než Aero
To, že zde nenajdeme žádnou lištu, kde by byla seřazena všechna spuštěná okna nebo aplikace, se může zdát jako nevýhoda. Tento fakt je však kompenzován funkcí, která se jmenuje „Exposé“. Jde o rychlého přepínání mezi okny, asi nejjednodušeji to lze popsat jako 2D obdobu funkce Aero u Windows Vista. Jsou zde definovány tři klávesy, nejčastěji F9, F10 a F11. Pomocí F9 se všechna otevřená okna plynule zmenší na takovou velikost, aby se na monitor vešla najednou, následným kliknutím pak lze vybrat jiné okno.

Klávesou F10 se obdobně zmenší pouze všechna okna aktuální aplikace, další spuštěné programy zůstanou na svém místě. A konečně po stisku F11 se všechna okna „rozjedou“ do všech stran, čímž se zobrazí plocha počítače. Pro ovládání Exposé se dají nastavit také tzv. aktivní rohy monitoru. Když uživatel najede myší do rohu, provede se předem přiřazená akce. Tyto grafické efekty nejsou náročné na výkon počítače. 

Mac OS X (Leopard)
Exposé

Mac OS X (Leopard) Mac OS X (Leopard)
Různé možnosti zmenšených náhledů


Rychlé menu nabízí Dashboard
Dashboard je vlastně soubor malých aplikací - „Widgets“, které se jednoduše dají stáhnout z internetu. Poté se přiřadí do Dashboardu, který se spouští klávesou F12. Stisknutím klávesy překryjí obrazovku všechny mini aplikace, které jste si předdefinovali - mohou to být například hodiny, poznámky, slovník, předpověď počasí, atd.

Jedna z funkcí v Leopardu je také možnost si v prohlížeči Safari vystřihnout libovolnou část oblíbené webové stránky a umístit ji do Dashboardu. Uživatel ji má potom stále po ruce. Část stránky v Dashboardu se samozřejmě aktualizuje.

Mac OS X (Leopard)
Dashboard


Je libo virtuální plochu
Podobně jako u OS Linux, i Leopard obsahuje tzv. Spaces, což vlastně dovoluje používat více ploch najednou. Ve Windows je to možné po instalaci utilit od dalších výrobců, vyjmenujme třeba 3D Cube, u Leopardu to máte již v základu. Počet ploch v Leopardu si uživatel může libovolně natavit.

V každé virtuální ploše (Spaces) si také můžeme definovat aplikace, které se v ní budou spouštět - jednu plochu poté můžeme mít na hudbu, další na práci atp. Ovládání spaces se provádí klávesou F8, kterou se plochy plynule zmenší tak, aby se na monitor vešly všechny.

Použití Spaces se navíc dá kombinovat s Exposé, takže můžeme zobrazit například všechny programy na všech plochách najednou.

A jak jsme na tom s použitelností OS X
Mnoho lidí má pocit, že počítač, pro který je psáno málo aplikací, nemůže umět všechno. Co je ve skutečnosti ale potřeba? Napsat pár dokumentů, nějakou tu prezentaci, moci prohlížet internet, upravovat fotky, podívat se na film, poslechnout si hudbu... Tyto činnosti u většiny lidí zabírají asi nejvíce času stráveného u počítače a Mac OS X je bez problémů zvládá díky úzce profilovaným programům. Není jich tolik jako pro Windows, ale fungují dobře.

Mac OS X (Leopard) Mac OS X (Leopard)

Mac OS X (Leopard) Mac OS X (Leopard)
Virtuální plochy


U českých verzí narážíme na problém s tím, že Apple nemá v Česku oficiální zastoupení a sehnat proto některé aplikace pro Leopard může být těžší, než například pro Windows. Stejný problém je také s češtinou na většinu aplikací, najít se sice dá, ale jednodušší je se naučit anglicky. Podpora různých jazyků je však nedotčena, háčky a čárky samozřejmě fungují.

Mnoho lidí si také myslí, že kdyby si koupili Apple, nebudou moci otevírat, natož psát dokumenty v MS Office. Není to pravda, protože existuje Microsoft Office pro Mac, který umí  všechno co klasické Office pro Windows. Na Macu funguje také Open Office, Apple vydává rovněž vlastní kancelářský balík iWork s vlastními formáty dokumentů.

Mac OS X (Leopard) Mac OS X (Leopard)
Office for MacNeméně důležité je také to, jak se člověku s počítačem pracuje, aby byly všechny úkony co nejsvižnější. V MacOSu nehrozí, že budete neustále narážet na tuny vyskakovacích bublin oznamujících nutnost restartování počítače nebo možné ohrožení. Počítač si nežije svým vlastním životem, dělá jen to, co po něm chcete.

Pokud bychom šli do extrému, dala by se celá situace shrnout přibližně tak, že počítače od Applu neumí tolik věcí jako klasické PC, ale to co umí, dělají spolehlivě a dobře.

Při běžném používání překvapí až neuvěřitelná provázanost všech aplikací. Například když si uložíte kontakt, počítač dotyčného už „zná“ a třeba v emailové aplikaci napovídá jeho adresu, zobrazí i jeho ICQ číslo nebo jeho fotku v kontakt listu atp.

Nutnost spouštění například *.exe souborů
Pokud bychom potřebovali spustit aplikaci, která pro Mac OS neexistuje, tak to není velký problém. Existuje několik možností, jak počítač Apple upravit aby na něm fungovaly například  Windows, Linux a další. Jedna z možností je tzv. Bootcamp, který dovolí rozdělit disk počítače na dvě části, a na druhou nainstaluje další operační systém. Po restartu máte k dispozici jiný OS, pod kterým můžete spustit potřebný *.exe soubor a pracovat.

Další možností je virtualizace. Jednoduše stačí nainstalovat například aplikaci jménem Parallels Desktop, která umožní spustit libovolný operační systém v běžném okně jako jakoukoli jinou aplikaci pod OS X. V takovém případě nemusíte MacOS ani opouštět. V kombinaci se Spaces lze definovat jednu plochu přímo pro virtuální operační systém, a poté přepínat mezi naprosto jinými počítači.

Mac OS X (Leopard)


Parallels Desktop lze také přepnout do takzvaného zobrazení „Coherence“. Při tom je na první pohled výsledný operační systém vlastně kombinací dvou (klidně zcela odlišných) operačních systémů, a podporuje tedy snad všechny typy aplikací. Uživatel v tomto případě může využívat jen ty nejlepší vlastnosti z obou operačních systémů.

Mac OS X (Leopard) Mac OS X (Leopard)

Vypnutí virtuálního prostředí může proběhnout bez ztráty otevřených oken, stačí stisknout tlačítko Pause. Po opětovném zapnutí Parallels pak postačí kliknout na tlačítko Play a virtuální systém se vzbudí přesně tam, kde byl přerušen.

Virtualizace má ovšem negativní vliv na výkon počítače a u MacBooků dochází po chvíli k jejich nadměrnému zahřívání a hlučnosti. Paralles Desktop je placený program, k dražším verzím MacBooků se někdy dodává zdarma.

Práce se soubory
Jakýkoliv, ať už kompaktní, síťový nebo flash disk, se po připojení jednoduše zobrazí na ploše počítače. Leopard navíc nativně podporuje obrazy disků jako je ISO, BIN apod., včetně vypalování. Není tedy potřeba shánět další software. Navíc má svůj (podobný) formát obrazu disku s příponou *.dmg, pomocí kterého se nejčastěji distribuují aplikace.

S připojením na síťový disk (konkrétně přes protokol SMB) měla starší verze Mac OS X Tiger problémy. U novějšího Leopardu jsou tyto neduhy již naštěstí opraveny a jakákoliv síťová komunikace (ať už FTP, SFTP, SMB, SSH) funguje bez problémů. Po přihlášení do lokální sítě se ve Finderu automaticky zobrazí všechny periferie připojené ke stejné síti.

U práce se soubory nesmíme vynechat Spotlight. Tato funkce slouží k vyhledávání souborů a složek. Nehledá pouze v názvech souborů, ale prohledává dokonce i jejich obsah, jako slova v textových soiborech, složkách, PDF, e-mailech a všech v minulosti navštívených internetových stránkách. Zcela zde chybí tlačítko „hledej“, uživatel prostě píše slovo, které hledá, a počítač okamžitě dynamicky ukazuje všechny soubory odpovídající textu.

Mac OS X (Leopard)
Spotlight


Správa systému
I přes svou pověst stabilních počítačů je nutno říci, že na Applu se čas od času nějaká aplikace zaseknout může. Rovněž je možné, že z nějakého důvodu zamrzne celý systém. Stává se to, nejspíš méně než u jiných systémů, ale tvrdit opak by byla lež.

S jistotou však lze říci, že díky své Unixové architektuře se OS X k neodpovídajícím procesům chová velice nekompromisně. Pokud chceme aplikaci násilně ukončit, můžeme to provést například tak, že spustíme Activity Monitor, vybereme proces který neodpovídá, a dáme „force quit“. Proces je okamžitě ukončen a aplikaci můžeme spustit znovu, nenastávají žádné opakované marné pokusy o ukončení.

Mac OS X (Leopard)
Activity Monitor


Time Machine zachrání vaše data
OS Leopard obsahuje aplikaci Time Machine, která při aktivaci zabere část pevného disku, kam ukládá všechny změny v počítači. Pokud uživatel něco omylem smaže, může zapnout Time Machine, kde se zobrazí několik předchozích stavů počítače. Je možné vybrat například týden starý počítač, kliknout na něj a Mac se uvede přesně do stavu v jakém byl v té době. Podle nastavení programu se vyhradí místo na disku (nejlépe externím, např. tzv. Time Capsule) a v určených časových intervalech se provede záloha celého počítače. Narozdíl od Obnovení systému ve Windows se neukládá pouze nastavení registrů, updatů, driverů a instalací programů, ale i samotná data.

A jak Leoparda hodnotíme?
Apple Mac OS X, nejenom Leopard, je systém s přívětivým uživatelským rozhraním (grafikou), klade důraz na pohodlné ovládání a spolehlivý chod. Je OS X bezpečný? Rozhodně je bezpečnejší než Windows, neboť pro něj neexistuje tolik virů. Je tento systém lepší než ty ostatní? Jak pro koho.

V některých aspektech je rozhodně lepší než konkurence, ale každému vyhovuje něco jiného a má jiné požadavky. Velkým plusem Windows je možnost spouštění her, zde Mac ztrácí hodně příznivců. Naopak pro jiné použití by to možná mohla být ta nejlepší volba, ať už díky propojenosti celého systému, kvalitnímu a jednoduchému provedení hardwaru, nebo jen proto, že Apple se nebojí riskovat a vždy přichází s neotřelými nápady.

Mac OS X (Leopard)

Autor:

Největší veletrh spotřební elektroniky CES, který se tradičně koná v Las Vegas, proběhne letos zcela online v termínu 11.-14. 1.

  • Nejčtenější

Kdo je tu kapitán? Výměna rolí v kokpitu vedla k tragickému konci

Vymyšlené příběhy z vojny obvykle nikoho život nestojí. Ale před třiceti lety na letišti přispěly ke smrti několika...

Sovětské tanky rozbíjely naše silnice, vznikla proto tanková cesta

Pohyb „bratrské“ vojenské techniky po československých komunikacích způsoboval trvalé obtíže a finanční škody. Problém...

Tři cestující přišli o hlavu. Nehoda, která dopadla lépe, než mohla

Před 30 lety došlo v Detroitu k nevšední události. Byla to nehoda, do které se zapletly dva stroje jedné letecké...

Dakota všem vytřela zrak. A s turbovrtulovými motory dvakrát

Žádný jiný typ letadla se délkou aktivní služby nemůže vyrovnat slavné americké Dakotě, jejíž historie se začala psát...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zablokovat Trumpa bylo správné, ale je to naše selhání, říká šéf Twitteru

Sociální síť Twitter trvale zablokovala americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi účet. Jako důvod uvedla porušování...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Deset věcí, které byste měli udělat při prvním spuštění PC

Možná i vy jste letos dostali nový notebook či stolní PC s Windows. Následující kroky v nastavení dokáže provést každý...

První vesmírná podívaná roku 2021 ukáže sto „padajících hvězd“ za hodinu

Každý začátek roku můžeme v Českou pozorovat Kvadrantidy. Letos bude roj vrcholit kolem 16. hodiny v neděli 3. ledna....

Google lákal na neomezené úložiště zdarma. Nyní možná budete platit

Do 15 GB zdarma, potom buď část smazat, nebo za poplatek. Zálohování dat v cloudových úložištích Google dostalo nová...

PowerToys: Vyzkoušejte nejlepší utilitky od Microsoftu pro Windows 10

Microsoft oživil legendární balíček softwarových nástrojů z dob Windows 95. Restartoval program jménem PowerToys a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...