Nového MacBooka Pro našlo pod stromkem asi jen málo z nás. Cena bezmála 47 000 Kč nedělá z této řady zrovna prodejní trhák, nutno však podotknout, že za tyto peníze dokáže skutečně něco nabídnout. Na rozdíl třeba od předraženého MacBooku Air.
MacBook Air proti všem Jak dopadlo srovnání s Lenovem X300? |
O novém MacBooku, reps.MacBooku Pro, jsme již jednou psali. V článku Jak se vyrábí nové MacBooky od Applu jsme shrnuli všechny vlastnosti z informací výrobce a ukázali, jak vznikly nové řady od návrhu až po výrobu.
K tomuto článku musíme přidat také recenzi na starší model, ten nový z něj totiž do jisté míry vychází. Starší šasi lze nyní ve výprodejích koupit od 40 000 Kč.
Dnešní recenzi proto pojmeme hodně stručně a spíše jen ukážeme novinky oproti starší řadě. Změnilo se hodně věcí, celkově ale zůstal zachován design i klíčové vlastnosti.
Konstrukce
Ačkoli prezentace Applu ukazuje novou konstrukci jakou revoluční změnu, ve výsledku máme stále stejně pevné šasi se stále stejnými rozměry a stále stejným designem. Nově je konstrukce celohliníková, horní deska, která je vyrobena z jednoho kusu kovu, pak nese veškeré komponenty. Spodní část je tvořena dvěma díly tenkých kovových krytů - první zakrývá základní desku a komponenty, druhá potom baterii. Uchycení je řešeno šroubky, resp. mechanickým zámkem. Revoluce se příliš nekoná, ale účel to plní dobře. Notebook je pevný, vypadá jednoduše a více od něj zákazníci nechtějí. Hliník se však může podobně jako plast nehezky poškrábat, takže je šetrnost na místě i u tohoto netradičního provedení.
K dílenskému zpracování nemáme větších výhrad, opravdovou ostudou je však drnčivý zvuk při položení notebooku na stůl. Kryt baterie, který zároveň nese gumové podložky pro stabilní podklad, dosedá k šasi dost zvolna. Nejspíše tak bude nutné kryt baterie vyplňovat papírky pro větší těsnost. V jiných detailech ale Apple skutečně exceluje, takto přesného dílenského zpracování dosahuje jen málo výrobců. Ostatně - Apple si za to nechává patřičně zaplatit.
Klávesnice a touchpad
Při pohledu na klávesnici nenalezneme oproti MacBooku Air výraznějších změn. Je pevně podložená, bíle podsvícená, klávesky mezi sebou mají rozestupy 3 mm. Vzhledem k velikosti notebooku (36,2 x 24,9 x 2,4 cm) by se dala očekávat i její větší velikost (jen 27,2 x 10,4 cm), zvyknout si lze však bez větších problémů a psaní nedoprovází vyšší chybovost.
Co však značně vadí, jsou pouze základní popisky kláves. Apple hodně sází na jednoduchost a snaží se před běžnými uživateli prezentovat jako bořič zažitých klišé. Ne vždy to je ku prospěchu věci. Klávesky Home, End, apod. budete muset hledat "poslepu" i při zapnutém podsvícení, což jenom zpomaluje práci.
Podsvícenou klávesnici lze mít nově také v menším 13,3" MacBooku.
Touchpad (u MacBooků nazýván trackpad) přišel o funkční tlačítka, celý totiž funguje jako levé tlačítko myši. Pro potvrzení volby stačí zatlačit na dotykovou plochu, trackpad se propadne o necelý milimetr a zase se vrátí do své polohy. V Applu jsou na tento způsob velmi hrdí, vyzdvihují rovněž skleněný povrch dotykové plochy. V praxi vyžaduje takovéto ovládání trochu cviku. Luxusní je obrovská plocha trackpadu, zpříjemňuje práci.
Hardware
Zvýšil se výkon především grafické části, procesor o tolik výkonnější není. Nový MacBook Pro ale není žádné ořezávátko - jako vždy si strčí do kapsy i mnoho slušných stolních sestav. Zahrajete si s ním nejnovější hry, s dobrou odezvou na něm sestříháte video. Více informací o sestavě naleznete v tabulce v pravém sloupci.
Výkon grafiky:
Grafická část je tvořena dvěma kartami - integrovanou NVIDIA 9400M GT a dedikovanou 9600M GT. V tabulce jsme uvedli naměřené údaje pro druhou jmenovanou, prvně jmenovaná má minimální výkon a slouží především k úspoře energie při běhu na baterie. Program PCMark05 testující celkový výkon počítače nebere grafickou část počítače příliš vážně, orientuje se na kancelářské použití a výkon procesoru.
Benchmark | Nový MB Pro | Starý MB Pro |
3DMark05 | 10 973 | 6 410 |
3DMark06 | 5 921 | 2 826 |
PCMark05 | 5 747 | 5 019 |
3DMark - testuje grafický výkon; PCMark - testuje celkový výkon počítače; čím vyšší čísla, tím vyšší výkon
Výkon procesoru:
V následující tabulce je vidět srovnání se starším MacBookem Pro, který byl osazen procesorem Intel Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz), náš testovaný obsahuje verzi T9400 (2,53 GHz).
Operace | Nový MB Pro | Starý MB Pro |
Výkon CPU [MIPS] | 22 706 | 20 198 |
Výkon FPU [MFLOPS] | 18 282 | 14 001 |
Čísla udávají výkon procesorů - čím vyšší jsou, tím vyšší je výkon. CPU - operace v pevné řádové čárce; FPU - operace v pohyblivé řádové čárce.
Další naměřené údaje:
Položka | Hodnota |
Rychlost HDD | 53,3 MB/s |
Odezva HDD | 17,9 ms |
Propustnost RAM | 3 027 MB/s |
Rychlost HDD udává průměrnou rychlost při čtení dat; Odezva HDD udává průměrnou přístupovou dobu při čtení z disku
Všechny hodnoty jsou velmi slušné, propustnost paměti dokonce nadprůměrná. Ve výsledku to má vliv na rychlou odezvu při práci se soubory a rychlé nabíhání aplikací. MB Pro je v současnosti jedním z nejvýkonnějších notebooků na trhu.
Co najdeme v novém MacBooku Pro |
|
Grafy pro srovnání výkonu:
Zahřívání stále nadměrné
Podobně jako klávesnice v zájmu designové čistoty neobsahuje příliš popisků, tak i funkčnost konstrukce občas ustoupila pěkným tvarům. Výdech chlazení tak nalezneme pouze v zadní části za displejem, kvůli nízkému profilu MacBooku navíc není příliš rozměrný. Z jedné části se k tomu všemu musí postarat ještě o nasátí studeného vzduchu, když se proto začne notebook více zahřívat, má větráček s odvodem horkého vzduchu hodně práce. Zaprvé to moc dobře nezvládá a MacBook Pro se roztopí tak jako jeho předchůdce (tzn. opravdu extrémně, na klíně notebook neudržíte), zadruhé je celá sestava v zátěži velmi hlučná.
Dvě dobré zprávy: hliníkové tělo se rychleji chladí a větráček má dobře nastavený průběh otáček. V praxi se proto 5 minut po vyšší zátěži notebook opět uklidní, teplota povrchu spadne pod 45 °C a větráček přestane být nepříjemně rušivý. Oproti předchůdci drobná změna k lepšímu. Dvě špatné zprávy: i při běžné práci MacBook Pro určitě uslyšíte a na hry nebo náročnější práci na klíně rovnou zapomeňte - bude příliš horký. Společně s atypickou klávesnicí je tento parametr největším záporem notebooku. |
Hlučnost se snižuje při práci pod Mac OS X, kdy je při obyčejném psaní větráček někdy i vypnutý. Ne však na dlouho.
Baterie a výdrž
Baterie má pěknou kapacitu 50 Wh a výrobce udává výdrž na jedno nabití až 5 hodin práce. Záleží na použitém operačním systému (Vista vs. Mac OS X) a také na vybrané grafické kartě. Jak již bylo řečeno, notebook podporuje přepínání mezi slabší grafikou pro úsporu energie a silnější grafikou pro vyšší výkon. Tento režim zatím funguje pouze pro Mac OS X, pod Windows je standardně aktivovaná pouze výkonnější karta. Zatímco pod Mac OS X jsme naměřili 4 hodiny práce s WiFi při slabší grafice a přibližně 3 hodiny se silnější, pod Windows jsme byli rádi za dvě hodiny při střední zátěži. Celkově lze údaji výrobce o pěti hodinách věřit, nesnižovali jsme jas displeje.
Displej
Kvalitní matné displeje ve starších MacBoocích, které patří dle mého názoru k těm nejlepším v notebookovém světě, vystřídal pěkný, zato lesklý displej. Rozlišení 1440 x 900 je pro 15,4" úhlopříčku tak akorát, má pěkné barvy, velmi silné podsvícení (slábne ke krajům), ale... Velká škoda matné varianty. Odlesky jsou u tohoto povrchu poměrně výrazné a nejsem si zcela jistý, jestli se s ním tradiční zákazníci srovnají. Díky svým vlastnostem je ale panel dobře viditelný i na denním světle.
Pár drobností...
-
Přepnutí duálních grafik pod Mac OS X je doprovázeno odhlášením, například Sony VAIO řady Z má podobnou funkci bez zbytečného zdržování.
-
Jako vždy nechybí magnetické uchycení zástrčky adaptéru, které brání nechtěnému strhnutí notebooku např. při zakopnutí o kabel. Více o této příjemné drobnosti v původní recenzi.
-
Opět nechybí stav kapacity baterií tvořený několika diodami. Nachází se tentokrát na praktičtějším místě - na levém boku notebooku.
-
Ztišila se optická mechanika SuperDrive. S technologií Blu-ray zatím Apple vyčkává na větší rozšíření, nechce ještě více zvyšovat prodejní cenu.
-
U MacBooku Air se nám nelíbila ostrá přední hrana. Bohužel ji má nový MB Pro také.
-
Webová kamera iSight se nachází přesně v místě, kde otevíráte notebook palcem. Nezbývá než po každém otevření čistit lesklý povrch okolo displeje útěrkami z mikrovláken.
-
operačnímu systému Mac OS X věnujeme samostatný článek, neboť ukázat všechny jeho detaily v jedné recenzi není možné.
Zhodnocení
Recenze může vypadat poněkud kriticky, v zásadě máme ale jen dvě vážnější výhrady - nepříjemné zahřívání a nepraktická klávesnice. Na klávesnici si lze samozřejmě zvyknout, během třítýdenního testování však bylo neustálé hledání méně používaných znaků jen zbytečnou ztrátou času. Kvůli vyššímu zahřívání doporučujeme rovnou dokoupit chladící podložku.
Za cenu 47 000 Kč včetně DPH a operačního systému Mac OS X získá uživatel hodnotně působící notebook se špičkovým (lesklým) displejem a nadprůměrným výkonem. Vzhledem k této částce je poněkud zarážející vrzající kryt baterie nebo nemožnost přepnutí grafických karet pod Windows. Celkově ale MacBook Pro hodnotíme výrazně pozitivně a omlazení modelové řady MacBooků se Applu dle našeho názoru povedlo.