Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Otestovali jsme nejpodivnější netbook. Zklamal nás Android

Nikde se to neleskne, je to tenké a superlehké. Toshiba AC100 jde proti všem zvyklostem. Někdy se jí to daří, někdy by z ní ale člověk brečel. Tentokrát za to může operační systém Android.
Toshiba AC100

Toshiba AC100 | foto: Jiří Zahrádka

Na nové žiletce od Toshiby si ukážeme budoucnost. Je to totiž první netbook, který přichází na evropský trh se zcela novou koncepcí. Používá úsporný procesor typu ARM a operační systém Google Android 2.1. Klasickým netbookům s Windows a procesorem Intel Atom sice jen tak neodzvoní, ale obecně se předpokládá, že se pro ně architektura ARM stane časem silným soupeřem.

Důležité je slovo "časem," neboť v té podobě, ve které je Android dnes, systému Windows konkurovat prostě nemůže. Google to ví a pro malé počítače a tablety chystá Android 3.0.

Toshiba AC100

Většinu článku věnujeme Androidu, podívejme se proto nejdřív na samotný netbook. Hned při prvním kontaktu vás dostane fantastická hmotnost jen 876 gramů, je to nejspíš nejlehčí 10" netbook na světě. Plasty působí křehce, ale konstrukce je pevná a něco vydrží.

Toshiba AC100

Zpracování je velmi povedené, všechno krásně sedí, nikde nic nevrže. Povrch je tvořen plastickými výlisky, což vypadá celkem pěkně a je to o dost praktičtější než leštěné plasty.

Toshiba AC100

Na netbooku najdeme jedno USB a jedno mini USB, HDMI, čtečku karet SD, SDHC a MMC, jeden audio konektor a dva malé repráčky. Místo pevného disku je použito SSD úložiště, podle verze může mít až 32 GB. Ke komunikaci slouží standardně wi-fi, koupit lze Bluetooth a 3G verzi.

Toshiba AC100Toshiba AC100

Toshiba využívá nové generace platformy Nvidia Tegra 2, více si o ní můžete přečíst v boxíku níže. V praxi se vyznačovala 100% tichostí, čipy jsou pasivně chlazené a nepřehřívají se. Líbil se nám povedený 10" displej 1024 × 600, k dokonalosti mu chyběl jen matný povrch. Tento lesklý není na cesty příliš praktický, hodně zrcadlí okolí. Touchpad a klávesnice patří jednoznačně ke kladům tohoto zařízení. Toshibě se zkrátka hardware povedl.

Toshiba AC100Toshiba AC100Toshiba AC100Toshiba AC100Toshiba AC100

Rozdíly v systémech

Android byl původně navržen pro mobilní telefony a na netbooky se dostal snad nějakým nedopatřením. Po všech zkušenostech z dvoutýdenního testování si myslíme, že nemůže konkurovat nejenom Windows, ale třeba ani Ubuntu Mobile, WebOSu nebo iOSu od Applu. Má mnoho dětských nemocí, je nekomunikativní a ošklivý.

Pokud bychom měli ukázat na největší problém, byla by to právě chybějící komunikace systém - uživatel. Když vám něco nepůjde, máte jen malou šanci přijít na to, v čem je problém. Systém nehne ani brvou, aby vám pomohl. Nakonec se nemusíte dočkat odpovědi ani na fórech, protože v netbooku má Androida minimum kaskadérů a v mobilech si ho výrobci upravují podle svého.

Tak jsme přišli například o přehrávání videí z YouTube. To umí streamovat signál přes přehrávač v HTML5, takže i když náš Android 2.1 nepodporuje flash, přehrávání má fungovat. V menu jsme dokonce našli příslušný Widget s přístupem na YouTube. Kliknete, čekáte, a nestane se zhola nic. Po dvou milionech let googlování jsme přišli na to, že nefunguje RTS protokol, nicméně jak ho opravit, už nám Google neřekl.

Android

Systém je přizpůsobený dotykovému ovládání, má proto velké přehledné ikony. Displej u testovaného netbooku není dotykový, takže tuto výhodu příliš nevyužijete. Ovládání je možné pomocí myši (touchpadu), ale rychlejší je pohyb pomocí šipek a klávesnice.

Google Android 2.1

Na plochu lze umisťovat ikonky, odkazy a další položky jako ve Windows. Nelze je přejmenovávat ani měnit jejich grafiku, můžete jen měnit obrázek pozadí.

Google Android 2.1

Systém se standardně nevypíná, pouze se přepíná do režimu spánku. V tom má vydržet i týdny. Výhodou je rychlá obnova, přibližně za sekundu od otevření víka netbooku můžete pouštět prohlížeč webu.

Google Android 2.1Google Android 2.1Google Android 2.1Google Android 2.1Google Android 2.1
Google Android 2.1Google Android 2.1Google Android 2.1Google Android 2.1

Flash podporuje až novější Android 2.2. Přibližně v polovině roku měl být i na Androidu 2.1, nicméně tato myšlenka z velké části vyšuměla do prázdna. Na fórech koluje patch, který flash na 2.1 zprovozňuje například u mobilu Nexus. Bohužel na většině zařízení prý patch nezafungoval. Nefunguje ani na testované Toshibě, zapomeňte proto na on-line hry nebo přehrávání videí na zpravodajských portálech. Řešení je nicméně jednoduché, vymysleli ho uživatelé iPadu. Řekněte si, že je flash zbytečný a nepotřebujete ho.

U Androidu nás dále štvaly drobnosti, jako třeba chybějící ukazatel stavu baterie. Symbol baterie máte sice na liště, ale pro informaci o zbývající kapacitě musíte do Nastavení. Po několika klikancích se dozvíte jen kapacitu v procentech, odhad času v minutách chybí.

Google Android 2.1

Android na testované Toshibě poskytoval až pět pracovních ploch, mezi kterými šlo přecházet kurzorovými klávesami, přetažením myší nebo grafickým přepínačem. Je to jedna z mála věcí, která se nám líbila.

Google Android 2.1Google Android 2.1Google Android 2.1

Android podporuje multi-tasking. Během brouzdání po internetu můžete poslouchat hudbu, systém má vlastní čip pro dekódování mp3. Pokud se během prohlížení chcete podívat z jedné aplikace na jinou, není to vůbec žádný problém. Za méně než sekundu lze aplikaci přepnout, aniž by bylo nutné ji ukončovat. Systém vám ale neumožní běh více operací v jeden okamžik, například přepnutí na jinou aplikaci během kopírování dat mělo za následek zrušení kopírování.

Krásně podsvícený displej nebo HDMI rozhraní vyloženě vybízejí ke sledování filmů. O to víc nás překvapilo, že dodávaný software neumí zobrazit titulky. Funkčnost přehrávače nám tak přijde hodně omezená. Řešením je stáhnout jiný přehrávač, naráželi jsme však buď na placené verze, nebo byl problém s diakritikou. Velkým problémem je také to, že drtivá většina aplikací pro Android umí pracovat jen v nízkém rozlišení na displejích mobilních telefonů, takže se na netbooku nespustí. Více se dočtete v již odkazovaném článku.

ARM a tegra

V netbooku je použita platforma Nvidia Tegra 250, která využívá dva úsporné procesoy ARM. Koupí Toshiby AC100 tak získáváte dvoujádrový netbook, i když ve specifikacích obchodníků většinou figuruje jen jeden procesor. ARM se používá především v chytrých mobilních telefonech, více se dočtete zde. Procesory mají oproti Atomu od Intelu menší spotřebu, od desetin wattu do maximálně 1,9 W, nicméně Atom obsahuje mnoho dalších součástí a není proto fér čísla porovnávat. S výkonem jsou na tom oba typy velmi podobně.

Nvidia Tegra 2

Tegra se skládá z velkého množství samostatných čipů, které se při nečinnosti vypínají a pomáhají tak šetřit cennou energii. Je to grafické jádro GPU, dva procesory pro dekódování videa a audia, procesor pro zpracování obrázků, ARM7 procesor pro obsluhu systému a hlavní dvojice ARM Cortex procesorů pro požadavky uživatele (web, Java). K této řadě součástek musíme ještě připočítat spotřebu displeje, wi-fi, Bluetooth, 3G, SSD uložiště a čtečky karet.

Nvidia uvádí, že pouze při poslechu 128kbps mp3 vydrží zařízení se standardní 2000mAh baterií běžet až 140 hodin. Přišlo nám to celkem pravděpodobné, SSD odebírá desetinky wattu, audio čip setinky a pak už by měl běžet jen ARM7 procesor.

Protože naše baterie měla téměř stejnou kapacitu, zkusili jsme to. K velkému údivu hrála Toshiba skutečně 6 hodin a kapacita baterie spadla jen o 3 procenta, úžasné! Jenže senzace se nekonala, nakonec se ukázalo, že jenom zamrzl indikátor stavu baterie. Za necelých 13 hodin byla baterie vysušená. Přehrávání filmu jsme již testovali se zapnutým displejem a jasem nastaveným na polovinu. Baterie vydržela kolem čtyř hodin. Posledním testem bylo surfování přes wi-fi a poslech hudby, zde počítejte s výdrží okolo 6 hodin. Jinak než špatně odladěným Androidem si to neumíme vysvětlit.

Video procesor umožňuje dekódovat až ve velikosti 1080p. V praxi se nám to nepovedlo ověřit, pod Androidem jsme nerozchodili přehrávač MKV souborů. Navíc nejela ani videa přes stream, takže jsme si pustili jen seriál v klasickém AVI 624 × 352 bez titulků. A byli jsme rádi.

Verze s 3G modemem umožňují vložit SIM kartu a používat netbook jako mobil. Naše verze modem neměla, podle manuálu má ale fungovat například odesílání SMS. Vzhledem ke komfortní a velmi příjemné klávesnici by pak mohlo být psaní textovek skutečně pohotové.

Toshiba AC100

Velkým překvapením je absence klávesy Del, místo ní najdeme v pravém horním rohu klávesu Nastavení. Hned vedle najdete klávesu Nedávné, díky které se lze snadno přepnout do jiné úlohy. Hned vedle je tlačítko pro spuštění prohlížeče, dále pošty a Print Screenu.

Toshiba AC100

Z úlohy vyskočíte tlačítkem ESC vlevo. Je to velmi často používané tlačítko, které nemá ve většině aplikací alternativu. Popisek tak asi bude brzy pěkně ohmataný.

Toshiba AC100

Z dolní nabídky je zajímavé tlačítko Domů, které může fungovat stejně jako Nedávné. Poslední je tlačítko Nabídka, které v aplikacích vyvolává kontextové menu s možnostmi. Podobně většinou funguje také pravé tlačítko myši.

Systém uspokojí spíše nenáročné uživatele, kteří ocení rychlost a celkem slušnou stabilitu (během dvou týdnů nám natvrdo zamrznul jen jednou).

Až někdy budete toužit po dítěti, jděte si sednout na půl hodiny na pískoviště a přejde vás to. Až někdy budete nadávat na Windows, vyzkoušejte si Android.

Google Android 2.1

Trojité zhodnocení

Netbook samotný je pěkný, velmi lehký, se skvělou klávesnicí a dobrým displejem. Výdrž slušná, zpracování solidní. Za 8 500 Kč by to byl zlatý netbook, kdyby...

...kdyby do něj někdo nedal Android. Systém spíše na úrovni firmwaru do přehrávače není podle našeho názoru důstojným konkurentem Windows. Pokud chtějí výrobci konečně nabízet alternativy, musí zákazníkovi dodat odladěný a funkční systém. Je jich hodně, stačí si vybrat. Použít Android v tomto stavu je spíše nabídka na smeč Microsoftu.

A konečně k architektuře ARM a Nvidii Tegra - čekali jsme o dost víc. Ještě před rokem byla avizována výdrž v řádu desítek hodin za cenu od 200 dolarů. Dnes máme zařízení za více než dvojnásobnou cenu se stejnou výdrží, jakou má Atom. Kde je tedy benefit, který má zákazníka k tomuto zařízení přilákat? Uznáváme, že mnoho funkcí zabil použitý OS, ale i tak nám chybí silný prodejní argument.

Testovaná Toshiba AC100-10W
 • Nvidia Tegra 250, 2 × 1 GHz, 333 MHz FSB, 1 MB L2 cache
 • paměť 512 MB, DDR2 800 MHz
 • 32GB SSD úložiště
 • displej 10,1", 1024 × 600, lesklý
 • rozhraní: USB, mini USB, HDMI, čtečka SD/SDHC/MMC,
 • konektivita: wi-fi b/g/n, volitelně Bluetooth, 3G
 • baterie 2100 mAh, 10,8 V, 23 Wh
 • hmotnost 876 + 320 gramů adaptér
 • OS Android 2.1
 • cena od 8 500 Kč

 • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 7 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Na olympiádě v Paříži propukly před 100 lety výtržnosti proti sportovcům USA

v diskusi je 7 příspěvků

26. května 2024

Olympiáda v Paříži začala 4. května 1924 a trvala až do 27. července. Soutěžilo přes 3 tisíce...

OBRAZEM: Na Dračí skálu. Nejstarší německá zubačka má všechny pražce ocelové

v diskusi jsou 2 příspěvky

26. května 2024

Nejstarší německou ozubnicovou železnicí je Drachenfelsbahn. Při svém zprovoznění v roce 1883 byla...

Zamáčkněte slzu, ICQ definitivně končí. Zprávy doručoval 28 let

v diskusi je 28 příspěvků

25. května 2024  15:13

S tou slzou je to samozřejmě trochu vtip, protože většina uživatelů již dávno přešla ke konkurenci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...