Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Otestovali jsme nejpodivnější netbook. Zklamal nás Android

Nikde se to neleskne, je to tenké a superlehké. Toshiba AC100 jde proti všem zvyklostem. Někdy se jí to daří, někdy by z ní ale člověk brečel. Tentokrát za to může operační systém Android.

Toshiba AC100 | foto: Jiří Zahrádka

Na nové žiletce od Toshiby si ukážeme budoucnost. Je to totiž první netbook, který přichází na evropský trh se zcela novou koncepcí. Používá úsporný procesor typu ARM a operační systém Google Android 2.1. Klasickým netbookům s Windows a procesorem Intel Atom sice jen tak neodzvoní, ale obecně se předpokládá, že se pro ně architektura ARM stane časem silným soupeřem.

Důležité je slovo "časem," neboť v té podobě, ve které je Android dnes, systému Windows konkurovat prostě nemůže. Google to ví a pro malé počítače a tablety chystá Android 3.0.

Toshiba AC100

Většinu článku věnujeme Androidu, podívejme se proto nejdřív na samotný netbook. Hned při prvním kontaktu vás dostane fantastická hmotnost jen 876 gramů, je to nejspíš nejlehčí 10" netbook na světě. Plasty působí křehce, ale konstrukce je pevná a něco vydrží.

Toshiba AC100

Zpracování je velmi povedené, všechno krásně sedí, nikde nic nevrže. Povrch je tvořen plastickými výlisky, což vypadá celkem pěkně a je to o dost praktičtější než leštěné plasty.

Toshiba AC100

Na netbooku najdeme jedno USB a jedno mini USB, HDMI, čtečku karet SD, SDHC a MMC, jeden audio konektor a dva malé repráčky. Místo pevného disku je použito SSD úložiště, podle verze může mít až 32 GB. Ke komunikaci slouží standardně wi-fi, koupit lze Bluetooth a 3G verzi.

Toshiba AC100Toshiba AC100

Toshiba využívá nové generace platformy Nvidia Tegra 2, více si o ní můžete přečíst v boxíku níže. V praxi se vyznačovala 100% tichostí, čipy jsou pasivně chlazené a nepřehřívají se. Líbil se nám povedený 10" displej 1024 × 600, k dokonalosti mu chyběl jen matný povrch. Tento lesklý není na cesty příliš praktický, hodně zrcadlí okolí. Touchpad a klávesnice patří jednoznačně ke kladům tohoto zařízení. Toshibě se zkrátka hardware povedl.

Toshiba AC100Toshiba AC100Toshiba AC100Toshiba AC100Toshiba AC100

Rozdíly v systémech

Android byl původně navržen pro mobilní telefony a na netbooky se dostal snad nějakým nedopatřením. Po všech zkušenostech z dvoutýdenního testování si myslíme, že nemůže konkurovat nejenom Windows, ale třeba ani Ubuntu Mobile, WebOSu nebo iOSu od Applu. Má mnoho dětských nemocí, je nekomunikativní a ošklivý.

Pokud bychom měli ukázat na největší problém, byla by to právě chybějící komunikace systém - uživatel. Když vám něco nepůjde, máte jen malou šanci přijít na to, v čem je problém. Systém nehne ani brvou, aby vám pomohl. Nakonec se nemusíte dočkat odpovědi ani na fórech, protože v netbooku má Androida minimum kaskadérů a v mobilech si ho výrobci upravují podle svého.

Tak jsme přišli například o přehrávání videí z YouTube. To umí streamovat signál přes přehrávač v HTML5, takže i když náš Android 2.1 nepodporuje flash, přehrávání má fungovat. V menu jsme dokonce našli příslušný Widget s přístupem na YouTube. Kliknete, čekáte, a nestane se zhola nic. Po dvou milionech let googlování jsme přišli na to, že nefunguje RTS protokol, nicméně jak ho opravit, už nám Google neřekl.

Android

Systém je přizpůsobený dotykovému ovládání, má proto velké přehledné ikony. Displej u testovaného netbooku není dotykový, takže tuto výhodu příliš nevyužijete. Ovládání je možné pomocí myši (touchpadu), ale rychlejší je pohyb pomocí šipek a klávesnice.

Google Android 2.1

Na plochu lze umisťovat ikonky, odkazy a další položky jako ve Windows. Nelze je přejmenovávat ani měnit jejich grafiku, můžete jen měnit obrázek pozadí.

Google Android 2.1

Systém se standardně nevypíná, pouze se přepíná do režimu spánku. V tom má vydržet i týdny. Výhodou je rychlá obnova, přibližně za sekundu od otevření víka netbooku můžete pouštět prohlížeč webu.

Google Android 2.1Google Android 2.1Google Android 2.1Google Android 2.1Google Android 2.1
Google Android 2.1Google Android 2.1Google Android 2.1Google Android 2.1

Flash podporuje až novější Android 2.2. Přibližně v polovině roku měl být i na Androidu 2.1, nicméně tato myšlenka z velké části vyšuměla do prázdna. Na fórech koluje patch, který flash na 2.1 zprovozňuje například u mobilu Nexus. Bohužel na většině zařízení prý patch nezafungoval. Nefunguje ani na testované Toshibě, zapomeňte proto na on-line hry nebo přehrávání videí na zpravodajských portálech. Řešení je nicméně jednoduché, vymysleli ho uživatelé iPadu. Řekněte si, že je flash zbytečný a nepotřebujete ho.

U Androidu nás dále štvaly drobnosti, jako třeba chybějící ukazatel stavu baterie. Symbol baterie máte sice na liště, ale pro informaci o zbývající kapacitě musíte do Nastavení. Po několika klikancích se dozvíte jen kapacitu v procentech, odhad času v minutách chybí.

Google Android 2.1

Android na testované Toshibě poskytoval až pět pracovních ploch, mezi kterými šlo přecházet kurzorovými klávesami, přetažením myší nebo grafickým přepínačem. Je to jedna z mála věcí, která se nám líbila.

Google Android 2.1Google Android 2.1Google Android 2.1

Android podporuje multi-tasking. Během brouzdání po internetu můžete poslouchat hudbu, systém má vlastní čip pro dekódování mp3. Pokud se během prohlížení chcete podívat z jedné aplikace na jinou, není to vůbec žádný problém. Za méně než sekundu lze aplikaci přepnout, aniž by bylo nutné ji ukončovat. Systém vám ale neumožní běh více operací v jeden okamžik, například přepnutí na jinou aplikaci během kopírování dat mělo za následek zrušení kopírování.

Krásně podsvícený displej nebo HDMI rozhraní vyloženě vybízejí ke sledování filmů. O to víc nás překvapilo, že dodávaný software neumí zobrazit titulky. Funkčnost přehrávače nám tak přijde hodně omezená. Řešením je stáhnout jiný přehrávač, naráželi jsme však buď na placené verze, nebo byl problém s diakritikou. Velkým problémem je také to, že drtivá většina aplikací pro Android umí pracovat jen v nízkém rozlišení na displejích mobilních telefonů, takže se na netbooku nespustí. Více se dočtete v již odkazovaném článku.

ARM a tegra

V netbooku je použita platforma Nvidia Tegra 250, která využívá dva úsporné procesoy ARM. Koupí Toshiby AC100 tak získáváte dvoujádrový netbook, i když ve specifikacích obchodníků většinou figuruje jen jeden procesor. ARM se používá především v chytrých mobilních telefonech, více se dočtete zde. Procesory mají oproti Atomu od Intelu menší spotřebu, od desetin wattu do maximálně 1,9 W, nicméně Atom obsahuje mnoho dalších součástí a není proto fér čísla porovnávat. S výkonem jsou na tom oba typy velmi podobně.

Nvidia Tegra 2

Tegra se skládá z velkého množství samostatných čipů, které se při nečinnosti vypínají a pomáhají tak šetřit cennou energii. Je to grafické jádro GPU, dva procesory pro dekódování videa a audia, procesor pro zpracování obrázků, ARM7 procesor pro obsluhu systému a hlavní dvojice ARM Cortex procesorů pro požadavky uživatele (web, Java). K této řadě součástek musíme ještě připočítat spotřebu displeje, wi-fi, Bluetooth, 3G, SSD uložiště a čtečky karet.

Nvidia uvádí, že pouze při poslechu 128kbps mp3 vydrží zařízení se standardní 2000mAh baterií běžet až 140 hodin. Přišlo nám to celkem pravděpodobné, SSD odebírá desetinky wattu, audio čip setinky a pak už by měl běžet jen ARM7 procesor.

Protože naše baterie měla téměř stejnou kapacitu, zkusili jsme to. K velkému údivu hrála Toshiba skutečně 6 hodin a kapacita baterie spadla jen o 3 procenta, úžasné! Jenže senzace se nekonala, nakonec se ukázalo, že jenom zamrzl indikátor stavu baterie. Za necelých 13 hodin byla baterie vysušená. Přehrávání filmu jsme již testovali se zapnutým displejem a jasem nastaveným na polovinu. Baterie vydržela kolem čtyř hodin. Posledním testem bylo surfování přes wi-fi a poslech hudby, zde počítejte s výdrží okolo 6 hodin. Jinak než špatně odladěným Androidem si to neumíme vysvětlit.

Video procesor umožňuje dekódovat až ve velikosti 1080p. V praxi se nám to nepovedlo ověřit, pod Androidem jsme nerozchodili přehrávač MKV souborů. Navíc nejela ani videa přes stream, takže jsme si pustili jen seriál v klasickém AVI 624 × 352 bez titulků. A byli jsme rádi.

Verze s 3G modemem umožňují vložit SIM kartu a používat netbook jako mobil. Naše verze modem neměla, podle manuálu má ale fungovat například odesílání SMS. Vzhledem ke komfortní a velmi příjemné klávesnici by pak mohlo být psaní textovek skutečně pohotové.

Toshiba AC100

Velkým překvapením je absence klávesy Del, místo ní najdeme v pravém horním rohu klávesu Nastavení. Hned vedle najdete klávesu Nedávné, díky které se lze snadno přepnout do jiné úlohy. Hned vedle je tlačítko pro spuštění prohlížeče, dále pošty a Print Screenu.

Toshiba AC100

Z úlohy vyskočíte tlačítkem ESC vlevo. Je to velmi často používané tlačítko, které nemá ve většině aplikací alternativu. Popisek tak asi bude brzy pěkně ohmataný.

Toshiba AC100

Z dolní nabídky je zajímavé tlačítko Domů, které může fungovat stejně jako Nedávné. Poslední je tlačítko Nabídka, které v aplikacích vyvolává kontextové menu s možnostmi. Podobně většinou funguje také pravé tlačítko myši.

Systém uspokojí spíše nenáročné uživatele, kteří ocení rychlost a celkem slušnou stabilitu (během dvou týdnů nám natvrdo zamrznul jen jednou).

Až někdy budete toužit po dítěti, jděte si sednout na půl hodiny na pískoviště a přejde vás to. Až někdy budete nadávat na Windows, vyzkoušejte si Android.

Google Android 2.1

Trojité zhodnocení

Netbook samotný je pěkný, velmi lehký, se skvělou klávesnicí a dobrým displejem. Výdrž slušná, zpracování solidní. Za 8 500 Kč by to byl zlatý netbook, kdyby...

...kdyby do něj někdo nedal Android. Systém spíše na úrovni firmwaru do přehrávače není podle našeho názoru důstojným konkurentem Windows. Pokud chtějí výrobci konečně nabízet alternativy, musí zákazníkovi dodat odladěný a funkční systém. Je jich hodně, stačí si vybrat. Použít Android v tomto stavu je spíše nabídka na smeč Microsoftu.

A konečně k architektuře ARM a Nvidii Tegra - čekali jsme o dost víc. Ještě před rokem byla avizována výdrž v řádu desítek hodin za cenu od 200 dolarů. Dnes máme zařízení za více než dvojnásobnou cenu se stejnou výdrží, jakou má Atom. Kde je tedy benefit, který má zákazníka k tomuto zařízení přilákat? Uznáváme, že mnoho funkcí zabil použitý OS, ale i tak nám chybí silný prodejní argument.

Testovaná Toshiba AC100-10W
 • Nvidia Tegra 250, 2 × 1 GHz, 333 MHz FSB, 1 MB L2 cache
 • paměť 512 MB, DDR2 800 MHz
 • 32GB SSD úložiště
 • displej 10,1", 1024 × 600, lesklý
 • rozhraní: USB, mini USB, HDMI, čtečka SD/SDHC/MMC,
 • konektivita: wi-fi b/g/n, volitelně Bluetooth, 3G
 • baterie 2100 mAh, 10,8 V, 23 Wh
 • hmotnost 876 + 320 gramů adaptér
 • OS Android 2.1
 • cena od 8 500 Kč

 • Nejčtenější

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Událost, která vyhubila dinosaury, přichází průměrně za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák. Na zkoumání...

První velký export vojenské techniky z ČSR po roce 1945 mířil do Švýcarska

Mezi velké exportéry zbraní patřilo i malé Československo. Většina jeho zbrojního exportu mezi lety 1945 a 1989 šla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak začalo strategické bombardování a budování první protivzdušné obrany

Pod pojmem letecký souboj si většina lidí představí boj dvou letounů. V počátcích letectví se však utkávaly i letouny...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

 • Další z rubriky

Srovnali jsme špičkové grafiky AMD. Topmodel zarazí cenou, ne výkonem

Grafické karty něbyly nikdy výkonnější, ale také dražší. Nárůst výkonu ale mnohdy není úměrný nárůstu ceny. V redakčním...

Nvidia má nové verze svých nedostupných karet, AMD zrychluje notebooky

Oba největší výrobci grafických akcelerátorů představili v noci na úterý ne veletrhu Computex své nejnovější výtvory....

Ultrabook je mrtvý, ať žije Evo. Co vám tato nálepka při nákupu řekne?

Čas od času se společnost Intel rozhodne, že je potřeba oddělit zrno od plev. Definuje minimální technickou a funkční...

Google novou aktualizací zablokoval některé chromebooky

Nejnovější vydání operačního systému Chrome OS 91 ve verzi 91.0.4472.165 udělalo z řady chromebooků nepoužitelný kus...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...