Během závěrečné sekce v bloku otázek a odpovědí si jedna z posluchaček postěžovala na přístup výrobce (nejen) grafických čipů Nvidia k uživatelům operačního systému Linux. V novém notebooku měla dvě grafické karty: integrovanou od Intelu a výkonnější kartu od Nvidie. O přepínání mezi kartami se v něm staral systém Optimus, který však pod Linuxem nefungoval. Neměl totiž ovladače.
Uživatelka se obrátila na výrobce čipu (společnost Nvidia), ta však na její žádost o zlepšení podpory Optimus na alternativním operačním systému nijak nereagovala.
Linus Torvaldsotec OS Linux Jádro operačního systému Linux napsal během studia na Helsinské univerzitě, většinu během roku 1990. Inspiroval se operačním systémem Minix, Linux je vlastně spojení slov "Linusův Minix". V současnosti jsou v linuxovém jádře jen 2 % původního kódu. V současné době Torvalds pracuje ve společnosti Open Source Development Labs. |
Reakce Linuse Torvaldse byla všechno, jen ne diplomatická. Podle jeho slov je Nvidia "úplně nejhorší firmou, se kterou kdy jednali", a naštěstí je jejich přístup "spíše výjimkou, než pravidlem". Nezájem Nvidie o linuxovou komunitu ho mrzí i proto, že její ARM procesory Tegra se prodávají dobře díky operačnímu systému Android, který vychází z linuxového jádra.
Svůj projev ukončil na kameru vztyčeným prostředníkem a výrokem: "Nvidia, fuck you!", tedy "Nvidio, běž do pr...!".
Známka punku
Je fér zmínit, že linuxová komunita není pro Nvidii (a další výrobce hardwaru) v centru zájmu ze zcela pragmatických důvodů. Doby, kdy měl Linux čtyřprocentní podíl na trhu, jsou dávno ty tam. V loňském roce byl Linux (bez ohledu na distribuci) podle Wikimedia na 1,6 % počítačů, podle StatCounter na 0,77 %, podle StatOwl na 0,76 % a podle analytické společnosti Chitika na 2,9 % počítačů.
Aktivně na osobním počítači používat Linux dnes není znakem nezávislého geeka, ale přímo známkou punku. Windows mělo v roce 2011 na svém počítači nainstalováno podle různých průzkumů 75 - 85 procent uživatelů, OS X pak průměrně kolem deseti procent. Otázkou samozřejmě zůstává, co nastane po vydání Windows 8 s rozhraním Metro.