Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Nové Centrino a Dothan: Jak je rychlé, kolik vydrží a kdy bude k dostání? (minitest)

  0:01
O kolik je ve skutečnosti rychlejší nový procesor? Jakou dobu výdrže nabízí? Co říkají první výsledky neoficiálních testů? Jak je na tom nové Pentium M Dothan? Od kterých značek můžeme čekat první notebooky s tímto procesorem? A jak se vyznat v novém pojmenování procesorů? Co se mění v sadě Centrino?

Pentium M Dothan konečně na světle světa!

Intel konečně uvedl svou novinku, na kterou tak netrpělivě čekáme. Inovované procesory Pentium M s dvojnásobkem vyrovnávací paměti a zmenšenými výrobními strukturami 90 nanometrů. Co to má uživateli přinést? V obecné rovině díky 2MB vyrovnávací paměti výrazně vyšší výkon celé sestavy díky rychlejší komunikaci s operační pamětí a zbytkem systému, zatímco menší struktury by měly pomoci optimalizovat spotřebu a emitované teplo, při současném udržení čipu na rozumné fyzické velikosti i při větším počtu tranzistorů.

Notebooky.cz - Pentium M Dothan 2 GHz

První neověřené výsledky benchmarků pronikly k nám do redakce, nechceme je ani potvrdit, ani vyvrátit, na to je ještě příliš brzo a chybí čas k důkladnějšímu otestování. Nicméně zdá se, že Intelu se v případě procesoru Pentium M ve verzi Dothan opravdu podařilo splnit obě, jakkoliv ambiciózní očekávání. Nám dostupné výsledky říkají, že výkon sestav se zvýšil při stejném taktu cca o 10 až 15 procent oproti starším modelům s 1 MB paměti cache. Současně pak spotřeba zůstala cca na současné úrovni i při vyšším výkonu, žádné markantní prodloužení či zkrácení doby provozu není viditelné.

Kupte si BMW, aaah, pardon Intel sedmičkové řady...

Nové procesory budou pojmenovány ne nepodobně jednotlivým řadám vozů BMW, snad jen s rozdílem zatím mytické devítkové řady, která u Intelu bude znamenat údajně specializované stolní procesory. Pro nás zajímavá jsou označení právě nových procesorů Pentium M alias Dothan. Ode dneška již nebudou tyto procesory specifikovány (jen) svou frekvencí, ale bude je určovat obdoba výkonového čísla a řady procesoru. Intel tak sice se značným zpožděním, ale přeci přechází na podobná označení, jaká již před hodnou dobou zavedlo AMD - i když tu je přeci jen značná odlišnost, čísla AMD mají o něco blíže ke skutečně srovnatelnému výkonu jednotlivých procesorů, u Intelu je to podobně jako u BMW spíše označení produktových řad - přičemž ta vyšší může být přesto pomalejší než nižší, což se většinou u procesorů AMD přihodit nemůže.

Takže nové procesory Pentium M Dothan, s fyzickými frekvencemi 1,7 GHz, 1,8 GHz a 2 GHz se budou od nynějška jmenovat Pentium M 735, 745 a 755. Pokud se vás tak prodavač bude snažit přesvědčit, že ten desítkový rozdíl mezi 745 a 755 opravdu stojí za příplatek mnoha tisíc, vyplatí se to zvážit - ve skutečnosti totiž bude mluvit o rozdílu 200 MHz mezi 1,8 a 2 GHz modelem.

Na globální a snad tedy brzy i na český trh se chystají notebooky s těmito procesory Pentium M 7x5 v podání značek Asus, Acer, Dell, Fujitsu Siemens, Gericom, Hewlett Packard, IBM, Umax, Toshiba... Skutečně je těžké najít většího výrobce, který o novém procesoru neuvažuje - a to ještě nemáme v přehledu značky, které mohou ty renomované předběhnout díky montování zde na místě s větší flexibilitou dovozů komponent... Pokud Vy však již nyní máte aktuální zkušenosti z provozu notebooku s tímto procesorem, prosím, podělte se o ně v diskusi pod článkem.

Poznámka redakce: Kdo má zájem, může si při odmyslení značného množství reklamního nánosu a marketingových frází přečíst pár zajímavých doplňujících detailů v tiskové zprávě Intelu, kterou v mírně upravené verzi přikládáme níže. Jako u většiny tiskových zpráv, hlavně nebrat vše doslova - a především pochvalná slova podrobit realisticky kritické analýze.

Mírně redigovaná oficiální tisková zpráva Intelu při příležitosti uvedení Pentium M Dothan

Společnost Intel zahájila dodávky tří nových procesorů Intel Pentium M, které zvýší výkon mobilní sady Intel Centrino, a tím i možnosti lidí při práci, zábavě a komunikaci. Nové produkty jsou první mobilní procesory vyráběné 90nanometrovou (nm) výrobní technologií společnosti Intel, pracují na vyšším frekvenci, obsahují konstrukční novinky a větší paměť na čipu procesoru – zajišťují tak vyšší výkon.

Procesor Intel Pentium M tvoří společně s čipovou sadou řady Intel 855 a bezdrátovým síťovým rozhraním řady Intel PRO/Wireless+, mobilní sadu Intel Centrino. Tato mobilní sada zajišťuje jedinečný mobilní výkon a bezdrátové připojení do sítě, umožňuje přitom delší provoz na baterie a konstrukci tenčích a lehčích notebooků. V současné době existuje více než 130 notebooků založených na mnohokrát oceněné mobilní sadu Intel Centrino, po celém světě je v rámci programu Intel Wireless Verification Program verifikováno přes 32 000 hotspotů a testy kompatibility probíhají u mnoha přístupových zařízení, poskytovatelů služeb a na základních konceptech notebooků s mobilní sadou Intel Centrino.2

„Bezdrátové výpočetní systémy přesně odpovídají požadavkům podnikových uživatelů a mobilní sada Intel Centrino se tak rychle stává nejrozšířenější sadou nasazovanou v podnikových IT systémech,“ řekl/a David Perlmutter, viceprezident a zástupce generálního ředitele Mobile Products Group společnosti Intel. „Nyní máme k dispozici výkonnější systémy, rostoucí zázemí aplikací a služeb, propagační kampaně a prodej v řetězcích, takže mobilní sada Intel Centrino je na nejlepší cestě rozšířit „bezdrátový“ životní styl kromě firem i mezi spotřebiteli doma a na cestách.“

Pokročilá technologie maximalizuje mobilní výkon a produktivitu

Procesory Intel Pentium M 735, 745 a 7553, dříve známé pod kódovým jménem Dothan, jsou standardně vyráběny špičkovou 90nm technologií společnosti Intel – je to nejvyspělejší postup výroby polovodičových součástek v odvětví. Tento 90nm proces umožňuje výrobu menších a rychlejší tranzistorů, společnost Intel výkon ještě dále zvyšuje použitím nataženého křemíku, a vytváří tak výkonnostní rezervu. Společnost Intel začala technologii nataženého křemíku používat v masové výrobě jako první a díky kombinaci 90nm výrobního postupu a 300mm plátků dosahuje (ve srovnání s dřívějšími 200mm plátky) dvojnásobné výrobní kapacity.

Nové procesory založené na mobilní mikroarchitektuře Intel zajišťují až o 17 procent vyšší výkon (při porovnání s procesory předchozí generace), obsahují 2 MB integrované vyrovnávací paměti 2. úrovně (L2) se správou energie, dále vylepšenou mikroarchitekturu a pracovní takt až 2 GHz.2 Nové procesory a nedávno uvedené síťové rozhraní Intel PRO/Wireless 2200BG mobilní sadě Intel Centrino umožňují přehrávat video ve vyšším rozlišení, zajišťují vyšší rychlost odezvy aplikací, lepší multi-tasking a rychlejší bezdrátový přenos dat.

Díky kompatibilitě vývodů s předchozí generací procesorů Pentium M mohou OEM výrobci integrovat nové komponenty do stávajících systémů. Plná kompatibilita rovněž znamená, že firmy mohou v rámci programu Intel Stable Image Platform využít výkon nových procesorů bez nutnosti měnit image systému pro notebooky s mobilní sadou Intel Centrino .

Všechny tři procesory podporují technologii Enhanced Intel Speedstep, která umožňuje optimalizovat výkon aplikací a dobu provozu na baterie.

Mobilní sada Intel Centrino zbavuje spotřebitele kabelů

Podle analytické firmy IDC prodej přenosných PC roste dramaticky rychle, přičemž prodej běžným spotřebitelům je zde nejrychleji rostoucí segment. Notebooky s nejnovější mobilní sadou Intel Centrino zajišťují svobodu a flexibilitu při práci s počítačem a komunikaci ve stále větším prostoru – ať již se jedná o sledování filmů na různých místech bytu, bezdrátové hraní síťových her nebo studium v pokoji, ve škole či na veřejném hotspotu.

Jak si „bezdrátový“ styl života získává oblibu mezi spotřebiteli, objevují se i nové služby a obsah, včetně zajímavých digitálních médií. Například letní turista v Universal City Walk se může prostřednictvím vysokorychlostního 802.11g bezdrátového síťového rozhraní dívat na živé televizní vysílání OnAir Entertainment. Na filmovém festivalu v Cannes budou v americkém pavilónu prostřednictvím bezdrátových sítí 802.11g a 802.11a pro všechny notebooky s mobilní sadou Intel Centrino dostupné trailery a filmy ve vysokém rozlišení.

Počátkem roku zahájila společnost Intel celosvětovou reklamní kampaň mobilní sady Intel Centrino zaměřenou na kupující z řad rychle se rozvíjejícího segmentu spotřebních uživatelů přenosných počítačů. Kampaň se skládá z televizní, tištěné a on-line reklamy a venkovních instalací. Společnost Intel bude v druhé polovině roku spolupracovat na výbavě prodejen a školení personálu o mobilní sadu Intel Centrino s prodejními řetězci, jako je Best Buy, Circuit City, CompUSA, Office Depot a dalšími.

Specifikace, ceny, dostupnost

Nové procesory Intel Pentium M budou dostupné v systémech s mobilní sadou Intel Centrino, uvedených dnes a v průběhu čtvrtletí. Společnost Intel rovněž dodává boxované verze nových procesorů Pentium M pro autorizované distributory a systémové integrátory po celém světě.

  • Nejčtenější

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Čipy umíme v České republice vyvinout, ale ne vyrobit, zaznělo v Rozstřelu

Rozstřel Celý svět trápí nedostatek čipů, které potřebuje většina elektronických zařízení ke svému fungovaní. Proč nyní chybí na...

Na Wi-Fi záleží. Nový O2 Smart Box zajistí doma ten nejlepší signál

Advertorial Internet se stal nezbytnou součástí lidských obydlí. Jeho nutnost Češi pocítili s ještě větší intenzitou v době...

Google novou aktualizací zablokoval některé chromebooky

Nejnovější vydání operačního systému Chrome OS 91 ve verzi 91.0.4472.165 udělalo z řady chromebooků nepoužitelný kus...

O tisku nepřemýšlejte, jednoduše jen tiskněte

Advertorial Proč dělat věci komplikovaně, když jdou jednoduše. Pokud patříte k těm, kteří preferují bezstarostné věci, je přesně...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...