Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Nové Centrino a Dothan: Jak je rychlé, kolik vydrží a kdy bude k dostání? (minitest)

  0:01
O kolik je ve skutečnosti rychlejší nový procesor? Jakou dobu výdrže nabízí? Co říkají první výsledky neoficiálních testů? Jak je na tom nové Pentium M Dothan? Od kterých značek můžeme čekat první notebooky s tímto procesorem? A jak se vyznat v novém pojmenování procesorů? Co se mění v sadě Centrino?

Pentium M Dothan konečně na světle světa!

Intel konečně uvedl svou novinku, na kterou tak netrpělivě čekáme. Inovované procesory Pentium M s dvojnásobkem vyrovnávací paměti a zmenšenými výrobními strukturami 90 nanometrů. Co to má uživateli přinést? V obecné rovině díky 2MB vyrovnávací paměti výrazně vyšší výkon celé sestavy díky rychlejší komunikaci s operační pamětí a zbytkem systému, zatímco menší struktury by měly pomoci optimalizovat spotřebu a emitované teplo, při současném udržení čipu na rozumné fyzické velikosti i při větším počtu tranzistorů.

Notebooky.cz - Pentium M Dothan 2 GHz

První neověřené výsledky benchmarků pronikly k nám do redakce, nechceme je ani potvrdit, ani vyvrátit, na to je ještě příliš brzo a chybí čas k důkladnějšímu otestování. Nicméně zdá se, že Intelu se v případě procesoru Pentium M ve verzi Dothan opravdu podařilo splnit obě, jakkoliv ambiciózní očekávání. Nám dostupné výsledky říkají, že výkon sestav se zvýšil při stejném taktu cca o 10 až 15 procent oproti starším modelům s 1 MB paměti cache. Současně pak spotřeba zůstala cca na současné úrovni i při vyšším výkonu, žádné markantní prodloužení či zkrácení doby provozu není viditelné.

Kupte si BMW, aaah, pardon Intel sedmičkové řady...

Nové procesory budou pojmenovány ne nepodobně jednotlivým řadám vozů BMW, snad jen s rozdílem zatím mytické devítkové řady, která u Intelu bude znamenat údajně specializované stolní procesory. Pro nás zajímavá jsou označení právě nových procesorů Pentium M alias Dothan. Ode dneška již nebudou tyto procesory specifikovány (jen) svou frekvencí, ale bude je určovat obdoba výkonového čísla a řady procesoru. Intel tak sice se značným zpožděním, ale přeci přechází na podobná označení, jaká již před hodnou dobou zavedlo AMD - i když tu je přeci jen značná odlišnost, čísla AMD mají o něco blíže ke skutečně srovnatelnému výkonu jednotlivých procesorů, u Intelu je to podobně jako u BMW spíše označení produktových řad - přičemž ta vyšší může být přesto pomalejší než nižší, což se většinou u procesorů AMD přihodit nemůže.

Takže nové procesory Pentium M Dothan, s fyzickými frekvencemi 1,7 GHz, 1,8 GHz a 2 GHz se budou od nynějška jmenovat Pentium M 735, 745 a 755. Pokud se vás tak prodavač bude snažit přesvědčit, že ten desítkový rozdíl mezi 745 a 755 opravdu stojí za příplatek mnoha tisíc, vyplatí se to zvážit - ve skutečnosti totiž bude mluvit o rozdílu 200 MHz mezi 1,8 a 2 GHz modelem.

Na globální a snad tedy brzy i na český trh se chystají notebooky s těmito procesory Pentium M 7x5 v podání značek Asus, Acer, Dell, Fujitsu Siemens, Gericom, Hewlett Packard, IBM, Umax, Toshiba... Skutečně je těžké najít většího výrobce, který o novém procesoru neuvažuje - a to ještě nemáme v přehledu značky, které mohou ty renomované předběhnout díky montování zde na místě s větší flexibilitou dovozů komponent... Pokud Vy však již nyní máte aktuální zkušenosti z provozu notebooku s tímto procesorem, prosím, podělte se o ně v diskusi pod článkem.

Poznámka redakce: Kdo má zájem, může si při odmyslení značného množství reklamního nánosu a marketingových frází přečíst pár zajímavých doplňujících detailů v tiskové zprávě Intelu, kterou v mírně upravené verzi přikládáme níže. Jako u většiny tiskových zpráv, hlavně nebrat vše doslova - a především pochvalná slova podrobit realisticky kritické analýze.

Mírně redigovaná oficiální tisková zpráva Intelu při příležitosti uvedení Pentium M Dothan

Společnost Intel zahájila dodávky tří nových procesorů Intel Pentium M, které zvýší výkon mobilní sady Intel Centrino, a tím i možnosti lidí při práci, zábavě a komunikaci. Nové produkty jsou první mobilní procesory vyráběné 90nanometrovou (nm) výrobní technologií společnosti Intel, pracují na vyšším frekvenci, obsahují konstrukční novinky a větší paměť na čipu procesoru – zajišťují tak vyšší výkon.

Procesor Intel Pentium M tvoří společně s čipovou sadou řady Intel 855 a bezdrátovým síťovým rozhraním řady Intel PRO/Wireless+, mobilní sadu Intel Centrino. Tato mobilní sada zajišťuje jedinečný mobilní výkon a bezdrátové připojení do sítě, umožňuje přitom delší provoz na baterie a konstrukci tenčích a lehčích notebooků. V současné době existuje více než 130 notebooků založených na mnohokrát oceněné mobilní sadu Intel Centrino, po celém světě je v rámci programu Intel Wireless Verification Program verifikováno přes 32 000 hotspotů a testy kompatibility probíhají u mnoha přístupových zařízení, poskytovatelů služeb a na základních konceptech notebooků s mobilní sadou Intel Centrino.2

„Bezdrátové výpočetní systémy přesně odpovídají požadavkům podnikových uživatelů a mobilní sada Intel Centrino se tak rychle stává nejrozšířenější sadou nasazovanou v podnikových IT systémech,“ řekl/a David Perlmutter, viceprezident a zástupce generálního ředitele Mobile Products Group společnosti Intel. „Nyní máme k dispozici výkonnější systémy, rostoucí zázemí aplikací a služeb, propagační kampaně a prodej v řetězcích, takže mobilní sada Intel Centrino je na nejlepší cestě rozšířit „bezdrátový“ životní styl kromě firem i mezi spotřebiteli doma a na cestách.“

Pokročilá technologie maximalizuje mobilní výkon a produktivitu

Procesory Intel Pentium M 735, 745 a 7553, dříve známé pod kódovým jménem Dothan, jsou standardně vyráběny špičkovou 90nm technologií společnosti Intel – je to nejvyspělejší postup výroby polovodičových součástek v odvětví. Tento 90nm proces umožňuje výrobu menších a rychlejší tranzistorů, společnost Intel výkon ještě dále zvyšuje použitím nataženého křemíku, a vytváří tak výkonnostní rezervu. Společnost Intel začala technologii nataženého křemíku používat v masové výrobě jako první a díky kombinaci 90nm výrobního postupu a 300mm plátků dosahuje (ve srovnání s dřívějšími 200mm plátky) dvojnásobné výrobní kapacity.

Nové procesory založené na mobilní mikroarchitektuře Intel zajišťují až o 17 procent vyšší výkon (při porovnání s procesory předchozí generace), obsahují 2 MB integrované vyrovnávací paměti 2. úrovně (L2) se správou energie, dále vylepšenou mikroarchitekturu a pracovní takt až 2 GHz.2 Nové procesory a nedávno uvedené síťové rozhraní Intel PRO/Wireless 2200BG mobilní sadě Intel Centrino umožňují přehrávat video ve vyšším rozlišení, zajišťují vyšší rychlost odezvy aplikací, lepší multi-tasking a rychlejší bezdrátový přenos dat.

Díky kompatibilitě vývodů s předchozí generací procesorů Pentium M mohou OEM výrobci integrovat nové komponenty do stávajících systémů. Plná kompatibilita rovněž znamená, že firmy mohou v rámci programu Intel Stable Image Platform využít výkon nových procesorů bez nutnosti měnit image systému pro notebooky s mobilní sadou Intel Centrino .

Všechny tři procesory podporují technologii Enhanced Intel Speedstep, která umožňuje optimalizovat výkon aplikací a dobu provozu na baterie.

Mobilní sada Intel Centrino zbavuje spotřebitele kabelů

Podle analytické firmy IDC prodej přenosných PC roste dramaticky rychle, přičemž prodej běžným spotřebitelům je zde nejrychleji rostoucí segment. Notebooky s nejnovější mobilní sadou Intel Centrino zajišťují svobodu a flexibilitu při práci s počítačem a komunikaci ve stále větším prostoru – ať již se jedná o sledování filmů na různých místech bytu, bezdrátové hraní síťových her nebo studium v pokoji, ve škole či na veřejném hotspotu.

Jak si „bezdrátový“ styl života získává oblibu mezi spotřebiteli, objevují se i nové služby a obsah, včetně zajímavých digitálních médií. Například letní turista v Universal City Walk se může prostřednictvím vysokorychlostního 802.11g bezdrátového síťového rozhraní dívat na živé televizní vysílání OnAir Entertainment. Na filmovém festivalu v Cannes budou v americkém pavilónu prostřednictvím bezdrátových sítí 802.11g a 802.11a pro všechny notebooky s mobilní sadou Intel Centrino dostupné trailery a filmy ve vysokém rozlišení.

Počátkem roku zahájila společnost Intel celosvětovou reklamní kampaň mobilní sady Intel Centrino zaměřenou na kupující z řad rychle se rozvíjejícího segmentu spotřebních uživatelů přenosných počítačů. Kampaň se skládá z televizní, tištěné a on-line reklamy a venkovních instalací. Společnost Intel bude v druhé polovině roku spolupracovat na výbavě prodejen a školení personálu o mobilní sadu Intel Centrino s prodejními řetězci, jako je Best Buy, Circuit City, CompUSA, Office Depot a dalšími.

Specifikace, ceny, dostupnost

Nové procesory Intel Pentium M budou dostupné v systémech s mobilní sadou Intel Centrino, uvedených dnes a v průběhu čtvrtletí. Společnost Intel rovněž dodává boxované verze nových procesorů Pentium M pro autorizované distributory a systémové integrátory po celém světě.

  • Nejčtenější

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...

Až dostaneme západní tanky, Rusové budou zase utíkat, říkají vojáci

Exkluzivně V těchto dnech se s napětím očekává rozhodnutí ve věci poskytnutí německých tanků Leopard 2 obráncům Ukrajiny, kteří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapitán letadla měl infarkt. Tragicky havarovalo v poli za Londýnem

Jednu z nejhorších leteckých katastrof zapříčinil infarkt kapitána letadla Trident společnosti British European...

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K čemu jsou tobolky, které marsovský rover odhazuje na povrchu Rudé planety

Těsně před vánočním svátky zanechal rover Perseverance na povrchu Marsu malý dárek. Bylo to titanové pouzdro, které...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Intel slibuje nejrychlejší procesor pro notebooky. Má 24 jader

Na veletrhu CES ukázala společnost Intel novou řadu mobilních procesorů, která doplňuje loni uvedenou novou generaci...

Přesluhují, přesto je vyřadit nechtějí

Zatímco dříve platilo, že technologie vydrží po generace, protože zásadní inovace se objevovaly pomalu, dnes tomu už...

Jak zvládne hry v QHD, 4K a 8K? Potrápili jsme grafiku RTX 4080

Nové grafické karty Nvidia překvapují výkonem i cenou. Prostřední model RTX 4080 jsme proklepli v testu a zjišťovali,...

KVÍZ: Víte, co umí rozhraní vašeho počítače?

Připojování různých periférií k počítači se zjednodušuje, jak se různé formáty sjednocují. Na druhou stranu i stejný...

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...