Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Neurony nejen v mozku (3)

V dnešním díle technologockého seriálu o neuronových sítích se podíváme na skutečné neuronové sítě. A to očima jejich architektů. Připravte se na výlet do budoucnosti.

Neurodynamika nebo neurocomputing?

Zdá se vám, že ani jednomu slovu v nadpise nerozumíte? Nezoufejte - v několika následujících odstavcích se dozvíte, co přesně znamenají.
Při tvorbě neuronových sítí se setkáváme s otázkou: je lépe napodobovat skutečné nervové sítě živých organismů, člověka nevyjímaje, nebo je lepší se pouze nechat inspirovat některými mechanismy organizace neuronových sítí živých organismů a raději se pokoušet vytvořit silný nástroj pro řešení úloh? Tyto otázky se řeší již od padesátých let. První směr se oficiálně nazývá neurodynamika (neurodynamics) a specializuje se na přesný popis pochodů v nervových buňkách a v nervových vláknech včetně modelování celého systému řízení nervových soustav. Cílem tohoto oboru není, jak si mnoho lidí s příliš bujnou fantazií myslí, vytvořit model lidského mozku. Jde zde především o poznání detailů činnosti mozku. Zdálo by se přirozené, že čím dokonaleji bude neurodynamika popisovat reálné nervové systémy, tím větší je šance použít takový systém například k inteligentnímu zpracování dat. Umělé nervy by mohly odvodit pravidla z dat a potom je použít na skutečné rozhodování. Tato cesta, jak je vidět na obrázku, je velmi trnitou cestou přes nejvyšší vrchol.
Relativně mnohem pohodlnější cestou ke stejnému cíli je uvědomění si pravidel v živém mozku experta. Pravidla si uvědomí v symbolické formě, což mu umožňuje jeho vlastní inteligence, a potom je vhodným způsobem zanese do umělého systému, například do počítače nebo jiného elektronického zařízení. Tak vznikne klasický expertní systém. Tato cesta k cíli je relativně snadnou záležitostí za předpokladu, že takového experta máme nebo že si uvědomujeme pravidla v daném oboru, ve kterém bychom experty být chtěli.
Prostřední cesta v tomto případě vypadá velmi lákavě. Je to cesta bez experta a jeho pravidel zvaná neurocomputing. Rozhodně to není snadná cesta, jinak by název tohoto článku neměl smysl. V oblasti neurocomputingu se setkáváme se zjednodušením principu chování živé neuronové sítě až k samé hranici únosnosti. Tak vzniká model neuronové sítě velmi vzdálený biologické realitě, jehož jedinou výhodou je jednoduchost a funkčnost. V oblasti neurocomputingu se chováme pragmaticky a dáváme přednost účelovému chování vzniklého systému. To pomáhá aplikovat zjednodušenou síť na řešení úloh umělé inteligence. S využitím neurocomputingu je možné realizovat expertní systémy bez objektivní potřeby formulace pravidel.

Topologie neuronových sítí

Většina článků o neuronových sítích se nevyhne definici neuronové sítě a její topologie. Pokud nějaký umělý systém nazýváme neuronovou sítí, pak jednoznačně klademe důraz na způsob propojení umělých nervových buněk, jejichž vnitřní funkce nás zajímá až v druhé řadě. Pokud bychom vyšli z obecné definice sítě, pak jde o spojení prvků v prostoru - a správce WAN, volejbalista, rybář nebo motostřelec vidí jen tu svou. Neuronová síť je spojení modelů jednotlivých neuronových buněk - neuronů v prostoru s využitím hran ohodnocených vahami, jež přenášejí informace mezi jednotlivými neurony. Zde rozlišujeme neurony vstupní, na které přichází informace z okolí, neurony výstupní, z nichž informace vycházejí do okolí a neurony skryté, které pomáhají zpracovat informaci uvnitř sítě, aniž by byl jejich výstup přímo přístupný. Výstupní a skryté neurony provádějí zpracování informace s vhodným využitím vah vstupujících signálů do příslušného neuronu.

Spojení mezi dvěma neurony má vždy svůj směr, a tak se ví, z kterého neuronu do kterého neuronu proudí informace. Přitom není vyloučeno, aby informace proudila obousměrně. Významnou vlastností spojení mezi neurony je jeho váha, která určuje schopnost a intenzitu přenášení informace mezi neurony. Váha může mít kladnou nebo zápornou polaritu, takže neurony se mohou vzájemně povzbuzovat nebo ubíjet. Uvedu ještě přesnější definici neuronové sítě pomocí pojmů z teorie grafů: Neuronová síť je orientovaný graf s ohodnocenými hranami, kde rozeznáváme uzly vstupní, výstupní a skryté, a kde hrany reprezentují tok signálu. Hrany jsou ohodnoceny parametrem zpracování signálu, který je nazýván vahou. Tolik tedy k definici.

Přitom je třeba pro potřeby tohoto článku zavést vhodné barevné značení. Vstupní neurony budou značeny červenou, výstupní neurony modrou a skryté neurony zelenou barvou. Jednotlivá spojení mezi uzly jsou značena pomocí úseček se šipkou, kde šipka znázorňuje směr toku informace. Pokud se na obrázcích vyskytují hierarchicky členěné sítě, nejsou šipky zakresleny a informace se šíří ve směru zleva doprava. Pokud by vás zajímalo, co všechno je dovoleno v obecné neuronové síti, pak nám poslouží následující obrázek. Je dovolená vzájemná výměna informací mezi neurony a cykly, což znamená že si několik neuronů může posílat informace dokolečka. Dále je možné, aby neuron posílal informaci sám sobě pro své vlastní budoucí použití. Taková obecná neuronová síť je vlastně modelem známého dialektického rčení: všechno souvisí se vším.
Existují však i jiné modely neuronových sítí, ale na ty se podíváme až příště.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....