Zatím se s fenoménem „internet věcí“ setkáváme především jako s nositelnou elektronikou, tedy různými fitness náramky a doplňky. V budoucnosti se bude k internetové síti připojovat téměř skoro všechno.
Podle analytiků společnosti Raymond James bude v roce 2020 do internetové sítě připojeno 26 až 50 miliard zařízení. A zatímco dnes se k internetu poprvé připojí zhruba 80 zařízení za sekundu, v roce 2020 budou přibývat více než trojnásobnou rychlostí.
Broadcomsází na wi-fi Přední výrobce komunikačních čipů uvedl konkurenční řešení WICED (Wireless Internet Conectivity for Embedded Devices), což je maličký a energeticky úsporný wi-fi adaptér, který má zařízení internetu věcí k celosvětové síti připojovat prostřednictvím wi-fi sítí. Využívá energeticky úsporné technologie a protokoly a výrobce jej aktuálně nabízí jako „vývojářský modul“ pro snadný vývoj a testování nových aplikací. |
Všechna tato zařízení a čidla mají jedno společné - potřebují rozhraní, které je do celosvětové datové sítě připojí. Aktuálně nejčastěji využívají bezdrátovou technologii Bluetooth a k síti se připojují prostřednictvím chytrých telefonů. Počítá se však s tím, že v budoucnu by měla být zařízení autonomní a na chytrých telefonech nezávislá.
Nejmenší na světě
V souladu s touto premisou představil Intel XMM 6255, aktuálně nejmenší 3G modem na světě, určený právě pro internet věcí. Má plochu jen 3 cm čtvereční, snadno jej schováte pod dvě centové mince (ano, toto srovnání funguje v Americe lépe) a má si s příjmem signálu poradit i bez přídavné antény.
Vstupní část má vysoký zisk a má proto fungovat i v místech se špatným signálem mobilních operátorů - například podzemních garážích nebo sklepech.
V základu XMM 6255 pracuje ve 3G pásmu (dvoupásmové HSPA) s maximálními přenosovými rychlostmi 7,2 (stahování), respektive 5,7 (odesílání) Mbit/s. Volitelně může být osazen i A-GPS modulem nebo přijímačem pro 2G sítě.
Spolu s miniaturizací se Intel soustředil i na snížení spotřeby během komunikace, která bude pro Internet věcí klíčovým parametrem. Mnohdy budou poháněny jen solárními panely či kinetickými generátory.