Neděle 5. července 2020, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. července 2020 Státní svátek.

Kontaktní čočky s displejem z vás udělají kyborga. Musí je schválit úřady

  11:33aktualizováno  11:33
Startup Mojo Vision vyvíjí chytré kontaktní čočky, které mohou sloužil jako head-up displej. Tedy průhledové zařízení, které přímo před očima zobrazuje potřebné informace. Vedle technických požadavků bude muset výrobek splnit i podmínky americké lékové agentury FDA.

Vizualizace zobrazení chytré kontaktní čočky Mojo Lens | foto: Mojo Vision

Částečně jako Terminátor si bude moci připadat uživatel kontaktních čoček Mojo Vision. Pokud tedy jejich vývoj dopadne podle představ jejich tvůrců a výsledek projde i kontrolou FDA.

Vše zatím běží podle plánu. Firma s 85 zaměstnanci prototyp svých čoček, jejichž zobrazovač využívá 14 tisíc bodů na palec, poprvé širší veřejnosti představila v lednu letošního roku na veletrhu CES.

Právě takto vysoké rozlišení je důležité, aby uživatel viděl obraz, který se mu tvoří doslova před oční bulvou. Pokud by bylo rozlišení příliš malé a tím pádem zobrazovací pixely příliš velké, pak by se toho moc nezobrazilo. Celý displej přitom měří napříč 0,5 mm.

Prototyp má zobrazovač umístěný před zorničkou přímo ve středu čočky. Obrazovka je tak malá, že ji oko sotva vidí. Obraz je zaostřen tak, aby se zobrazil na části sítnice v zadní části oka, nazývanou fovea. 

Výsledkem je, že se v rámci tzv. rozšířené reality promítají na pozadí reálného světa informace, které displej zobrazuje. Místo náhlavní soupravy nebo helmy s displejem tak nyní firma dostává zobrazovací systém ještě blíže oku.

Mojo Vision tvrdí, že obraz omezí jas vstupující do zorničky o řádově 10 procent, takže neovlivní normální vidění více než typické brýle. Jedním z velkých problémů, který museli vývojáři vyřešit, byla nutnost obraz správně zaostřit. 

Běžné postupy zde nefungují, protože se pohybujeme v příliš malém měřítku, kde nepomohou ani jednosložkové mikročočky. Řešení se ukázalo v podobě víceprvkové čočky. Mojo pak celý systém popisuje jako „Femtoprojektor“. 

Další zkoumání si vyžádal požadavek, jak zajistit, aby se informace zobrazovaly tam, kde mají, i když se oko hýbe. Tady byla situace o něco jednodušší než v případě, kdy není displej přímo spojen s okem a je tak třeba využít složité zařízení na sledování pohybu očí. Zde stačí čočkám pro zjištění pohybu akcelerometr a gyroskop, podobně jako mobilním telefonům.

Celý nápad kontaktních čoček Mojo Lens vynikne ještě více, pokud si sečteme celou výbavu, kterou musela firma na tak malou plochu dostat. Vedle samotného mikrodispleje je to bezdrátové komunikační rozhraní, obrazový senzor, který ukazuje telefonu, co uživatel vidí v reálném světě, a nakonec i zmíněné senzory pohybu. Do budoucna by mohla přijít i napájecí baterie. 

Brýle jako prostředník

Prototyp, který společnost demonstrovala, používá speciální brýle k přenosu energie do celého zařízení a zároveň mu dodává informace na displej v kontaktní čočce. Brýle jsou také zprostředkovatelem komunikace mezi čočkami a telefonem a samozřejmě slouží k ovládání, pokud máte telefon v kapse. 

I když se může zdát, že je vše spíše z oblasti vědeckofantastické literatury než reálného světa a firma nabízí vzdušné zámky, jsou zde okolnosti, které ukazují, že se zařízení může dostat na trh. 

V lednu na veletrhu představený prototyp byl podle společnosti vyvíjen řadu let a zaměstnanci během vývoje podali kolem stovky patentových přihlášek. Mnohem zajímavější je výčet investorů, kteří do společnosti vložili přes 150 milionů dolarů (cca 3,5 mld. korun). V Mojo Vision jsou zapojeny investiční firmy jako je HP Tech Ventures, Motorola Solutions Venture Capital, Dolby Family Ventures a mnoho dalších.

Firma si již vymyslela i název pro celý ekosystém kolem tohoto zařízení, který nazývá Invisibe Computing (neviditelný počítač). V podstatě každá aplikace, která bude s těmito čočkami spojena, může vysílat svou porci informací. Vše musí být samozřejmě optimalizováno tak, aby to nepřekročilo možnosti displeje. 

Zdá se tedy, že vše spěje úspěšně k finálnímu produktu, ale Mojo Vision ještě nemá úplně vyhráno. Podobné kontaktní čočky spadají v USA pod zdravotnické prostředky a musí být schváleny FDA a předepsány lékařem. 

Viceprezident společnosti Steve Sinclair pro server ExtremeTech uvedl, že schválení FDA bude posledním bodem celé cesty, než se uvede toto zařízení na trh. Jednou z podmínek je zajištění bezpečnosti při jeho nošení na oku a to znamená napájení celého zařízení 1,5 miliwatty nebo méně. 

To bude oříšek především v další fázi projektu, kdy bude chtít společnost místo externího napájení využít baterii přímo v kontaktní čočce. 

Chytré čočky pro diabetiky nebo s kamerou

Mojo Vision není jediná společnost, která se zabývá vývojem chytrých kontaktních čoček. Asi nejvíce bylo zatím v této oblasti slyšet o Googlu, který vyvinul kontaktní čočky, které snímají v slzách hladinu glukózy a mohou tak pomáhat diabetikům. 

Elektronika na čočce nezakrývá vidění, protože leží mimo zornici a duhovku a je umístěna mezi dvě vrstvy měkkého materiálu, z něhož se čočky vyrábějí.

Vedle toho si společnost Google nechala patentovat nápad s kontaktními čočkami, které mají integrované miniaturní kamerky. Taková čočka má  obsahovat ve spodní části integrované mikrokamery. Ty by měly pořizovat snímky doslova mrknutím oka. Osud toho nápadu není jasný i proto, že právě Mojo Lens snímací čipy již obsahují. 

Ostatně podobný nápad měla před čtyřmi roky společnost Sony.  Ta ve své patentové přihlášce počítá s tím, že fotoaparát integrovaný v čočce dokáže zoomovat, využívat optickou stabilizaci a automaticky ostřit. Patent hovoří i o ovládání, které má zajistit různé mrkání, což si můžeme představit jako mrkací gesta. 

17. ledna 2014

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Spletli se při navigaci. Stíhačky jim za to udělily trest smrti

K troskám izraelského civilního letadla sestřeleného bulharskými stíhačkami se jako první dostali místní. Odnesli, co...

Varování: probíhá útok na RDP protokol pro vzdálený přístup k počítači

O probíhajícím útoku na protokol RDP, který je používán některými programy pro vzdálený přístup k ploše, informovala...

Spojené státy mají covidový problém. I lepší nástroje na jeho zvládnutí

V USA se virus SARS-CoV-2 podle všeho rychle šíří ve státech, které se během jara nejhoršímu vyhnuly. Není jasné, zda v...

Bulharské MiGy raději zabíjely, než by nechaly civilní stroj proletět

Těsně před půl osmou ráno 27. června roku 1955 dopravní letoun Lockheed Constellation společnosti El Al na cestě z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České letectvo došlo od migů ke gripenům. Co bude po nich?

České letectvo se musí začít chystat na dobu „po gripenech“. O tom, jak by mohla vypadat, naznačuje něco i dohoda o...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Nový obrazový snímač vás rozpozná od psa a pozná, že nemáte roušku

Nový čip IMX500 je první, který kombinuje obrazový snímač se signálovým procesorem, obrazovým procesorem a rychlou...

Notebooky Honor přicházejí na trh. Zaujmout chtějí cenou a magickou funkcí

Otestovali jsme čtrnáctipalcový MagicBook 14, se kterým značka Honor vstupuje na český trh. Stejně jako u chytrých...

Apple po půl roce přichází s novým MacBookem Pro. Je menší a levnější

Apple postupně inovuje řadu svých notebooků MacBook Pro. Doslova kus po kusu. Loni na podzim tak aktualizoval 16palcový...

Kontaktní čočky s displejem z vás udělají kyborga. Musí je schválit úřady

Startup Mojo Vision vyvíjí chytré kontaktní čočky, které mohou sloužil jako head-up displej. Tedy průhledové zařízení,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz