Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Máte 11 000 Kč. Koupíte notebook nebo netbook?

  0:01
Vlna nadšení z netbooků pomalu opadá a uživatelé začínají přemýšlet s větším nadhledem. Vyplatí se koupit pěkný netbook nebo nejlevnější notebook?

Notebook vs. netbook | foto: Jiří Zahrádka

Tuto otázku musí často řešit prodavači po celém Česku. Někomu možná přijde triviální, je třeba si ale uvědomit, že počítače za cenu okolo 10 000 Kč jsou lákavé i pro naprosto neznalé uživatele. Pro ně je často navíc netbook nebo levný notebook prvním přenosným počítačem, takže se při výběru nemohou opřít o své zkušenosti.

Sony Vaio NW (VGN-NW21SF)Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Vzali jsme sedm nejzákladnějších parametrů a srovnali mezi sebou netbooky a nejlevnější notebooky. Vítěze si musíte určit sami, protože obě kategorie počítačů ve výsledku vyhovují někomu jinému. V redakci zvítězil netbook s úhlopříčkou displeje 11,6".

Co je co

Notebook - přenosný počítač s velkou klávesnicí a velkým displejem. Nejprodávanější kategorie notebooků má úhlopříčku displeje okolo 15,6 palců (39,6 cm). Mají optické mechaniky a dobrý výkon díky dvoujádrovým procesorům.

Netbook - malý přenosný počítač s úhlopříčkou displeje 9 až 11,6 palců (22,9 až 29,5 cm). Má nízký výkon, neboť obsahuje úsporný jednojádrový procesor. Díky němu však dosahuje výdrže někdy až 9 hodin. Netbooky nemají optické mechaniky, jsou lehké a primárně určené pro časté cestování.  

1. Cena
Maximální částku pro nákup jsme stanovili na 11 000 Kč. Lze sice koupit i levnější notebook / netbook, to bychom ale neměli v pátém bodě tak pěkné grafy výkonnosti.

Za 11 tisíc korun je možné koupit notebook už rovnou s dvoujádrovým procesorem, typicky s úhlopříčkou displeje 15,6" a v ceně bude i operační systém Windows. K němu malou připomínku - na nejlevnější notebooky se příliš nehodí Windows Vista, která je bohužel náročná na výkon počítače. Pokud máte na výběr, volte novější Windows 7. Výrobci umožňují přechod z Vist na "sedmičky" také pomocí různých upgradů.

 Příklady notebooků Procesor  Cena 
 Acer Extensa 5235  jednojádrový Celeron 575  9 400 Kč
 Asus K50IJ jednojádrový Celeron 560 10 566 Kč
 HP Compaq 610 dvoujádrový C2D T5870  10 697 Kč

Do 11 tisíc korun můžete koupit ale i opravdu pěkný netbook s úhlopříčkou až 11,6". Tuto úhlopříčku bez výhrad doporučujeme, neboť nabízí dobrý kompromis mezi velikostí celého netbooku a praktičností displeje. I zde je v ceně operační systém, nejčastěji jsou to Windows XP nově nahrazované Windows 7. Vista na netbooky nepatří.

Příklad netbooku  Procesor Cena 
Asus Eee 1000H - 10" displej  Intel Atom N270  7 799 Kč 
Acer Aspire One 751h - 11,6" displej  Intel Atom Z520 9 490 Kč

Jak je vidět, s netbookem se do 11 tisícové hranice vejdete s přehledem. Jsou i dražší a luxusnější kousky, jako třeba Asus Eee 1101 za 10 697 Kč, nebo Acer Ferrari One dokonce za 16 000 Kč. V tabulkách jsme uvedli dva nejprodávanější, ceny jsou převzaty z e-shopu Alza.cz.

Acer Ferarri One 200 Series

2. Úhlopříčka displeje
Především zde je rozcestí, které uživateli řekne, jestli si koupit notebook nebo netbook. Pokud často cestujete, netbook s menší úhlopříčkou je pro vás daleko vhodnější a není co řešit. Pokud máte počítač jen na sporadické přenášení mezi ložnicí a obývákem, větší notebook bude pro sledování filmů a čtení textů příjemnější.

Na následujícím obrázku srovnáváme velikosti úhlopříček z výše zmíněných počítačů. 15,6" displej je v reálu krásně velký a dobře se na něm pracuje. 11,6" displej je takovou zlatou střední cestou, mezi pohodlnou prací a malými rozměry pro přenášení. Oproti 15,6" displeji jsou velikosti jeho stran menší přibližně o 25 %. 10,1" displej je menší o dalších 10 %. 

Porovnání úhlopříček

Velmi významný parametrem je však rozlišení displeje udávané v pixelech (bodech). Jak u 15,6", tak u 11,6" displejů je nejčastější rozlišení 1366 x 768 bodů. Znamená to, že oba displeje dokáží zobrazit úplně stejné množství informací. Pro představu je to na dalším obrázku celkem 24 písmenek "a". Na 11,6" displeji bude ale text vypadat menší.

Porovnání úhlopříčky vzhledem k rozlišení

Pozadu pak zůstávají 10,1" displeje, které mají v drtivé většině případů rozlišení jen 1024 x 600. Oproti 1366 x 768 tedy dokáží zobrazit méně textu nebo menší část obrázku. V praxi pak musíte častěji točit kolečkem myši, abyste se dostali třeba na konec dokumentu.

Porovnání rozlišení

3. Rozměry klávesnice
Od úhlopříčky displeje se odvíjí rozměr klávesnice. Nedá se však jednoznačně říci, že na větší klávesnici by se psalo lépe, pro menší ruce je příjemnější menší šířka klávesnice.

Eee PC 1000

Na 10,1" i 11,6" netboocích se často píše velmi komfortně a po notebookové klávesnici se vám nemusí vůbec stýskat. Velkým rozdílem je velikost touchpadů, netbooky je mají často velmi malé a nepraktické. Lze to ale vyřešit velmi jednoduše - připojením myši. Na následujícím obrázku jsou klávesnice nejčastějších netbooků, notebooky mají šířku klávesnice 28 až 30 cm.

4. Hmotnost
Pokud nejste kulturista, budete chtít mít svůj přenosný počítač co nejlehčí. V tomto ohledu bez výhrad vyhrávají netbooky, některé 10,1" mají téměř jen jeden kilogram. U 11,6" je průměrná hmotnost okolo 1,3 kg. Běžný notebook má přibližně 2,5 kg, těžší kousky se blíží ke třem kilogramům. Pokud k tomu připočtete hmotnost adaptéru, je jasné, že s 15,6" notebookem na výlety moc často chodit nebudete.  

Americké parlamentní volby - Arnold Schwarzenegger

5. Výkon
Pevné disky u notebooků i netbooků mají přibližně stejnou rychlost při čtení - bývá to okolo 50 až 60 MB/s. Je to velmi slušná hodnota dovolující poměrně rychlou práci se soubory. Obdobně se dokáží oba typy počítačů vyrovnat s grafikou, u novějších netbooků není problém zahrát si nenáročnou hru nebo si pustit film ve velkém rozlišení. Máme na mysli grafické karty GMA 500, Nvidia ION 9400M nebo (velmi sporadicky) GMA 4500MHD a ATI HD 3200. Starší GMA 950 už je dost zastaralá a stíhá jen běžnou práci nebo filmy v klasickém (tedy malém) rozlišení. Pro koupi ji příliš nedoporučujeme.

V čem je mezi netbookem a netbookem velký rozdíl, je procesor. Jak jsme psali již na začátku článku, za 11 000 Kč lze koupit i notebook s dvoujádrovým procesorem. V netboocích jsou naproti tomu jen jednojádrové Atomy. Ty jsou navíc navrženy pro co nejnižší spotřebu, jejích výkon je proto značně omezený.

Notebook vs. netbook

Jak se takový nižší výkon projevuje? Jednotlivé úlohy budou trvat déle. Pokud budete chtít rozbalit třeba nějaký soubor, i ten nejlevnější notebook to zvládne klidně dvakrát rychleji.

Notebook vs. netbook

Netbooky někdy mají problémy s větším množstvím spuštěných aplikací. Běží buď trhaně nebo s delší odezvou. Prohlížíte si internet ve stejnou chvíli, kdy vám volá kamarádka na Skype a vy ji zrovna chcete říct nějakou hlášku z filmu. Spustíte film a - netbook se na pár sekund zakousne. U notebooku s dvoujádrovým procesorem se nic takového nestává.

Nutno však podotknout, že takovéto používání netbooku není úplně standardní. Netbook vám nemá nahrazovat stolní počítač, má sloužit na cestách k rychlé a snadné komunikaci. Pouštění filmů je jen jakýsi nadstandard.

6. Výdrž
Za vyšší výkon platí notebook nižší výdrží. Jeho komponenty potřebují více energie a tak většinou už za tři hodiny musíte vyhledat zásuvku. To netbooky nemají s ničím takovým problém. Standardem se stala pětihodinová výdrž, některé modely dokáží běžet i devět hodin bez nabití.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Notebooky s podobnou výdrží a alespoň trochu přijatelnou hmotností stojí od 30 000 Kč výše.

7. Co to umí?
Netbooky mají méně rozhraní, i když to není nijak dramatické. Standardem jsou dva až tři porty USB, VGA pro připojení externího displeje a čtečka karet (většinou SD, MMC, MS/Pro). V některých modelech lze najít digitální HDMI pro připojení třeba plazmové televize. Chybí optická mechanika, ExpressCard, Firewire, ...

Notebooky jsou na tom obecně lépe, ale zrovna v nejlevnější kategorii ne o moc. Pokud chcete větší počet rozhraní, musíte si připlatit. Nad netbookem vedou v cenové kategorii do 11 tisíc korun jen přítomností optické mechaniky a  rozhraním ExpressCard.

Verdikt

V redakci netbooky často používáme. Za cenu do 10 000 Kč se nemusíme moc bát, jestli se někde neztratí. Vydrží reálně 6 hodin běhu a jejich výkon pro několik spuštěných oken internetového prohlížeče stačí. Displej 11,6" s rozlišením 1366 x 768 je vhodný pro jakoukoli práci a hmotnost 1,3 kg dovoluje mít počítač stále u sebe. Ještě by to chtělo levnější a stabilnější 3G internet a pomalu se už blížíme k ideálu... A pro co byste se rozhodli Vy? Náš hlas už v anketě je.

Koupili byste si raději nejlevnější notebook, nebo slušný netbook?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 12. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

Notebook
Notebook 4557
Netbook
Netbook 1867

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Že by to nakonec vyšlo? Modul pro „světelnou wi-fi“ míří do domácností

Přímo na veletrhu MWC 2023 v Barceloně si odbyl premiéru první modul pro datové přenosy standardu li-fi pro spotřební...

Vysloužilé PC nemusí jen chytat prach. Vdechněte mu druhý život

Podívejte se na možnosti, jak vrátit staré počítače či notebooky zpět do hry. Možností, k čemu by se daly využít, aby z...

Poradíme vám, kdy vyměnit „starý“ USB flash disk

Malé USB flash disky zajišťují možnost mít s sebou data kdykoliv a kdekoliv. Přemýšleli jste však někdy o tom, jak je...

Google v závodu s Microsoftem spouští testování umělé inteligence Bard

Nedávno představený Bard se v úterý dostává do veřejné testovací fáze. Google pro tento systém strojového učení s prvky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...