Největší netbook vs. jeho vylepšená verze, kterou bychom si nekoupili

  1:20aktualizováno  1:20
Je hezčí, lehčí, výkonnější, má skoro stejnou výdrž, a i přesto bychom ho nechtěli. Nový Acer Aspire 1810T je skvělý strojek. Ale jen pro úzkou skupinu lidí.

Před několika týdny vydaný test největšího netbooku na trhu alias Aceru Aspire One 751h s 11,6" displejem, překypoval chválou od začátku až do konce.

Timeline

Písmeno T v označení 1810T značí, že notebook patří do řady Acerů Timeline. Čtěte - Placka s ohromující výdrží

Podobně by dopadl i test nového Aspiru řady Timeline. Za skvělou cenu 12 500 Kč i s daní nabízí až překvapivý výpočetní výkon, což v kombinaci s dlouhou výdrží pasuje novinku na jeden z nejlepších ultrapřenosných počítačů dneška.

Jenže co když bychom si museli vybrat mezi ním a již testovaným Aspirem One? Jeden přece musí být horší... Místo samostatné recenze jsme oba modely porovnali a zamysleli se, který je lepší.

Odlišnosti od Aspire One

Na úvod je třeba říci, že tento kousek již nelze řadit mezi netbooky. Počítač je založen na platformě Centrino, obsahuje sice úsporný, ale daleko výkonnější procesor než klasické netbooky s procesorem Intel Atom. Výkonnější je také grafika, disk, paměť... Toto už je plnohodnotný notebook, chybí mu jen optická mechanika.


S dříve testovaným Aspirem One má společný design. Ten se změnil jenom v detailech a nezasvěcený uživatel by si klidně mohl oba počítače splést. Na některých snímcích naleznete pro srovnání také Aspire One v červené barvě. Dnes testovaný model Aspire 1810T má stříbrnočernou barvu, k dostání je také v modré a červené.  

Acer Aspire One 751hAcer Aspire 1810T (Timeline)

Vnitřní plasty vypadají hodnotněji, snaží se imitovat kov. Povrch je hrubý, nejsou na něm vidět otisky prstů.

Acer Aspire 1810T (Timeline)

Otisky prstů jsou zato vidět na víku displeje, které je stále vyrobené z lesklého plastu. Oproti Aspiru One bohužel žádná změna.

Acer Aspire 1810T (Timeline)Acer Aspire 1810T (Timeline)

Na levém boku se objevil výdech chlazení, výkonnější komponenty více hřejí. Jak se později ukázalo, větráček se spouští častěji než u Aspiru One a notebook je tak o něco hlučnější.

Acer Aspire 1810T (Timeline)

Nový je touchpad se dvěma tlačítky, což je pro ovládání daleko příjemnější než řešení u Aspiru One. Jejich umístění na hraně notebooku je rovněž ergonomičtější, funkce jako rolování do stran a přibližování zůstaly zachovány.

Acer Aspire 1810T (Timeline)

Největší změnou je prostor pod klávesnicí, který nyní vypadá docela stroze. Tvoří jej totiž velká baterie.

Acer Aspire 1810T (Timeline)

Ta se nyní schovává do těla notebooku a již nevykukuje tak jako u Aspiru One. Vypadá to mnohem lépe a notebook je také lépe skladný. Vlevo Aspire One, vpravo Timeline.

Acer Aspire One 751hAcer Aspire 1810T (Timeline)

Hmotnost se zvýšila o pár gramů (z 1,36 kg na 1,43 kg), počítač se také nepatrně zvětšil o několik milimetrů. K rozhraním přibylo digitální HDMI pro připojení externích monitorů, jinak vše zůstalo zachováno: 3x USB, VGA, čtečka 5 v 1, ethernet (gigabitový) a dva audio konektory.

Acer Aspire 1810T (Timeline)Acer Aspire 1810T (Timeline)

Z bezdrátové konektivity nechybí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth a volitelně také 3G modem.

Výkon je několikrát vyšší

Procesorem se stal jednojádrový Intel Core 2 Solo SU3500. Není to žádný sportovec, oproti Intelu Atom Z520 z Aceru Aspire One ale nabízí 2x vyšší výpočetní výkon. Díky tomu běhá svižně i několik aplikací najednou, odezvu nebrzdí ani standardně instalované Windows Vista Home Premium.

Srovnání výkonu procesorů; zcela vpravo výkonný dvoujádrový procesor

Při větším množství požadavků (přehrávání filmu, prohlížení internetu a komunikace přes Skype) se již odezva zhoršuje, procesor má zkrátka jen jedno jádro.

 Pozn.: Vyšší čísla znamenají vyšší výkon. Výjimkou je hodnota pro přístupovou dobu při čtení z disku, kdy je samozřejmě lepší kratší čas.

Výkonnější je také grafika, plnohodnotná notebooková Intel GMA 4500MHD. Má sdílenou paměť, není to tedy opět žádné dělo, ale klasická GMA 950 nebo 500 jí může jen závidět. Zahrajete si na ní méně náročné hry a především přehrajete plynule HD video i v tom nejvyšším rozlišení. GMA 500 zvládne plynule jen HD 720p. Více ve videu z úvodu článku.

   Aspire T1810 Aspire One
 3DMark05  980 148
 3DMark06  382  87

Pevný disk má kapacitu 250 GB. Intel u netbooků nastavil strop na 160 GB, s tímto počítačem tedy získáváte oproti Aceru Aspire One o třetinu více místa. Časem lze očekávat i vyšší kapacitu, u netbooků nejspíše zůstane i nadále "zmražená" na 160 GB. Výkon disku je nadprůměrný.

  Aspire T1810 Aspire One
 prům. rychlost při čtení 61,3 MB/s  49,2 MB/s
 prům. příst. doba při čtení  18,5 ms  17,8 ms

Dostáváme se k předposlední měřitelné položce a tou je operační paměť. Může mít kapacitu až 4 GB, což je opět změna oproti netbookům, které jsou limitovány 2 GB. Náš testovaný vzorek byl osazen 3 GB v konfiguraci  2 + 1 GB. Výkon je opět velmi slušný, jako u plnohodnotných notebooků.

  Aspire 1810T Aspire One 
 datová propustnost paměti  2 308 MB/s  1 352 MB/s

A konečně se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu - a tím je výdrž. Timeline nás ani tentokrát nezklamal, při plném jasu displeje a nastaveném vysokém výkonu v napájecím profilu lze běžně pracovat okolo šesti hodin. Připomeňme, že na notebooku běží Windows Vista, Aspire One má méně náročné Windows XP.

  Aspire  1810T  Aspire One 
Kapacita baterie 62 Wh  54 Wh
Vysoká zátěž (wi-fi, max. jas displeje, přehrávání hudby + vizualizace)  4h 44m  6h 23m
Maximální výdrž (bez wi-fi, min. jas displeje, žádná činnost)  9h 50m  9h 53m

Ve všem lepší... Jdeme ho koupit!

Až na výdrž baterie, která je však v běžné praxi přibližně srovnatelná, vyhrává ve všech měřitelných údajích testovaný Aspire 1810T. Je skutečně úžasné pustit si bez obav z trhaného obrazu film ve vysokém rozlišení nebo si zahrát nenáročnou strategickou hru.

Jenomže jak často to děláte?

Většina denní agendy spočívá v posílání e-mailů, brouzdání po internetu a psaní textů. Ať už ve Wordu nebo v nějakém komunikačním klientovi. To všechno ale zvládne i Aspire One, který je navíc o nezanedbatelných 2 500 Kč levnější.

Displeje jsou stejné (11,6" s rozlišením 1 366 x 768 a krásnými barvami), rozdíly nenajdeme ani u klávesnice (obě stejně dobré). Jsme na vážkách... Tápeme....

Acer Aspire 1810T (Timeline)

Timeline zradila hlučnost

Rozhodnuto bylo až po připojení Timelinu do zásuvky. Při běhu na baterie jsou jak Aspire One, tak i Aspire 1810T velmi tiché počítače. Dalo by se říci, že o nich prakticky nebudete vědět.

K životu se větráčky probouzí až při vyšší, případně několikahodinové zátěži. Hlučnost ani tehdy není nijak dramatická a kultivovanost chodu obou počítačů je nadprůměrná.

Problém nastává až při dobíjení baterie ze sítě. Zatímco Aspire One většinou větráček ani nesepne, Timelinu se začne ihned po připojení napájecího kabelu točit větráček a nepříjemně vrčet. Netočí se ve vysokých otáčkách a není proto příliš rušivý, v tiché místnosti jej ale nelze přeslechnout. Jeho hrubé, monotónní vrčení utne až odpojení adaptéru ze zásuvky. Zlatý Aspire One...

Nutno podotknout, že Aspire One je sice tišší, ale více se zahřívá. Při položení na deku, která zadržuje teplo, může dojít až k nestabilitě operačního systému a zamrznutí celého počítače. Při správném používání na pevné podložce jsme problémy nezaznamenali.

Zhodnocení novinky

Nový Acer Aspire 1810T je skvělý notebook pro ty, kteří využijí jeho výkon nebo chtějí HDMI. Dle našeho názoru je to ale velmi úzká skupina uživatelů. Většině zákazníků nebudou jeho vlastnosti k ničemu, a tak se spíše přikláníme k tomu ušetřit pár tisíc a koupit levnější a méně výkonný model. Aspire One 751h za 10 000 Kč je opravdu dobrá koupě. 

Nejvíce se nám nelíbilo slyšitelné vrčení integrovaného větráčku při zapojení do zásuvky. Aspire One zůstává i v takovém režimu tichý a práce například v noci je daleko příjemnější. Jiné špatné vlastnosti jsme již nenašli, a vzhledem k poměru cena / výkon tak Aceru gratulujeme k velmi povedenému a hlavně dobře vybavenému stroji.

Acer Aspire 1810T (Timeline)

Acer Aspire 1810T (Timeline)
 • procesor Intel Core 2 Solo SU3500 (1,4 GHz, 3 MB L2 cache, 800 MHz FSB, TDP 5,5 W)
 • chipset Intel Mobile GS45
 • 3 GB RAM (2+1), max. 4 GB
 • disk 250 GB
 • displej 11,6", 1 366 x 768, LED, glare
 • rozhraní: 3x USB 2.0, HDMI, VGA, 2x audio, čtečka 5 v 1
 • další komunikace: gigabitový ethernet, WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth
 • poznámky: webkamera, volitelně 3G modem
 • hmotnost 1,43 kg + 308 gramů adaptér
 • rozměry 28,5 x 20,4 x 2,2 - 3 cm
 • baterie 62 Wh
 • operační systém Windows Vista Home Premium
 • barvy černá, modrá, červená
 • cena přibližně 12 500 Kč vč. DPH

Koupili byste si levnější Aspire One, nebo dražší Aspire 1810T?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. září 2009. Anketa je uzavřena.

Dražší Aspire 1810T 1173
Levnější Aspire One 223
 

Nejčtenější

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Krušné chvíle v obrněnci. Kam chodí tankisté na záchod?

Novou generaci ruských tanků zastupuje na přehlídce už v minulosti přítomný typ...

Ve druhém březnovém týdnu proběhla snad všemi ruskými medii informace o toaletě v ruském tanku T-14 Armata. Podívejme...

Jen 0,86 sekundy. ISS se prohnala před Měsícem, byla vidět na Olomoucku

Měsíc, ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, transit, (22. března, 2019, Nové...

Mezinárodní vesmírná stanice proletěla po půlnoci nad Evropou. Na Olomoucku bylo možné její siluetu spatřit na pozadí...

Další z rubriky

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Do Česka míří nová značka notebooků. Huawei uvede hned tři modely

Do Česka míří notebooky čínské firmy Huawei.

Dva notebooky z loňské edice a zatím jediný letošní model. To bude startovací nabídka společnosti Huawei, která se v...

Najdete na iDNES.cz