Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak vybrat nejlepší netbook a co všechno z něj smazat

  0:01
Koupit vhodný netbook není zase až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ani jeho pořízením starosti nekončí. Souhrn rad a doporučení, se kterými neuděláte chybu.

Netbooky | foto: Jiří Zahrádka

Jako úvodník Velkého testu netbooků jsme sepsali několik rad, jak vybrat ten nejlepší a co udělat jako první věc po koupi. Dozvíte se, jak zrychlit běh operačního systému, co udělat s Internet Explorerem a jak nastavit pozadí ve Windows 7 Starter.

Balast rychle odinstalovat

Každý netbook v testu byl plný programů zdarma. Bývají to časově omezené verze, které vás po uplynutí zkušebního období začnou otravovat s hláškami vyzývajícími ke koupi.

Doporučujeme projít všechny instalované programy a odinstalovat ty nepotřebné. Zabírají mnoho místa, často běží na pozadí a dusí výkon slabého úsporného procesoru Intel Atom. Ten byl osazen v drtivé většině testovaných netbooků a dokáže rozumně zpracovávat jen jednu až dvě úlohy. Pokud nechcete přicházet zbytečně o jeho výkon, pomozte mu několika kroky.

Seznam všech programů najdete ve Windows XP a Windows 7 v nabídce Start / Ovládacích panelech / Odinstalovat program.

Ovládací panely

1. Antivirové programy
Zpravidla najdete v každém počítači 90denní licenci antiviru Norton nebo McAfee. Zvláště Norton se s výkonem netbooků nemazlí a dokáže slabý procesor řádně zatížit. Doporučujeme spíše méně náročný NOD32, který je bohužel placený (999 Kč bez DPH). Pokud se vám nechce utrácet a navíc nejste rizikoví uživatelé (tzn. neprohlížíte porno stránky, nestahujete neznámé programy a zběsile neotvíráte každou přílohu ve vašem e-mailu), podívejte se po antivirových programech zdarma. Najdete je v přehledu:

Je také možnost žádný antivir nepoužívat. Zní to hodně bláznivě, ale při používání pravidel zdravého rozumu je riziko nákazy virem velmi malé. Pokud si nejste jistí bezpečností internetu, pro klid duše ale neváhejte některý z odkazovaných antivirů nainstalovat.

V každém případě platí, abyste si své soubory pravidelně zálohovali. Postačí třeba paměťová karta, na kterou si jednou týdně uložíte své fotografie a dokumenty. Protože netbook slouží jako druhý počítač v rodině, kopírujte obsah karty do stolního PC nebo plnohodnotného notebooku.

2. Další programy
V netbooku Acer Aspire One jsme našli sadu her, které můžete hrát jednu hodinu, pak musíte provést platbu. Některé jsou velmi povedené, ale je zbytečné platit za něco, co si můžete zdarma zahrát online. Velmi populární je třeba server Addicting Games nebo česká Geewa.

Online games

Acer vám jejich odinstalaci zkomplikuje tím, že hry nejsou instalovány v jednom balíku, ale samostatně. Celkem se tak při odinstalaci hodně naklikáte. I další programy zdarma si chtějí zachránit krk a budou vám odinstalaci znepříjemňovat nejrůznějšími dotazy a anketními formuláři. Nenechte se odradit.

Druhou kategorií jsou utility od výrobce, které se starají o řízení spotřeby, správu síťových připojení atd. V okně "Odinstalovat program" je poznáte tak, že je ve sloupečku "Vydavatel" podepsaný sám výrobce. Například u našeho Aceru tak najdete celou řadu utilit, které jsou podepsány jako "Acer Incorporated". Tyto programy na disku ponechte, bývají dobře odladěné i pro běh na málo výkonných počítačích a pomáhají vám s jeho provozem.

Pokud si nejste jistí, jestli program ponechat, nebo vymazat, raději ho nechte být. Časem přijdete na to, jestli je užitečný nebo ne, a rozhodnete se lépe.

Nainstalujte si pořádný prohlížeč

Netbooky jsou primárně určeny pro prohlížení internetu. Ve všech najdete standardně nainstalovaný hardwarově náročný Internet Explorer od Microsoftu. Jeho odinstalací se nezabývejte, raději si nainstalujte jiný prohlížeč a zvolte jej jako "Výchozí prohlížeč". Tuto položku zatrhnete buď při instalaci, nebo se vás nový prohlížeč zeptá při prvním spuštění. Pro netbooky se skvěle hodí rychlý a spolehlivý Google Chrome, populární je také Mozilla Firefox nebo Opera. Více se dozvíte v odkazovaném článku:

Souboj prohlížečů

Změna pozadí ve Windows 7 Starter

Zajímavou vlastností nových Windows 7 Starter, které postupně nahrazují Windows XP, je nemožnost změny pozadí. Výrobce to udělal kvůli marketingovému rozdělení jednotlivých edicí - pokud chce zákazník operační systém, který toho umí více, musí si připlatit. Zrovna u změny pozadí nám to přijde postavené na hlavu, ale pojďme k řešení.

Buď na tuto hru můžete přistoupit a skutečně si pořídit upgrade na Windows 7 Premium, které kromě změny pozadí přidávají také 3D efekty. Se slabým procesorem a integrovanou grafikou si ale těchto efektů moc neužijete. Anebo udělejte menší úpravu a pozadí můžete měnit i na Startrech.

Změna pozadí ve Windows 7 Starter

Základní pozadí ve Windows 7 Starter. Různí výrobci netbooků volí jiná pozadí, zpravidla barevné motivy, někdy s logem společnosti

Microsoft si se zablokováním pozadí dal velkou práci. Nejde jen tak zaměnit samotný obrázek, protože příslušná složka je chráněna vyššími právy, než která máte přidělená. Kontrolní součet napevno zvoleného obrázku je navíc přidán do systémového souboru, který se načítá při každém spuštění.

Internetem se nyní začíná šířit aplikace, která funguje zdarma, bezpečně a pozadí dokáže změnit už po jednom restartu. Program s názvem Oceanis Change Background jsme otestovali dvěma antiviry, zkusili nainstalovat i odinstalovat. Vše bez problémů.

Změna pozadí ve Windows 7 Starter

Prostředí aplikace Oceanis Change Background

Jeho instalaci naleznete zde, zdrojovou stránku s dalšími informacemi zde. Po stažení a instalaci musíte počítač jednou restartovat. Na ploše se vám následně objeví ikona programu. Ten má snadné ovládání a kromě změny samotného obrázku na pozadí dokáže měnit několik obrázků v předem stanovených časových intervalech. A zde je již výsledek:

Změna pozadí ve Windows 7 Starter

Jak vybrat ideální netbook?

Pokud netbook ještě nemáte a teprve se rozhlížíte po trhu, doporučujeme projít seznam všech dostupných netbooků na českém trhu. Během několika týdnů dorazí do Česka zcela nové počítače postavené na nové platformě Pine Trail.

Dokud neuvidíte reálnou velikost klávesnice a displeje, nedokážete si asi představit, jak malé ve skutečnosti tyto počítače jsou. Jděte se podívat do prodejny s elektronikou. Porovnejte velikosti klávesnic a displejů u 10,1" a 11,6" modelů. V současnosti jsou to dvě kategorie netbooků, ze kterých můžete vybírat.

Doporučujeme 11,6" modely, které jsou pro delší práci přece jen příjemnější. Vzhledem k ceně je ale možné, že raději vyberete menší úhlopříčku. Ceny nejlevnějších 10,1" netbooků začínají již na 6 500 Kč s daní a operačním systémem Windows XP. Modely 11,6" stojí od 9 000 Kč výše.

Odpoutejte se od "značkovosti" toho kterého výrobce. Z testu vyplynulo, že i neznámí výrobci dokážou udělat velmi povedené netbooky.

Acer Ferrari One 200 Series

V drtivé většině netbooků najdete procesor Intel Atom. Na výběr jsou tři druhy. N280 (nebo N270) je nejvýkonnější, větráček se u těchto počítačů také spouští velmi často a může působit rušivě. Z530 (nebo Z520) je úspornější, často se chladí pasivně a o větráčku ani nebudete vědět. Bohužel má snížený výkon, což může být znát už při používání více záložek internetového prohlížeče. Doporučujeme k němu jednoduché Windows XP, novější Windows 7 jsou o trochu náročnější.

Poslední volbou je nejnovější procesor N450, budoucnost netbooků. Postupně nahradí všechny staré Atomy. Je stejně výkonný jako N280, větráček u něj ale bývá tišší. Netbooky s tímto procesorem se dostávají v těchto dnech do prodeje, je to žhavá novinka.

Při výběru operačního systému berte ohled právě na procesor. Nejnovější Windows 7 dokážou dobře pracovat s Atomem N280 nebo N450. Tyto netbooky bývají nejdražší. Pokud chcete ušetřit, podívejte se po doprodejích s Windows XP a procesorem Atom řady Z.

Ještě nikdy jsme nebyli tak příjemně překvapení kvalitou všech testovaných počítačů. Vyložený propadák se neobjevil v testu ani jeden. Samozřejmě velkou roli sehrála cena, za částky často nepřesahující 10 000 korun jsme byli v mnoha ohledech shovívaví. Pokud nebudete mít přehnané nároky, budete stejně spokojení jako my.

Velký test netbooků najdete zde.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024  22:34

Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 24 příspěvků

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 34 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....