Malý, větší, největší. Vyzkoušeli jsme tři nové netbooky Mistation, Acer a Asus

  0:01
Jeden se vejde do kabelky, druhý nabízí velký displej a komfortní klávesnici a třetí je někde mezi nimi. Test nejnovějších netbooků na trhu.

Acer Aspire One D150 - 10,1" Acer Aspire One | foto: Jiří Zahrádka

V redakci se nám sešlo najednou několik žhavých novinek. Všechny testované netbooky mají různé úhlopříčky displejů, zaměřují se tak na jiný segment zákazníků a pro přímé srovnání se příliš nehodí. Každý má ale své silné stránky a přichází s něčím novým.

Co je netbook?
Slovo netbook vzniklo ze slov "net" a "notebook". V angličtině znamená net výraz pro síť, slangově označuje celosvětovou síť internet. Přesně to vystihuje základní zaměření těchto malých počítačů - můžete s nimi procházet webové stránky na internetu, komunikovat s přáteli nebo psát texty. Jednoduše, levně a kdekoli na cestách. Nečekejte optickou mechaniku ani vysoký výkon.

Označení netbook prosadil Intel, kterého v současosti žaluje Psion za porušení ochranných známek. Pokud se Intel s Psionem nedohodnou, patrně se dočkáme dalšího přejmenování této skupiny přenosných počítačů.


Trpaslík Mistation ONEbook s podpisem


První novinku jsme představovali již v tomto článku. Nejmenší z testované trojice nebude mít na trhu příliš snadnou pozici. Značka nemá u nás zatím vybudované jméno a netbook s 8,9" displejem je také poměrně drahý. V e-shopech jej najdeme za částky od 11 500 Kč s daní. Nutno podotknout, že v ceně dostanete vestavěný GPS modul s navigací Mio a výrobce rovněž nabízí možnost nechat si "podepsat" víko displeje libovolným nápisem nebo obrázkem. Šasi vyrábí Mitac.

Mistation ONEBookMistation ONEBook

Netbook vážící 1,1 kg (+ 166 gramů adaptér) hodně připomíná Asus Eee 901. Podobnost není náhodná, s Asusem mají naprosto shodnou klávesnici. Inženýři ji nejspíše navrhli pro panenky, děti a slečny, ostatní budou mít psaní značně ztížené. Na šířku má pouze necelých 21 centimetrů, klávesky jsou hodně blízko u sebe a nejsou příliš široké. Pokud vás zajímá porovnání s ostatními netbooky, více se dozvíte ve Velkém testu.

Moc nás nepotěšil také touchpad - zatímco Asus Eee má rolování do stran a mnoho funkcí při použití více dotyků, testovaný Mistation nepodporoval ani rolování nahoru / dolů.

Mistation ONEBook

Onebook je pevný díky svým kompaktním rozměrům, robustním dojmem působí i klouby displeje. Až na levně vypadající plasty a vrzající spodní díl při silnějším uchopení nemá ale Mistation výraznější slabiny.

Běžnou výbavu všech netbookú (3x USB, čtečka SD karet, VGA, Atom N270) doplňuje v tomto případě GPS modul se softwarem MioMap (cca 1,7 GB). Má hlasovou navigaci a mapy pro celou Evropu, rozhraní je možno volit i v češtině. Umí automaticky přepínat mezi denním a nočním režimem, navigovat lze ve 2D i 3D režimu. Jediným nešvarem je absence dotykového displeje, zvyk je zvyk a k navigaci prostě rychlé ovládání přes displej patří...

Mistation ONEBook

Displej samotný je na tom jinak subjektivně o něco lépe než v Asusu Eee 901, má trochu živější barvy. Díky matnému povrchu lze pracovat na denním světle.

Výdrž nám při práci ani jednou nepřesáhla 4 hodiny, běžně se pohybovala okolo tří hodin. Pokud vypnete některá rozhraní a WiFi, neměl by být teoreticky problém psát texty i něco málo přes 4 hodiny. Vypnutí rozhraní umožňuje nadstandardně bohatý BIOS, ve kterém lze volit vypnutí konkrétních portů nebo třeba povolit LAN boot.

Mistation ONEBookMistation ONEBookMistation ONEBookMistation ONEBookMistation ONEBook

Netbook je poměrně tichý, při zahřátí (cca hodina běhu) začíná větráček slyšitelně vrčet, ale není to žádná tragédie. Ruch se přenáší do věstavěného mikrofonu u klávesnice, takže je lepší používat externí mikrofon. Zvuk vestavěných stereoreproduktorů by si zasloužil zvýšit maximální hlasitost, hlasové povely z navigace ovšem nepřeslechnete. Chválíme za dobré umístění audio konektorů na boku netbooku.

Z dalších vlastností:

 • USB port na levé straně má slabší napájení, nepřipojil se k němu 2,5" externí disk
 • stavové diody nijak neruší, světlo má poměrně slabou intenzitu
 • pevný disk dosáhl v programu HDTach hodnoty 27,4 MB/s - je to slabý výsledek, který brzdí výkon netbooku. Konkurence často dosahuje hodnot přes 50 MB/s
 • po prvním spuštění je možnost vybrat si z instalace dodávaných programů: Open Office, Adobe Acrobat Reader, XnView a AVG

Testovaný Mistation ONEBook - 8,9"
 • procesor Intel Atom N270 (1,6 GHz, 512 kB L2 cache, 533 MHz FSB, 2,5 W TDP)
 • paměť 1 GB
 • disk 60 GB, 1.8" HDD, 4200 ot/min
 • chipset 945GME
 • displej 8,9", 1024 x 600
 • rozhraní: 3x USB, VGA, čtečka SD karet, 2x audio
 • další komunikace: WiFi 802.11b/g, Bluetooh, ethernet
 • poznámky: webkamera 1,3 Mpix, GPS modul s navigací Mio
 • rozměry 174 x 225 x 36 mm
 • hmotnost 1,1 kg + 166 gramů adaptér
 • baterie 32,5 Wh
 • operační systém Windows XP Home
 • cena od 11 500 Kč vč. DPH


Acer Aspire One konečně pro chlapy

Acer měl doposud jediný netbook v malé 8,9" verzi. Novější verze s displejem o úhlopříčce 10,1" konečně může zdárně konkurovat Asusu Eee 1000 nebo MSI Wind U100.

Acer Aspire One D150Acer Aspire One D150

Hlavním rozdílem oproti menší verzi je komfortnější klávesnice, která již bude vyhovovat i pánům s většími prsty. Změnil se touchpad (konečně nemá tlačítka po stranách) a povrchová úprava plastů. V testovaném stříbrném provedení působí skutečně dobře.

Acer Aspire One D150

Stejně jako menší verze je tento Aspire One pevný. Hmotnost 1,34 kg (+ 306 gramů adaptér) není na takto malé zařízení nic moc přívětivá, zasloužila se o to především šestičlánková baterie s kapacitou 58 Wh. Ta vystupuje z těla netbooku, zakoupit lze ale rovněž variantu se tříčlánkovou baterií a menšími rozměry.

Acer Aspire One D150Acer Aspire One D150

Klávesnice narostla do šířky přibližně o 2 centimetry a je to znát. Nelíbil se nám malý levý Shift, špatně se zvyká i na skupinky kláves PgUp/Down okolo šipek. Překlep se stane hned a rázem jste na úplně jiné části dokumentu, než jste čekali.

Acer Aspire One D150

Výdrž netbooku se razantně zvýšila a není to způsobeno jen zvýšenou kapacitou baterie. Acer dostal nový procesor Atom N280, který má být podle výrobce nepatrně úspornější.

Úspornější by měl být rovněž novější chipset 945GSE, v našem modelu se nám však stále hlásila starší verze GME. Výdrž se ale rozhodně zvedla, takže přejděme do praxe: průměrně nám netbook vydržel téměř 6 hodin práce (WiFi, maximální jas displeje). Při sníženém jasu a bez spuštěných aplikací se maximální výdrž pohybovala okolo deseti hodin.

Pozor při nákupu na kapacitu baterie - naše testovaná měla 58 Wh, Aspire One má být ale v nabídce rovněž se šestičlánkovou baterií o snížené kapacitě (jen 49 Wh).

Acer Aspire One D150Acer Aspire One D150Acer Aspire One D150Acer Aspire One D150Acer Aspire One D150
Acer Aspire One D150Acer Aspire One D150Acer Aspire One D150Acer Aspire One D150Acer Aspire One D150

Aspire One je kromě pěkného designu a velmi slušné výdrže také poměrně tichý, hluk otáčejícího se větráčku je slyšitelný teprve v noci. Oproti staršímu a menšímu bratříčkovi je to krok k lepšímu.

Testovaný Acer Aspire One D150 - 10,1"
 • procesor Intel Atom N280 (1,66 GHz, 667 MHz FSB)
 • chipset Intel Mobile 945GME
 • 1 GB RAM, max 2 GB
 • disk 160 GB
 • grafika sdílená GMA 950
 • displej 10,1", 1024 x 600, LED, glare
 • rozhraní:  3x USB 2.0, VGA, 2x audio, čtečka 5 v 1
 • další komunikace: ethernet, WiFi 802.11 b/g, vyšší verze Bluetooth
 • poznámky: webkamera 0,3 Mpix, pouzdro
 • rozměry 26 x 18,5 x 3,3 cm
 • hmotnost 1,34 kg + 306 g adaptér
 • baterie: šestičlánková, 58 Wh 
 • operační systém Windows XP, (Linpus Linux)
 • cena od 9300 Kč včetně DPH

Asus Eee S121 - netbook nebo notebook?


Poslední netbook našeho přehledu vychází z luxusní verze Asusu Eee S101. Narozdíl od něj je ale vybaven velkým 12,1" displejem s rozlišením 1280 x 800. Vypadá už spíše jako drahý notebook, výbava je ale jinak čistě "netbookovská". Kromě základních portů a slabého procesoru pro co nejvyšší výdrž nenajdeme na S121 nic nadstandardního. Na fotografiích je předprodukční verze, netbooky v prodeji budou mít možná lehce pozměněné rozložení klávesnice a změněné některé detaily.

Asus Eee S121Asus Eee S121

Asus je podobně jako předchozí verze pevný, tenký profil a nízká hmotnost ale ukazují na poměrně choulostivou konstrukci - s tímto počítačem raději zacházejte opatrně. Zrovna u tohoto modelu, který hodně sází na design a eleganci, nám hodně vadila lesklá úprava víka displeje. Je na něm vidět každý otisk prstu.

Asus Eee S121

Pár poznámek z používání:

 • z rozhraní zaujala čtečka multimediálních karet netradičně (a ne příliš prakticky) umístěná na zadní straně
 • u USB portů na levé straně se nachází napájení pro externí optickou mechaniku, které je známé například z modelu U2; mechanika nebude dodávána v balení
 • klávesnice je prakticky plnohodnotná a nemáme k ní žádné výhrady. V prodejních kusech bude ale rozložení kláves nejspíše trochu jiné, než je vidět na fotografiích
 • netbook běžel velmi kultivovaně a dokonce i v noci jsme o něm téměř nevěděli
Asus Eee S121

Za tichý chod může použitý procesor, asi největší novinka současnosti. V Asusu S121 se nachází Intel Atom Z520, úspornější a také méně výkonná varianta klasického N270. Dle údajů výrobce má mít nižší TDP (teplo vyzářené do okolí při vysoké zátěži) ze 2,5 W na 2 W. V praxi je to opravdu znát. 

Porovnání výkonu Atomu řady N a Z

Výkon je snížen o 10 až 20 %, při běžné práci se to ale nijak výrazně neprojevuje. Pokud používáte netbook k tomu, k čemu je určen - tedy psaní a surfování po internetu, změnu oproti jiným netbookům ani nezaznamenáte. Za zmínku stojí také to, že je v netbooku nový (resp. v netboocích zatím nepoužívaný) chipset US15 s kódovým označením Poulsbo. Má nízké TDP 2,3 W, sníženou spotřebu oproti 945GS a umí HW akcelerovat videa s kodekem H.264 v rozlišení až 1080p. 

Asus Eee S121Asus Eee S121Asus Eee S121Asus Eee S121Asus Eee S121

Bohužel se snížený výkon procesoru neprojevil na úspornosti a výsledná výdrž netbooku nás lehce zklamala. Na vině je nejspíše "žravý" displej o velké úhlopříčce, jeho vyšší rozlišení také více zatěžuje grafiku než u menšího modelu S101. V našem modelu byl rovněž přítomen klasický pevný disk, s SSD uložištěm (konkrétně v tomto Asusu s kapacitou až 512 GB) by měly být hodnoty o něco lepší. V průměru nám notebook vydržel běžet přibližně 4 hodiny práce pod zátěží, maximální výdrž jsme naměřili na přibližně 5,5 hodiny.

Asus Eee S121Asus Eee S121Asus Eee S121Asus Eee S121Asus Eee S121

Cena by měla dle odhadů startovat na 20 500 Kč s daní, zatím ale nebyla přesně stanovena. Model S121 by se měl na trh dostat během několika týdnů.

Testovaný Asus Eee S121 - 12,1"
 • procesor Intel Atom Z520 (1,33 GHz, 512 kB L2 cache, 533 MHz FSB, TDP 2W)
 • chipset Intel Mobile US15 (Poulsbo) 
 • 1 GB RAM, max 2 GB
 • disk 160 GB
 • displej 12,1", 1280 x 800, LED, glare
 • rozhraní:  3x USB 2.0, VGA, 2x audio, čtečka 4 v 1
 • další komunikace: ethernet, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth
 • poznámky: webkamera
 • hmotnost 1,51 kg + 310 gramů adaptér
 • baterie: 52 Wh 
 • operační systém Windows XP
 • cena od 20 500 Kč vč. DPH

Který z testovaných netbooků se vám líbí nejvíce?

celkem hlasů: 729

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 22. března 2009. Anketa je uzavřena.

Acer
Acer 495

Asus
Asus 198

Mistation
Mistation 36

 • Nejčtenější

Vtipně překonali „neřešitelný problém“, astronauti na ISS jsou nadšení

v diskusi je 32 příspěvků

27. února 2024  14:16

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Udržet se třeba půl roku v uzavřeném nehostinném prostoru v dobré psychické i fyzické kondici je...

Chytrý telefon nahradí kartičkami a televizorem. Nevíme, zda nejdou pozdě

v diskusi je 16 příspěvků

28. února 2024  9:21

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Překlenout „digitální propast“ mezi těmi, co mohou a nemohou, případně umí a neumí se snaží německý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To že má nahradit recepční? Největší exponát vyvolal spíš rozpaky

v diskusi je 13 příspěvků

26. února 2024  9:30

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Velký zájem a údiv v různém smyslu slova vzbudil v předvečer veletrhu Mobile World Congress exponát...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

v diskusi nejsou příspěvky

1. března 2024

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na trh přijde tak za rok, ale už víme, jak bude chytrá elektronika vypadat

v diskusi je 27 příspěvků

2. března 2024

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Chcete-li nahlédnout do blízké budoucnosti spotřební elektroniky, prohlédněte si nabídku prototypů...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Obecná AI přijde do pěti let, už zvládne advokátní zkoušky, řekl šéf Nvidie

v diskusi je 52 příspěvků

2. března 2024  11:28

Obecná umělá inteligence (AGI) by mohla přijít do pěti let. Na ekonomickém fóru pořádaném na...

Na trh přijde tak za rok, ale už víme, jak bude chytrá elektronika vypadat

v diskusi je 27 příspěvků

2. března 2024

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Chcete-li nahlédnout do blízké budoucnosti spotřební elektroniky, prohlédněte si nabídku prototypů...

Robopes do každé rodiny. Čínské modely kopírují jeden druhého

v diskusi je 8 příspěvků

1. března 2024

Barcelona (od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Nahradí robotičtí mazlíčci ty skutečné? Několik firem už pracuje na tom, aby se tak skutečně stalo....

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

v diskusi nejsou příspěvky

1. března 2024

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...