Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Přehněte ji přes koleno: Lenovo Yoga má silné klouby a příznivou cenu

Jiným notebookům by již praskaly klouby displeje, Yoga 13 se právě mění z ultrabooku na tablet a z klávesnice se rázem stane zadní strana tabletu. Má vysoký výkon a ostré hrany.

Lenovo Yoga 13 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Redakční defilé nejzajímavějších konvertibilních notebooků/tabletů s Windows 8 pokračuje modelem Lenovo Yoga 13. Na rozdíl od Asusu Taichi 21 si vystačí jen s jedním displejem a na rozdíl od HP Envy X2 jej nelze rozdělit. Yoga má klouby displeje přepracované tak, že se při vyklápění nezastaví na běžných (zhruba) sto třiceti stupních, ale lze jej sklopit až zcela na druhou stranu, o 360°. Spodní strana ultrabooku je tak přitisknuta ke krytu displeje a klávesnice se stane novou zadní stranou.

Lenovo Yoga 13

Jakmile vyklopení displeje přesáhne 180°, funkce klávesnice a touchpadu se automaticky vypne - uživatel tak nemusí mít strach, že by se při manipulaci hlásily o slovo. Z čeho však trochu obavy máme, je životnost těchto zařízení. Klávesnice ani touchpad samozřejmě nemají odolnost pevného krytu, a tak s Yogou ve formě tabletu musíte zacházet trochu opatrněji.

Jinak koncept překlopitelného displeje považujeme za praktický. Přeměna notebooku v tablet je dílem okamžiku a nemá žádný vliv na rozdělanou práci, můžete v ní okamžitě pokračovat. Klouby displeje jsou příjemně pevné, takže notebook můžete rozevřít prakticky do jakéhokoli úhlu a v něm vydrží - třeba do "áčka", praktického při sledování filmů kupříkladu v letadle.

Lenovo Yoga 13

Černý puntík pro konstrukci se týká ergonomie. Zatímco vnější hrany jsou důsledně zaoblené, v režimu tabletu se na vnější hranu dostanou původně vnitřní hrany displeje, které jsou však docela ostré. Pokud tablet opřete kupříkladu o klín, nebo držíte v dlani, bude ostrá hrana nepříjemně tlačit.

Velmi příjemný je naopak povrch palmrestů (okolí touchpadu před klávesnicí) - je to plast s měkkou strukturou na dotek připomínající kůži. Nestudí, nelepí, netlačí a nevypadá upatlaně.

Lenovo Yoga 13

Pochvalu zaslouží tlačítko pro povolení/zakázání rotace zobrazení na displeji na hraně přístroje. U konvertiblů s Windows 8 není samozřejmé a co si budeme povídat - když není, taky chybí.

Dlouhá výdrž, ale na Core i7 nižší výkon

Yoga nabízí na ultrabook průměrně spartánskou výbavu přípojnými místy. Jmenovitě jsou to dva USB porty, přičemž jeden je v pomalejší 2.0 a jeden v rychlejší 3.0 verzi. Externí monitor připojíte k HDMI výstupu, nechybí kombinovaný konektor pro sluchátka a mikrofon. V souladu s dobrými mravy je připravena čtečka SDHC paměťových karet. Nic víc.

Výkonové testy

PC Mark 07: 4 402 bodů
3D Mark 06: 4 353 bodů
3D Mark Vantage: 2 675 bodů
3D Mark 11: 573 bodů

Cinebench R11.5 - Open GL: 12,6 fps
Cinebench R11.5 - CPU: 2,35 bodů

ATTO (1MB soubor): čtení 18 MB/s, zápis 41 MB/s
ATTO (32MB soubor): čtení 267 MB/s, zápis 242 MB/s

výdrž na baterie 
(s wi-fi):
4 hod 54 minut

SunSpider: 186,2 ms
Geekbench 2.0:
5 620 bodů

Do testu Yoga dorazila v nejvyšší konfiguraci s procesorem Core i7-3517U, 8 GB operační paměti od Micronu a SSD úložištěm Samsung s kapacitou 128 GB. O grafiku se stará klasicky HD4000 z čipové sady Ivy Bridge, wi-fi karta je od Realteku (802.11n) a na bezdrátové WiDi můžeme zapomenout.

Vzhledem k opravdu silné "motorizaci", dle názoru redakce na konvertibilní ultrabook zbytečně předimenzované, nás překvapil jen průměrný výkon. Ve výkonových testech zaostal za podobně konfigurovaným Asusem Taichi 21 a lepší výsledky jsme naměřili i u strojů založených na slabším a taktéž nízkonapěťovém procesoru Core i5 (například u Panasonic Toughbook CF-AX2, jehož recenzi právě chystáme).

Příjemným překvapením byla velmi solidní výdrž na baterie. Při příjemné úrovni jasu, neustálém využití wi-fi konektivity a práci v kancelářských a multimediálních aplikacích vydržela Yoga pracovat bezmála pět hodin, respektive 4 hodiny 56 minut.

Možná si ťukáte na čelo, proč jsme zkoušeli i čistě "tabletové" benchmarky SunSpider a Geekbench. Chtěli jsme na tom ilustrovat, že výkon konvertibilního tabletu s procesorem Core i7 je dramaticky větší než u běžných tabletů. V testu Sunsipder dosáhla Yoga průměrné rychlosti 186 ms, což je mnohem lepší výsledek než třeba iPad čtvrté generace s časem 840 ms. U Geekbench je to podobné - Yoga 5 620 bodů, iPad čtvrté generace 1 770 bodů. Samozřejmě, hmotnost a výdrž na akumulátory hraje naopak ve prospěch iPadu.

Netříděné postřehy: výborný displej, vyšší hmotnost

Nejdříve ke hmotnosti. Yoga je robustní, precizně zpracovaná, nikde se nic nekroutí a nic nevrzá. To se trochu odrazilo na hmotnosti - 1,54 kilogramu je sice výkonnému ultrabooku odpovídající, ale na tablet je to přeci jenom hodně. Není to něco, co můžete pohodlně držet v ruce při sledování seriálu v autobuse.

Napájecí konektor, USB 2.0 port a čtečka SD karet. Tlačítko slouží k uzamykání rotace zobrazení.

Líbil se nám IPS displej s rozlišením 1 600 × 900 obrazových bodů, cože je při úhlopříčce 13,3" palce tak akorát. Nabídl živé syté barvy, výborný kontrast a pozorovací úhly. Displej má lesklou povrchovou úpravu a zvládá rozlišit deset současných dotyků. Funguje spolehlivě, s trochou soustředění jsme dotykem ovládali i normální nedotykové rozhraní Windows. Stylus bohužel není součástí balení.

HDMI výstup, USB 3.0 port, kombinovaný konektor pro sluchátka a mikrofon. Tlačítky ovládáte hlasitost zvukového výstupu.

Integrovaná 1 Mpix kamera hodně šumí, při rozumném osvětlení má příjemně syté barvy. Zvuk z reproduktorů má nižší výkon, většinu reprodukce tvoří středy a poněkud šustivé výšky. Zatímco některé ultrabooky dokážou chybějící hloubky zamaskovat plnými středy (přirozené podání vokálu), u ultrabooku Yoga je jejich nedostatek stále patrný.  

Na klávesnici typu chiclet se dobře píše, ke spokojenosti nám však schází její podsvětlení. Jeho absence je velké minus. Docela šikovné je však separátní tlačítko, které vyvolá náhledy otevřených oken a můžete jimi přepínat.

Lenovo Yoga 13

Yoga rozhodně není obyčejný ultrabook, čemuž odpovídá i cena 29 990 Kč. Pokud se nenecháte zlákat nejvyšší konfigurací, tak model s procesorem i5 a 4 GB paměti pořídíte 26 990 Kč, verzi s i3 pak za 22 990 Kč. A to je podle nás lepší volba.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....