Test ultrabooku, který můžete roztrhnout. HP Envy X2 vydrží deset hodin

aktualizováno 
Je to tablet i notebook. Má dotykový displej a operační systém Windows 8. Pokud si doma zapomenete napájecí adaptér, nemusíte se vracet, protože na akumulátory vydrží celou pracovní dobu i s normálním jasem a aktivní wi-fi.

Je úplně tichý, na akumulátor vydrží přes deset hodin běžného provozu a spustíte na něm všechny aplikace pro Windows. Pokud tedy nejsou moc náročné na výkon. Procesor Intel Atom Z2760 sice stačí pro kancelářské aplikace, brouzdání na internetu, přehrávání filmů či úpravy fotek, ale stříhání videa, 3D grafické modelování nebo hraní novějších her po něm prostě chtít nemůžete.

Přeměna z notebooku na tablet a naopak je u Envy X2 dílem okamžiku a zařízení přitom nemusíte vypínat. Dětské nemoci se však konvertibilnímu "HáPéčku" nevyhnuly. Jmenovat můžeme třeba nešikovně umístěné vypínací tlačítko nebo chybějící tlačítko zamknutí otáčení zobrazení displeje.

Dvě zařízení v jednom

Displej můžete od klávesnice odepnout a během několika okamžiků tak máte v ruce tablet.

Envy X2 = tablet + klávesnice s druhým akumulátorem a porty

Způsobů, jak zkombinovat tablet a notebook do jednoho zařízení, vymysleli výrobci více. Někdo šel cestou složitější mechaniky a výsuvné klávesnice (např. Sony Vaio Duo 11), někdo přepracoval klouby tak, aby šla klávesnice sklopit až za displej (test Lenovo IdeaPad Yoga připravujeme), a jiní na to šli úplně od lesa (Envy X2). Celý počítač integrovali do části s displejem, který samostatně funguje jako tablet. Notebook z něj vytvoříte "zacvaknutím" do druhé části, ve které jsou klávesnice, druhý akumulátor a po stranách rozmístěné konektory.

Obě části HP Envy X2 jsou prakticky stejně velké a těžké: tablet váží 707 gramů, klávesnice 702 gramů. Tablet je tak jen zhruba o 50 gramů těžší než iPad čtvrté generace.

Spojení displejové a klávesnicové části je robustní

Spojení displejové a klávesnicové části je robustní a o dlouhodobou funkčnost nemáme obavy. To však není případ plochého napájecího konektoru klávesnicové části, který si na boční straně o ulomení vysloveně koleduje.

Hmotnost klávesnice má na svědomí především akumulátor, ale nemusíme ji litovat. Pět hodin provozu k dobru je fajn a navíc je těchto 702 gramů nezbytně důležitých pro stabilitu notebooku. Zatímco běžné notebooky mají vše těžké ve spodní části s klávesnicí, Envy X2 má vše těžké nahoře za displejem. Hmotný akumulátor tak snižuje jeho těžiště a notebook se díky tomu nekácí.

Maximální úhel vyklopení displeje je sice značně limitovaný (kolem 115°), na stole však díky tomu sedí docela bezpečně. Horší je to na klíně. Pokud se nohy svažují ze sedáku dolů, má tendenci se překlápět "na záda".

Trochu menší výkon, než jsme čekali

Pod kapotou najdeme úsporný integrovaný SoC (System on Chip) Intel Atom Z2760. Ten v sobě sdružuje výpočetní procesor, čipset a grafický procesor, a šetří tak prostor na desce i spotřebu energie. Dvoujádrová výpočetní část je taktovaná na frekvenci 1,8 GHz a podporuje pouze 32bitové operační systémy. To však vzhledem k osazení pouhými 2 GB operační paměti nikterak nevadí. Integrovaný grafický čip vychází z PowerVR SGX 545 a pracuje na frekvenci 533 MHz.

Jako uložiště slouží integrovaná 64GB MMC paměťová karta, ze které po odečtení místa pro operační systém, odděleného oddílu pro obnovení systému a ztráty při formátování zbude uživateli zhruba 24 GB. Zaplať pánbůh za slot pro microSD kartu v tabletové a SD kartu v klávesnicové části.

Základní údaje

cena: 23 990 Kč

paměť: 64 GB interní, čtečka microSD a SDHC

porty: 2x USB 2.0, HDMI

komunikace: wi-fi, Bluetooth, NFC

rozměry: 303 x 206 x 19 mm

hmotnost: 1,41 kg

Hodnocení výkonu pro nedočkavé: Už z popisu konfigurace je jasné, že X2 není stavěn na výkon, ale především na výdrž. Samotný tablet vydrží na akumulátor pracovat 5 hodin a 35 minut. Pokud připojíte klávesnici s druhým akumulátorem, vzroste provozní doba o dalších pět hodin. Během testu výdrže byl nastaven v kancelářském denním osvětlení příjemný jas, pracovali jsme v kancelářských aplikacích a přes wi-fi streamovali on-line videa a muziku. Takže běžný, reálný provoz. Počítač je navíc zcela tichý, chlazení je pasivní, bez ventilátorů.

X2 přehraje video s rozlišením 720p, a to jak z externího disku (MKV soubor), tak stream z YouTube. Poměrně překvapivě však nezvládl video v plném HD, tedy 1080p. Přehrávání z YouTube připomínalo listování leporelem, soubor spuštěný z externího disku místy kostičkoval a zatrhával.

Surfování na internetu je svižné. U složitějších stránek trvá načtení do scrollovatelné podoby o několik momentů déle, než jsme zvyklí, nejde však o nic, co by vás mělo trápit. S kancelářskými aplikacemi, komunikátorem Skype, při prohlížení fotek atd. budete s výkonem spokojeni.

Nové rozhraní Windows 8 funguje plynule, včetně zoomování u map. U malovací aplikace Freshpaint nás však zarazilo zpoždění, které měly nakreslené čáry za posunem prstů po dotykovém displeji. To dojem poněkud kazí.

Konvertibilní notebook / tablet HP Envy X2

Konvertibilní notebook / tablet HP Envy X2

Podrobnější výkonové testy: Nejprve jsme se k X2 postavili jako k notebooku a pustili se do něj s klasickými benchmarky. Nejslabším článkem konfigurace se ukázala rychlost datového uložiště. MMC karta rychlostně nekonkuruje ani pevným diskům, natož SSD úložištím. Při přenosu 32MB souboru jsme naměřili rychlost čtení 53,8 MB/s a rychlost zápisu 8,2 MB/s. Mnohem horší to bylo u menších souborů. Kupříkladu při přenosech 1MB souborů jsme dosáhli rychlosti čtení 3 MB/s a rychlosti zápisu pouhých 0,4 MB/s.

To se podepsalo i na dalších výsledcích. V testu rychlosti při práci s kancelářskými aplikacemi a multimédii PC Mark dostal X2 1 437 bodů, což je zhruba polovina oproti ultrabookům s procesory Core i3. Grafická část dostala v testu 3D Mark 06 pouhých 452 bodů, což znamená, že si moc nezahrajete. Novější verze benchmarku 3D Mark jsme ani nespustili, protože Atom Z2760 podporuje DirectX knihovny nanejvýše ve verzi 9.3 a nové benchmarky vyžadují DX 10 a 11.

Pokud se na X2 podíváme jako na tablet, je to o něco lepší. V testu Sunspider (výkon při práci s JavaScriptem) dosáhl výborných 709 ms. Tablet iPad třetí generace dosáhl mnohem horších 1 440 ms, ale iPad čtvrté generace se s výsledkem 840 ms testovanému X2 blíží.

V dalším "tabletím" benchmarku s názvem GeekBench 2 dosáhl X2 solidních 1 414 bodů. Pro srovnání: iPad 3 získal jen 758 bodů, jenže iPad čtvrté generace si polepšil na 1 770 bodů, čímž dal Envy X2 trochu na frak.

Příjemná klávesnice, chybějící české znaky a podsvětlení však zásadně kazí

Příjemná klávesnice, chybějící české znaky a podsvětlení však zásadně kazí dojem.

Displej, touchpad, klávesnice a zvuk

Displej má pro malý notebook klasické parametry: úhlopříčku 11,6 palce, poměr stran 16:9 a rozlišení 1366 × 768 pixelů. Pokud se na něj díváme jako na tablet, tak je trochu větší a má přeci jen nižší rozlišení (iPad 3 má úhlopříčku 9,7" a rozlišení 2048 × 1536).

Na obrazu je to vidět. Má sice perfektní jas, kontrast i barvy (je to IPS s LED podsvětlením), ale je na něm patrný rastr displeje, což je něco, na co již díky displejům v nových tabletech od Applu nebo Samsungu nejsme úplně zvyklí. Pozorovací úhly jsou solidní ve všech směrech.

Dotyková vrstva displeje funguje dobře, rozpozná pět dotyků najednou a dá se dokoupit stylus. U nového rozhraní Windows se bez něj obejdete, ale jakmile jste "zpět v desktopu", bude se více než hodit.

Na touchpadu i klávesnici se dobře pracuje. Klávesnici však chybí podsvětlení.

Na touchpadu i klávesnici se dobře pracuje. Klávesnici však chybí podsvětlení.

S připojenou klávesnicí nejste odkázáni jen na dotykový displej, k dispozici máte i klasický touchpad. Ten dokáže rozpoznat různá gesta při použití až čtyř prstů, přičemž si sami můžete nastavit, jak má být která kombinace prstů a pohybů interpretována.

Touchpad dokáže spolehlivě rozpoznat, že se jej nedotýkáte prsty, ale bříškem dlaně, a v tu chvíli pohyb ignoruje. To oceníte při psaní na klávesnici. Citlivost této ochrany si můžete také nastavit.

Klávesnice typu chiclet má klasické rozložení kláves a docela dobře se na ní píše. Má však dvě docela zásadní slabiny. Není potištěna českými znaky a nemá podsvětlení. Pokud umíte psát i poslepu, nebude absence potisků větší komplikací, ale chybějící podsvětlení považujeme za zásadní nedostatek.

Fotoaparát má rozlišení 8 MPix

Fotoaparát na zadní straně má rozlišení 8 MPix, produkuje docela rozumně kvalitní snímky. Na straně displeje je ještě její Full HD kolegyně, s poměrně horším snímáním, především za horších světelných podmínek. Na telefonování přes Skype stačí.

Zvuková část nese jméno společnosti Beats audio. Reproduktory jsou ukryté ve spodní hraně pod displejem, takže hrají zpravidla nejlépe při zadokování do klávesnice. Zvuk je čistý a srozumitelný, s nadstandardně prokreslenými výškami a podivně uměle vytvořeným prostorem. Nižší tóny pochopitelně chybí. Sluchátkový výstup při použití sluchátek s nízkou impedancí 16 Ohmů hodně šumí, se sluchátky s 32 Ohmy hraje dobře.

X2 jako samostatný tablet

Jakmile X2 použijete jako tablet a odpojíte jej od klávesnicové části, přijdete také o všechny porty a konektory. Zůstane vám jen konektor pro připojení síťového adaptéru, kombinovaný sluchátkový výstup/mikrofonní vstup a slot pro micro SD kartu. Všechny konektory jsou situovány na spodní hraně, takže pokud si jej na ni opřete například o stoleček v letadle, budou zapojené konektory překážet. Samozřejmě jej můžete použít i "hlavou dolů", ale pak vám integrovaná kamera kouká na hruď, nikoli obličej. Ne vždy je to výhoda.

Všechna tlačítka jsou na zadní straně a není jich mnoho. Na jedné straně jsou to dvě tlačítka regulace hlasitosti a na druhé tlačítko zapnutí/vypnutí. To je umístěno tak nešikovně, že při uchopení tabletu jsem jej občas omylem stiskl a tablet tak uspal.

Nešikovně umístěné ovladací tlačítko

Nešikovně umístěné startovací ovládací tlačítko

Otáčení zobrazení podle naklopení tabletu funguje rychle a zcela korektně. Chybělo mi však samostatné tlačítko pro jeho deaktivaci, takto je vždy nutné ve Windows "vytáhnout" kontextové menu a třemi dotyky rotaci zakázat. Po zapojení do klávesnice je rotace zakázána automaticky.

Závěrem

Praktická kombinace s dlouhou výdrží na baterie a výkonovými omezeními funguje dobře, ale některé dětské nemoci by ještě potřebovaly doladit. Nejvíce mi chybělo podsvětlení klávesnice a modem pro mobilní datovou síť. Pro nového uživatele pak bude největší nezvyk ovládání trochu schizofrenního systému Windows 8. Envy X2 pořídíte za 23 990 Kč včetně DPH.

  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Celý stát bude bez Photoshopu. Firma předplatitelům ani nevrátí peníze

Firma Adobe oznámila, že musí deaktivovat všechny účty uživatelů ve Venezuele. Přikazuje jim to nařízení prezidenta...

Aby vám televize nepřestala fungovat. Vyberte si set-top box pro DVB-T2

Již za pár týdnů se v některých lokalitách odmlčí část televizního vysílání v současném standardu DVB-T. Ti, co nebudou...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Apple ukázal nový iPad. Má větší displej než jeho předchůdce

Apple představil novou verzi svého základního tabletu iPad, který má nově úhlopříčku 10,2 palce.

Google a Levi’s začínají prodávat první kolekci chytrých bund

Zcela nový přístup k oblékání slibují výrobci tzv. chytrých či inteligentních textilií. Vývoj chytrého oblečení...

Intel uznává dočasný úspěch AMD, ale plánuje agresivní odvetu

AMD se v posledních letech zaslouženě dařilo v oblasti procesorů pro běžné počítače. Intel nyní připustil, že ztrácí...

Google má mluvící wifi, levný Chromebook, a nová sluchátka do uší

Google se v úterý pochlubil celou řadou nových nebo inovovaných produktů. Vedle již dříve uniklého nového a Pixelbooku...

Najdete na iDNES.cz