Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

LCD monitory výrazně zrychlily. Má to však háček.

Vývoj v oblasti LCD panelů jde neustále dál. To, co se ještě před nedávnem jevilo jako nemožné, se pomalu stává realitou. Je však potřeba se mít na pozoru a kriticky zkoumat údaje, které výrobci udávají. Platí to především u rychlosti odezvy bodů.
Společnosti vyrábějící LCD panely se v průběhu vývoje stále dokonalejších modelů soustředily na mnohé priority. Zcela na počátku se soupeřilo o větší úhlopříčku, záhy na to byl kladen největší důraz na úhly pohledu, z nichž lze obraz pozorovat bez změny kvality. V souvislosti s tím se následně výrobci zaměřili i na světelnost a kontrast. Nyní je v kurzu rychlost odezvy bodu, kde trend udává společnost Benq.

Rychlý jako Benq

Firma Benq představila dva nové produkty v oblasti LCD panelů. Nový 19“ LCD monitor Benq FP91V+ zvládne podle údajů výrobce 6ms odezvu bodů a 17“ FP71V+ je dokonce ještě o 1 ms rychlejší. Připadá vám to podivné? Není se co divit.

Háček totiž tkví v upozornění, že se jedná o odezvu při přechodu z šedé do šedé. Jinými slovy, pokud budete chtít na LCD ukazovat pouze takový barevný odstín, budete mít opravdu rychlý LCD monitor. Horší to však je v reálném naszení, kdy u jiných barevných odstínů může tato doba značně narůst.

Vše souvisí s tím, že v této oblasti neexistuje žádná norma a výrobci tedy hodnotu odezvy bodu udávají podle svého uvážení. Jedni prezentují nejrychlejší hodnotu, jiní průměrnou a ti nejdůvěryhodnější tu nejpomalejší.

Rychlé LCD může přinést i problémy

Přesto je novinka představená firmou Benq unikátní. Firma totiž při výrobě LCD monitoru využívá panely firmy AU Optronics, která je dodává i jiným subjektům, které však doposud tak rychlé LCD nepředstavily. Benq tedy vyvinula postupy, které by se daly označit jako „přetaktování“ LCD.

Podle Petera Gambyho z organizace Meko, která se zabývá sledováním vývoje na poli zobrazovacích technologií, však příliš rychlé LCD panely mohou způsobit některé nové problémy. „Doba odezvy bodu blížící se nulovým hodnotám, může způsobovat rozmazání či rozostření u rychle se pohybujícího obrazu,“ uvedl Gamby pro server The Inquirer. „To je způsobeno tím, jak spolu spolupracuje podsvícení a tranzistory řídící molekuly tekutých krystalů,“ doplňuje.

„To se u klasických CRT monitorů stát nemůže, protože mezi každou vykreslenou obrazovkou se bod musí rozsvítit a znovu pohasnout. U LCD se však nedá zrak respektive zpracování obrazového vjemu v mozku, tak jednoduše ošálit. Zrak totiž mezi jednotlivými obrazy neustále registruje světlo,“ vysvětluje odborník z firmy Meko. „Řešením bude nastavení podsvícení tak, aby blikalo synchronně s odezvou bodů a simulovalo tak klasický CRT monitor. To však bude technologicky náročné a může to mít negativní vliv na kontrast případně barevnost displeje,“ upozorňuje Gamby.

Rychlost odezvy navíc není jediným kritériem, podle kterého byste měli LCD panel vybírat. V době, kdy jsou v nabídce v podstatě jen 25ms a rychlejší modely, hrají roli i jiné a možná i důležitější faktory. Jejich priorita závisí na způsobu použití.

Všeobecně je dobré mít panel bez vadných pixelů, který je plynule podsvícen, aby na okrajích netvořil tmavší či světlejší odstíny. Grafikové ocení větší množství zobrazených barev a jejich věrnost a možnost otočení obrazovky o 90°. Domácí uživatelé a lidé, kteří budou LCD používat k menším prezentacím zase upřednostní větší pozorovací úhly, větší kontrastní poměr a jas.

Co ještě čeká výrobce LCD?

Na LCD technologii je tohoto ještě mnoho k vylepšení. Mnohé z úkolů však možná ani nedojdou ke splnění, neboť lze očekávat, že v do té doby již bude LCD nahrazena některou novější technologií. Tou mohou například být organické displeje (OLED).

Výrobci LCD se v brzké době patrně podívají na to, jak zvýšit množství zobrazovaných barev, budou chtít zajistit eliminaci vadných bodů. Průkopníkem v této oblasti je Samsung, který v Jižní Koreji nabízí pětiletou záruku na bezvadnost displeje.

Velkým úkolem je snižování spotřeby LCD, aniž by to mělo vliv na kvalitu zobrazení. Nepřekonatelným problémem ale patrně zůstane horší zobrazení v jiných než nativních rozlišeních.

Témata: Monitory, OLED, Samsung
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....