Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

K čemu je dobrá klávesa Fn?

  0:01
Kombinace, které se vyplatí znát. Všechny notebooky spoléhají na klávesu Fn a zpřístupňují přes ní jednoduché, leč užitečné funkce, které uživatel často nikde jinde v systému nenalezne. Co všechno lze snadno a rychle vyřešit pomocí hmatu "Fn a klávesa"?

Mystérium klávesy Fn

Prakticky každý notebook ji má. Na každém ze současných notebooků ji naleznete. Občas ji uživatel prokleje do horoucích pekel. Častěji však může pomoci. Řeč je o klávese, kterou desktopy většinou nemají. "Fn" je to kouzelné zaklínadlo, s jehož pomocí si lze často zpřístupnit mnoho funkcí notebooku, které jsou jinak těžko přístupné přes mnoho proklikávání se, eventuálně nejsou přístupné vůbec.

Kde ji uživatel nalezne?

Žel, tato klávesa je snáze k nalezení, než je často nutné. Z neznámého důvodu jí výrobci notebooků přikládají větší význam nežli klávese Ctrl alias akronym pro Control (v německé verzi "Strg", český ekvivalent jsme zatím nevymysleli). Proto okupuje na takřka polovině notebooků místo, které na všech stolních klávesnicích přísluší klávese Ctrl.

Buď ji tak naleznete v levém dolním rohu klávesnice, či v jeho blízkém okolí. Ne že by ji většinou byl problém nalézt - zpravidla se alespoň odstínem či barvou odlišuje od ostatních kláves. Smůlou pro uživatele je, když má velmi zaběhané běžné klávesové zkratky s Ctrl, například kopírování s Ctrl C či zavírání okna s Ctrl-F4, apod. V případě nevhodného umístění pak ti znalejší poněkud trpí, protože přes všechen přínos Fn kombinací, klávesa Ctrl patří k nesporně používanějším.

K čemu tedy vlastně je?

Klávesa Fn může přepínat různé speciální funkce notebooku, slouží jako zkrácená volba pro mnoho operací typických právě pro notebooky a účely s nimi spojené.

Žel právě proto, že tato klávesa je tak úzce spojena s funkcemi notebooku, je zde jen minimální tlak na standardizaci a podobnost. S trochou odvahy však lze tyto klávesy postupně identifikovat a jejich funkce používat na většině notebooků.

Náhrada chybějících kláves

Zmáčknutí Fn a některá z ostatních kláves je často nevyhnutelné, pokud chce uživatel využít některé z obvyklých kláves. Nejčastěji je tato klávesa používána v kombinaci s klasickými klávesami, které se již jaksi nevešly na klávesnici notebooku. Nezřídka se tak potkáme s klávesami PgDn či PgUp maskovanými pod šipkami, či s Home a End přístupnými jen přes kombinaci Fn a Ins či Del.

Škoda, že výrobci notebooků často odmítají používat mozek nebo mají jen málo zkušeností se skutečně použitelnou klávesnicí, protože právě tyto kombinace klávesu Fn poněkud znevažují a především výrazně komplikují ovládání počítače. Kupodivu se tomu nevyhnou ani značkoví výrobci (například Acer u svých jinak výborných "obloukových" klávesnic notebooků střední a vyšší třídy). Každá běžná klávesa, ke které musí uživatel přistupovat přes dvojkombinaci Fn, je zbytečným šikanováním. Jistě to lze prominout u nejmenších notebooků, které mají málo místa - i pro klávesnici, a musí pak doslova šetřit místem, kde se dá (u podobných notebooků nejsou výjimkou i substituované klávesy F11, F12, atp.).

Ale hodně těžko se chápe, že některé z kláves jako Ins, Del, Home, End či PgUp, PgDn jsou přístupné pouze přes kombinaci. Zvláště když pak jsou často k vidění na těchto klávesnicích samostatné klávesy obsazené tak málo používanými funkcemi jako Pause/Break, PrintScreen či ScrollLock. Takové inženýry by člověk nejraději nechal editovat s jimi navrženou klávesnicí encyklopedii nebo sebrané dílo některého z pilných autorů...

Speciální funkce a la Fn

Přes všechno, co uživatele obtěžuje a komplikuje mu život, se dostáváme k těm podstatným funkcím, pro něž je klávesa Fn určena.

Usínání pod měsíčkem

Ikonkou měsíčku nebo nápisem "Zzzz" je často označena klávesa, se kterou lze počítač uspat - namísto klikání na "Start, Vypnout, Úsporný režim" lze poslat počítač do úsporného režimu podstatně rychleji touto dvojkombinací. Podle nastavení úsporných mechanismů lze touto kombinací počítač uspat do "jemnějšího spánku" nebo hibernovat, kdy je obsah paměti uložen na disk.

Vypínání podsvícení

Podle různé implementace lze v notebooku nalézt i ikonku se dvěma obdélníky, s plným obsahem a prázdným stínem. Tato dvojkombinace je schopna výrazně ovlivnit spotřebu počítače v době, kdy není nutnost používat displej - například při poslechu MP3 souborů. S její pomocí lze vypnout podsvícení displeje, což výrazně sníží spotřebu. Oproti situaci s úplným odpojením displeje je stále viditelný samotný obraz na displeji, avšak velmi nejasně.

Přepínání obrazovek

Ikonka LCD displeje a externí obrazovky nebo jen samotné obrazovky velice zrychlí připojení externího projektoru při prezentaci nebo domácího displeje k notebooku. Umožňuje přepínat mezi různými výstupy obrazu, podle různých nastavení pak lze kombinovat výstup pouze na LCD displej, kombinaci LCD a externího VGA výstupu (na displej, monitor či projektor), či jen samotný VGA výstup. V případě připojeného televizoru či jiného zařízení na TV výstup eventuálně ještě k těmto možnostem přibývá přepínání obrazu na televizní výstup. Touto klávesou lze eliminovat zdlouhavé přepínání přes Ovládací panely a Vlastnosti obrazovky a Rozšířené nastavení.

Nastavení jasu a kontrastu

Na starších noteboocích bylo možné najít ikonky známé již televizních ovladačů: velmi schematické sluníčko a kruh z poloviny plný, z poloviny prázdný. Na novějších noteboocích se setkáte jen s první ikonkou - u pasivních displejů DSTN je možné regulovat jak kontrast, tak jas. U aktivních displejů s matricí TFT lze hardwarově regulovat jas. Podobně jako ostatní nastavení je možné úroveň jasu (respektive eventuálně i kontrast) regulovat pomocí nastavení Windows jen velmi komplikovaně, pokud vůbec. Tato funkce je velice užitečná například při práci ve tmě, v nočním autobuse, kdekoliv, kde je okolí temné a málo světla - notebook podstatně méně vyzařuje, obraz je příjemnější na oči a v neposlední řadě též méně rušivý pro okolí (pospávající spolucestující zpravidla málo ocení "zářící" plochu s výkonem menší žárovky). Naopak na slunci lze zvýšit jas displeje, aby se kompenzovalo množství přímého "konkurenčního" světla, jež ztěžuje pohodlné čtení. Protože žijeme v reálném světě, nejnižší úroveň není nikdy tak zcela tmavá, jak by se hodilo, naopak v přímém slunci displeje často nedosahují skutečně optimální čitelnosti.

Ztlumení a zvýšení hlasitosti

Jedna z nejoblíbenějších funkcí, kterou lze upotřebit prakticky každý den, je ovládání hlasitosti pomocí některé z kombinací Fn (+F7 a F8 či sousedních). "Inteligentnější" notebooky mají toto nastavení přímo propojeno i s OSD indikací na displeji (On Screen Display), kde se ukazuje aktuální úroveň hlasitosti. Pokud výrobce nezanedbal vývoj ovladačů a jejich provázanost s operačním systémem, aktuální úroveň hlasitosti je zohledněna i v nastavení Windows.

Vypnout a zapnout reproduktory

Neocenitelná funkce s přeškrtnutým reproduktorem se hodí kdykoliv - od jednání, kdy chcete zabránit notebooku, aby vydával jakékoliv nepatřičné zvuky, přes práci v kanceláři s kolegy až po hlasitý start Windows, který v tichém nočním spoji také nemusí být zrovna ono.

NumLock a zapínání numerické klávesnice

Numerickou klávesnici jsme si nechali na posledním místě. Notebooky zde viditelně trpí oproti stolním PC - musejí si vypomoci pouze emulovanou klávesnicí s číslicemi namísto písmen, kterou nelze používat současně s písmennou klávesnicí. Tato emulace jde tak daleko, že přes klávesu Fn a některou z kláves (emulovaného) numerického bloku lze používat blok jako poziční klávesy a šipky současně. Samotné zapínání numerické klávesnice přes NumLock často spoléhá na kombinaci Fn a některou z obvyklých kláves. Nicméně i v nejlepším případě NumLock a "emulovaná" numerická klávesnice zůstane jen řešením z nouze - a často bude přivádět k šílenství, pokud si ji uživatel omylem zapne a nebude tušit, proč mu najednou notebook píše místo písmen číslice. Nota bene, když mačká NumLock a přesto se numerická klávesnice nevypne (protože na mnoha noteboocích je NumLock přístupné pouze přes komplikovanou dvojkombinaci Fn a NumLock)...

Témata: Notebook, Trendy, Windows
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Na olympiádě v Paříži propukly před 100 lety výtržnosti proti sportovcům USA

v diskusi je 6 příspěvků

26. května 2024

Olympiáda v Paříži začala 4. května 1924 a trvala až do 27. července. Soutěžilo přes 3 tisíce...

OBRAZEM: Na Dračí skálu. Nejstarší německá zubačka má všechny pražce ocelové

v diskusi jsou 2 příspěvky

26. května 2024

Nejstarší německou ozubnicovou železnicí je Drachenfelsbahn. Při svém zprovoznění v roce 1883 byla...

Zamáčkněte slzu, ICQ definitivně končí. Zprávy doručoval 28 let

v diskusi je 25 příspěvků

25. května 2024  15:13

S tou slzou je to samozřejmě trochu vtip, protože většina uživatelů již dávno přešla ke konkurenci...

Rozhlas místo rádia. O novém názvu rozhodl jediný článek v Národních listech

v diskusi je 25 příspěvků

25. května 2024

Rok po začátku vysílání v Československu nastal konec „radiofonie“ a „broadcastingu“. V květnu 1924...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...