Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jak nastavit na maximální výkon paměti DDR

Operační paměť je jednou ze součástí počítače, která má velký vliv na výkon celého systému. Jak ji správně nastavit a jak se orientovat v technickém popisu pamětí? Co je to CAS Latency a k čemu je dobrá? To se dozvíte v našem článku.

Dnes pro vás máme několik málo tipů, jak zvednout výkon operační paměti instalované ve vašem počítači.

Ještě než však přistoupíme k popisu jednotlivých nastavení, chtěl bych upozornit na to, že operační paměť je choulostivé místo počítače a proto další kroky činíte na vlastní nebezpeží. Naše redakce nenese odpovědnost za škody způsobené neodbornou manipulací s vaším počítačem. Proto doporučujeme přečíst si vždy manuál k základní desce a obeznámit se s přesnou technickou specifikací všech součástí vašeho počítače. Děkujeme za pochopení.

Pokud se nic převratného nestane, bude v budoucnu nejrozšířenějším druhem pamětí typ DDR. Je totiž pravděpodobné, že většina uživatelů bude mít svůj počítač tímto druhem paměti vybaven, nebo ho už vybaven má. Proto se dnes budeme věnovat právě jí.

Nyní už můžeme přistoupit ke zvedání tolik žádaných výkonů.


Frekvence paměti

Každá operační paměť dokáže pracovat s určitou frekvencí. Nejčastěji to bývá 100, 133 a nově též 166 a 200 MHz. V případě pamětí typu DDR se pak tyto označují DDR200 (100 MHz) DDR266 (133MHz) a DDR333 (166MHz). V současné době nejmodernější a nejrychlejší paměti typu DDR pro osobní počítače jsou 200 megahertzové DDR400 (i když se vlastně o DDR400 oficiálně nejedná).

Frekvenci pamětí lze nastavit ručně v BIOSu počítače. U většiny moderních (a některých vybraných starších) čipsetů lze nastavit frekvenci paměti asynchronně na frekvenci FSB. Co to znamená? Pokud například procesor pracuje s externím taktem 133 MHz (např AMD Athlon XP) lze frekvenci DDR nastavit na 166 MHz (DDR333). Čím vyšší takt paměti, tím lépe. Z mnoha provedených testů víme, že pokud propustnost paměti přesáhne výrazně datovou propustnost procesor -->> čipset, výkon v reálných aplikacích roste nepravidelně, nebo vůbec ne. Proto přichází ke slovu další nastavení.


SPD a CAS Latency (CL)

Každý paměťový modul má výrobcem nastavený určitý limit, do kterého pracuje spolehlivě a stabilně. Po překročení tohoto limitu, například při přetaktování, není zaručeno, že paměť bude pracovat správně. Frekvenci paměti a její typ naleznete v drtivé většině případů na nálepce nebo potisku modulu. Pokud tam není, je ještě možnost identifikovat přímo druh čipů, kterými jsou paměťové moduly osazeny. V případě, že si ani v tomto případě nevíte rady, nemusíte zoufat. Můžete nastavení paměti svěřit SPD čipu.

SPD je malý čip, který je uložen přímo na modulu (malý cca 5 mm velký čip v rohu každého modulu). Pokud je tedy BIOS nastaven na položku SPD, přečte se informace uložená v tomto malém čipu a paměť se nastaví automaticky na nejvhodnější nastavení. To však neznamená, že na nastavení nejvýkonnější.


CAS Latency

Co je to CAS? A co je to RAS? CAS je zkratka z anglického "Column Address Strobe". Sloupec - adresa - snímací signál. DRAM paměť si můžeme představit jako matrici, která se skládá z buněk. V buňkách jsou uloženy informace (data) a každá buňka má svojí sloupcovou adresu a řádkovou adresu (row address + column address). Také je tu RAS signál, což je zkratka pro "Row Address Strobe". Pokud tedy procesor požaduje nějaké data, které jsou uloženy "někde" v paměti, musí si je za pomoci paměťového řadiče napřed najít.


Co je to Latence, neboli Latency?

Latency je čas, po který čeká procesor na to, co po paměti chce - na data. A jak tedy CAS pracuje? K tomu abychom to pochopili, musíme napřed vědět jak řadič paměti čte paměť.

Nejprve čipset nastaví přístup k řádku v paměti. Potom musí čekat pár taktů známých jako "RAS to CAS Delay", po němž následuje čekání na aktivaci přístupu ke správnému sloupci v matrici.

Pokud je na modulu paměti uvedeno "CAS2", čeká procesor na požadovaná data 2 takty a v případě "CAS3" takty 3. V extrémním případě, kdy procesor čeká na data, nepracuje (nepočítá). Přitom je třeba brát v úvahu, že CAS2 není o 33 procent rychlejší, než CAS3. Je tu bohužel několik faktorů, které nárust výkonu zkreslí.

Díky moderním základním deskám se dá CAS2 některým CAS2.5 a CAS3 pamětem "vnutit". Pracují tak rychleji - bohužel za cenu občasné nestability.


Souvislosti s Cache procesoru

Cache procesoru je místo, kam procesoru ukládá nedávno použitá data k výpočtům, nebo data, o nichž dopředu ví, že je bude potřebovat. A tak většinu informací, které procesor potřebuje, najde už uložené v Cachi, a to v 95 procentech případů.

Nejlepší výsledky s agresivnějším nastavením se dosahují v počítačových hrách, nebo v aplikacích, které jsou velmi závislé na propustnosti paměti. Typicky dekódování videa. Pro ostatní aplikace takový význam nemá.

Ale, výhodou pamětí CAS2 je to, že jdou přetaktovat mnohem výše (o více Mhz), než jejich pomalejší kolegyně s CAS Latency 3. (Podobný princip můžete znát například z grafických karet). Pokud uvažujete o tom, že přetaktujete svůj počítač, CAS2 je v současnosti asi nejlepší volba.

Bank Interleaving

A je tu ještě jedno nastavení, které dokáže zvednout výkon počítače. Bank Interleaving se vyskytuje zpravidla jen u špičkových základních desek a né všechny špičkové motherboardy tuto technologii zpřístupňují.

Dovoluje čipsetu přístupovat do paměti simultáně (na více míst najednou), čímž zvedá její propustnost. V takovém případě může procesor číst z paměti najednou více informací, nebo do ní zároveň i zapisovat. Čtení probíhá v blocích a v současné době je k dispozici 2-way, nebo 4-way Interleaving. Pokud BIOS umožní 4-way Interleaving, přináší toto nastavení vyšší výkon.


  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....