Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Placatý zázrak. Nový iPad Pro 9,7" se náramně blíží dokonalosti

První čeští zákazníci jej dostanou počátkem příštího týdne, my přinášíme první dojmy již nyní. Ve výkonových testech předvedl nový iPad špičkový výkon a překvapil povedeným zvukem. Škoda jen, že chybí ForceTouch a USB 3.0.

Nový iPad Pro 9,7" je skvělý tablet. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Přiznám se hned zkraje: nejsem žádný fanatický „jablíčkář“, takže do redakce jsem včera nevběhl s rozechvělým výkřikem „tak co, už dorazil?“ a v noční frontě na nový iPhone, iPad, nebo Apple Watch bych snad čekal, jen když by to bylo otázkou národní bezpečnosti.

Testovaný iPad Pro 9,7" pochází z drážďanské prodejny Applu, v Česku totiž bude doručován až počátkem příštího týdne. Ještě než budete mít možnost si jej sami vyzkoušet, přinášíme první dojmy.

Před zapnutím

O vzhledu nemá smysl se rozepisovat, je to iPad. Takže působí velmi čistě, precizně a do detailů propracovaně. Za ideální nepovažujeme vystouplý objektiv zadní kamery, jde sice jen o necelý milimetr, ale tablet tak na pevné podložce nikdy neleží zcela rovně. Rozdíl naštěstí není takový, aby se tablet kýval, jak jsme se obávali - na stole leží pevně. O odření objektivu se nebojíme, protože je kryt safírovým sklíčkem.

Tablet je příjemně lehký (i když je se svými 400 g o skoro 50 g těžší než Samsung Galaxy Tab S2 se stejnou úhlopříčkou displeje) a při velmi tenkém těle (6,1 mm) působí přiměřeně pevně. V ohybu i ve zkrutu se mírně prohýbá, ale pokud zůstaneme u sil odpovídajících běžnému používání, tak nenastane problém. Příjemné jsou zkosené hrany, tablet se tak docela dobře drží.

Displej má vysokou maximální svítivost, práce v exteriéru tak není problém. Plné „azuro“ jsme ale vyzkoušet nemohli.

Velkým zklamáním je USB 2.0 port, samozřejmě v podobě konektoru Lightning. Zařízení s „Pro“ v názvu by si rozhodně zasloužilo USB 3.0 rozhraní, zejména kvůli širším možnostem připojení periferií, například monitoru.

Po zapnutí

Kvalita displeje nikoho nepřekvapí, není jí mnoho co vytknout. Díky rozlišení
2 048 × 1 536 (při 9,7" úhlopříčce to činí 264 ppi) je obraz velmi jemný, IPS displej má solidní podání černé barvy (v tomto ohledu je ale AMOLED displej, například u již zmíněného tabletu Samsung Galaxy Tab S2, mnohem lepší) a široké pozorovací úhly. Při venkovním použití bude příjemná vysoká svítivost displeje.

Skvělá je funkce TrueTone, která neustále kalibruje barvy displeje podle okolního osvětlení. Po chvíli přebíhání mezi 3000K a 6000K lampami bych řekl, že funguje. Potěší i funkce Night shift, která posune barvy displeje do teplejšího barevného spektra, které by nemělo tolik bránit produkci melatoninu a uživateli by se tak mělo i po čtení na tabletu lépe usínat. To nemohu potvrdit, protože když jsem šel po doběhnutí všech benchmarků spát, bez potíží bych usnul i pod UV lampou.

Tlačítko Home s Touch senzorem na iPadu Pro s úhlopříčkou 9,7 palce.

Zdířka na sluchátka a jeden ze čtyř reproduktorů na iPadu Pro s úhlopříčkou 9,7 palce.

Detail tlačítek na ovládání hlasitosti na iPad Pro s úhlopříčkou 9,7 palce.

Škoda, že výrobce u displeje nepoužil dotykovou vrstvu s technologií ForceTouch, která umí detekovat a v aplikacích využít i sílu dotyku - tu zatím najdete až u MacBook a MacBook Pro. A když jsme u dotyků, tabletu naštěstí nechybí přihlašování otiskem prstu Touch ID, které nám fungovalo velmi spolehlivě (alespoň z hlediska „false negative“, tedy odmítnutí registrovaného prstu).

Pochválit musíme kvalitu zvuku, čtveřice v rozích umístěných reproduktorků se snaží překvapivě statečně. Vokál je výrazný a v rámci možností přirozený, zvuk je živý a tabletu se i daří imitovat přítomnost hloubek. Výšky jsou trochu syntetičtější, stejně jako pocit umělé prostorovosti zvuku, ale nebudu hnidopišit, iPad Pro 9,7" je nejspíše nejlépe znějící tablet, který jsem slyšel.

Citlivost mikrofonu je spíše průměrná, druhá strana mi však (při FaceTime) vždy rozuměla.

Zadní fotoaparát má rozlišení 12 MPix a automatické ostření. Zvládne natočit až 4K video (30 snímků za sekundu), u Full HD si můžete vybrat mezi 30 a 60 snímky za sekundu (u 60 fps jsou rychlé pohyby plynulejší).

Omluva: Cukání obrazu způsobil import do redakčního systému, video v původní kvalitě je ke stažení na odkazech níže.

Foťák dokáže pořídit i zpomalené záběry (1080p při 120 fps, nebo 720p při 240 fps) nebo pořídit panoramatickou fotografii i časosběr (délku intervalů určuje systém podle délky časosběru).

I noční snímky v městském osvětlení (na sochu dopadá trochu světla z reflektoru na obchodním centru) dopadají slušně, zejména pro potřeby sociálních sítí.

Stejný snímek s použitím vestavěného LED blesku. Foceno v noci, v městském osvětlení (na sochu dopadá trochu světla z reflektoru na obchodním centru).

Čelní „selfie“ kamera je na tom podstatně hůře. Pochválit musíme alespoň pokus o „blesk“ pomocí zobrazení bílé barvy na displeji.

Složitější svetelné podmínky zvládá aparát velmi slušně, ochotně ostří a rozumně vyvažuje bílou.

Focení v interiéru při slabším světle (3000K LED žárovka v béžovém papírovém svítidle) a ostření na blízko nečiní potíže.

Jak bude foti ve slunečném dni jsme zjistit nemohli, pod mrakem ostudu neudělá.

Funkce automatického panorama funguje standardně dobře. Plnou velikost si můžete prohlédnout po stažení souboru (viz odkaz na konci článku).

Dobrý dojem na nás udělal noční záznam videa, šum byl poměrně umírněný a pohyb plynulý. Při nočním záznamu jedoucích autobusů a vozidel měl trochu problémy s ostřením, ve dne jsme problém nezaznamenali. Zkušební videa a fotky jsou ke stažení zde (ZIP, 436 MB).

Výkon procesoru a grafiky

Tablet je poháněn procesorem Apple A9X, který patří mezi nejvýkonnější mobilní procesory dneška. Má 64bitovou architekturu, dvě jádra a je taktovaný na 2,16 GHz. Je to stejný čip jako ve větším iPadu Pro, tam je však taktován o trochu rychleji (na 2,24 GHz). Oproti většímu bratříčkovi se 9,7" iPad Pro také musí spokojit s poloviční operační pamětí, má jen 2 GB.

Z YouTube přehraje videa až ve 1440p, na 9,7" retina displeji vypadají skvěle.

Reakce systému jsou bleskové, veškeré grafické efekty plynulé. 4K video z YouTube (vzhledem k rozlišení displeje aplikace nabízí rozlišení jen 1 440p) je zcela plynulé (200 MBit/s linka od UPC) a na retina displeji vypadá skvěle.

Výkonových testů jsme se snažili udělat co nejvíce. Pokud zvažujete přechod ze starších iPadů, můžete si naše výsledky testů porovnat se svými a lépe tak porovnat výkonnostní nárůst nového modelu. Zejména grafický výkon tabletu je impozantní.

Výkonové testy iPad Pro 9,7"
Antutu v6.1155 868 bodů (lepší než 99% výsledků)
Antutu HTML5 test27 959 bodů
JetStream143,24 bodů
SunSpider 1.0.2180,2 ms
GeekBench 3 - jedno jádro3 092 bodů
GeekBench 3 - celý procesor5 322 bodů
3D Mark - SlingShot Extreme3 125 bodů
3D Mark - API Overhead - OpenGL292 320 bodů
3D Mark - API Overhead - Metal1 585 548 bodů
Basemark OS II - celkově2 711 bodů
Basemark OS II - system6 183 bodů
Basemark OS II - paměť1 167 bodů
Basemark OS II - grafika6 340 bodů
Basemark OS II - web1 181 bodů
iBench - celkově7 569 bodů
iBench - procesor20 131 bodů
iBench - grafika1 355 bodů
iBench - paměť7 150 bodů
iBench - úložiště1 640 bodů
3D Benchmark30,69 fps
PerformanceTest Mobile - systém5 577 bodů
PerformanceTest Mobile - procesor59 754 bodů
PerformanceTest Mobile - úložiště80 933 bodů
PerformanceTest Mobile - paměť16 860 bodů
PerformanceTest Mobile - 2D grafika4 308 bodů
PerformanceTest Mobile - 3D grafika1 181 bodů
Bonsai Benchmark4 169 bodů (průměrně 59,5 fps)
Super Disk Speed Test - 300 MB296,6 MB/s čtení / 43,3 MB/s zápis
Pi - na 100 000 desetinných míst11,75 s
Pi - na 499 999 desetinných míst292,37 s

Zde se sluší poznamenat, že v plné zátěži snadno a rychle zjistíte, kde se výkonné čipy v tabletu nacházejí - záda tabletu se v těch místech zahřejí až na 43 °C (maximální naměřená teplota). Za normálních situací (web, kancelář, video) zůstává tablet dotykově chladný.

Ke stažení

Testovací fotky a videa ke stažení v původní kvalitě ZDE (ZIP, 436 MB). Samotné panorama v plném rozlišení ZDE.

Na ověření výdrže baterie zatím nebyl dostatek času, ale výrobce udává 10 hodin videa či brouzdání po internetu. To určitě nebude daleko od pravdy, po několika hodinách nastavování, instalací, testů, focení, hraní (Asphalt 8: Airborne a GTRacing 2) a hraní si jsem dával tablet nabíjet se 40 % zbývající kapacity.

Předčasný závěr

iPad Pro 9,7" je po hardwarové stránce skvělý. Zda dokáže naplnit záměr společnosti Apple, tedy že umí plnohodnotně nahradit počítač, to bude předmětem dalšího zkoumání, které se neobejde bez klávesnice Smart Keyboard a dotykového pera Apple Pencil.

Jsem přesvědčen, že výkon nebude v tomto ohledu překážkou. V případě operačního systému iOS 9 si tím však jistý nejsem.

Testovaná základní verze (32GB paměť s Wi-fi, tedy bez 4G/LTE modulu) stojí 18 690 Kč.

Aktualizace 6:28 - chybně jsme uváděli přítomnost ForceTouch u velkého iPad Pro 12,9". Má jej až MacBook a MacBook Pro a samozřejmě (vylepšenou verzi s názvem 3D Touch) iPhone 6S.

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Přeletěli nejvyšší horu Afriky. Kilimandžáro překonali v balonu

Exkluzivně „Pohled přímo do kráteru byl nezapomenutelný,“ líčí pilot Kurt Frieden okamžik, kdy 6. prosince 2021 ve výšce 6 100 m...

Nadchlo nás: deset nejzajímavějších „tech hraček“, co půjdou letos koupit

Premium Na veletrhu CES v Las Vegas jsou vždy představeny tisíce nových produktů, které se dříve či později dostanou na trh. Na...

Uspí děti a probudí i největší spáče. Vyzkoušeli jsme nejlepší televizor do ložnice

Premium Na to, zda televizor do ložnice patří nebo ne, panují dost protichůdné názory. Pro ty s postojem souhlasným jsme...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co je to Metaverse? Pokud vás děsí Facebook, tak to nechtějte vědět

Premium Má to být ta pověstná „příští velká věc“. Nový internet. Splynutí fyzického a digitálního světa. Každá firma chce „být...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Životnost SSD není nekonečná. Nepodceňujte varovné signály

Premium SSD datová úložiště jsou rychlejší, stabilnější a spotřebovávají méně energie než tradiční pevné disky (HDD). Ale ani...

Hned s tím přestaňte! Vybrali jsme časté zlozvyky, kterými si ničíte počítač

Premium Všichni chceme, aby náš počítač vydržel fungovat na plné obrátky co možná nejdéle. Nic však netrvá věčně – zejména...

Prvotřídní tma i jas. Revoluční televizor spojuje výhody technologií

Společnost Sony na veletrhu CES 2022 představila televizor Bravia A95K s novou technologií zobrazovače nazvanou...

Intel ukázal, co jeho čipy dovedou ve škodovce i vašem příštím notebooku

Konference Intelu ukázala, že navzdory čipové krizi se vývoj nezastavil a z linek již sjíždějí nové mobilní čipy...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...