Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Placatý zázrak. Nový iPad Pro 9,7" se náramně blíží dokonalosti

První čeští zákazníci jej dostanou počátkem příštího týdne, my přinášíme první dojmy již nyní. Ve výkonových testech předvedl nový iPad špičkový výkon a překvapil povedeným zvukem. Škoda jen, že chybí ForceTouch a USB 3.0.

Nový iPad Pro 9,7" je skvělý tablet. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Přiznám se hned zkraje: nejsem žádný fanatický „jablíčkář“, takže do redakce jsem včera nevběhl s rozechvělým výkřikem „tak co, už dorazil?“ a v noční frontě na nový iPhone, iPad, nebo Apple Watch bych snad čekal, jen když by to bylo otázkou národní bezpečnosti.

Testovaný iPad Pro 9,7" pochází z drážďanské prodejny Applu, v Česku totiž bude doručován až počátkem příštího týdne. Ještě než budete mít možnost si jej sami vyzkoušet, přinášíme první dojmy.

Před zapnutím

O vzhledu nemá smysl se rozepisovat, je to iPad. Takže působí velmi čistě, precizně a do detailů propracovaně. Za ideální nepovažujeme vystouplý objektiv zadní kamery, jde sice jen o necelý milimetr, ale tablet tak na pevné podložce nikdy neleží zcela rovně. Rozdíl naštěstí není takový, aby se tablet kýval, jak jsme se obávali - na stole leží pevně. O odření objektivu se nebojíme, protože je kryt safírovým sklíčkem.

Tablet je příjemně lehký (i když je se svými 400 g o skoro 50 g těžší než Samsung Galaxy Tab S2 se stejnou úhlopříčkou displeje) a při velmi tenkém těle (6,1 mm) působí přiměřeně pevně. V ohybu i ve zkrutu se mírně prohýbá, ale pokud zůstaneme u sil odpovídajících běžnému používání, tak nenastane problém. Příjemné jsou zkosené hrany, tablet se tak docela dobře drží.

Displej má vysokou maximální svítivost, práce v exteriéru tak není problém....

Displej má vysokou maximální svítivost, práce v exteriéru tak není problém. Plné „azuro“ jsme ale vyzkoušet nemohli.

Velkým zklamáním je USB 2.0 port, samozřejmě v podobě konektoru Lightning. Zařízení s „Pro“ v názvu by si rozhodně zasloužilo USB 3.0 rozhraní, zejména kvůli širším možnostem připojení periferií, například monitoru.

Po zapnutí

Kvalita displeje nikoho nepřekvapí, není jí mnoho co vytknout. Díky rozlišení
2 048 × 1 536 (při 9,7" úhlopříčce to činí 264 ppi) je obraz velmi jemný, IPS displej má solidní podání černé barvy (v tomto ohledu je ale AMOLED displej, například u již zmíněného tabletu Samsung Galaxy Tab S2, mnohem lepší) a široké pozorovací úhly. Při venkovním použití bude příjemná vysoká svítivost displeje.

Skvělá je funkce TrueTone, která neustále kalibruje barvy displeje podle okolního osvětlení. Po chvíli přebíhání mezi 3000K a 6000K lampami bych řekl, že funguje. Potěší i funkce Night shift, která posune barvy displeje do teplejšího barevného spektra, které by nemělo tolik bránit produkci melatoninu a uživateli by se tak mělo i po čtení na tabletu lépe usínat. To nemohu potvrdit, protože když jsem šel po doběhnutí všech benchmarků spát, bez potíží bych usnul i pod UV lampou.

Tlačítko Home s Touch senzorem na iPadu Pro s úhlopříčkou 9,7 palce.

Tlačítko Home s Touch senzorem na iPadu Pro s úhlopříčkou 9,7 palce.

Zdířka na sluchátka a jeden ze čtyř reproduktorů na iPadu Pro s úhlopříčkou 9,7...

Zdířka na sluchátka a jeden ze čtyř reproduktorů na iPadu Pro s úhlopříčkou 9,7 palce.

Detail tlačítek na ovládání hlasitosti na iPad Pro s úhlopříčkou 9,7 palce.

Detail tlačítek na ovládání hlasitosti na iPad Pro s úhlopříčkou 9,7 palce.

Škoda, že výrobce u displeje nepoužil dotykovou vrstvu s technologií ForceTouch, která umí detekovat a v aplikacích využít i sílu dotyku - tu zatím najdete až u MacBook a MacBook Pro. A když jsme u dotyků, tabletu naštěstí nechybí přihlašování otiskem prstu Touch ID, které nám fungovalo velmi spolehlivě (alespoň z hlediska „false negative“, tedy odmítnutí registrovaného prstu).

Pochválit musíme kvalitu zvuku, čtveřice v rozích umístěných reproduktorků se snaží překvapivě statečně. Vokál je výrazný a v rámci možností přirozený, zvuk je živý a tabletu se i daří imitovat přítomnost hloubek. Výšky jsou trochu syntetičtější, stejně jako pocit umělé prostorovosti zvuku, ale nebudu hnidopišit, iPad Pro 9,7" je nejspíše nejlépe znějící tablet, který jsem slyšel.

Citlivost mikrofonu je spíše průměrná, druhá strana mi však (při FaceTime) vždy rozuměla.

Zadní fotoaparát má rozlišení 12 MPix a automatické ostření. Zvládne natočit až 4K video (30 snímků za sekundu), u Full HD si můžete vybrat mezi 30 a 60 snímky za sekundu (u 60 fps jsou rychlé pohyby plynulejší).

Omluva: Cukání obrazu způsobil import do redakčního systému, video v původní kvalitě je ke stažení na odkazech níže.

Foťák dokáže pořídit i zpomalené záběry (1080p při 120 fps, nebo 720p při 240 fps) nebo pořídit panoramatickou fotografii i časosběr (délku intervalů určuje systém podle délky časosběru).

I noční snímky v městském osvětlení (na sochu dopadá trochu světla z reflektoru...

I noční snímky v městském osvětlení (na sochu dopadá trochu světla z reflektoru na obchodním centru) dopadají slušně, zejména pro potřeby sociálních sítí.

Stejný snímek s použitím vestavěného LED blesku. Foceno v noci, v městském...

Stejný snímek s použitím vestavěného LED blesku. Foceno v noci, v městském osvětlení (na sochu dopadá trochu světla z reflektoru na obchodním centru).

Čelní „selfie“ kamera je na tom podstatně hůře. Pochválit musíme alespoň pokus...

Čelní „selfie“ kamera je na tom podstatně hůře. Pochválit musíme alespoň pokus o „blesk“ pomocí zobrazení bílé barvy na displeji.

Složitější svetelné podmínky zvládá aparát velmi slušně.

Složitější svetelné podmínky zvládá aparát velmi slušně, ochotně ostří a rozumně vyvažuje bílou.

Focení v interiéru při slabším světle (LED žárovka 3000K v béžovém papírovém...

Focení v interiéru při slabším světle (3000K LED žárovka v béžovém papírovém svítidle) a ostření na blízko nečiní potíže.

Jak bude fotit za slunečného dne, jsme zjistit nemohli, ale pod mrakem ostudu...

Jak bude foti ve slunečném dni jsme zjistit nemohli, pod mrakem ostudu neudělá.

Funkce automatického panorama funguje standardně dobře. Plnou velikost si...

Funkce automatického panorama funguje standardně dobře. Plnou velikost si můžete prohlédnout po stažení souboru (viz odkaz na konci článku).

Dobrý dojem na nás udělal noční záznam videa, šum byl poměrně umírněný a pohyb plynulý. Při nočním záznamu jedoucích autobusů a vozidel měl trochu problémy s ostřením, ve dne jsme problém nezaznamenali. Zkušební videa a fotky jsou ke stažení zde (ZIP, 436 MB).

Výkon procesoru a grafiky

Tablet je poháněn procesorem Apple A9X, který patří mezi nejvýkonnější mobilní procesory dneška. Má 64bitovou architekturu, dvě jádra a je taktovaný na 2,16 GHz. Je to stejný čip jako ve větším iPadu Pro, tam je však taktován o trochu rychleji (na 2,24 GHz). Oproti většímu bratříčkovi se 9,7" iPad Pro také musí spokojit s poloviční operační pamětí, má jen 2 GB.

Z YouTube přehraje videa až ve 1440p, na 9,7

Z YouTube přehraje videa až ve 1440p, na 9,7" retina displeji vypadají skvěle.

Reakce systému jsou bleskové, veškeré grafické efekty plynulé. 4K video z YouTube (vzhledem k rozlišení displeje aplikace nabízí rozlišení jen 1 440p) je zcela plynulé (200 MBit/s linka od UPC) a na retina displeji vypadá skvěle.

Výkonových testů jsme se snažili udělat co nejvíce. Pokud zvažujete přechod ze starších iPadů, můžete si naše výsledky testů porovnat se svými a lépe tak porovnat výkonnostní nárůst nového modelu. Zejména grafický výkon tabletu je impozantní.

Výkonové testy iPad Pro 9,7"
Antutu v6.1155 868 bodů (lepší než 99% výsledků)
Antutu HTML5 test27 959 bodů
JetStream143,24 bodů
SunSpider 1.0.2180,2 ms
GeekBench 3 - jedno jádro3 092 bodů
GeekBench 3 - celý procesor5 322 bodů
3D Mark - SlingShot Extreme3 125 bodů
3D Mark - API Overhead - OpenGL292 320 bodů
3D Mark - API Overhead - Metal1 585 548 bodů
Basemark OS II - celkově2 711 bodů
Basemark OS II - system6 183 bodů
Basemark OS II - paměť1 167 bodů
Basemark OS II - grafika6 340 bodů
Basemark OS II - web1 181 bodů
iBench - celkově7 569 bodů
iBench - procesor20 131 bodů
iBench - grafika1 355 bodů
iBench - paměť7 150 bodů
iBench - úložiště1 640 bodů
3D Benchmark30,69 fps
PerformanceTest Mobile - systém5 577 bodů
PerformanceTest Mobile - procesor59 754 bodů
PerformanceTest Mobile - úložiště80 933 bodů
PerformanceTest Mobile - paměť16 860 bodů
PerformanceTest Mobile - 2D grafika4 308 bodů
PerformanceTest Mobile - 3D grafika1 181 bodů
Bonsai Benchmark4 169 bodů (průměrně 59,5 fps)
Super Disk Speed Test - 300 MB296,6 MB/s čtení / 43,3 MB/s zápis
Pi - na 100 000 desetinných míst11,75 s
Pi - na 499 999 desetinných míst292,37 s

Zde se sluší poznamenat, že v plné zátěži snadno a rychle zjistíte, kde se výkonné čipy v tabletu nacházejí - záda tabletu se v těch místech zahřejí až na 43 °C (maximální naměřená teplota). Za normálních situací (web, kancelář, video) zůstává tablet dotykově chladný.

Ke stažení

Testovací fotky a videa ke stažení v původní kvalitě ZDE (ZIP, 436 MB). Samotné panorama v plném rozlišení ZDE.

Na ověření výdrže baterie zatím nebyl dostatek času, ale výrobce udává 10 hodin videa či brouzdání po internetu. To určitě nebude daleko od pravdy, po několika hodinách nastavování, instalací, testů, focení, hraní (Asphalt 8: Airborne a GTRacing 2) a hraní si jsem dával tablet nabíjet se 40 % zbývající kapacity.

Předčasný závěr

iPad Pro 9,7" je po hardwarové stránce skvělý. Zda dokáže naplnit záměr společnosti Apple, tedy že umí plnohodnotně nahradit počítač, to bude předmětem dalšího zkoumání, které se neobejde bez klávesnice Smart Keyboard a dotykového pera Apple Pencil.

Jsem přesvědčen, že výkon nebude v tomto ohledu překážkou. V případě operačního systému iOS 9 si tím však jistý nejsem.

Testovaná základní verze (32GB paměť s Wi-fi, tedy bez 4G/LTE modulu) stojí 18 690 Kč.

Aktualizace 6:28 - chybně jsme uváděli přítomnost ForceTouch u velkého iPad Pro 12,9". Má jej až MacBook a MacBook Pro a samozřejmě (vylepšenou verzi s názvem 3D Touch) iPhone 6S.

  • Nejčtenější

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Toto umí nově váš Chrome a Firefox. Loučí se s Flashem a jsou rychlejší

Populární internetové prohlížeče Chrome a Firefox byly povýšeny do nových verzí. Pokud jste je ještě neaktualizovali,...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se „první vlna“ epidemie porovnává s druhou. A zaděláme si na třetí?

V souvislosti s šířením onemocnění covid-19 v České republice se běžně hovoří o „první, jarní vlně epidemie“ a o...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

V revolučním procesoru od Applu je takřka celý počítač, fascinuje výkonem

Dlouhých patnáct let poháněly notebooky Apple procesory Intel. To se nyní změní, Apple představil svůj vlastní procesor...

Nižší cena, vyšší výkon. Unikátní test nových grafických karet Nvidia

Hráči si mohou mnout ruce. I základní model nové řady grafických karet od Nvidie hravě překoná špičku té loňské, přitom...

Apple skoncoval s konkurenčním audiem. Ve svých obchodech už ho nechce

Bylo jen otázkou času, kdy se společnost Apple rozhodne, že přestane ve svém obchodě prodávat konkurenční...

Absolutně nejlevnější počítač na práci i výuku nás nadchnul

Maličký, levný a roztomilý počítač v klávesnici Raspberry Pi 400 se ukázal i jako až překvapivě schopný a šikovný....

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...