Intel nehrál fér. Čelí žalobě, že vyvíjel software zpomalující procesory AMD

  15:30aktualizováno  15:30
Intel zneužil svoji pozici k potlačení konkurence, připravil spotřebitele o možnost volby a zbrzdil inovace v čipovém průmyslu. K takovému závěru došla Americká Federální obchodní komise a podala na Intel žalobu.

Wafer - plát s tranzistory před rozřezáním | foto: Intel

Americká Federální obchodní komise (FTC) zažalovala největšího světového výrobce počítačových čipů Intel kvůli zneužívání dominantní pozice na trhu. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. FTC je jednou ze dvou vládních agentur, které ve Spojených státech prosazují dodržování antimonopolních zákonů. Společnost Intel její obvinění odmítla.

Intel podle FTC po celé desetiletí nezákonně zneužíval svou pozici k potlačení konkurence a k posílení svého monopolního postavení. Připravil tak spotřebitele o možnost volby a zbrzdil inovace v čipovém průmyslu.

Hrozby i sabotáž

FTC uvedla, že Intel používal hrozby i odměny, aby odradil některé přední výrobce počítačů od nákupů čipů od jiných firem. Intel podle FTC rovněž v tajnosti přepracoval důležitý počítačový software, aby tak brzdil výkon konkurenčních mikroprocesorů.

"Intel se pustil do dobře promyšlené kampaně k ochromení konkurenčních hrozeb pro jeho monopol," uvedl šéf úřadu FTC pro konkurenci Richard A. Feinstein. Dodal, že firma tak porušila pravidla poctivé hry i zákony ochraňující konkurenci.

Intel označil žalobu FTC za zavádějící. Obvinil komisi z toho, že plně neprošetřila vznesená obvinění. "Intel soutěžil poctivě a v souladu se zákonem," uvedla firma.

Intel čelí podobným obviněním již řadu let. Firma se odvolává proti pokutě 1,06 miliardy eur (téměř 28 miliard Kč), kterou jí za údajné omezování konkurence vyměřila Evropská komise. Nedávno zaplatila 1,25 miliardy dolarů (zhruba 22,5 miliardy Kč) za urovnání podobných obvinění ze strany konkurenta AMD (Advanced Micro Devices).

Akcie klesají

Akcie společnosti Intel po zprávě o žalobě FTC oslabily o téměř dvě procenta. Společnost AMD naopak posílila o téměř šest procent. "Pro Advanced Micro Devices je to samozřejmě dobrý den, o tom není pochyb," uvedl analytik Peter Kenny ze společnosti Knight Equity Markets.

Výrobce grafických čipů Nvidia, který firmu Intel rovněž viní z monopolních praktik, posílil dokonce o téměř osm procent. "Tleskáme dnešnímu rozhodnutí FTC," uvedla společnost Nvidia v prohlášení. "Obzvláště nás těší, že je zkoumáno chování Intelu ohledně grafických procesorů, které se stávají stále důležitější částí počítačového průmyslu."

Autor:
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Najdete na iDNES.cz