IEEE 802.11i: Za bezdrátové sítě bezpečnější

aktualizováno 
Pokud již nyní máte tak trochu nepořádek v současných standardech bezdrátových sítí, patrně se ještě rozšíří. Intenzivně se pracuje na novém formátu IEEE 802.11i, který má být zaměřen především na bezpečnost.
Bezdrátové připojení k internetu a k počítačové síti má mnoho předností, ale bohužel i několik záporů. Tím největším rizikem, které postihuje v současnosti používané systémy standardů IEEE 802.11 a, b (Wi-Fi), g, je relativně nízká bezpečnost. Tu navíc snižují sami uživatelé tím, že nevyužívají plně všech již implementovaných bezpečnostních opatření.

Zdá se však, že i v této oblasti se blýská na lepší časy. Podobně jako Microsoft vyhlásila Wi-Fi Aliance větší důraz na bezpečnost. A není asi ani náhodou, že se o novém bezpečnějším bezdrátovém formátu zmínil na konferenci WinHEC i Bill Gates.

IEEE 802.11i

Potřeba více zabezpečit přenos dat prostřednictvím bezdrátových sítí WLAN donutila organizaci Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) k tomu, aby připravila zabezpečenější bezdrátový standard. Ten ponese technické označení IEEE 802.11i.

Očekává se, že tento nový standard nebude připraven ke schválení dříve než za rok. Jeho součástí se stane bezpečnostní upgrade současných IEEE 802.11 produktů s označením WPA. Implementován bude i nový bezpečnostní protokol s názvem "Counter with Cipher Block Changing Message Authentication Code Protocol" (CCMP).

Wi-Fi Protected access (WPA)

Vzhledem k akutnosti problému se však dříve, než se objeví „i“ verze bezdrátové sítě, muselo vytvořit jakési přechodné řešení. Tím se stala technologie WPA, která v současné době u aktuálních modelů doplňuje zastaralou bezpečnostní technologii WEP (Wired Equivalent Privacy). Zatímco WEP k zabezpečení využívá pevný klíč, standard WPA podporuje protokol dočasného klíče TKIP (Temporal Key Integrity Protocol).

Ke komu pro WPA?

Již na začátku května byly certifikovány první produkty, které mají novou bezpečnostní technologii implementovánu. Certifikaci provedla organizace se jménem „Wi-Fi Aliance“, která se stará o dodržování standardů výrobci Wi-Fi zařízení. Výrobky, které prošly certifikací této organizace, jsou pak označeny jako kompatibilní s dalšími Wi-Fi produkty jiných producentů.

WPA je přitom již třetí specifikací, která musí být v souvislosti s interoperabilitou Wi-Fi produktů certifikována. Mezi první výrobce, kteří výše zmíněnou certifikaci obdrželi, se zařadily společnosti D-Link, Linksys a NetGear.

Většina producentů Wi-Fi zařízení hovoří o tom, že by neměl být větší problém v zpřístupnění WPA i pro již existující produkty. V tomto případě totiž nebude potřeba měnit hardwarové vybavení, ale pouze softwarovou součást výrobku (firmware).

Nyní tedy již mají uživatelé možnost využít nových certifikovaných produktů s podporou WPA. Další šance, jak se dostat k novějšímu zabezpečení, je využít nabídky upgrade firmware již stávajících produktů. Informace o tom, jakým způsobem to provést a případný download, by měl uživatel nalézt na stránkách výrobce.
  • Nejčtenější

Jak letci CIA sestřelili z vrtulníku kalašnikovem bombardovací „andulu“

Historie leteckých bojů nám nabízí řadu kuriózních příběhů. Patří mezi ně i sestřel severovietnamského improvizovaného...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Celý stát bude bez Photoshopu. Firma předplatitelům ani nevrátí peníze

Firma Adobe oznámila, že musí deaktivovat všechny účty uživatelů ve Venezuele. Přikazuje jim to nařízení prezidenta...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Aby vám televize nepřestala fungovat. Vyberte si set-top box pro DVB-T2

Již za pár týdnů se v některých lokalitách odmlčí část televizního vysílání v současném standardu DVB-T. Ti, co nebudou...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Toto jsou počítače pro ty nejnáročnější. Mamutí výkon ale není zadarmo

Společnosti Asus a Acer se na veletrhu IFA trumfují i novými přírůstky řad pro náročné profesionální zákazníky....

Nové iPady budou mít lepší kamerku. MacBook zase největší úhlopříčku

Společnost Apple má tento měsíc uvést řadu nových produktů. Vedle očekávaných telefonů iPhone to bude nový tablet iPad...

Facebook kupuje za miliardy přístroj, který skenuje vaše nervy

Začínající firma CTRL-labs vytvořila poměrně jednoduché zařízení, které má neinvazivně sledovat neurální signály. Není...

Apple ukázal nový iPad. Má větší displej než jeho předchůdce

Apple představil novou verzi svého základního tabletu iPad, který má nově úhlopříčku 10,2 palce.

Najdete na iDNES.cz