Lenovo na vlastní akci Tech World, která byla velmi silně obsazena včetně velmi atraktivních hostů v podobě šéfů Intelu, Microsoftu a čínské obdoby Googlu - společnosti Baidu, ukázalo několik zajímavých prototypů. Vedle projektoru v mobilu, přes jehož obraz lze mobil ovládat i na něj psát (podrobně jsme o něm informovali zde), ukázalo Lenovo i prototyp chytrých hodinek s názvem Magic View.
Hodinky jsou zajímavé ve dvou směrech - jako klasické chytré hodinky a také privátním displejem.
Začněme samotnými hodinkami bez ohledu na druhý displej. Ten totiž pravděpodobně jen tak do výroby nedorazí, naopak samotné hodinky bez něj považujeme za možný předobraz produktu, který Lenovo může velmi brzy začít prodávat.
A mohlo by s nimi uspět, jsou povedené. Můžeme je považovat za nástupce Moto 360 od Motoroly, jsou jim podobné, ctí stejnou koncepci kruhového těla. Není to náhoda, Lenovo Motorolu (divizi mobilů) koupilo od Googlu, a tak je možné, že to třeba budou i příští hodinky Motorola. O tom však Lenovo v Pekingu nemluvilo.
Displej hodinek je velký a nadprůměrně jemný (technické detaily výrobce neuvedl). Obepíná ho velmi tenký rámeček v modré barvě s čárkami pro hodiny. Zpředu vypadají hodinky výborně, velký displej s tenkým rámečkem by patřil na trhu k premiantům.
Kovové tělo je poměrně vysoké a přestože zpracování je velmi dobré, přesto nedosahuje kvalit lepších klasických hodinek nebo Apple Watch. V rámci současné produkce chytrých hodinek by však ty od Lenova patřily mezi nejzajímavější.
Hodinky běží na platformě Android Wear, což definuje ovládání, nic překvapivého tedy nelze očekávat. Pokud by Lenovo tyto hodinky vypustilo na trh bez onoho privátního displeje, tak jim predikujeme při rozumné ceně velmi slušný úspěch.
Naopak samotný privátní displej podle nás v současné podobě nemá šanci na komerční využití. Nápad je to zajímavý, ale v praxi s velmi omezeným využitím. Displej je součástí těla hodinek, je umístěný pod hlavním kulatým displejem. Na první pohled vypadá spíš jako solární panel, v každém případě na něm běžně není nic vidět.
Aby na displeji bylo něco k vidění, musí se hodinky, respektive displej, přiložit přímo k oku. To je samo osobně nepohodlné a navíc pak budete vypadat hodně zvláštně. Asi stejně, jako kdyby na hodinky koukal někdo extrémně dalekozraký.
Obraz na privátním displeji. Normálně není vůbec nic vidět.
Obraz na displeji je kvalitní asi jako u brýlí Google Glass nebo jako u EVF hledáček fotoaparátu. A k čemu je to dobré? Podle výrobce je takový displej ideální pro sledování privátních informací. Třeba když vám přijde nějaká tajná zpráva nebo se budete chtít podívat na nějaké osobní video. A má pravdu, displej je naprosto privátní, vyjma vás s hodinkami před okem nikdo nic neuvidí.
Lenovo systém Magic View prezentovalo především s dvěma funkcemi. Prvním bylo sledování videa, druhým pak virtuální prohlídka míst na mapách. Stačilo přesunout video nebo mapy na hlavním displeji tahem dolů směrem k privátnímu displeji a na něm se okamžitě objevil obraz. U videa není co dodávat, přehrávání se spustilo okamžitě. U map zde byla ještě jedna zajímavá funkce. Na první pohled se ukázal obyčejný obrázek, jenže stačilo se začít natáčet na jednu nebo druhou stranu a panoramatický obraz se nakláněl s vámi.
V podstatě se tedy Lenovu podařilo na privátní displej dostat jakousi virtuální realitu. Což je zajímavé, jenže v podobě hodinek před okem to je v praxi těžko použitelné. Privátní displej jsou vlastně takové chytré brýle integrované do jiné nositelné elektroniky. A stejně jako zatím žádnou velkou díru do světa neudělaly ani brýle Google Glass, tak i hodinky Magic View jsou jen technickým cvičením, co už dnes jde vyrobit.