Stížností uživatelů si všiml server Betabeat.com, který je ilustroval na vybraných twitterových příspěvcích. "Osobně mi způsobují bolest hlavy. Nemluvě o tom, že to může způsobit šilhání," uvedl například Rohan Chandrashekhar. Na podobné obtíže si pak stěžuje celá řada dalších uživatelů.
Zkušenosti s Glass: vypadám jako pako, ale "vševědoucí" |
O bolesti hlavy ostatně mluví i sami redaktoři serveru, a to při první prezdentaci brýlí v ústředí Googlu v New Yorku. "Asi po deseti minutách jsme zažili ostrou bolest, která přestala krátce poté, co jsme je sundali," tvrdí. Zástupci firmy na pozdější dotaz, zda nemají podobnou zkušenost, podle nich reagovali "zmateně".
Po původu bolesti proto začali sami pátrat. Upozorňují však, že problematika nemá stejně jako stovky dalších případů bolesti hlavy snadné vysvětlení.
Problém provází brýle už od počátku
Samotný Google nakonec podlehl tlaku redaktorů a odkázal je na optometristu (zdravotnický pracovník, který se specializuje na vyšetření zraku) Eliho Peliho z Harvardovy univerzity, s nímž během vývoje brýlí možné potíže konzultoval. A jak se ukázalo po rozhovoru s ním, Glass tyto obtíže provázejí od počátku vývoje.
Názor: Glass není místo TVZkušenosti redaktora Technet.cz po více než třech týdnech testování Brýle Glass rozhodně nejsou na sledování dlouhých filmů. Ze zkušenosti vím, že i po pětiminutovém ostření na vznášející se displej může mít člověk divný pocit (ze začátku to bylo možná ještě trochu horší). Důležité je ale poznamenat, že smysl Glass nespočívá v tom, že máte další obrazovku, na které můžete sledovat to, co už sledujete jinde. Glass využijete jen na mrknutí tady a tam, třeba jen minutu dvě každou půlhodinu. Někdy ani to ne. Aplikace pro Glass by měly být psané tak, aby nevyžadovaly příliš vaší pozornosti. Aby si ji vyžádaly jen ve chvíli, kdy je to opodstatněné. Většinu času jsou brýle připravené, vypnuté. Když pro mne něco mají (mail, doporučení, update apod.), jemně pípnou do ucha. Neblikají, pokud to nedovolím. Takže dokud si bude Google i programátoři aplikací dávat pozor, aby uživatele neobtěžovaly, není potřeba na brýle koukat nepřetržitě. Podobně, jako na hodinky. Ostatně souboj mezi chytrými brýlemi a chytrými hodinkami bude zajímavý. Obojí má své silné a slabé stránky. |
Problém spočívá v umístění projekční plochy do pravého horního okraje zorného pole. To je totiž podle Peliho jedna z nejméně pohodlných poloh. Během vývoje se však ukázala jako nejvhodnější, jelikož jiná umístění příliš ovlivňovala orientační schopnosti uživatele. Bolest tak způsobuje nepřirozené namáhání očního svalu.
"Jediní lidé, kteří hodně koukají nahoru, jsou někteří řemeslníci jako elektrikáři či malíři," říká Peli. "Většina z nás kouká buď přímo, nebo dolů. Je ostatně dobře známo, že koukat nahoru je méně pohodlné". Zatímco takto zvolené umístění projekčního displeje nebrání lidem v orientaci, může jim naopak způsobit bolest.
Jen okem se díváme do stran jen málokdy
Nepřirozené namáhání očního svalu však podle Peliho je způsobené také tím, že nadšení uživatelé zprvu brýlí nadužívají. Lidské oko totiž není zvyklé se na delší dobu vychýlit z přímého směru, většinou se do stran díváme očima jen krátkou dobu před tím, než otočíme celou hlavou.
Peli problematiku ilustruje na jednoduchém příkladu: "Zkuste si delší dobu stát na jedné noze. Po chvíli ucítíte bolest, protože jste ji takto ještě nikdy nepoužili," říká. "A pokud koukáte do Glass celou minutu, pozice oka je v tu chvíli v nepřirozené poloze zhruba šedesátkrát delší dobu, než je obvyklé," dodává.
Fotogalerie |
"Nenazýval bych to tedy problémem. Mluvíme tu o nepohodlí očních svalů," uzavírá Peli s tím, že Glass ostatně nebyly navrženy s tím, že na nich budou uživatelé číst knihy či dokonce sledovat filmy. Namáhané oční svaly si podle něj zvyknou po několika dnech až týdnech. "Doporučení je, abyste to nepřeháněli," řekl.
A komentář později doplnil i samotný Google: "Když někdo dostane nové brýle nebo je začne poprvé nosit, vždy nějakou dobu trvá, než si zvykne. Pro některé je to stejné s Glass. Doporučujeme proto, aby lidé Glass používali střídmě, stejně jako u nových brýlí," uvedl s tím, že Glass jsou určeny pro "mikro-interakce" a ne pro "filmové maratony nebo čtení Vojny a míru".
Podívejte se, jak by mohl vypadat pracovní pohovor s Google Glass:
16. srpna 2013 |