Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Harddisk aneb A přece se točí (5)

V dnešní části povídání o pevných discích objasníme rozhraní EIDE, technologiii Ultra DMA a přiblížíme si SCSI rozhraní.

Omezení kapacity na 512 MB vedlo k vývoji nového standardu - EIDE (Enhanced Integrated Device Electronics). S tímto rozhraním se můžeme setkat u většiny dnešních běžných pevných disků. Jeho výhoda spočívá v tom, že při práci s diskem používá tzv. LBA (Linear Block Address) adresovací metodu, která umožňuje připojit na toto rozhraní i disky větší než 512MB. Další obrovskou výhodou tohoto rozhraní je skutečnost, že na něj lze připojit až čtyři zařízení ( nemusejí to být jen pevné disky, ale i např. CD - ROM atd.). Rád bych se ale ještě podíval na adresovací metodu LBA. Oproti diskům s IDE rozhraním dovoluje LBA metoda připojit následující disky s:

    • maximálně 16 (tj. 24 ) povrchy
    • maximálně 65536 (tj. 216) cylidry
    • maximálně 256 (tj. 28) sektory

Stejným výpočtem jako výše dostáváme maximální kapacitu disku připojeného přes EIDE rozhraní 128GB. Na první pohled běžného uživatele naprosto dostačující kapacita. ALE. Další omezení, které je nutno brát v tomto případě na zřetel, je dáno možnostmi BIOSu. Ten neumí pracovat s disky většími než 8,1GB. Toto omezení řeší některé firmy (např. Seagate nebo IBM) tak, že ke svým diskům dodávají speciální upgrade BIOSu.

Další výhodou EIDE rozhraní je, že umožňuje komunikovat mnohem vyšší přenosovou rychlostí - a to buď prostřednictvím režimu PIO (Programmed Input Output) nebo DMA resp. UltraDMA (Direct Memory Access).

Je - li při přenosu dat použit režim PIO je celý přenos řízen a předem naprogramován procesorem. Tento přenosový režim se vyvíjel s postupem času následovně:

    • na počátku to byl PIO 0 s maximální přenosovou rychlostí 2 - 3 MB/ s
    • dále PIO 1 s maximální přenosovou rychlostí 5,22 MB/ s
    • PIO 2 s maximální přenosovou rychlostí 8,33 MB/ s
    • PIO 3 pro sběrnice PCI s maximální přenosovou rychlostí 11,1 MB/ s
    • PIO 4 s maximální přenosovou rychlostí 16,6 MB/ s
    • PIO 5 s maximální přenosovou rychlostí 20 MB/ s!!

Velkou nevýhodou tohoto režimu ale zůstává skutečnost, že spotřebovává výpočetní výkon procesoru. Proto byl zaveden nový přenosový protokol DMA (Direct Memory Access). V tomto režimu je přenos dat řízen zvláštním řadičem, ale nezatěžuje procesor. Vyvíjel se následujícím způsobem:

    • DMA 0 s maximální přenosovou rychlostí 2,08 MB/ s
    • DMA 1 s maximální přenosovou rychlostí 4,17 MB/ s
    • DMA 2 s maximální přenosovou rychlostí 8,33 MB/ s
    • DMA Multiword 0 s maximální přenosovou rychlostí 4,17 MB/ s
    • DMA Multiword 1 s maximální přenosovou rychlostí 13,3 MB/ s
    • DMA Multiword 2 (tzv. FastATA, nebo FastDMA) s maximální přenosovou rychlostí 16,6 MB/ s

V současné době se nejčastěji setkáváme s protokolem UltraDMA. Podívejme se na něj podrobněji.

Předchozí standard FastDMA definoval rychlost přenosu dat po sběrnici na 16,6 MB/ s. Zamyslíme - li se nad problém podrobněji, musí nás nutně napadnout: "K čemu je nám přenosová rychlost 16 MB/ s, když typická rychlost přenosu dat z pevného disku do vyrovnávací paměti nepřesahuje 10 MB/ s. Při čtení dat z disku jsou totiž po sběrnici posílány střídavě příkazy požadující data a cestou zpět pak data samotná. Zpravidla jsou požadovány 4kB bloky dat. Příkazy požadující data ale zabírají mnohem více času než přenos samotných dat. Tím dochází k zaplňování vyrovnávací paměti již během čtení. Když dojde k jejímu úplnému zaplnění, disk už nemůže načítat data, ale musí čekat, až se vyrovnávací paměť vyprázdní. Právě kvůli tomu často (zejména při čtení velkého objemu dat) dochází u standardu FastDMA ke snížení propustnosti sběrnice a tím  poklesu přenosové rychlosti pod hranici rychlosti plnění vyrovnávací paměti. V režimu UltraDMA je využito poněkud jiného schématu řízení přenosu dat. Data jsou posílána při obou pólech nosného signálu, z čehož při zachování frekvence sběrnice a délky řídících příkazů plyne zvýšení propustnosti sběrnice. To umožňuje přenášet data z pevného disku do vyrovnávací paměti maximální rychlostí. V tomto případě tedy 33 MB/ s. Přes všechny výhody je zde i jedna nevýhoda. Pevný disk v režimu UltraDMA lze provozovat jen za podmínky, že tento protokol podporuje sběrnice, pevný disk a BIOS. To ale v dnešní době není v podstatě problém.

A konečně se dostáváme k současné technologické špičce v oblasti pevných disků. Jsou to disky pracující s rozhraním SCSI (Small Computer System Interface). Tyto disky jsou sice dražší než disky EIDE, ale cenový rozdíl je v tomto případě plně vykompenzován mnoha pozitivy. S disky SCSI se dnes můžeme setkat prakticky na každém serveru, v diskových polích, ale výjimkou nejsou ani pracovní stanice pracující s tímto rozhraním.

Z první věty předchozího odstavce by se mohlo na první pohled zdát, že SCSI rozhraní je nějakou převratnou novinkou. Opak je ale pravdou. Už v roce 1984 bylo na trh uvedeno rozhraní SCSI - I, které dokázalo přenášet data rychlostí 3 - 5MB/ s. Výhoda tohoto rozhraní ale spočívala v tom, že na něj šlo připojit až osm zařízení (kdežto u EIDE jen 2). Jednotlivá zařízení (např. skener, magnetooptický disk, CD - ROM, vypalovací mechanika, páskové jednotka atd.) se k sobě připojují pomocí 50 žilového vodiče, přičemž každé zařízení je jednoznačně identifikováno pomocí tzv. ID čísla (od 0 do 7). Zpravidla bývá jako ID 0 označováno zařízení z kterého se zavádí operační systém a jako ID 7 samotné SCSI rozhraní. Kabel musí být u každého koncového zařízení zakončen tzv. terminátorem. Jedná se v podstatě o zakončovací odpor, který má za úkol přizpůsobit impedanci sběrnice, tak aby se od konců vedení neodrážely signály. Rozlišuje se aktivní a pasivní terminování, ale to už je na delší odbornou diskusi. Pro naše potřeby si vystačíme pouze s pojmem terminátor. Ten může být buď externí nebo přímo součástí připojovaného zařízení (v současnosti nejčastější varianta). Jistě jste si všimli, že v souvislosti s rozhraním SCSI stále méně mluvím o pevných discích. Je to právě kvůli oné variabilitě a obecným vlastnostem rozhraní SCSI. Vývoj se ovšem nezastavil v roce 1984, ale nedlouho poté bylo uvedeno rozhraní SCSI - 2 nazývané též Fast - SCSI. Toto rozhraní mělo přenosovou rychlost až 10MB/ s. V současnosti se můžete setkat s jeho šestnáctibitovou verzí Wide - SCSI s přenosovou rychlostí 20MB/ s. Variantě, která využívá také šestnáctibitového přenosu ale tentokrát rychlostí 40MB/ s se říká Ultra - Wide SCSI.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....