Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hannoverský veletrh CeBIT: Čekají nás světlé zítřky

Do německého Hannoveru se dnes sjíždějí esa světa nových technologií, internetu a mobilních telefonů, aby se pochlubila s novinkami na největším oborovém veletrhu CeBIT. Šéfové technologických a komunikačních firem na týdenní přehlídku letos přijíždějí v mnohem optimističtější náladě než dříve. Po několika letech útlumu se dává trh počítačů, internetu a mobilů opět do pohybu. Organizátoři veletrhu proto počítají s více než 510 tisíci návštěvníky.

Severoněmecké město Hannover se tak na příští dva týdny stane nervovým centrem odvětví vyspělých technologií, v němž se každoročně otočí v přepočtu na 45 bilionů Kč. O přízeň zákazníků spolu budou soupeřit nové mobilní telefony, notebooky či televizory, ale také nové možnosti bezdrátového připojení k internetu. CeBIT začínal včera večer zahajovacím ceremoniálem.

Prodej mobilních telefonů se v loňském roce zvýšil asi o 30 procent, zatímco růst u prodeje počítačů se pohybuje na úrovni 15 procent. Vzestup prodeje je výsledkem snižování cen a zavádění mnoha novinek, jako je bezdrátový přístup na internet, nové telefony se zabudovaným radiopřijímačem nebo kvalitnějším fotoaparátem.

Sledujte on-line zpravodajství z CeBITu

Co můžete od CeBITu čekat?

Letošní CeBIT se očekává v duchu propojování. V digitální domácnosti splynou přehrávače hudby, filmů a televize do jediného přístroje. V telekomunikacích je nejnovějším hitem propojování internetu a telefonování, které přináší výrazně nižší ceny, než nabízejí běžní operátoři. Německý Siemens včera oznámil, že volání domácností přes internet do roku 2009 poroste průměrně o 80 procent ročně.

Kromě více či méně vzdálené budoucnosti se v Hannoveru objeví také novinky, které přijdou na trh hned. Mezi největšími lákadly jsou nové mobily. Minulý týden právě Siemensu unikly informace, že na CeBIT představí pět nových přístrojů.

"Ještě před dvěma lety společnost Intel využila CeBIT k tomu, aby uvedla technologii Centrino, zatímco teď si jen sotva koupíte notebook bez technologie bezdrátového připojení Wi-Fi," podotkl šéf společnosti Broadreach Magnus McEwen-King. Podnik provozuje tzv. hotspoty, které umožňují bezdrátové připojení.

Letos by mělo CeBIT podle odhadů pořadatelů navštívit 510.000 lidí, kteří si budou technologické novinky prohlížet ve 27 halách o velikosti hangáru. Podle agentury Reuters by přitom řada dnešních novinek mohla být už za dva roky běžným standardem.

Například německý Fraunhofer Institut na veletrhu představí monitor s trojrozměrným obrazem, který bude možné z 60stupňového úhlu sledovat bez speciálních brýlí. S objekty půjde posouvat jen pomocí gest, na která budou reagovat biosenzory. Očekává se, že se představí i zdokonalené televizory s plochou obrazovkou, které vyrábí například Samsung nebo Sharp.

Pozorovatelé očekávají, že by se mohly vůbec poprvé objevit i skládací monitory. Obecně by měl veletrh ukázat, že mizí rozdíly mezi televizorem a monitorem a že se propojují počítače s domácí zábavou a hudebními systémy. Poslední dobou se stírají i rozdíly mezi telekomunikacemi a internetem, což by měl veletrh ukázat na příkladu internetové telefonie VoIP.

Pozornost na sebe zřejmě budou poutat nové služby, které již nabízejí firmy, jako je Skype. Ty už dnes umožňují telefonování přes internet a hrozí, že jejich aktivity mohou předznamenat revoluci mezi mobilními službami. Nástup těchto společností nyní sledují s obavami hlavně mobilní operátoři.

Češi v Hannoveru

Zájem českých firem o účast na počítačovém a komunikačním veletrhu CeBIT, který byl dnes oficiálně zahájen, stoupá. Počet vystavujících firem z tuzemska se z loňských 30 rozšířil na téměř čtyři desítky. V Hannoveru budou nabízet především zařízení pro telekomunikační sítě a telefonování přes internet, počítačové komponenty, software a antivirové programy. Vyplývá to z údajů vystavovatelů.

Firmy 2N Telekomunikace nebo STROM Telecom, které jsou na veletrhu již poněkolikáté, vsadily mimo jiné na rostoucí zájem o telefonování přes internet a obě nabízejí terminály i další vybavení pro zavedení této technologie, která šetří náklady na volání. S nabídkou internetové telefonie a volání přes počítač přichází na veletrh i pražská společnost Dial Group.

Technologie pro boj s počítačovými viry budou tradičně prezentovat brněnské společnosti Grisoft a AEC. CTI Software nabídne účtovací aplikaci pro telekomunikační operátory a společnost Kvados představí zákaznický systém myAvis pro kapesní počítače.

Pražská společnost Princip nabídne palubní jednotky pro výběr elektronického mýta a další zařízení pro využití technologií GPS a GSM při sledování vozidel. Právě letos by měla česká vláda rozhodnout o dodavateli systému pro výběr mýta na tuzemských dálnicích.

Česko bude mít zastoupení i na hráčském šampionátu Euro Championship. Soutěž má být předzvěstí jednoho z největších svátků hráčů počítačových her, světové olympiády World¨Cyber Games. Hráči z 30 evropských zemí budou v Hannoveru bojovat o 150.000 euro (asi 4,5 milionu Kč). Českou republiku bude reprezentovat devět hráčů.

Jak se na CeBIT dostat?

Pokud se chystáte k cestě do Hannoveru využít hromadnou dopravu, patrně se při cestě nevyhnete Berlínu či Mnichovu. Například cesta vlakem je dlouhá přes 600 km a trvá i s přestupy necelých 8 hodin. Cesta vlastním vozidlem nabízí několik osvědčených tras. Pokud naši republiku opustíte přes hraniční přechod Chomutov lze pokračovat do Chemnitz a využít dálnici A4 až do Nossenu, odkud můžete pokračovat po A14 až do Magdeburgu. Odsud již stačí dálnicí A2 cestovat až do Hannoveru.

Kolik stojí lístek?

Bohužel tento rok neušetříte zakoupením vstupenky v on-line předprodeji. Tato možnost byla zrušena a tak vám nezbývá, než na místě zaplatit 37 euro.

Můžete však využít on-line registrace, která vám umožní vstup zdarma do speciálního odpočinkového prostoru pro návštěvníky s označením Visitors' Lounge. Děti do patnácti let a studenty, vojáky, postižené osoby bude návštěva stát 17 euro. Vstupenky slouží také jako jízdenka pro městskou hromadnou dopravu. Za katalog chtějí organizátoři 25 euro tak jako v minulých letech.

Další informace

Schéma veletrhu

Tento hrubý nástin zaměření jednotlivých pavilonů můžete najít na oficiálním webu výstavy. Můžete si také stáhnout plánek určený pro přenosná zařízení typu PDA.

Výstaviště se v průběhu CeBITu otvírá ráno v 9 hodin, poslední návštěvníci by pak měli opustit areál do 18 hodin.

Pokud se ne CeBIT nechystáte osobně, rozhodně si nenechte ujít speciální zpravodajství na serverech Mobil.cz a Technet.cz.

 

Hannoverský veletrh loni navštívilo téměř půl milionu lidí, kteří shlédli expozice 6100 vystavovatelů. Letos se počet vystavovatelů zhruba o 170 zvýšil. CeBIT bude po dnešním oficiálním zahájení otevřen pro veřejnost od čtvrtka do středy.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo obavy mnoha profesionálů z oboru, že Titan se nikdy neměl nořit do takových...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

Premium

Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se tentokrát můžeme těšit nejen na nové funkce, ale očekává se i odstranění tří aktuálních. Jaký byl...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již nějakou dobu se však pozornost vědců zaměřuje i na rotaci vnitřního jádra. Nová studie zkoumající...

Čeští potápěči vyřešili záhadu z války. V Jadranu identifikovali ponorku

Po třech letech práce se českému týmu technických potápěčů podařilo jasně identifikovat vrak ponorky z první světové války u chorvatských břehů. Díky badatelskému výzkumu a 22 ponorům do hloubky 85...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem nové výzkumy vrhly na tuto problematiku mnohem více světla.

Čína dovezla jako první na světě vzorky z odvrácené strany Měsíce

Pouzdro z čínské lunární sonda Čchang-e 6 přistálo podle plánu v úterý ráno v severočínském regionu Vnitřní Mongolsko. Uvnitř pouzdra se nachází vzorky odebrané z odvrácené strany Měsíce. Asijská...

Čeští potápěči vyřešili záhadu z války. V Jadranu identifikovali ponorku

Po třech letech práce se českému týmu technických potápěčů podařilo jasně identifikovat vrak ponorky z první světové války u chorvatských břehů. Díky badatelskému výzkumu a 22 ponorům do hloubky 85...

Nastal čas rozmyslet si, zda je dost bezpečné používat klasické heslo

V digitálním světě se hesla stala klíčovým prvkem pro ochranu našich online identit a přístupu k citlivým informacím. Nicméně počet hesel a jejich správa se stává čím dál náročnější a riziko...

Nejen Apple a Microsoft, i Google má zařízení se svou AI. A není to mobil

O generativní umělé inteligenci Gemini od Googlu se hovoří především jako systému spuštěném přes internet v prohlížeči nebo aplikaci nebo jako pomocníkovi v mobilních telefonech. Nyní ho společnost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...